Ադրբեջանի ԱԳՆ-ն կեղծիքով է հակադարձում Լաչինի միջանցքի մասին Փրայսի խոսքերին
Հունվարի 25-ին Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարության մամուլի ծառայության ղեկավար Այհան Հաջիզադան թվիթերյան իր միկրոբլոգում պատասխանել է ԱՄՆ Պետդեպարտամենտի ներկայացուցիչ Նեդ Փրայսի՝ Լաչինի միջանցքի արգելափակումը վերացնելու անհրաժեշտության վերաբերյալ վերջին հայտարարությանը։
Հունվարի 24-ին ճեպազրույցի ընթացքում Նեդ Փրայսը հայտարարել էր, որ Լեռնային Ղարաբաղում իրավիճակը վատթարանում է:
«Լեռնային Ղարաբաղում հումանիտար իրավիճակի վատթարացումը ոչ միայն պետքարտուղարի, այլև այս շենքի այլ աշխատողների ուշադրության կենտրոնում է։ Լաչինի միջանցքի երկայնքով սովորական կոմերցիոն և մասնավոր երթևեկության շարունակական խոչընդոտումը հանգեցնում է սննդամթերքի, վառելիքի և դեղորայքի պակասի առաջացմանը միջանցքից կախված բնակչության համար, ինչպես նաև խաթարում է այստեղ առաջին անհրաժեշտության ապրանքների հիմնական մատակարարումները»,- ասել էր Փրայսը:
Ադրբեջանի ԱԳ ներկայացուցիչն ի պատասխան գրել էր․ «Պետդեպարտամենտի հարգելի՛ ներկայացուցիչ, Ադրբեջանի ղարաբաղյան տարածաշրջան բեռներ տեղափոխող ավելի քան 1000 մեքենաների երթևեկությունն ապացուցում է Ձեր ասածի հակառակը»։
«Փաստերի ստուգման հարթակը», ուսումնասիրելով Ադրբեջանի ԱԳ ներկայացուցչի գրառումը, պարզեց, որ վերջինս կեղծում է փաստերը:
Էկոակտիվիստ ներկայացող ադրբեջանցիները 2022 թ. դեկտեմբերի 12-ից փակել են Լաչինի միջանցքը՝ այնտեղ վրաններ տեղադրելով։ Այդ գործողությամբ Ադրբեջանը խախտել է 2020 թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության 6-րդ կետը․ ըստ Հայաստանի, Ռուսաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների ստորագրած այդ հայտարարության՝ Լաչինի միջանցքը ապահովում է Լեռնային Ղարաբաղի կապը Հայաստանի հետ և մնում է Ռուսաստանի Դաշնության խաղաղապահ զորակազմի վերահսկողության ներքո:
«Ադրբեջանի Հանրապետությունը երաշխավորում է Լաչինի միջանցքով քաղաքացիների, տրանսպորտային միջոցների և բեռների՝ երկու ուղղություններով տեղաշարժի անվտանգությունը»,- նշված է փաստաթղթում:
Սակայն ադրբեջանական կողմը շարունակում է խոչընդոտել հումանիտար բեռների տեղափոխումը՝ խախտելով հայտարարության վերոհիշյալ կետը։ Վերջին այդպիսի թարմ օրինակը «Հայաստան» հիմնադրամի մոտ 100 տոննա մարդասիրական բեռն է, որն  այդպես էլ Արցախ չի հասել ադրբեջանական կողմի արգելքի պատճառով։
Շեշտենք, որ մինչև միջանցքի արգելափակումը Հայաստանից ամեն օր 400 տոննա սննդամթերք ու դեղորայք է տեղափոխվել Արցախ, մինչդեռ շարունակվող արգելափակման 45 օրվա ընթացքում միջանցքով հումանիտար բեռների ընդամենը մի քանի տասնյակ անցում է գրանցվել՝ բացառապես Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի կամ ռուս խաղաղապահների ուղեկցությամբ։
