Մարտի 12-ին՝ Ուկրաինա ներխուժումից ավելի քան 2 շաբաթ անց, Ռուսաստանի Դաշնությունը ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի նիստ հրավիրեց՝ քննարկելու «Ուկրաինայում ԱՄՆ կողմից մշակվող քիմիական ու կենսաբանական զենքի» հարցը:
ՄԱԿ-ում Ռուսաստանի մշտական ներկայացուցիչ Վասիլի Նեբենզյան հայտարարեց, թե Ուկրաինայում «հատուկ գործողության ընթացքում բացահայտվել են ցնցող փաստեր» Կիևի իշխանությունների կողմից ԱՄՆ պաշտպանության նախարարության «անմիջական համակարգմամբ և ֆինանսավորմամբ» մշակվող կենսաբանական զենքի ծրագրի վերաբերյալ:
«ՌԴ զինված ուժերի տրամադրության տակ են հայտնվել փաստաթղթեր, որոնք փաստում են՝ Ուկրաինայի տարածքում ձևավորվել է նվազագույնը կենսաբանական 30 լաբորատորիաներից բաղկացած ցանց, որոնցում իրականացվում են ծայրահեղ վտանգավոր կենսաբանական փորձարկումներ․ դրանք միտված են ժանտախտի, սիբիրախտի, տուլարեմիայի, խոլերայի և այլ մահացու հիվանդությունների հարուցիչների պաթոգենիկ հատկությունների ուժեղացմանը»։
ԱԽ նույն նիստի ընթացքում ԱՄՆ ներկայացուցիչ Լինդա Թոմաս-Գրինֆիլդը, հերքելով Մոսկվայի մեղադրանքը, թե Ուկրաինայում ԱՄՆ աջակցությամբ կենսաբանական զենքի լաբորատորիաներ են գործում, հայտարարեց, որ ՌԴ-ն ԱԽ նիստ է հրավիրել՝ «բացառապես ստելու և ապատեղեկատվություն տարածելու նպատակով»: Հղում անելով ՄԱԿ-ի զեկուցողներին՝ Թոմաս-Գրինֆիլդը պնդեց, թե կառույցին հայտնի չեն փաստեր Ուկրաինայում մշակվող քիմիական, կենսաբանական զենքի մասին․ «Նախորդ ամիս ԱՄՆ պետքարտուղար Բլինքենը ցավալիորեն ճշգրիտ նկարագրեց, թե ինչ է մտադիր անել ՌԴ-ն․ նա նախազգուշացրեց, որ ՌԴ-ն պատրաստվում է քիմիական և կենսաբանական զենքի մասին պնդումներ գեներացնել, որպեսզի հիմնավորի իր դաժան հարձակումն ուկրաինացի ժողովրդի վրա»:
Իր հերթին, ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Յենս Ստոլթենբերգը, անդրադառնալով ՌԴ այս մեղադրանքներին, Welt am Sonntag թերթին տված հարցազրույցում հայտարարեց, թե Մոսկվան ինքն է մտադիր քիմիական զենք կիրառել Ուկրաինայում․ «Այժմ, երբ այս կեղծ պնդումներն արվել են, մենք պետք է զգոն լինենք, քանի որ հնարավոր է՝ ՌԴ-ն ինքն է ծրագրել քիմիական զենք օգտագործել»:
«Փաստերի ստուգման հարթակը» մեկտեղել է Ուկրաինայի ու ՌԴ-ի կողմից քիմիական ու կենսաբանական զենքի մշակման ու կիրառության վերաբերյալ բաց հարթակներում առկա տվյալները:
Որ երկրներն են մեղադրվել քիմիական զենք օգտագործելու համար
Քիմիական զենքի ստեղծումը և կիրառությունն արգելված է՝ համաձայն 1992 թվականի սեպտեմբերի 3-ին ընդունված «Քիմիական զենքի մշակման, արտադրության, կուտակման, կիրառման արգելման և դրա ոչնչացման մասին» կոնվենցիայի․ դրան միացել է 193 երկիր, բացի Եգիպտոսից, Հյուսիսային Կորեայից և Հարավային Սուդանից։  Մեկ պետություն՝ Իսրայելը, ստորագրել, բայց դեռևս չի վավերացրել կոնվենցիան:
