Բաբուխանյանը գնահատում է Ղրղզստանի նախագահական ընտրությունները. այլ իրականությունում
Հոկտեմբերի 15-ին Ղրղզստանում կայացած նախագահական ընտրությունների արդյունքում երկրի նախագահ ընտրվեց նախկին վարչապետ Սոորոնբայ Ժեենբեկովը: Պաշտոնական տվյալների համաձայն՝ քվեների 54,3 տոկոս մեծամասնությամբ հենց 58-ամյա Ժեենբեկովին է բնակչությունը վստահել նախագահական աթոռը: Նա գործող նախագահ Ալմազբեկ Աթամբաևի ղեկավարած սոցիալ-դեմոկրատական կուսակցությունից է,  նրա հետևորդը և համախոհը համարվող քաղաքական գործիչ: Ժեենբեկովը նաև խոստացել է «շարունակել Աթամբաևի ճանապարհը», ով այլևս իրավունք չուներ իր թեկնածությունն առաջադրել այս ընտրություններում:
Ղրղզստանի Ընտրությունների և հանրաքվեների անցկացման կենտրոնական հանձնաժողովի տվյալների համաձայն՝  ընտրություններին մասնակցել են 780 միջազգային դիտորդներ 58 պետություններից: Ընտրություններին հետևել է նաև ԱՊՀ Ժողովրդավարության զարգացման մոնիթորինգի միջազգային ինստիտուտը: Այս դիտորդատկան խմբի կազմում Ղրղզստանի ընտրություններին որպես դիտրոդ ներկայացված է եղել նաև ՀՀ Ազգային ժողովի ՀՀԿ խմբակցության պատգամավոր Հայկ Բաբուխանյանը:
Վերջինս «Սպուտնիկ Ղրղզստան» ռադիոկայանին հարցազրույց է տվել, որում, որպես դիտորդ, տեղի ունեցած ընտրությունները որակել է «ազնիվ և արդար»:
«Կարևորն այն է, որ մարդն իր կամքի արտահայտման և ընտրություններին մասնակցության լիակատար ազատություն ունի: Այդուհանդերձ, ընտրությունները թափանցիկ են, ազնիվ և արդար: Եվ ժողովրդի ընտրությունը բարձրագույն ձգտում է հանդիսանում ամբողջ հասարակության և ինքնին իշխանության համար», — հայտարարել է Բաբուխանյանը ռադիոկայանի եթերում: Բաբուխանյանի մեկնաբանությունը վերահրապարակել է նաև «Սպուտնիկի» հայկական ծառայությունը:
Բանն այն է, որ Բաբուխանյանի «արդար» ու «թափանցիկ»  որակած ընտրություններին, դրանց անցկացումից մեկ օր անց ԵԱՀԿ դիտորդական առաքելությունը բոլորովին այլ գնահատական տվեց:
Համաձայն կառույցի հրապարակած զեկույցի՝ թեև հոկտեմբերի 15-ին կայացած ընտրությունները «ապահովել են կանոնավոր կերպով իշխանության փոխանցումը, սակայն հանրային ռեսուրսների չարաշահումը, ճնշումներն ընտրողների նկատմամբ և քվեների վաճառքը շարունակում են մտահոգիչ մնալ»: Զեկույցում նշված է, որ ընտրությունների տեխնիկական մասը եղել է լավ կազմակերպված, բայց ընտրական վիճաբանությունների վերաբերյալ Ընտրությունների կենտրոնական հանձանաժողովի որոշումները ժամանակ առ ժամանակ ոչ օբյեկտիվ են եղել, մեդիայում ինքնագրաքննությունը և սահմանափակ խմբագրական լուսաբանումն ի ցույց են դրել մամուլի ազատության հարցում առկա թերացումները, բազմաթիվ և էական գործընթացային խնդիրներ են նկատվել ձայների հաշվարկի ընթացքում:
Հետևաբար, Բաբուխանյանի «ազնիվ և արդար» ընտրություններն առավելագույն դեպքում կարող են նրա սուբյեկտիվ և իրականությունն ամբողջությամբ չարտացոլող կարծիքը լինել:
Իսկ ԱՊՀ Ժողովրդավարության զարգացման մոնիթորինգի միջազգային ինստիտուտը, որում ԱԺ պատգամավորը ներկայացրել է Հայաստանը, ԱՊՀ երկրների միջխորհրդարանական ասամբլեայի կառույցներից մեկն է: Չնայած վերոհիշյալ խախտումներին՝ Ղրղզստանի նախագահական ընտրութունների վերաբերյալ ամփոփիչ մամուլի ասուլիսի ընթացքում այս կառույցի դիտորդական առաքելության ղեկավար, ԱՊՀ գործադիր քարտուղար Սերգեյ Լեբեդևը հայտարարել է, որ այդ երկրում նախագահի ընտրություններն «անցել են այլընտրանքային հիմքով, եղել են ազատ, բաց, մրցակցային և թափանցիկ»:
Առհասարակ, ԱՊՀ դիտորդական առաքելությունը նման ձևակերպումներ տալիս է կառույցի անդամ երկրներում կայացող բոլոր ընտրությունների վերաբերյալ: 2015-ի դեկտեմբերի 5-ին Հայաստանում Սահմանադրության փոփոխությունների հանրաքվեից հետո առաքելությունը դրա անցկացումը «ազատ և բաց» էր որակել, մինչդեռ հասարակությունն անձամբ ականատես դարձավ դրա ընթացքում գրանցված բռնություններին, ընտրողների նկատմամբ ճնշումներին ու զանգվածային ընտրախախտումներին:
Թեգեր` СНГԱթամբաևԱԺ պատգամավորԱլմազբեկ Աթամբաևընտրախախտումընտրություններընտրություններ ՂրղզստանումՀայկ ԲաբուխանյանՂրղզստանՍերգեյ ԼեբեդևըՍոորոնբայ ԺեենբեկովՍպուտնիկՍպուտնիկ Ղրղզստան

Бабуханян оценивает президентские выборы в Кыргызстане. В другой реальности
В результате состоявшихся 15 октября президентских выборов в Кыргызстане президентом страны был избран бывший премьер-министр Сооронбай Жээнбеков. По официальным данным,  большинством голосов — 54,3%, население доверило президентский пост 58-летнему Жээнбекову. Он — политический деятель из Социал-демократической партии, главой которой является действующий президент Алмазбек Атамбаев, и считается его последователем и сторонником. Жейнбеков также пообещал «продолжить путь Атамбаева», который больше не имел права выдвигать свою кандидатуру на этих выборах.
По данным Центральной комиссии по выборам и проведению референдумов Кыргызстана, в выборах приняли участие 780 международных наблюдателей из 58 стран. За ходом выборов наблюдал также Международный институт мониторинга развития демократии стран СНГ. В составе этой наблюдательной группы на выборах в Кыргызстане в качестве наблюдателя был представлен также депутат НС РА от Республиканской партии Армении Айк Бабуханян.
Последний дал интервью радиостанции «Спутник Кыргызстан», в котором как наблюдатель оценил выборы «честными и справедливыми».
«Главное, что человек имеет полную свободу в проявлении своей воли и участии в выборах. При этом сами выборы прозрачные, честные и справедливые. И выбор народа является высшей волей для всего общества и самой власти», — заявил Бабуханян в эфире радиостанции. Комментарий Бабуханяна перепечатала также армянская служба «Спутник».
Дело в том, что выборам, оцененным Бабуханяном как «справедливые» и «прозрачные», спустя день после их проведения наблюдательская миссия ОБСЕ дала совершенно другую оценку.
Согласно опубликованному структурой докладу, хотя выборы 15 октября «обеспечили регулярную передачу власти, однако злоупотребление государственными ресурсами, давление на избирателей и подкуп голосов продолжают оставаться тревожными». В докладе отмечается, что техническая часть выборов была хорошо организована, но решения Центральной избирательной комиссии по избирательным спорам иногда были необъективными, мониторинг средств массовой информации и ограниченный редакционный охват продемонстрировали недостатки в свободе прессы, многочисленные и важные процедурные вопросы были зарегистрированы во время подсчета голосов.
Следовательно, «честные и справедливые» выборы Бабуханяна в лучшем случае могут быть его субъективным и полностью не отражающим действительность мнением.
А Международный институт мониторинга развития демократии стран СНГ, в составе которого депутат представлял Армению, является одной из структур Межпарламентской ассамблеи СНГ. Несмотря на вышеупомянутые нарушения, во время итоговой пресс-конференции, посвященной президентским выборам в Кыргызстане, исполнительный секретарь СНГ Сергей Лебедев заявил, что президентские выборы в этой стране ««прошли на альтернативной основе, были свободными, открытыми, конкурентными и прозрачными».
В целом, Наблюдательная миссия СНГ дает такие формулировки обо всех выборах в государствах-членах. 5 декабря 2015 года после конституционного референдума в Армении миссия оценила его проведение как «свободное и открытое», тогда как общественность лично стала свидетелем зарегистрированного в ходе референдума насилия, давления на избирателей и массовых фальсификаций.