Սեպտեմբերի 13-ին Ադրբեջանի զինված ստորաբաժանումները հարձակում են նախաձեռնել ՀՀ արևելյան սահմանների միանգամից մի քանի ուղղություններով` թիրախի տակ առնելով այդ թվում խաղաղ բնակավայրերը:
Նույն օրը Radar Armenia և 1in.am լրատվական կայքերում հրապարակվել է ԱՄՆ պետքարտուղարության խոսնակ Նեդ Փրայսի հայտարարությունը, որում նշվում է, թե «ԱՄՆ-ն խիստ մտահոգված է Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ ինտենսիվ մարտական գործողությունների, ինչպես նաև՝ վիրավորների ու զոհերի մասին հաղորդումներով»։
«Փաստերի ստուգման հարթակը» պարզեց, որ Փրայսի այս հայտարարությունը հին է․ այն արվել է օգոստոսի 4-ին ու վերաբերում է Արցախում օգոստոսի սկզբին միանգամից երկու ուղղությամբ ադրբեջանական ուժերի հարձակմանը։
Փաստացի, լրատվական կայքերը վերահրապարակել են պետքարտուղարության պաշտոնյայի հին հայտարարությունը՝ վերագրելով այն ՀՀ սահմանների վրա ադրբեջանական վերջին հարձակմանը։
Միևնույն ժամանակ, ԱՄՆ պետքարտուղարության կայքում տարածվել է ադրբեջանական վերջին հարձակման մասով պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենի հայտարարությունը։
Դրանում նա խոր մտահոգություն է հայտնում հայ-ադրբեջանական սահմանին ակտիվ ռազմական գործողությունների, ինչպես նաև ՀՀ-ի բնակավայրերի ու քաղաքացիական ենթակառուցվածքների թիրախավորման վերաբերյալ։ ԱՄՆ պետքարտուղարը կոչ է անում նաև անհապաղ դադարեցնել ռազմական գործողությունները։
Իսկ ԵԱՀԿ-ում ԱՄՆ դեսպան Մայքլ Քարփենթերը հայտարարել է, որ հայ-ադրբեջանական սահմանի երկայնքով ռազմական գործողությունները և Հայաստանում քաղաքացիական օբյեկտներին հասցված հարվածները անընդունելի են և պետք է անհապաղ դադարեցվեն։ «Լեռնային Ղարաբաղում հակամարտությունը ռազմական լուծում չունի. դիվանագիտությունը պետք է հաղթի»,- թվիթերյան միկրոբլոգում գրել է դեսպան Քարփենթերը։

13 сентября подразделения вооруженных сил Азербайджана предприняли наступление по нескольким направлениям восточных границ РА, нанося удары и по мирным населенным пунктам.
В тот же день новостные сайты Radar Armenia и 1in.am опубликовали заявление официального представителя Госдепартамента США Неда Прайса, в котором говорится, что «Соединенные Штаты Америки глубоко обеспокоены и внимательно следят за сообщениями об интенсивных боевых действиях вокруг Нагорного Карабаха, в результате которых есть раненые и погибшие».
«Платформа проверки фактов» выяснила, что заявление Прайса не ново: оно было сделано 4 августа и относится к наступлению азербайджанских сил в Арцахе сразу по двум направлениям в начале августа.
Фактически новостные сайты перепечатали старое заявление официального представителя Госдепартамента, приписав его последнему нападению Азербайджана на границы РА.
В то же время на сайте Госдепартамента США опубликовано заявление госсекретаря Энтони Блинкена по поводу последней атаки Азербайджана.
В заявлении Блинкен выражает глубокую обеспокоенность активными военными действиями на армяно-азербайджанской границе, а также обстрелами населенных пунктов и гражданских объектов РА. Госсекретарь США также призывает к немедленному прекращению боевых действий.
А посол США в ОБСЕ Майкл Карпентер заявил, что боевые действия вдоль всей армяно-азербайджанской границы и обстрелах гражданских объектов недопустимы и должны быть немедленно прекращены. «Конфликт в Нагорном Карабахе не имеет военного решения. Дипломатия должна победить», — написал посол Карпентер в своем микроблоге в Twitter.