Կենսաբանական զենքի կիրառումը նույնպես արգելվում է՝ «Մանրէաբանական (կենսաբանական) և թունավոր նյութեր պարունակող զենքի մշակման, արտադրության և կուտակման արգելման և դրա ոչնչացման մասին» կոնվենցիայով․ այն ուժի մեջ է մտել 1994 թվականի հունիսի 7-ին:
Սպառազինությունների վերահսկման ասոցիացիայի տվյալներով՝ միայն 8 երկիր է կոնվենցիային միանալիս հայտարարել քիմիական զենքի իր պաշարների մասին: Այս երկրների մեծ մասը, ըստ միջազգային հասարակական կազմակերպության, այդպիսի զենքը ոչնչացրել կամ ոչնչացնելու պարտավորություն է ստանձնել:
Կոնվենցիայի ընդունումից ի վեր՝ տարբեր երկրների կողմից քիմիական զենքի կիրառության դեպքեր են գրանցվել, կամ պետությունները կասկածվել են զանգվածային ոչնչացման այդպիսի զենքի կիրառման մեջ:
Քիմիական զենքը լայնորեն կիրառվել է Սիրիայում քաղաքացիական պատերազմի ընթացքում․ ընդ որում, համաձայն ՄԱԿ-ի և միջազգային իրավապաշտպան կազմակերպությունների տվյալների, այդպիսի զենք է կիրառվել ոչ միայն «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական կազմակերպության ու այլ խմբավորումների, այլ նաև սիրիական կառավարական ուժերի կողմից: Չնայած հակամարտության հենց սկզբից ՄԱԿ-ը Սիրիայում քիմիական զենքի ոչնչացման ծրագիր սկսեց, դա չփրկեց սիրիացի ժողովրդին հետագայում տասնյակ նման մահացու հարձակումներից:
Համացանցում շատ են նաև ՆԱՏՕ-ի անդամ Թուրքիայի բանակի՝ Հյուսիսային Իրաքի քրդաբնակ շրջաններում քիմիական զենքի կիրառության մասին արժանահավատ հրապարակումները․ զեկուցվում է, որ Թուրքիայի բանակը քիմիական զենքով ավելի քան 300 անգամ թիրախավորել է քրդական ուժերին: Միջազգային կառույցները, սակայն, հետևողականություն չեն ցուցաբերել այդ հարձակումների պատշաճ հետաքննության  համար:
Քիմիական ու կենսաբանական զենքի գործոնը հաճախ նաև աշխարհաքաղաքական շահարկումների առարկա է դարձել գերտերությունների ձեռքում: Օրինակ՝ ԱՄՆ-ն ու Մեծ Բրիտանիան 2003-ին Իրաք իրենց ներխուժումը հիմնավորում էին այդ երկրի վարչակարգի կողմից կենսաբանական ու քիմիական զենքի ստեղծմամբ: Մեծ Բրիտանիայի այն ժամանակվա վարչապետ Թոնի Բլերը վստահեցնում էր, որ բրիտանական հետախուզությունը հստակ ու ճշգրիտ տեղեկատվություն ունի այդպիսի  սպառազինության ստեղծման մասին: Սակայն Իրաքյան պատերազմից տարիներ անց նա հայտարարեց, որ «իրենց հետախուզությունը սխալվել է»:
Ստորև բերված ինֆոգրաֆիկայում ներկայացված են երկրները, որոնք Կոնվենցիայի ընդունումից հետո ոչնչացրել կամ պարտավորվել են ոչնչացնել քիմիական զենքը, ինչպես նաև այն երկրները, որոնք, ըստ հավաստի բաց աղբյուրների, քիմիական զենք ունեն կամ կիրառել են:
Արգելված զենքը՝ ընդդեմ Կրեմլի քաղաքական հակառակորդների
Ռուսաստանը «Քիմիական զենքի մշակման, արտադրության, կուտակման, կիրառման արգելման և դրա ոչնչացման մասին կոնվենցիային» միացել է 1997 թվականի դեկտեմբերի 5-ին: Դրան միանալու պահին ՌԴ-ն հայտարարել է, որ տիրապետում է 40,000 տոննա քիմիական զենքի, ինչն այդ պահին հայտնի նման զենքի ամենախոշոր խմբաքանակն էր աշխարհում:
