Ուկրաինայի տարածք Ռուսաստանի ներխուժումով սկսված ռազմական գործողությունները շարունակվում են արդեն երկու ամսից ավելի:
«Փաստերի ստուգման հարթակը» հետևում է պատերազմի ժամանակ մեդիայում հայտնված կեղծ լուրերին և քարոզչական թեզերին: Նախորդ շաբաթ մենք ուսումնասիրել ենք ռուսական պետական  «Россия» հեռուստալիքով հեռարձակվող «60 րոպե» հաղորդումը, որը  թողարկվում է ամեն աշխատանքային օր՝ երկու անգամ:
Համատեքստ. Նախորդ շաբաթվա գլխավոր թեմաները
Ապրիլի 25-29-ը հեռարձակված թողարկումներում  գլխավոր թեմաներn էին` հայտնի հաղորդավար Վլադիմիր Սոլովյովի դեմ ենթադրվող մահափորձնը, ռուսական գազի Եվրոպայում սպառման շուրջ աղմուկը, ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Անտոնիո Գուտերեշի այցը Ռուսաստան և Ուկրաինա, ինչպես նաև Արևմուտքի կողմից զենքի մատակարարումը Կիևին:
Փետրվարի 24-ին Վլադիմիր Պուտինը հայտարարեց Ուկրաինայում հատուկ գործողության մեկնարկի մասին, որի նպատակը, ըստ Կրեմլի, Դոնեցկի և Լուգանսկի ինքնահռչակ հանրապետությունների բնակիչների պաշտպանությունն էր, ինչպես նաև Ուկրաինայի «ապազգայնականացումը և ապառազմականացումը»: 60 օրից ավելի ձգվող պատերազմի ընթացքում ՌԴ զինված ուժերին հաջողվել է գրավել ուկրաինական Խերսոն քաղաքը և հրապարկման պահին՝ մեծամասամբ Մարիուպոլը․ երկու քաղաքներն էլ գտնվում են Ուկրաինայի արևելքում:
«60 րոպե» հաղորդման շաբաթվա հիմնական քարոզչական թեզերը
Հաղորդումների ընթացքում շրջանառության մեջ են դրվում Կրեմլի հիմնական պաշտոնական թեզերը: Մասնավորապես, հաղորդավարները և հյուրերը պնդում են, որ գործողության հիմնական պատճառն այն է, որ Ուկրաինան ղեկավարում է «նացիստական ռեժիմը» ազգայնական նախագահ Վոլոդիմիր Զելենսկու գլխավորությամբ:
Ներկայացվում է, որ Ռուսաստանը պայքարում է, ոչ թե Ուկրաինայի, այլ ողջ Արևմուտքի դեմ, որոնք զինում են ու Ռուսաստանի դեմ հրահրում Կիևին:
Պարբերաբար նշվում է, որ Ուկրաինայի արևելքի քաղաքացիներն արդեն իրենց չեն տեսնում Ուկրաինայի կազմով, քանի որ տեսել են «կիևյան նացիստական խմբավորումների գործողությունները խաղաղ քաղաքացիների նկատմամբ»:
Հայելաձև մեղադրանքներ
Հատկանշական է, որ  «60 րոպե» հաղորդման ընթացքում ռուսական կողմը Կիևի հասցեին հնչեցնում է գրեթե այն նույն մեղադրանքները և սպառնալիքները, որոնք հնչում են Մոսկվայի հասցեին: Այսպես, Բուչայի ողբերգությունից հետո Ուկրաինան ամենաբարձր մակարդակով խոսում է ուկրաինացիների զանգվածային սպանդի մասնակից ռուս զինվորականներին միջազգային դատարանով դատելու անհրաժեշտութան մասին: Նմանատիպ հայտարարություններ «60 րոպեի» ընթացքում հաճախ անում են նաև հաղորդավարները և հյուրերը. «Նացիկները պետք է պատժվեն կատարած բոլոր հանցագործությունների համար»,- ապրիլի 25-ի թողարկման ժամանակ ասում է հաղորդավար Օլգա Սկաբաևան:
Վերջին շաբաթների ընթացքում համացանցում հայտնվել են կադրեր, թե ինչպես են ռուս զինվորները թալանում ուկրաինացիների տները և զանազան կենցաղային տեխնիկա ուղարկում տուն՝ Ռուսաստան: Դա մեծ աղմուկ էր հանել թե ուկրաինական, թե միջազգային մեդիայում:
Համապատասխանաբար, ապրիլի 25-ի թողարկման ժամանակ ենթադրաբար  ուկրաինացի ռազմագերին պատմում է, որ «ուկրաինացի ազգայնականները պատերազմի ընթացքում զբաղվում են թալանով, տներից գողանում են թանկարժեք իրերը,  հեռուստացույցներ և անձնական մեքենաներով տեղափոխում»:
Հաղորդման ընթացքում հնչած կեղծ և մանիպուլյատիվ պնդումները
Ուկրաինան ղեկավարում է նացիստական ռեժիմը
Թողարկումների ընթացքում բազմիցս հնչում են պնդումներ, որ Ուկրաինան ազգայնամոլական պետություն է, որտեղ իշխում է նացիստական ռեժիմը: Դրանով նրանք վերահաստատում են Վլադիմիր Պուտինի հայտարարությունը, թե «հատուկ օպերացիայի» նպատակը հարևան պետության «ապաազգայնականացումը» կամ «դենացիֆիկացիան» է:
Ուկրաինայի՝ նացիստական պետություն լինելու կամ նացիստական ռեժիմ ունենալու մեղադրանքները անհիմն են: Մի շարք միջազգային կազմակերպություների տվյալներով, առնվազն վերջին տասնամյակում Ուկրաինայում գործում է ժողովրդավարական ընտրությունների միջոցով ընտրված վարչակարգ։ 2019թ. նախագահական ընտրությունների ժամանակ ուլտրաազգայնական «Ազատություն»  կուսակցության թեկնածուն ստացել էր ընտրողների ձայների 1.6 տոկոսը: Նախագահական ընտրություններին հետևած խորհրդարանական ընտրություններում (2019թ.) ազգայնական և աջ կուսակցությունների կոալիցիան  հավաքել էր ձայների ընդամենը 2,15%-ը՝ չկարողանալով տեղ զբաղեցնել Ռադայում:
Հատկանշական է, որ նախորդող՝ 2012թ. խորհրդարանական ընտրությունների ժամանակ, երբ երկրի նախագահն էր Մոսկվայի աջակցությունը վայելող Վիկտոր Յանուկովիչը, ազգայնական  «Ազատություն» կուսակցությունը ստացել էր ձայների 10.44 տոկոսը:
Ի դեպ, 2019թ. երկրի նախագահ ընտրված Վոլոդիմիր Զելենսկին  բազմիցս հայտարարել է, որ հրեական արմատներ ունի,  Զելենսկու ազգականներից երեքը դարձել են Հոլոքոստի զոհ, իսկ նրա պապը պատերազմի ընթացքում ծառայել է Կարմիր բանակում և արժանացել զինվորական շքանշանների։ Ավելին՝ Զելենսկին ռուսախոս է և ուկրաիներեն սովորել է միայն 2019թ. ընտրություններից անմիջապես առաջ:
Այսպիսով, Ուկրաինայի՝  «նացիստական ռեժիմ» լինելու պնդումը անհիմն է։
Կրեմլի՝ պատերազմն արդարացնող այլ մանիպուլյատիվ թեզերին Fip.am-ն անդրադարձել է այլ հրապարակմամբ, որին կարող եք ծանոթանալ այստեղ:
Մարիուպոլում հումանիտար միջանցքների մասին
Շաբաթվա ընթացքում «60 րոպեի» հեռարձակված թողարկումներում ակտիվորեն քննարկում էր Մարիուպոլում ՌԴ զինված ուժերի կողմից խաղաղ քաղաքացիների համար տրամադրվող միջանցքների հարցը: Նշենք, որ պատերազմից սկսվելուց ի վեր ամենաթեժ մարտերը հենց այս քաղաքում են տեղի ունեցել: Ապրիլի 25-ի դրությամբ այն մասամբ գրավել են ռուսական զորքերը: Դիմադրության վերջին օջախը «Ազովստալ» գործարանն է, որտեղ կենտրոնացել են «Ազով» գումարտակի զինվորականները և մի քանի հարյուր խաղաղ բնակիչներ: Ուկրաինական կողմը վերջին շաբաթների ընթացքում բազմիցս հայտնել է առնվազն խաղաղ քաղաքացիներին ռազմական գործողությունների վայրից դուրս բերելու անհրաժեշտության մասին:
«60 րոպեի» ընթացքում թե; հաղորդավարները, թե հյուրերը պնդում են, որ հումանիտար միջանցքներ ռուսները տրամադրում են, սակայն ուկրաինացի զինվորականները հրաժարվում են օգտվել դրանից, քանի որ խաղաղ բնակիչներին որպես վահան են օգտագործում: «Մարիուպոլում ազգայնականները գերի են պահում խաղաղ քաղաքացիներին, որոնք անգամ չգիտեն, որ Ռուսաստանը միջանցքներ է տրամադրում»,-ասում է հաղորդավարը ապրիլի 25-ի թողարկման ժամանակ:
Ամիսներ շարունակ 400 հազար բնակիչ ունեցող Մարիուպոլը պաշարման մեջ է եղել, ինչի արդյունքում անկախ լրագրողները հնարավորություն չեն ունեցել մուտք գործել քաղաք: Մոսկվան բազմիցս հայտարարել է հումանիտար միջանցնքեր բացելու մասին, ինչին Կիևը պատասխանել է, որ միակողմանիորն բացված միջանցքները չեն կարող հումանիտար համարվել, հատկապես հաշվի առնելով, որ ռուսական կողմը մի քանի անգամ ոչնչացրել է այդ միջանցքները»:
Այդ պատճառով դժվար է պարզել՝ արդյոք ռուս զինվորականները միջանցք տրամադրել են «Ազովստալում» պաշարվածների համար: Սակայն փրկված քաղաքացիների վկայությունները ցույց են տալիս, որ հաճախ ռուսական կողմի տրամադրած միջանցները անվտանգ չեն եղել: Այսպես, ռուսալեզու անկախ «Մեդուզա» պարբերականում լույս տեսած,  պաշարման ընթացքում Մարիուպոլի բնակիչ Պոլինա Կովալևսկայի գրված օրագրում նշվում է, որ ուկրաինական այլ քաղաքներից սնունդ չէր հասնում, քանի որ «միջանցքները կրակի էին ենթարկվում»:
Ապրիլի 30-ին ՄԱԿ-ի և Կամիր խաչի միջնորդությամբ սկսվել է «Ազովստալի» խաղաղ քաղաքացիների տարհանումը:
«Ուկրաինայի իշխանությունները ժողովրդի ներկայացուցիչները չեն»
Հաղորդման տարբեր թողարկումների ընթացքում տեսակետներ են հնչում, թե Ուկրաինայի ներկայիս իշխանությունները Արևմուտքի դրածոներն են, որոնք չեն արտահայտում ժողովրդի կարծիքը:
Ապրիլի 27-ի թողարկման ժամանակ հյուրը նշում է. «Ուկրաինայի գործող իշխանությունները ժողովրդական չեն, նրանք ղեկավարվում են դրսից»:
Արևմուտքի կողմից Ուկրաինայի ղեկավարության կառավարվելը ստուգման ենթակա պնդում չէ, սակայն ժողովրդի  իշխանություն լինելու փաստը ստուգելու որոշակի գործիքներ և մեթոդաբանություն կա:
Վերջին կարևորագույն ընտրությունները Ուկրաինայում տեղի են ունեցել 2019թ.-ին, երբ նախ՝ ընտրվեց նախագահը, ապա՝ նաև խորհրդարանը:
Նախագահական ընտրությունների արդյունքում գործող նախագահ Վոլոդիմիր Զելենսկին, որը նախկինում երբեք քաղաքականությամբ չէր զբաղվել, սակայն լայնորեն ընկալվում էր որպես օլիգարխիկ համակարգի ներկայացուցիչ համարվող նախկին նախագահ Պետրո Պորոշենկոյի դեմ միակ հակակշիռ, ստացել է ընտրողների ձայների 73%-ը: Ընտրության արդյունքները հայտնի դառնալուն պես  դրանք ընդունել է ինքը՝ Պետրո Պորոշենկոն և շնորհավորել Զելենսկուն: Միջազգային իրավապաշտպան կազմակերպությունների դիտորդները ընտրությունները գնահատել էին որպես «մրցունակ և վստահելի»:
Ընտրությունից հետո անմիջապես Զելենսկու հրամանով Ուկրաինայի Գերագույն ռադան լուծարվեց նշանակվեցին խորհրդարանական ընտրություններ:   Այս ընտրությունների արդյունքները  նույնպես վստահելի գնահատվեցին, չնայած  առանձին խնդիրներին:
Հետևաբար, պնդումը, թե Ուկրաինայի իշխանությունները ժողովրդական չեն, մանիպուլյատիվ է, քանի որ  այդ երկրում գործադիր և օրենսդիր  իշխանությունները ընտրվել են վստահելի ընտրությունների արդյունքում:
Թեգեր` Պատերազմ Ուկրաինայումռուսական քարոզչություն
Ռուսաստանը չի հեռացվել ՄԱԿ-ի խորհրդից, Մոսկվայի անդամակցությունը կասեցվել է. ինչ է դա նշանակում
14:12, 8 Ապր, 2022
Միավորված ազգերի կազմակերպության Գլխավոր ասամբլեան ապրիլի 7-ին արտահերթ նիստի ընթացքում կողմ է քվեարկել ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների խորհրդում Ռուսաստանի անդամակցության կասեցմանը:...

