Կրեմլն այլևս «մտադիր չէ տապալել» Կիևի «նացիստ» ու «թմրամոլ» իշխանությանը․ ինչպես է փոխվել հռետորաբանությունը
16:50, 9 Մրտ, 2022
Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարարության խոսնակ Մարիա Զախարովան հերթական ճեպազրույցի ընթացքում հայտարարել է, որ Ուկրաինայի գործող իշխանությունների տապալումը փետրվարի 24-ին այդ երկրի տարածքում մեկնարկած ՌԴ-ի «հատուկ գործողության» նպատակներից չէ:
«Հատուկ ռազմական գործողության նպատակներն են՝ ԴԺՀ-ի և ԼԺՀ-ի պաշտպանությունը, Ուկրաինայի դեմիլիտարիզացիան և դենացիֆիկացիան, ռազմական սպառնալիքի վերացումը․․․ Դրա խնդիրների մեջ չի մտնում ո՛չ Ուկրաինայի օկուպացիան, ո՛չ նրա պետականության կազմաքանդումը, ո՛չ գործող իշխանության տապալումը։ Այն ուղղված չէ խաղաղ բնակչության դեմ»,- մասնավորապես, ասել է Զախարովան:
«Փաստերի ստուգման հարթակն» ուսումնասիրեց Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի և ՌԴ բարձրագույն ղեկավարության՝ վերջին օրերի հրապարակային խոսքը և նկատեց, որ Կիևի իշխանությունների վերաբերյալ պաշտոնական Մոսկվայի հռետորաբանությունը փոխվել է օրերի ընթացքում:
Մասնավորապես, Ուկրաինայում ռազմական գործողությունների մեկնարկի մասին ազդարարող իր ուղերձում ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինն ասել էր, որ դրանց նպատակն է «պաշտպանել մարդկանց, որոնք ութ տարի շարունակ ծաղրի ու ցեղասպանության են ենթարկվում Կիևի ռեժիմի կողմից» և որ պետք է «դեմիլիտարիզացիայի և դենացիֆիկացիայի ենթարկել Ուկրաինան» և դատաստան տեսնել ռազմական հանցագործների նկատմամբ, որոնք պատասխանատու են «խաղաղ բնակչության դեմ արյունոտ հանցանքների» համար։
Արդեն պատերազմի երկրորդ օրը՝ փետրվարի 25-ին, կառավարության անդամների հետ տեսակապի ընթացքում Պուտինը բաց տեքստով ռազմական հեղաշրջման կոչ արեց  ուկրաինացի զինվորականներին՝ «նեոնացիստ» ու «թմրամոլ» անվանելով Կիևի գործող իշխանություններին:
«Եվս մեկ անգամ դիմում եմ Ուկրաինայի զինվորականներին, թույլ մի՛ տվեք նեոնացիստներին և բանդերականներին օգտագործել ձեր երեխաներին, կանանց ու ծերերին որպես կենդանի վահան, վերցրե՛ք իշխանությունը ձեր ձեռքը: Կարծես թե, ձեզ հետ ավելի հեշտ կլինի փոխհամաձայնության գալ, քան այս նեոնացիստների ու թմրամոլների խմբակի հետ, որը թաքնվել է Կիևում և պատանդ է վերցրել ամբողջ ուկրաինացի ժողովրդին»,- ասել էր ՌԴ նախագահը:
Պուտինի այս հայտարարությունից հետո ՌԴ ներկայացուցիչները Բելառուսում արդեն երեք անգամ բանակցությունների սեղանի շուրջ են նստել Կիևի գործող իշխանությունների հետ, իսկ Պուտինի խոսնակ Դմիտրի Պեսկովը մարտի 1-ին լրագրողների հետ հանդիպմանը հայտարարել է, թե Կրեմլը Վլադիմիր Զելենսկուն Ուկրաինայի լեգիտիմ նախագահն է համարում։
Այսպիսով, պաշտոնական Մոսկվայից Կիևում «թմրամոլ» ու «նեոնացիստ» իշխանությունների փոփոխության ուղիղ կոչերն օրերի ընթացքում փոխարինվել են այդ իշխանությունների գոյությունը հանդուրժող հռետորաբանությամբ:

Официальный представитель МИД России Мария Захарова в ходе очередного брифинга заявила, что начатая на Украине 24 февраля «специальная военная операция» РФ не ставит целью свержение действующей власти этой страны.
«Цели специальной военной операции — защита ДНР и ЛНР, демилитаризация и денацификация Украины, устранение военной угрозы…В ее задачи не входит ни оккупация Украины, ни разрушение ее государственности, ни свержение действующей власти. Она не направлена против мирного населения», — в частности, сказала Захарова.
«Платформа проверки фактов» изучила недавние публичные выступления президента России Владимира Путина и высшего руководства России и заметила, что риторика официальной Москвы касательно властей Киева изменилась за последние дни.
В частности, в своем видеообращении, извещающем о начале боевых действий на Украине, президент России Владимир Путин заявил, что «цель операции – защита людей, которые восемь лет подвергаются издевательствам и геноциду со стороны киевского режима», и что планируется провести «демилитаризацию и денацификацию Украины», предать суду всех военных преступников, ответственных за «кровавые преступления против мирных жителей».
Уже на второй день войны, 25 февраля, во время видеоконференции с членами правительства Путин открыто призвал украинских военных к военному перевороту, назвав действующие власти Киева «неонацистами» и «наркоманами».
«Еще раз обращаюсь к военнослужащим Вооруженных сил Украины — не позволяйте неонацистам и бандеровцам использовать ваших детей, ваших жен и стариков в качестве живого щита. Берите власть в свои руки. Похоже, нам с вами будет легче договориться, чем с этой шайкой наркоманов и неонацистов, которая засела в Киеве и взяла в заложники весь украинский народ», — сказал президент России.
После этого заявления Путина российские представители в Беларуси уже трижды садились за стол переговоров с действующими властями Киева, а пресс-секретарь Путина Дмитрий Песков на пресс-конференции 1 марта заявил, что Кремль считает Владимира Зеленского легитимным президентом Украины.
Таким образом, прямые призывы официальной Москвы к смене «наркозависимой» и «неонацистской» власти в Киеве сменились риторикой, допускающей существование этих же властей.