2017 թվականի սեպտեմբերին «Քիմիական զենքի արգելման կազմակերպությունը» հայտարարեց, որ իր վերահսկողությամբ ՌԴ-ն ավարտել է քիմիական զենքի ամբողջ պաշարների ոչնչացման գործընթացը: Սակայն, չնայած դրան, 2022-ի փետրվարի 24-ին Ուկրաինայի տարածքում Ռուսաստանի նախաձեռնած ռազմական գործողությունների մեկնարկից ի վեր, ԱՄՆ-ն ու ՆԱՏՕ-ն մեղադրում են Մոսկվային Ուկրաինայում կենսաբանական ու քիմիական զենք կիրառելու մտադրությունների մեջ:
FIP.am-ը մեկտեղեց նաև նախկինում՝ քիմիական, կենսաբանական կամ միջուկային զենք կիրառելու՝ Ռուսաստանին ուղղված մեղադրանքները:
Առաջին աղմկահարույց դեպքը տեղի է ունեցել 2006 թվականի նոյեմբերի 1-ին, երբ Լոնդոնի սրճարաններից մեկում Պոլոնիում-210 ռադիոակտիվ իզոտոպով թունավորվեց ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի վարչակարգի ամենախիստ քննադատներից մեկը՝ ՌԴ հատուկ ծառայությունների նախկին աշխատակից Ալեքսանդր Լիտվինենկոն:
Լոնդոնում բնակվելու տարիներին նա գրել էր «ՖՍԲ-ն պայթեցնում է Ռուսաստանը» և «Լյուբյանկայի հանցագործ խմբավորումը» գրքերը, որոնցում քննադատել էր ռուսական հատուկ ծառայություններին՝ 1999 թվականին Մոսկվայում բնակելի շենքերի պայթյունները կազմակերպելու և մի շարք այլ ահաբեկչական գործողությունների մեջ։ Դրանք, ըստ Լիտվինենկոյի, կապված էին Պուտինին իշխանության բերելու հետ:
Լիտվինենկոն մահացավ թունավորումից 22 օր անց՝ նոյեմբերի 23-ին, Լոնդոնի հիվանդանոցներից մեկում:
Թունավորված Լիտվինենկոն՝ Լոնդոնի հիվանդանոցներից մեկում: Լուսանկարը՝ BBC-ի
Լիտվինենկոյի թունավորման դեպքը հետաքննում էին մի քանի խմբեր․ Եվրոպայի խորհուրդն ու պաշտոնական Լոնդոնը կարծում էին, որ դրա հետևում ՌԴ պետական գերատեսչություններն են կանգնած: Արդեն 2021-ին Մարդու իրավունքների միջազգային դատարանը հաստատեց այդ մեղադրանքները՝ վճռելով, որ Լիտվինենկոյի սպանության համար պատասխանատու է Ռուսաստանի Դաշնությանը:
Մոսկվայի կողմից քիմիական զենքի հավանական կիրառության հաջորդ դեպքը տեղի ունեցավ 2018 թվականի մարտի 4-ին՝ դարձյալ Մեծ Բրիտանիայում, Սոլսբերի քաղաքում․ «Նովիչոկ» կոչվող քիմիական զենքով իրենց տան մոտակայքում թունավորվեցին ՌԴ հատուկ ծառայությունների նախկին աշխատակից Սերգեյ Սկրիպալն ու նրա դուստրը՝ Յուլիան:
Բրիտանիայի արտակարգ իրավիճակների նախարարության աշխատակիցները՝ պաշտպանիչ համազգեստով վրան են տեղադրում նստարանի վրա, որտեղ անգիտակից վիճակում հայտնաբերվել են Սկրիպալն ու նրա դուստրը: Լուսանկարը՝ BBC-ի:
Մեծ Բրիտանիայի կառավարությունը կատարվածի համար մեղադրեց Ռուսաստանի Դաշնությանը, բրիտանական իրավապահ մարմիններն անգամ նույնականացրին ՌԴ հատուկ ծառայությունների երկու աշխատակիցների, որոնք իրականացրել էին մահափորձը:
