«ՋեմՆյուզը» մանիպուլացնում է․ Ադրբեջանը չի «դատապարտել» Ռուսաստանի գործողությունները
«ՋեմՆյուզ» լրատվամիջոցը, որը հիմնականում Հարավային Կովկասի մասին նյութեր է տալիս անգլերեն, ռուսերեն և տեղի երեք հիմնական լեզուներով՝ հայերեն, ադրբեջաներեն և վրացերեն, փետրվարի 24-ին նյութ էր հրապարակել ««Սա ավելին է, քան հանցագործություն»․ Բաքուն արձագանքում է Ռուսաստանի՝ Ուկրաինա ներխուժմանը» վերնագրով։
Լրատվականը նյութը տարածել էր նաև Թվիթերի իր միկրոբլոգում՝ գրելով․ ««Ադրբեջանը դատապարտում է Ռուսաստանի ներխուժումը»․ Ուկրաինա»։ Այս նախադասությունով սկսվում է նաև հիմնական նյութը։
🇦🇿🇺🇦Azerbaijan condemns #Russian invasion of #Ukraine 👇https://t.co/xJ4gGlplGp
— JAMnews (@JAMnewsCaucasus) February 24, 2022
«Ջեմնյուզի» նյութի վերնագիրը և Թվիթերի մեկնաբանությունը, սակայն, մանիպուլյատիվ են և տպավորություն են ստեղծում, թե Ռուսաստանի հարձակումը դատապարտվել է պաշտոնական Բաքվի՝ Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից։
Իրականում, նյութը հիմնված է «ադրբեջանցի փորձագետներից և սովորական օգտատերերից» վերցված «որոշ մեկնաբանությունների» վրա։ Մեկնաբանողների շարքում են Ադրբեջանի նախկին արտգործնախարարը, ընդդիմադիր «Այլընտրանքային Ադրբեջան» կուսակցության ղեկավարներից մեկը և մի շարք այլ անձիք, որոնց կարծիքները որևէ կերպ չեն կարող ներկայացվել ո՛չ որպես Ադրբեջանի բնակչության մեծամասնության, ո՛չ էլ առավել ևս Ադրբեջանի պաշտոնական տեսակետ։
Պատերազմի մեկնարկից ի վեր պաշտոնական Բաքուն չի արձագանքել իրադարձություններին։ Փետրվարի 22-ին՝ Ռուսաստանի կողմից Դոնեցկի և Լուգանսկի «ժողովրդական հանրապետությունների» ճանաչման օրը, երկու երկրները ստորագրել են ռուս-ադրբեջանական դաշնակցային համագործակցության մասին հռչակագիր։ Ադրբեջանի մյուս ոչ ուղղակի արձագանքն իրադարձություններին եղել է փետրվարի 25-ին․ ադրբեջանական կողմը չի մասնակցել Ռուսաստանի՝ Եվրոպայի խորհրդին մասնակցությունը սառեցնելու մասին քվեարկությանը։
Ավելին, այս օրերին իր ելույթներից մեկում Ադրբեջանի նախագահը անդրադարձել էր Ռուսաստանի դեմ կիրառվող պատժամիջոցներին՝ հայտարարելով, որ Ռուսաստանը կարող է «դիմակայել» ցանկացած պատժամիջոցի։ «Իմ կարծիքով, Ռուսաստանն իր ներուժի, աշխարհագրության և կարողությունների շնորհիվ դիմացկուն է ցանկացած տեսակի պատժամիջոցների նկատմամբ։ Դա իմ անձնական կարծիքն է, և դա ապացուցվում է Ռուսաստանի դեմ ավելի վաղ կիրառված պատժամիջոցներով»,- ասել էր Ալիևը։
Թեգեր` ԱդրբեջանՊատերազմ ՈւկրաինայումՋեմՆյուզ
Պուտինը խոստացել էր զորահավաք չանցկացնել (տեսանյութ)
15:24, 22 Սպտ, 2022
Վլադիմիր Պուտինը սեպտեմբերի 21-ի առավոտյան հայտարարեց երկրի ամբողջ տարածքում մասնակի զորահավաք անցկացնելու մասին:  Սրանից առաջ ուկրաինական զորքերն արդեն անցել էին...

Медиа-платформа JAMnews, публикующая преимущественно материалы о Южном Кавказе на английском, русском и трех основных местных языках: армянском, азербайджанском и грузинском, — 24 февраля опубликовала статью под заголовком «Это более, чем преступление»: реакция Баку на вторжение России на Украину».
Издание распространило статью в своем микроблоге в Твиттере, написав: «Азербайджан осуждает вторжение России на Украину». Этим предложением начинается и сама статья.
🇦🇿🇺🇦Azerbaijan condemns #Russian invasion of #Ukraine 👇https://t.co/xJ4gGlplGp
— JAMnews (@JAMnewsCaucasus) February 24, 2022
Однако заголовок статьи JAMnews и комментарий в Твиттере – не что иное, как манипуляция: создается впечатление, что нападение России осудил официальный Баку – власти Азербайджана.
На самом деле статья основана на «некоторых комментариях», взятых у «азербайджанских экспертов и простых пользователей». В их числе – бывший министр иностранных дел Азербайджана, один из руководителей оппозиционной партии «Альтернативный Азербайджан» и ряд других лиц, мнения которых никак нельзя представить ни как точку зрения большинства населения Азербайджана, ни, тем более, как официальную точку зрения Азербайджана.
С начала войны официальный Баку никак не реагировал на события. 22 февраля – в день признания Россией Донецкой и Луганской «народных республик», страны подписали декларацию о российско-азербайджанском союзническом сотрудничестве. Еще одной косвенной реакцией Азербайджана на события стало то, что 25 февраля азербайджанская сторона не приняла участия в голосовании по вопросу приостановки членства России в Совете Европы.
Более того, в одном из своих выступлений в эти дни президент Азербайджана, говоря о применяемых против России санкциях, заявил, что Россия может «противостоять» любым санкциям. «Россия с ее потенциалом, географией и возможностями устойчива ко всякого рода санкциям. Это мое личное мнение, и это подтверждено теми санкциями, которые были наложены на Россию», — сказал Алиев.