FIP.am-ն ավելի վաղ անդրադարձել է Լաչինի միջանցքի փակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում առաջացած հումանիտար ճգնաժամի հետևանքներին: Մեր ներկայացրած տեսանյութերը վկայում են ԼՂ-ում առկա սննդամթերքի և տնտեսական ապրանքների պակասի մասին:
Սննդի պակասի պատճառով հունվարի 18-ից Լեռնային Ղարաբաղում գործում է բնակչությանը սննդամթերքի վաճառքի ու ձեռքբերման համար կտրոնների համակարգ: Կտրոնները տրամադրվում են խանութից համապատասխան գնումներ իրականացնելու նպատակով:
Ակնհայտ է, որ բեռներ տեղափոխող «ավելի քան 1000 մեքենաների» երթևեկության մասին ադրբեջանցի պաշտոնյայի տեղեկությունը կեղծ է:
Ադրբեջանը շարունակում է խոչընդոտել նաև միջանցքով քաղաքացիական անձանց երթևեկությունը՝ չնայած նոյեմբերի 9-ի հայտարարությամբ պարտավոր է երաշխավորել քաղաքացիների երկու ուղղություններով տեղաշարժի անվտանգությունը:
Միջանցքի արգելափակումից ի վեր Լեռնային Ղարաբաղի քաղաքացիների համար տեղաշարժը հանրապետությունից դուրս արգելափակված է։ Արցախում ծանր վիճակում գտնվող հիվանդները պատշաճ բուժօգնություն ստանալու նպատակով կամ չեն կարողանում տեղափոխվել Հայաստան, կամ էլ տեղափոխվում են բացառապես Կարմիր խաչի ուղեկցությամբ։
Իսկ հունվարի 18-ին միջանցքի արգելափակված հատվածում ադրբեջանցի «էկոակտիվիստները» ներխուժել են ռուս խաղաղապահների ուղեկցությամբ ամսից ավելի տուն վերադառնալու հնարավորությունից զրկված արցախցի երեխաների ավտոբուսը, ահաբեկել երեխաներին՝ փաստացի խոչընդոտելով նրանց ազատ տեղաշարժը, որն ադրբեջանական կողմը պարտավոր էր երաշխավորել նոյեմբերի 9-ի հայտարարությամբ։
Մեկ ու կես ամսում միջանցքով քաղաքացիականների երթևեկության հայտնի երկրորդ դեպքը գրանցել է հունվարի 24-ին, երբ 11 քաղաքացի Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ և ուղեկցությամբ Ստեփանակերտից Երևան է տեղափոխվել:
Այսպիսով, Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարությունն ակնհայտ կեղծիքով է հակադարձում ԱՄՆ պետդեպի պաշտոնյային՝ պնդելով, թե Փրայսի հայտարարությունը չի արտացոլում իրավիճակը Լաչինի միջանցքում։
Թեգեր` Ադրբեջանի ԱԳՆԱՄՆ ՊետդեպարտամենտԼաչինի միջանցքՆեդ Փրայս
Միջազգային դատարանը չի հաստատել Լաչինում անցակետի տեղակայման օրինականությունը․ Բաքուն մանիպուլացնում է
18:38, 26 Հլս, 2023
Եթե շտապում ես․ հակիրճ՝ նյութի մասին Ադրբեջանի ԱԳՆ-ն հայտարարել է, թե ՄԱԿ-ի միջազգային դատարանը հաստատել է Լաչինի միջանցքում անցակետ տեղադրելու...
Արցախում էսկալացիայի մասին Պետդեպի հին հայտարարությունը վերագրվում է Ադրբեջանի այսօրվա ագրեսիային
14:18, 13 Սպտ, 2022
Սեպտեմբերի 13-ին Ադրբեջանի զինված ստորաբաժանումները հարձակում են նախաձեռնել ՀՀ արևելյան սահմանների միանգամից մի քանի ուղղություններով` թիրախի տակ առնելով այդ թվում...

25 января руководитель пресс-службы Министерства иностранных дел Азербайджана Айхан Гаджизаде в своем микроблоге в Twitter ответил  представителю Госдепартамента США Неду Прайсу на его высказывание относительно необходимости разблокирования Лачинского коридора.