Չնայած աղաղակող ապացույցներին՝ պաշտոնական Մոսկվան շարունակ հերքում էր այդ մեղադրանքները: Կրեմլի քարոզչամեքենայի կարկառուն ներկայացուցիչ Մարգարիտա Սիմոնյանն անգամ հարցազրույց ունեցավ կասկածյալների հետ, որոնք ֆիթնես-մարզիչներ էին ներկայանում:
Կրեմլը «Նովիչոկի» գործադրման համար կասկածվեց նաև 2020 թվականի օգոստոսի 20-ից հետո, երբ Տոմսկ-Մոսկվա թռիչքի ընթացքում թունավորվեց ռուսաստանյան ակնառու ընդդիմադիր գործիչ Ալեքսեյ Նավալնին: ԱՄՆ պետդեպն այդ ժամանակ հայտարարեց՝ կարծում է, որ Նավալնուն թունավորել են ՌԴ հատուկ ծառայությունների աշխատակիցները՝ «Նովիչոկով»:
Արցախի դեմ կիրառված ֆոսֆորային ռումբերն ու Ուկրաինան
Ի տարբերություն ՌԴ-ի, Կիևի իշխանությունների կողմից քիմիական զենքի պաշարների, դրանց ոչնչացման մասին բաց աղբյուրներում տվյալներ չկան: Միևնույն ժամանակ, պաշտոնական Կիևի հասցեին քիմիական զենքի վաճառքի մեղադրանքներ հայտնվեցին 2020 թվականի սեպտեմբերի 27-ին Ադրբեջանի կողմից Արցախում սանձազերծված պատերազմի ընթացքում:
2020-ի հոկտեմբերի 31-ին Արցախի Պաշտպանության բանակը հայտարարեց, որ ադրբեջանական զինված ուժերը քիմիական զենքի տարրեր պարունակող ֆոսֆորային ռումբեր են կիրառել: Դրանից հետո հայաստանյան տեղեկատվական դաշտում տարածվեց թեզը, թե այդ զենքը Բաքվին մատակարարել է Ուկրաինան:
Ռուսաստանաբնակ հայ ռեժիսոր Սարիկ Անդրեասյանը, դիմելով Ուկրաինայի նախագահ, իր նախկին գործընկեր Վլադիմիր Զելենսկուն, պահանջեց բացատրություն տալ այդ կապակցությամբ։ Զելենսկին պատասխան նամակում հերքեց Բաքվին քիմիական զենք վաճառելու մեղադրանքները:
Փետրվարի 24-ին Ուկրաինայի տարածքում Ռուսաստանի նախաձեռնած ռազմական գործողությունների մեկնարկից ի վեր համացանցի հայալեզու տիրույթում կրկին ակտիվացան այդ պնդումները: Փաստերի ստուգմամբ զբաղվող Euvsdisinfo.eu կայքը գրեց, որ իրականությանը չհամապատասխանող այդ պնդումը դաշտ են նետել Կրեմլի քարոզիչները. «Բացի այդ, կրեմլամետ ապատեղեկատվության ոչ մի տարածող չի ներկայացրել որևէ էական ապացույց՝ Ուկրաինայի վերաբերյալ իրենց պնդումները հիմնավորելու համար»
Պետք է արձանագրել, որ բաց աղբյուրներում իսկապես չկա որևէ ապացույց, որը կվկայեր, որ Արցախի դեմ Բաքվի կիրառած ֆոսֆորային զենքը մատակարարել է Ուկրաինան։ Չկան տեղեկություններ նաև Ադրբեջանի կողմից օգտագործած քիմիական զենքի պատկանելության ու ծագման մասին: Այդուհանդերձ, Բաքվի կողմից Արցախի դեմ ֆոսֆորային զենքի կիրառման փաստն արձանագրված է։
ՀՀ-ն ու ամերիկյան լաբորատորիաները
Նախկինում ևս Ռուսաստանը բազմիցս քննադատել է ԱՄՆ-ին իր սահմանների մոտ «ռազմական բժշկակենսաբանական ակտիվության» համար և խոստացել հասնել նրան, որ տվյալ լաբորատորիաների գործունեությունն իր համար թափանցիկ դառնա․
ԱՄՆ-ի աջակցությամբ արդիականացված կենսաբանական լաբորատորիաներ, Ուկրաինայից բացի, գործում են նաև Վրաստանում, Հայաստանում, Ղազախստանում:
