Այսօր առավոտվանից տելեգրամ ալիքներից մեկում տարածվում է լուսանկար, որտեղ պատկերված քաղաքացիական հագուստով ձերբակալված տղամարդու դիմաց պահել են փակ ՀՀ զինվորական գրքույկ։ Լուսանկարի նկարագրությունը պնդում է, թե «Հայաստանի ԶՈՒ զինվոր» է ձերբակալվել Խարկովում։
«Հայաստանի իշխանությունը հայտարարել է, որ ՌԴ-ից հայտ է ստացել՝ Ուկրաինայում զինված գործողութունների ընթացքում աջակցելու համար, սակայն ԶԼՄ-ներում տեղեկություն հայտնվեց, թե Հայաստանը դեռ որոշում չի կայացրել, ի տարբերություն Ղազախստանի, որը փաստացի անմիջապես հայտարարել է ՌԴ կոչը մերժելու մասին։ Այնուամենայնիվ, ունենք առաջին նախադեպը․ Հայաստանի ԶՈՒ զինվորը ձերբակալվել է Խարկովում»,- ասվում է գրառման մեջ, որը փետրվարի 26-ի ժամը 16։10-ի դրությամբ ավելի քան 310 հազար դիտում ունի։
Գրառումը, բացի բուն ալիքից, լայնորեն տարածվել է նաև ռուսալեզու և հայալեզու սոցմեդիայի տիրույթում։
«Փաստերի ստուգման հարթակը» ստուգեց լուսանկարի իսկությունը։ Fotoforensics.com գործիքի կիրառությամբ պարզվեց, որ լուսանկարը մոնտաժված չէ, այսինքն` օրիգինալ է։ Իսկ exifmeta.com առցանց գործիքի միջոցով պարզեցինք, որ նկարը արվել է այս օրերին։
Այդուհանդերձ, կապվեցինք նաեւ ՀՀ ԱԳՆ խոսնակ Վահան Հունանյանի հետ, որը հերքեց տելեգրամ ալիքի տարածած տեղեկությունը, թե իբր Հայաստանի ԶՈՒ զինվոր է ձերբակալվել Խարկովում։
«Ամբողջովին ապատեղեկատվություն է»,- ասաց Հունանյանը։
Ավելի ուշ մեկ այլ տելեգրամ ալիքով հրապարակված, նույն դրվագին վերաբերող տեսանյութը հստակ ցույց է տալիս, որ պատկերված անձը ՀՀ Զինված ուժերի հետ կապ չունի։ Տեսանյութում ձերբակալվածը հայտնում է իր անունը և տեղեկացնում, որ Ուկրաինա է գնացել 2020-ի ամռանը։

Сегодня с утра на одном из каналов Телеграм распространяется фотография, на которой изображен задержанный мужчина в гражданской одежде, и перед ним держат закрытый военный билет РА. В описании к фотографии утверждается, что это — «солдат ВС Армении», схваченный в Харькове.
«Армянская власть сообщила, что получила от РФ запрос на поддержку боевых действий в Украине, однако, вскоре в СМИ появились сообщения, что Армения ещё не приняла решение, в отличие от Казахстана, который практически моментально заявил о своём отказе на призыв РФ. Однако, имеется первый прецедент — солдат ВС Армении был схвачен в Харькове», — говорится в подписи к фотографии, которая по состоянию на 26 февраля, 16:10, набрала более 310 тысяч просмотров.
Текст этот, помимо самого канала, широко распространился и в русскоязычной и армяноязычной социальной медиа.
«Платформа проверки фактов» проверила подлинность фотографии. Применение инструмента Fotoforensics.com показало, что фотография не смонтирована, то есть является оригиналом. А с помощью онлайн-инструмента exifmeta.com мы выяснили, что снимок сделан в последние дни.
Мы также связались с пресс-секретарем МИД РА Вааном Унаняном, который опроверг информацию телеграм-канала о том, что в Харькове задержан солдат ВС Армении.
«Это полная дезинформация», — сказал Унанян.
Видеозапись с тем же эпизодом, опубликованная позже на другом телеграм-канале, ясно показывает, что изображенный мужчина не имеет отношения к Вооруженным силам РА. В видеозаписи задержанный называет свое имя и сообщает, что приехал на Украину летом 2020 года.