Ամիսներ առաջ ՀՀ Պաշտպանության նախարար Վիգեն Սարգսյանը հանրային խորհրդի անդամների հետ հանդիպման ընթացքում ներկայացնում էր «Պատիվ ունեմ» և «Ես եմ» երկու պայմանական ծրագրերը՝ որպես «ազգ-բանակի» կոնցեպտի բաղադրիչներ:
Քննարկման ընթացքում պաշտպանության նախարարը ասում է. «Մեզ մոտ, որտեղ ամեն քառասուներորդը զինվորական է, առանձնապես այլընտրանք էլ չկա: Այսինքն մենք ուզենք-չուզենք ազգ-բանակ ենք»։
Այնինչ, Սարգսյանի բերած վիճակագրական տվյալները խնդրահարույց են:
Հայաստան
Այսպիսով, 2017 թվականի տարեսկզբին «Իրազեկ քաղաքացիների միավորումը» հրապարակեց զինված ուժերի քանակի ու սպառազինության մասին զեկույց, որի հիմքում Եվրոպայում սովորական զինված ուժերի անդամ պետությունների հաշվետվություններն էին: Զեկույցում հստակ նշված է Հայաստանի զինված ուժերի ծառայողների ընդհանուր թիվը՝ 44.800, որից 41.850-ը ցամաքային ուժերն են (մնացածը՝ օդուժ և հակաօդային պաշտպանություն):
Միաժամանակ, համաձայն ՀՀ Ազգային վիճակագրական ծառայութան՝ 2017թ. հունվարի 1-ի դրությամբ ՀՀ մշտական բնակչության թվաքանակի ցուցանիշը կազմել է 2 մլն 986.5 հազար մարդ: Պարզ թվաբանությամբ ստացվում է, որ Հայաստանում զինվորական է ամեն 66-րդը մարդը:
Հայաստան և Արցախ
Ու թեև Վիգեն Սարգսյանը միայն Հայաստանի պաշտպանության նախարարն է, սակայն փորձենք հաշվարկի մեջ ներառել նաև Արցախի բնակչությանն ու զինված ուժերին:
Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության մասին զեկույցում թվերը միարժեք չեն, քանի որ ԼՂՀ-ն ԵՍԶՈՒ պայմանագրի անդամ չէ և հաշվետու չէ: Այդուհանդերձ, Արցախի զինված ուժերի թվաքանակը համաձայն զեկույցի՝ 18-20 հազարի միջակայքում է: Չի բացառվում, սակայն, որ Արցախին վերագրվող զինված ուժերի անձնակազմի և տեխնիկայի մի մասը ներառված է նաև ՀՀ ԶՈՒ հայտարարագրված թվաքանակում:
Համաձայն «Իրազեկ քաղաքացիների միավորման» վերոնշյալ զեկույցի՝ Հայաստանի և Արցախի զինված ուժերի բոլոր տեսակի ծառայողների ընդհանուր թիվը չի գերազանցում 55 հազարը, որից մոտ 18-20 հազարը Արցախում են (այս հաշվարկի հիմքում ընտրություններին մասնակցող զինվորականների թիվն է):
Համաձայն 2015 թվականին Արցախում անցկացրած մարդահամարի՝ ԼՂՀ բնակչության թիվը կազմում է 145,053 մարդ (ավելի թարմ պաշտոնական տվյալներ Արցախի բնակչության մասին չկան):
Եթե կրկին դիմենք տարրական թվաբանության օգնությանը, ապա կստացվի, որ հայկական երկու հանրապետություններում միջինում յուրաքանչյուր 57-րդ քաղաքացին զինվորական է:
Բնակչությունը
Փորձելով մոտենալ Պաշտպանության նախարարի հրապարակած թվին՝ ենթադրեցինք որ ամեն 40-րդ զինվորական ունենալու համար հարկավոր է նաև ներառել Ազգային Անվտանգության և Ոստիկանության ծառայողներին, սակայն այդ դեպքում գործ կունենանք ոչ թե ազգ-բանակ, այլ մասամբ արդեն ազգ-ոստիկան կոնցեպտի հետ:
Մնում է հետևաբար միայն հասկանալ՝ ստո՞ւմ է Պաշտպանության նախարարը (և իրականում 40-ից մեկը չէ, որ զինվորական է), թե՞ Հայաստանի Հանրապետության բնակչությունը կազմում է ոչ թե 3, այլ 2 մլն մարդ (ինչի մասին պնդում են բազում ընդդիմադիրներ):

Или Виген Саркисян лжет, или население Армении 2 миллиона
Несколько месяцев назад министр обороны Армении Виген Саркисян во время встречи с членами Общественного совета представил две условные программы — «Честь имею» и «Это я», как составляющие концепции «нация-армия».
В ходе обсуждения министр обороны говорит: «У нас, где каждый сороковой гражданин является военнослужащим, особо нет альтернативы. То есть, хотим мы или нет, мы – нация-армия».
Между тем как приведенные Саркисяном статистические данные являются проблематичными.
Армения
Таким образом, в начале 2017 года «Союз информированных граждан» опубликовал доклад о численности вооруженных сил и вооружений, в основу которого легли отчеты государств-членов Договора об обычных вооруженных сил в Европе (ДОВСЕ). В докладе четко указано, что общее число военнослужащих вооруженных сил Армении составляет 44 800 человек, из которых 41 850 — сухопутные войска (остальная часть – воздушная сила и ПВО).
В то же время, согласно данным Национальной статистической службы РА, в 2017 году по положению на 1 января численность постоянного населения Армении составляла 2 млн. 986,5 тыс. человек. По простой арифметике получается, что в Армении военнослужащим является каждый 66-ой человек.
Армения и Арцах
И хотя Виген Саркисян является министром обороны только Армении, однако попытаемся включить в расчеты также население Арцаха и вооруженные силы.
В докладе цифры о Нагорно-Карабахской Республике неодназначны, поскольку НКР не является членом ДОВСЕ и не подотчетна. Тем не менее, согласно докладу, численность вооруженных сил Арцаха составляет 18-20 тысяч человек. Не исключено, однако, что часть личного состава и техники, приписываемых Арцаху, также включены в объявленную численность ВС Армении.
Согласно вышеуказанному докладу «Союза информированных граждан», общее количество всех служащих вооруженных сил Армении и Арцаха не превышает 55 тысяч, из которых около 18-20 —  в Арцахе (основой этого расчета является количество солдат, участвующих в выборах).
По данным переписи, проведенной в Арцахе в 2015 году, население НКР составляет 145 053 человека (более свежих официальных данных о населении Арцаха нет).
Если мы снова вернемся к элементарной арифметике, то получится, что в двух армянских  республиках в среднем каждый 57-й гражданин является военнослужащим.
Население
Пытаясь приблизиться к числу, объявленному министром обороны, мы предположили, что для того, чтобы каждый 40-ой был военнослужащим необходимо включить также служащих Национальной безопасности и Полиции, но в этом случае мы будем иметь дело не с концепцией нация-армия, а уже частично с концепцией нация-полицейский.
Следовательно, остается понять — министр обороны лжет (и фактически не каждый 40-ой военный), или население Республики Армения составляет не 3, а 2 миллиона человек (о чем утверждают многие оппозиционеры)?