Հայաստանում այդ լաբորատորիաների գործունեության վերաբերյալ մանիպուլյատիվ թեզեր էին տարածվում որոշ կազմակերպությունների կողմից, որոնց «Փաստերի ստուգման հարթակը» անդրադարձել է դեռևս 2016 թվականին․ համաձայն այդ թեզերի՝  ՀՀ-ում ԱՄՆ ֆինանսավորմամբ գործող լաբորատորիաները իբր «կասկածելի» նպատակներ են հետապնդում, ընդհուպ՝ ստեղծում են կենսաբանական զենք, որը կարող է օգտագործվել Հայաստանի բնակչության դեմ։
FIP.am-ը պարզել է նաև, որ այդ լաբորատորիաները ֆինանսավորում են ստանում նաև Ռուսաստանից։ Այսպես, ՀՀ և ՌԴ կառավարությունների միջև ԵԱՏՄ-ին անդամակցության շրջանակներում Հայաստանին տեխնիկական և ֆինանսական աջակցություն ցուցաբերելու մասին համաձայնագրի շրջանակներում ՀՀ առողջապահության նախարարության «Հիվանդությունների վերահսկման և կանխարգելման ազգային կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի «Ռեֆերենս լաբորատոր կենտրոն» մասնաճյուղին Ռուսաստանի կողմից տրամադրվել են 14 տեսակի սարք-սարքավորումներ և  լաբորատոր կահույք՝ սանիտարա-քիմիական լաբորատորիայի համար։
Բացի սրանից, նույն համաձայնագրի շրջանակներում, հատուկ վտանգավոր վարակների լաբորատոր կարողությունների բարելավման (դաշտային պայմաններում հետազոտություններ իրականացնելու) համար, բռնկումների արագ արձագանքման նպատակով՝ ՀՀ առողջապահության նախարարության «Հիվանդությունների վերահսկման և կանխարգելման ազգային կենտրոն» ՊՈԱԿ-ին Ռուսաստանի կողմից տրամադրվել է ժամանակակից սարքեր-սարքավորումներով կահավորված 2 շարժական լաբորատորիա։
Արդեն 2021-ին ՌԴ և ՀՀ արտգործնախարարներ Սերգեյ Լավրովն ու Արա Այվազյանը կենսաբանական անվտանգության հարցերի վերաբերյալ հուշագիր ստորագրեցին:
Իսկ ԱԳՆ այդ ժամանակվա մամուլի քարտուղար Աննա Նաղդալյանը վերահաստատել էր, որ ՀՀ-ում գործող կենսաբանական լաբորատորիաները պատկանում են Հայաստանին և ամբողջովին վերահսկվում են ՀՀ պետական մարմինների կողմից:
«Հայկական կողմը բազմիցս հայտնել է, որ լաբորատորիաների անձնակազմը բաղկացած է միայն ՀՀ քաղաքացիներից, օտարերկրյա մասնագետների ներկայությունը լաբորատորիաների տարածքում բացառված է»,- ասել էր ԱԳՆ ներկայացուցիչը։
Այսպիսով, աշխարհին քիմիական ու կենսաբանական զենքի ստեղծման ու օգտագործման մեջ մեղադրող Կրեմլը, ըստ բազմաթիվ երկրների ու միջազգային կառույցների իրականացրած հետաքննությունների ու միջազգային դատարանների վճիռների, ինքն է կիրառել այդ արգելված զինատեսակներն ընդդեմ իր քաղաքական հակառակորդների: Զանգվածային ոչնչացման այդ զենքերը կիրառել է նաև ՌԴ դաշնակից Սիրիայի իշխանությունը, ինչպես նաև վերջերս այդ երկրի հետ ռազմավարական դաշնակցության պայմանագիր կնքած Ադրբեջանը՝ ընդդեմ Արցախի:

12 марта, более чем через две недели после вторжения на Украину, Российская Федерация созвала заседание Совета Безопасности Организации Объединенных Наций (ООН) для обсуждения «разрабатываемого США химического и биологического оружия на территории Украины».
