Էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը հոկտեմբերի 6-ին CivilNet-ի հետ զրույցում, անդրադառնալով ՌԴ-ից Հայաստան տեղափոխված քաղաքացիների քանակի շեշտակի աճին, հայտարարել էր, որ նրանց թիվը Հայաստանում 100-ից 150 հազար է։
«Ես ճշգրիտ թվեր չունեմ, բայց խոսքը գնում է 100-ից 150 հազար մարդու մասին»,- նշել էր Քերոբյանը:
«Փաստերի ստուգման հարթակը» փորձեց պարզել, թե այս տարվա առաջին 9 ամսում Ռուսաստանի, Ուկրաինայի և Բելառուսի քանի քաղաքացի է ժամանել և հաստատվել Հայաստանում, և ընդհանրապես՝ ինչ տնտեսական ազդեցություն են ունեցել Հայաստան տեղափոխված այս ռելոկանտները մեր երկրի վրա։
Հիշեցնենք, որ փետրվարի 24-ից Ուկրաինայի տարածքում Ռուսաստանի նախաձեռնած ռազմական գործողություններով պայմանավորված՝ ՌԴ-ի, Ուկրաինայի և Բելառուսի քաղաքացիների հոսքը դեպի Հայաստան կտրուկ մեծացել է։ Իսկ սեպտեմբերի 21-ից՝ ՌԴ նախագահի կողմից մասնակի մոբիլիզացիայի մասին որոշման ստորագրումից հետո, սկսվել է ռուսաստանցիների երկրորդ հոսքը Հայաստան։
Միգրացիոն ծառայության տվյալները
Ըստ Միգրացիոն ծառայության տրամադրած տվյալների՝ 2022 թ. հունվարից սեպտեմբերն ընկած ժամանակահատվածում Հայաստան է մուտք գործել 786,684 ՌԴ քաղաքացի, մեկնել՝ 744,508-ը։ Մուտքի և ելքի տարբերությունը կազմել է 42,176, այսինքն՝ այդքան ՌԴ քաղաքացի դեռևս շարունակում է մնալ մեր երկրում։
Նույն ժամանակաշրջանում Բելառուսից Հայաստան է ժամանել 17,138 և մեկնել է 16,780 քաղաքացի, տարբերությունը՝ 358։
Ուկրաինայից Հայաստան է եկել 21,311 քաղաքացի և մեկնել է 21,117 քաղաքացի։ Այսինքն, երկրում մնացել է 197 Ուկրաինայի քաղաքացի։
Ըստ այդմ՝ տարեսկզբից մինչև սեպտեմբերն ընկած ժամանակահատվածում Հայաստանում հաստատված ՌԴ-ի, Ուկրաինայի և Բելառուսի քաղաքացիների թիվն ընդհանուր կազմում է 42,731 հոգի։
Այդուհանդերձ, նախարար Քերոբյանի հայտարարած նույնիսկ ոչ ճշգրիտ թիվը, որի տարբերությունը 50,000 է, բավական ուռճացված է։
3513 ՌԴ քաղաքացի գրանցել է ԱՁ, 865 ֆիզիկական կամ իրավաբանական անձ՝ ՍՊԸ
Քերոբյանը հարցազրույցի ժամանակ անդրադառնում է նաև Արդարադատության նախարարության իրավաբանական անձանց պետական ռեգիստրի գործակալությունում ՌԴ քաղաքացիների մասնակցությամբ գրանցված ԱՁ-ների և ՍՊԸ-ների քանակին։
«Մենք գիտենք, որ մի քանի հազար անհատ ձեռներեց և ընկերություն հիմնվել են, ճշգրիտ թիվը հիմա չեմ կարող ասել, բայց ավելի քան 2000-ի մասին է խոսքը»,- ասել է նա։
Ի պատասխան FIP.am-ի հարցման, Արդարադատության նախարարությունից հայտնեցին, որ 2022 թ․ փետրվարից մինչև հոկտեմբերի 10-ն ընկած ժամանակահատվածում ՌԴ-ի քաղաքացիների մասնակցությամբ պետական հաշվառում է ստացել 3513 անհատ ձեռնարկատեր և պետական գրանցում է ստացել 865 սահմանափակ պատասխանատվությամբ ընկերություն։
Բելառուսի քաղաքացիների մասնակցությամբ ՀՀ-ում հաշվառվել է 92 ԱՁ և 79 ՍՊԸ, Ուկրաինայի քաղաքացիների մասնակցությամբ՝ 43 ԱՁ և 50 ՍՊԸ։ Հարցին, թե տնտեսական գործունեության ո՞ր ոլորտում են հիմնականում գրանցվել, ԱՆ-ից նման տվյալներ չտրամադրեցին, մինչդեռ ըստ նախարար Քերոբյանի՝ դրանց գերակշիռ մասը ՏՏ ոլորտի ընկերություններ են։
Դեպի ՀՀ դրամական փոխանցումների ռեկորդային աճ
Ըստ Կենտրոնական բանկի՝ այս տարվա սեպտեմբեր ամսվա վերջին օրվա դրությամբ փետրվար ամսվա վերջին օրվա համեմատությամբ ՀՀ առևտրային բանկերում ոչ ռեզիդենտ հաճախորդների հաշիվների քանակը աճել է 68,664-ով:
Ռուսաստանից Հայաստան կտրուկ աճել են նաև դրամական փոխանցումները։ Համաձայն Կենտրոնական բանկի հրապարակած վիճակագրական տվյալների, երբ Ռուսաստանի դեմ կիրառվեցին աննախադեպ ծավալի պատժամիջոցներ, 2022 թ․ մարտ ամսին փետրվարի համեմատ դեպի Հայաստան դրամական փոխանցումների ծավալը 180 մլն դոլարից դարձավ շուրջ 253 մլն դոլար։ Մայիս-օգոստոս ամիսներին փոխանցումները հասան ռեկորդային ծավալների՝ համապատասխանաբար, 412, 598, 568 և 473 մլն դոլար։
Միայն ՌԴ-ից հունիս ամսին Հայաստան է փոխանցվել 452 մլն դոլար, հուլիսին՝ 442․5 մլն, օգոստոսին՝ 327․5 մլն դոլար։
Նշենք, որ նույն ժամանակահատվածում արտահոսքի ցուցանիշները ևս փոքր չեն եղել. հունիս ամսին Հայաստանից արտերկիր է ուղարկվել 231 մլն, հուլիսին՝ 432 մլն, օգոստոսին՝ 181 մլն դոլար։
Այսպիսով, կարող ենք փաստել, որ Քերոբյանի հայտարարած թվերը, թե Հայաստան է տեղափոխվել 100-ից 150,000 ՌԴ քաղաքացի, ճիշտ չեն, քանի որ ըստ պաշտոնական վիճակագրության՝ այդ թիվը կազմում է 42,176։ Ինչ վերաբերում է ռուսաստանցիների ներհոսքի արդյունքում տնտեսության ակտիվությանը, ապա այն բավական նկատելի է թեկուզ միայն Ռուսաստանից ուղարկված մասնավոր դրամական փոխանցումների աճի տեսանկյունից։