Военные действия, начавшиеся с вторжением России на территорию Украины, продолжаются уже более двух месяцев.
«Платформа проверки фактов» следит за ложными новостями и пропагандистскими тезисами, появляющимися в СМИ во время войны. На прошлой неделе мы изучили программу «60 минут», которая дважды в день транслируется в эфире российского государственного телеканала «Россия».
Контекст. Главные темы прошедшей недели
Основными темами передачи в период с 25 по 29 апреля стали предполагаемое покушение на известного телеведущего Владимира Соловьева, шумиха вокруг поставок российского газа в Европу, визит Генерального секретаря ООН Антониу Гутерриша в Россию и на Украину, а также поставки Западом оружия Киеву.
24 февраля Владимир Путин объявил о начале спецоперации на Украине, которая, по утверждению Кремля, была направлена ​​на защиту жителей самопровозглашенных Донецкой и Луганской республик, а также на «денацификацию и демилитаризацию» Украины. В ходе войны, которая длится уже более 60 дней, вооруженным силам РФ удалось захватить украинский город Херсон и на момент публикации статьи – частично Мариуполь․ Оба города расположены на востоке Украины.
Основные пропагандистские тезисы программы «60 минут» за неделю
В ходе программ тиражируются основные официальные тезисы Кремля. В частности, ведущие и гости утверждают, что основной причиной операции является то, что Украиной руководит «нацистский режим» во главе с президентом-националистом Владимиром Зеленским.
Представляется, что Россия воюет не против Украины, а против всего Запада, который вооружает и настраивает Киев против России.
Периодически отмечается, что граждане востока Украины больше не видят себя в составе Украины, так как видели действия киевских нацистских группировок «в отношении мирных жителей».
Зеркальные обвинения
Примечательно, что в ходе программы «60 минут» российская сторона озвучивает в адрес Киева почти те же обвинения и угрозы, которые звучат в адрес Москвы. Так, после трагедии в Буче Украина на самом высоком уровне говорит о необходимости судить в международном суде российских военных, причастных к массовой резне. Подобные заявления в эфире программы «60 минут» часто делают ведущие и гости. «Нацики должны быть наказаны за все преступления, которые они совершили», — заявила ведущая Ольга Скабеева в выпуске программы от 25 апреля.
В последние недели в Интернете появились кадры, на которых российские солдаты грабят украинские дома и отправляют различную бытовую технику домой – в Россию, что вызвало шумиху как в украинских, так и в международных СМИ.
Соответственно, в выпуске от 25 апреля предположительно украинский военнопленный рассказывает, что «украинские националисты во время войны занимались мародерством, грабили ценности и телевизоры из домов и перевозили их на личных автомобилях».
Ложные и манипулятивные утверждения, сделанные во время программы
Украиной руководит нацистский режим
В ходе выпусков программы неоднократно звучат утверждения о том, что Украина является националистическим государством, в котором правит нацистский режим. Тем самым они подтверждают заявление Владимира Путина о том, что целью «спецоперации» является «денацификация» или «денационализация» соседнего государства.