Постоянный представитель России при ООН Василий Небензя заявил, что «в ходе спецоперации на Украине были выявлены шокирующие факты» касательно разрабатываемой властями Киева программы создания биологического оружия при «непосредственной координации и финансировании» со стороны Минобороны США.
«В распоряжении Минобороны России оказались документы, которые подтверждают, что на территории Украины сформировалась сеть из по крайней мере 30 биологических лабораторий, в которых проводятся крайне опасные биологические эксперименты, нацеленные на усиление патогенных свойств чумы, сибирской язвы, туляремии, холеры и других смертельных болезней с использованием синтетической биологии», — сказал Небензя.
На том же заседании Совета Безопасности представитель США Линда Томас-Гринфилд опровергла обвинение Москвы в том, что на Украине действуют поддерживаемые США биолаборатории, заявив, что Россия созвала заседание Совета Безопасности «исключительно для распространения лжи и дезинформации». Ссылаясь на докладчиков ООН, Томас-Гринфилд заявила, что структуре не известны факты разработки химического и биологического оружия на Украине. «В прошлом месяце госсекретарь США Блинкен точно описал, что намерена сделать Россия. Он предупредил, что Россия собирается генерировать обвинения о создании химического и биологического оружия, чтобы оправдать свое жестокое нападение на украинский народ», – отметила представитель США.
В свою очередь, генеральный секретарь НАТО Йенс Столтенберг, касаясь обвинений России, заявил в интервью газете Welt am Sonntag, что Москва сама намерена применить химическое оружие на Украине. «Теперь, когда были сделаны эти ложные обвинения, мы должны быть бдительными, поскольку Россия, возможно, сама планирует применить химическое оружие», — сказал он.
«Платформа проверки фактов» собрала воедино данные из открытых источников о разработке и применении химического и биологического оружия со стороны Украины и России.
Какие страны обвиняются в применении химического оружия?
Разработка и применение химического оружия запрещены Конвенцией о запрещении разработки, производства, накопления и применения химического оружия и о его уничтожении от 3 сентября 1992 года. К ней присоединились 193 страны, кроме Египта, Северной Кореи и Южного Судана. Одно государство – Израиль – подписало, но пока не ратифицировало конвенцию.
Применение биологического оружия также запрещено Конвенцией о запрещении разработки, производства и накопления запасов бактериологического (биологического) и токсинного оружия и об их уничтожении. Конвенция вступила в силу 7 июня 1994 года.
По данным Ассоциации по контролю над вооружениями, только восемь стран заявили о своих запасах химического оружия при присоединении к конвенции. Большинство этих стран, по данным международной общественной организации, уничтожили или обязались уничтожить такое оружие.
С момента принятия Конвенции зарегистрированы случаи, когда различные страны применяли химическое оружие, или государства подозревались в применении такого оружия массового поражения.
Химическое оружие широко применялось во время гражданской войны в Сирии. При этом, по данным ООН и международных правозащитных организаций, такое оружие использовалось не только террористической организацией «Исламское государство» и другими группировками, но и сирийскими правительственными войсками. Несмотря на то, что с самого начала конфликта ООН запустила в Сирии программу уничтожения химического оружия, это не спасло сирийский народ от десятков таких смертоносных атак в будущем.