На брифинге 24 января Нед Прайс заявил, что ситуация в Нагорном Карабахе ухудшается.
«Ухудшение гуманитарной ситуации в Нагорном Карабахе находится в центре внимания не только госсекретаря, но и других сотрудников этого здания. Продолжающееся нарушение нормального коммерческого и частного движения вдоль Лачинского коридора вызывает нехватку продовольствия, топлива и медикаментов для населения, зависящего от коридора, а также нарушает поставки основных товаров первой необходимости», — заявил Прайс.
«Уважаемый представитель Государственного департамента, проезд более чем 1 000 автомобилей, доставляющих грузы в Карабахский регион Азербайджана, доказывает обратное тому, что вы сказали», — написал в ответ представитель МИД Азербайджана.
Изучив запись представителя МИД Азербайджана, «Платформа проверки фактов» выяснила, что последний фальсифицирует факты.
Выдающие себя за экоактивистов азербайджанцы с 12 декабря 2022 года  заблокировали Лачинский коридор, разместив там палатки. Этим действием Азербайджан нарушил 6-й пункт трехстороннего заявления от 9 ноября. Согласно заявлению, подписанному лидерами Армении, России и Азербайджана, Лачинский коридор обеспечивает связь Нагорного Карабаха с Арменией и остается под контролем миротворческого контингента Российской Федерации.
«Азербайджанская Республика гарантирует безопасность движения по Лачинскому коридору граждан, транспортных средств и грузов в обоих направлениях», — говорится в документе.
Однако азербайджанская сторона продолжает препятствовать транспортировке гуманитарных грузов, нарушая вышеупомянутый пункт заявления. Последний такой недавний пример – около 100 тонн гуманитарного груза фонда «Айастан», который так и не попал в Арцах из-за препятствий азербайджанской стороны.
Подчеркнем, что до блокады коридора из Армении в Арцах ежедневно перевозилось 400 тонн продовольствия и медикаментов, тогда как за 45 дней продолжающейся блокады по коридору прошло лишь несколько десятков гуманитарных грузов, исключительно в сопровождении Международного комитета Красного Креста или российских миротворцев.
FIP.am ранее писал о последствиях гуманитарного кризиса в Нагорном Карабахе, вызванного закрытием Лачинского коридора. Представленные нами видеоролики свидетельствуют о нехватке продуктов питания и хозяйственных товаров в Нагорном Карабахе.
Из-за нехватки продуктов питания с 18 января в Нагорном Карабахе действует система талонов на продажу и покупку продуктов питания. Таллоны предоставляются для совершения соответствующих покупок в магазине.
Очевидно, что информация азербайджанского чиновника о проезде «более 1000 автомобилей с грузом» является ложной.
Азербайджан также продолжает препятствовать передвижению мирных жителей по коридору, несмотря на то, что обязан гарантировать безопасность передвижения граждан в обоих направлениях согласно заявлению от 9 ноября.
С момента блокады коридора заблокировано передвижение граждан Нагорного Карабаха за пределы республики. Находящиеся в Арцахе тяжелобольные пациенты либо не могут быть доставлены в Армению для получения надлежащей медицинской помощи, либо перевозятся исключительно в сопровождении Красного Креста.
А 18 января на заблокированном участке коридора азербайджанские «экоактивисты» ворвались в сопровождаемый российскими миротворцами автобус, перевозящий арцахских детей, более месяца лишенных возможности вернуться домой. Они терроризировали детей, фактически препятствуя их свободному передвижению, что азербайджанская сторона была обязана гарантировать заявлением от 9 ноября.
За полтора месяца второй известный случай проезда гражданского населения по коридору был зарегистрирован 24 января, когда 11 граждан были перевезены из Степанакерта в Ереван при посредничестве и сопровождении Международного комитета Красного Креста.
Таким образом, МИД Азербайджана отвечает фальсификациями представителю Госдепартамента США Неду Прайсу, утверждая, что заявление Прайса не отражает ситуацию в Лачинском коридоре.