Обвинения в адрес Украины в том, что она является нацистским государством или имеет нацистский режим, необоснованны. По данным ряда международных организаций, как минимум последнее десятилетие в Украине действует политический режим, избранный путем демократических выборов. Во время президентских выборов 2019 года кандидат от ультранационалистической партии «Свобода» получил 1,6 процента голосов. На последовавших за президентскими выборами парламентских выборах (2019г.) коалиция националистических и правых партий смогла набрать только 2,15% голосов, не пройдя в Раду.
Примечательно, что во время парламентских выборов 2012 года, когда президентом был поддерживаемый Москвой Виктор Янукович, националистическая партия «Свобода» получила 10.44% голосов.
Кстати, избранный в 2019 году президент страны Владимир Зеленский неоднократно заявлял, что имеет еврейские корни: трое родственников Зеленского стали жертвами Холокоста, а его дед во время войны служил в Красной Армии и был награжден боевыми медалями. Более того Зеленский – русскоговорящий. Он выучил украинский только в 2019 году непосредственно перед выборами.
Таким образом, утверждение о том, что Украина является «нацистским режимом», является необоснованным.
Fip.am писал и о других оправдывающих войну манипулятивных тезисах Кремля. Со статьей можно ознакомиться здесь.
О гуманитарных коридорах в Мариуполе
В течение недели в выпусках программы «60 минут» активно обсуждался вопрос коридоров, предоставленных вооруженными силами РФ гражданскому населению в Мариуполе. Отметим, что с момента начала войны самые жаркие бои проходили именно в этом городе. По состоянию на 25 апреля город частично захвачен российскими войсками. Последним оплотом сопротивления является завод «Азовсталь», где сосредоточены бойцы батальона «Азов» и несколько сотен мирных жителей. Украинская сторона в последние недели неоднократно заявляла о необходимости эвакуации мирных жителей с места боевых действий.
В ходе программы «60 минут» как ведущие, так и гости утверждают, что русские предоставляют гуманитарные коридоры, однако украинские военные отказываются пользоваться ими, поскольку используют мирных жителей как щиты. «В Мариуполе националисты держат в плену мирных жителей, которые даже не знают, что Россия предоставляет коридоры», — говорит ведущий в выпуске программы от 25 апреля.
Город Мариуполь с населением порядка 400 тыс. человек в течение нескольких месяцев находился в осаде, в результате чего у независимых журналистов не было возможности въезда в город. Москва неоднократно заявляла об открытии гуманитарных коридоров, на что Киев отвечал, что открытые в одностороннем порядке коридоры не могут считаться гуманитарными, особенно с учетом того, что российская сторона неоднократно уничтожала эти коридоры
Поэтому трудно выяснить, предоставляли ли российские военные коридор для осажденных в «Азовстали». Однако свидетельства спасенных граждан показывают, что зачастую предоставленные российской стороной коридоры не были безопасными. В дневнике жительницы Мариуполя Полины Ковалевской, опубликованном в русскоязычном независимом издании «Медуза», говорится, что еда из других городов Украины не поступала, поскольку «коридоры обстреливаются».
30 апреля при посредничестве ООН и Красного Креста началась эвакуация мирных жителей из завода «Азовсталь».
«Украинские власти – не представители народа»
В различных выпусках программы высказываются мнения о том, что нынешняя украинская власть – это ставленники Запада, не выражающие мнения народа.
В выпуске от 27 апреля гость отмечает: «Действующая власть Украины не является народной, она управляются извне».
Управление со стороны Запада руководством Украины – утверждение, которое не подлежит проверке, однако есть определенные инструменты и методики проверки того, что народ является властью.
Последние важные выборы на Украине состоялись в 2019 году, когда был избран сначала президент, потом парламент.
По итогам президентских выборов действующий президент Владимир Зеленский, который никогда раньше не занимался политикой, однако воспринимался единственным противовесом бывшему президенту Петру Порошенко, считавшемуся представителем олигархической системы, получил 73% голосов. Как только стали известны результаты выборов, их принял сам Петр Порошенко и поздравил Зеленского. Наблюдатели от международных правозащитных организаций оценили выборы как «конкурентные и заслуживающие доверия».
Сразу после выборов указом Зеленского была распущена Верховная Рада Украины и назначены парламентские выборы. Результаты этих выборов также были оценены как заслуживающие доверия, несмотря на некоторые проблемы.
Следовательно утверждение о том, что власти Украины – не народные, является манипулятивным, поскольку исполнительная и законодательная ветви власти в этой стране были избраны на заслуживающих доверия выборах.