В Интернете есть много заслуживающих доверия сообщений о применении членом НАТО Турцией химического оружия в населенных курдами районах северного Ирака. Сообщается, что турецкая армия более 300 раз применяла химическое оружие против курдских сил. Однако международные агентства не проявили должной последовательности при расследовании этих атак.
Фактор химического и биологического оружия часто становился объектом геополитических спекуляций в руках сверхдержав. Например, США и Великобритания оправдывали свое вторжение в Ирак в 2003 году созданием режимом этой страны биологического и химического оружия. Тогдашний премьер-министр Великобритании Тони Блэр уверял, что британская разведка располагает четкими и точными сведениями о создании такого вооружения. Но спустя годы после войны в Ираке он заявил, что «их разведка ошиблась».
На приведенной ниже инфографике приведены страны, которые уничтожили или обязались уничтожить химическое оружие с момента принятия Конвенции, а также те страны, которые, согласно достоверным открытым источникам, имеют или применяли химическое оружие.
Запрещенное оружие против политических противников Кремля
Россия присоединилась к Конвенции о запрещении разработки, производства, накопления и применения химического оружия и о его уничтожении 5 декабря 1997 года. На момент присоединения Россия заявила, что имеет 40 000 тонн химического оружия, что на тот момент было самой большой известной партией такого оружия в мире.
В сентябре 2017 года Организация по запрещению химического оружия (ОЗХО) объявила, что под ее контролем Россия завершила процесс уничтожения всех запасов химического оружия. Тем не менее, с момента начала боевых действий, развязанных Россией на Украине 24 февраля 2022 года, США и НАТО обвиняют Москву в намерении применить химическое и биологическое оружие на Украине.
FIP.am также собрал воедино обвинения в применении химического, биологического или ядерного оружия, озвученные в прошлом в адрес России․
Первый громкий инцидент произошел 1 ноября 2006 года, когда в одном из кафе в Лондоне радиоактивным изотопом полоний-210 был отравлен один из самых резких критиков режима президента России Владимира Путина, бывший сотрудник российских спецслужб Александр Литвиненко.
Во время пребывания в Лондоне он написал книги «ФСБ взрывает Россию» и «Лубянская преступная группировка», в которых критиковал российские спецслужбы за организацию взрывов жилых домов в Москве в 1999 году и обвинял в совершении ряда других террористических актов. По словам Литвиненко, они были связаны с приходом Путина к власти. Через 22 дня после отравления, 23 ноября, Литвиненко скончался в одной из лондонских больниц.
Дело об отравлении Литвиненко расследовали несколько групп․ Совет Европы и официальный Лондон считали, что за этим стоят государственные ведомства России. Уже в 2021 году Международный суд по правам человека подтвердил эти обвинения, постановив, что ответственным за убийство Литвиненко является Российская Федерация.
Следующий случай возможного применения Москвой химического оружия произошел 4 марта 2018 года в английском городе Солсбери. Бывший сотрудник российских спецслужб Сергей Скрипаль и его дочь Юлия были отравлены возле своего дома химическим оружием под названием «Новичок».
Правительство Великобритании обвинило в случившемся Российскую Федерацию, а британские правоохранительные органы даже установили личность двух сотрудников российских спецслужб, которые осуществили покушение.
Несмотря на очевидные доказательства, официальная Москва продолжала опровергать эти обвинения. Видный представитель кремлевской пропагандистской машины Маргарита Симоньян даже взяла интервью у подозреваемых, которые представлялись фитнес-тренерами.
Кремль был заподозрен в использовании «Новичка» также 20 августа 2020 года, когда во время перелета из Томска в Москву был отравлен известный российский оппозиционер Алексей Навальный. Госдепартамент США тогда заявил, что, по его мнению, Навальный был отравлен «Новичком» сотрудниками спецслужб России.