В беседе с CivilNet 6 октября министр экономики Ваан Керобян, говоря о резком увеличении числа граждан, переселившихся из России в Армению, заявил, что их число в Армении составляет от 100 до 150 тысяч человек.
«У меня нет точных цифр, но речь идет о 100-150 тысячах человек», — сказал Керобян.
«Платформа проверки фактов» попыталась выяснить, сколько граждан России, Украины и Белоруссии прибыло и обосновалось в Армении за первые 9 месяцев этого года и в целом, какое экономическое влияние оказали переселившиеся в Армению релоканты на нашу страну.
Напомним, что с 24 февраля в связи с инициированной Россией военной операцией на территории Украины резко увеличился поток граждан РФ, Украины и Белоруссии в Армению. А с 21 сентября, после подписания президентом России решения о частичной мобилизации, начался второй поток россиян в Армению.
Данные Миграционной службы
По предоставленным Миграционной службой данным, в период с января по сентябрь 2022 г. в Армению въехало 786,684 гражданина России, а выехало 744,508 человек. Разница между въездом и выездом составила 42,176 человек, то есть столько российских граждан продолжают оставаться в нашей стране.
За тот же период из Беларуси в Армению прибыло 17,138 граждан, а выехало –16 780, разница составляет 358 человек.
Из Украины в Армению прибыло 21,311 граждан, а выехало 21,117 граждан. Другими словами, в стране осталось 197 граждан Украины.
Соответственно, общее число граждан России, Украины и Белоруссии, обосновавшихся в Армении с начала года по сентябрь, составляет 42,731 человек.
Тем не менее, даже озвученная министром Керобяном неточная цифра, разница в которой составляет 50 тысяч, сильно преувеличена.
3513 граждан РФ зарегистрировали ИП, 865 физических или юридических лиц — ООО
В ходе интервью Керобян также ссылается на количество ИП и ООО, зарегистрированных с участием граждан России в Государственном реестре юридических лиц Минюста.
«Мы знаем, что открыто несколько тысяч ИП и компаний. Я не могу сейчас назвать точное количество, но речь идет о более чем двух тысячах», — сказал он.
В ответ на запрос FIP.am из Министерства юстиции сообщили, что в период с февраля по 10 октября 2022 г. государственную регистрацию прошли 3513 индивидуальных предпринимателей и 865 ООО с участием граждан РФ
В РА зарегистрировано 92 ИП и 79 ООО с участием граждан Беларуси, 43 ИП и 50 ООО с участием граждан Украины. Минюст не предоставил данных о том, в какой сфере экономической деятельности они в основном зарегистрированы, тогда как, по словам министра Керобяна, большинство из них — это компании IT-сектора.
Рекордный рост денежных переводов в РА
По данным Центрального банка, на последний день сентября текущего года по сравнению с последним днем ​​февраля количество счетов клиентов-нерезидентов в коммерческих банках РА увеличилось на 68,664.
Денежные переводы из России в Армению также резко увеличились. Согласно статистическим данным, опубликованным ЦБ, когда против России было применено беспрецедентное количество санкций, в марте 2022 г. по сравнению с февралем объем денежных переводов в Армению увеличился со 180 млн долларов до примерно 253 млн долларов. В мае-августе переводы достигли рекордных объемов: 412, 598, 568 и 473 млн долларов соответственно.
Только в июне из России в Армению было переведено 452 млн долларов, в июле – 442.5 млн долларов, а в августе – 327.5 млн долларов.
Отметим, что в этот же период показатели оттока также были не маленькие: в июне из Армении за границу было отправлено 231 млн долларов, в июле – 432 млн долларов, в августе – 181 млн долларов.
Таким образом, можем констатировать, что озвученные Керобяном цифры о том, что в Армению переселилось от 100 до 150 тысяч граждан России, не соответствуют действительности, поскольку по официальной статистике это число составляет 42,176 человек. Что касается активности экономики в результате притока россиян, то она достаточно заметна, хотя бы только с точки зрения роста частных денежных переводов, отправленных из России.