Примененные против Арцаха фосфорные бомбы и Украина
В отличие от России, в открытых источниках нет данных о запасах химоружия и их уничтожении властями Киева. При этом обвинения в адрес официального Киева касательно продажи химического оружия появились во время войны, развязанной Азербайджаном против Арцаха 27 сентября 2020 года.
31 октября 2020 года Армия обороны Арцаха заявила, что ВС Азербайджана применили фосфорные бомбы, содержащие элементы химического оружия. После этого в армянских СМИ распространился тезис о том, что оружие Баку поставила Украина.
Российско-армянский режиссер Сарик Андреасян обратился к президенту Украины, своему бывшему коллеге Владимиру Зеленскому, и потребовал объяснений. В ответном письме Зеленский опроверг обвинения в продаже Баку химоружия.
С началом инициированных Россией боевых действий на Украине 24 февраля в армяноязычном сегменте Интернета вновь активизировались эти утверждения. Сайт по установлению фактов Euvsdisinfo.eu написал, что несоответствующую действительности информацию вбросили кремлевские пропагандисты: «Кроме того, ни один из распространителей прокремлевской дезинформации не представил каких-либо существенных доказательств, обосновывающих их утверждения об Украине».
Следует отметить, что в открытых источниках действительно нет данных, доказывающих, что фосфорное оружие, использованное Баку против Арцаха, было поставлено Украиной. Также отсутствует информация о принадлежности и происхождении химического оружия, используемого Азербайджаном. Тем не менее, факт применения Баку фосфорного оружия против Арцаха зафиксирован.
Армения и американские лаборатории
В прошлом Россия неоднократно критиковала США за «военную медико-биологическую активность» у российских границ и обещала добиться того, чтобы деятельность лабораторий, действующих в соседних странах, стала для нее открытой. Модернизированные при поддержке США биолаборатории, помимо Украины, действуют также в Грузии, Армении и Казахстане.
Манипулятивные тезисы о деятельности этих лабораторий в Армении распространяли некоторые организации, о которых «Платформа проверки фактов» написала еще в 2016 году. Согласно этим тезисам, финансируемые США лаборатории в Армении якобы преследуют «подозрительные» цели, вплоть до создания биологического оружия, которое может быть использовано против населения Армении.
FIP.am выяснил, что эти лаборатории также получают финансирование из России. Так, в рамках соглашения между правительствами РА и РФ об оказании технической и финансовой помощи Армении в рамках членства в ЕАЭС Россия предоставила 14 видов оборудования филиалу «Референс-лабораторный центр» ГНКО «Национального центра по контролю и профилактике заболеваний» Министерства здравоохранения РА 14 видов оборудования и лабораторную мебель для санитарно-химической лаборатории.
Кроме того, в рамках этого же соглашения с целью повышения готовности к диагностике особо опасных инфекций (для проведения исследований в полевых условиях) и быстрого реагирования на вспышки инфекционных заболеваний Россия предоставила ГНКО «Национальный центр по контролю и профилактике заболеваний» Министерства здравоохранения РА 2 обустроенные современным оборудованием мобильные лаборатории.
Уже в 2021 году министры иностранных дел России и Армении Сергей Лавров и Ара Айвазян подписали межправительственный меморандум по вопросам обеспечения биологической безопасности.
А тогдашний пресс-секретарь МИД Анна Нагдалян подтвердила, что действующие в Армении биологические лаборатории принадлежат Армении и полностью контролируются государственными органами Армении.
«Армянская сторона неоднократно заявляла, что персонал лабораторий состоит только из граждан Армении, присутствие иностранных специалистов на территории лабораторий исключено», — сказала представитель МИД.
Таким образом, обвиняющий мир в создании и применении химического и биологического оружия Кремль, согласно расследованиям, проведенным многочисленными странами и международными организациями, и постановлениям международных судов сам применил это запрещенное оружие против своих политических оппонентов. Оружие массового поражения было использовано и союзником России – властями Сирии, а также недавно подписавшим с этой страной стратегический союз Азербайджаном – против Арцаха.