ՀՀ-ն Մոսկվային գազի պարտք չունի․ գործադիրն ու «Գազպրոմ Արմենիան» հերքում են Բաբաջանյանին
Հոկտեմբերի 16-ին «Հանուն հանրապետության» կուսակցության նախագահ Արման Բաբաջանյանը ֆեյսբուքյան գրառմամբ հայտարարեց, թե Ռուսաստանի Դաշնությունը Հայաստանի Հանրապետության սպառած բնական գազի դիմաց գոյացած «պարտքի հաշիվ է ներկայացնելու»։
«Մոտ ապագայում Ռուսաստանը Հայաստանի սպառած գազի դիմաց տարիներով կուտակված պարտքի վերաբերյալ մեծ հաշիվ է ներկայացնելու Երևանին։ Մանրամասները չեմ բացահայտի։ Հուսամ Երևանը արժանիորեն կբանակցի խնդրո առարկայի շուրջ։ Սահմանային անվտանգության խնդիրներին զուգահեռ Հայաստանի առջև կանգնելու են էներգետիկ և գազային հիմնահարցեր»,- գրել էր Բաբաջանյանը։
«Փաստերի ստուգման հարթակը» հարցմամբ դիմեց ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարություն և «Գազպրոմ Արմենիա» ՓԲԸ՝ պարզելու, թե արդյո՞ք ՀՀ-ն պարտք կուտակել է սպառած բնական գազի դիմաց և ինչ ծավալի։
FIP.am-ին նախարարությունից պատասխանեցին, որ 2022 թվականի հոկտեմբերի 1-ի դրությամբ պետական բյուջեից ֆինանսավորվող կազմակերպությունները ժամկետանց պարտքեր չունեն «Գազպրոմ Արմենիա» ՓԲ ընկերությանը։
«Գազպրոմ Արմենիա» ՓԲԸ-ից հայտնեցին, որ ՀՀ մատակարարվող բնական գազի դիմաց պարտավորություններ առաջանում են «Գազպրոմ» ՀԲԸ-ի դուստր «Գազպրոմ էքսպորտ» ՍՊԸ-ի հանդեպ․ ընթացիկ տարվա հոկտեմբերի դրությամբ «Գազպրոմ էքսպորտ» ՍՊԸ-ի հանդեպ ժամկետանց պարտավորություն չկա։
Այսպիսով, և՛ Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարությունը, և՛ «Գազպրոմ Արմենիա» ՓԲԸ-ն հերքում են, որ ՀՀ-ն սպառած գազի դիմաց ժամկետանց պարտավորություններ ունի։
FIP.am-ը հարցմամբ խնդրել էր ներկայացնել նաև 2003-ից ի վեր բնական գազի ժամկետանց պարտքերը՝ ըստ տարեթվերի և ծավալի։ Ի պատասխան, նախարարությունից առաջարկեցին ստանալ հայցվող տեղեկատվությունը «Գազպրոմ Արմենիա» ՓԲԸ-ից։ Իր հերթին, ՓԲԸ-ն հայտնեց, որ նշված տեղեկատվությանն առնչվող փաստաթղթերը 1998-2016 ժամանակահատվածի համար ընդգրկվել են պահպանության ոչ ենթակա փաստաթղթերի կազմում, առանձնացվել են ոչնչացման համար:
Ընկերության տվյալների պահոցներում առկա տեղեկատվության համաձայն՝ 2011 թվականից սկսած և հետագա տարիներին ՓԲԸ-ն «Գազպրոմ էքսպորտ» ՍՊԸ-ի հանդեպ  ժամկետանց պարտավորություններ չի ունեցել։ Իսկ այն դեպքում, երբ  հնարավորություն չի ունեցել պայմանագրով սահմանված ժամկետում մարել պարտավորությունը, կողմերի միջև կնքվել է լրացուցիչ համաձայնագիր՝  պարտավորության տարաժամկետման վերաբերյալ:
Թեգեր` «Գազպրոմ Արմենիա» ՓԲԸԱրման Բաբաջանյանգազ
Սեռական դաստիարակությունը և ԼԳԲՏ-ն՝ կրկին ապատեղեկատվության թեմա. ով, ինչ և ինչպես էր մանիպուլացնում նախորդ շաբաթ
18:41, 7 Սպտ, 2020
Նախորդ շաբաթվա ընթացքում՝ օգոստոսի 31-ից սեպտեմբերի 6-ը, լրատվամիջոցներում և համացանցում հայտնվեցին կեղծ պնդումներ և մանիպուլյացիաներ: «Փաստերի ստուգման հարթակը» շաբաթական ամփոփման...

У Армении нет долга за газ перед Москвой: исполнительная власть и «Газпром Армения» опровергают Бабаджаняна
15:19, 21 Ноя, 2022
16 октября председатель партии «Во имя Республики» Арман Бабаджанян на своей странице в Facebook сообщил, что Российская Федерация «представит долговой счет» за потребленный Республикой Армения природный газ.
«В ближайшее время Россия предъявит Еревану накопившийся за годы большой долговой счет за потребленный Арменией газ. Я не буду раскрывать подробности. Надеюсь, Ереван достойно проведет переговоры по этому вопросу. Наряду с вопросами безопасности границ Армения столкнется с энергетическими и газовыми вопросами», — написал Бабаджанян.
«Платформа проверки фактов» направила запросы в Министерство территориального управления и инфраструктуры РА и ЗАО «Газпром Армения» с целью выяснить, накопилась ли у РА задолженность за потребленный природный газ и в каком размере.
Из Министерства ответили, что по состоянию на 1 октября 2022 года организации, финансируемые из государственного бюджета, не имеют просроченной задолженности перед ЗАО«Газпром Армения».
Из ЗАО «Газпром Армения» сообщили, что за поставляемый в Армению природный газ возникают обязательства перед дочерней компанией ОАО «Газпром» – ООО «Газпром экспорт». По состоянию на октябрь текущего года просроченных обязательств перед ООО «Газпром экспорт» у компании нет.
Таким образом, Министерство территориального управления и инфраструктуры опровергает – у Армении нет долга перед ЗАО «Газпром Армения», а ЗАО «Газпром Армения», в свою очередь, отмечает, что у ЗАО нет долга перед ООО «Газпром экспорт».
FIP.am также попросил представить просроченную задолженность по природному газу с 2003 года с указанием дат и объемов. В ответ в Министерстве предложили получить запрошенную информацию от ЗАО «Газпром Армения». В свою очередь ЗАО сообщило, что документы, относящиеся к указанной информации за период 1998-2016 годов, внесены в реестр документов, не подлежащих хранению, и выделены к уничтожению.
По информации, имеющейся в базе данных компании, начиная с 2011 г. и в последующие годы ЗАО не имело просроченных обязательств перед ООО «Газпром экспорт». А в случае, если ЗАО не имело возможности погасить обязательство в установленный договором срок, между сторонами заключалось дополнительное соглашение об отсрочке исполнения обязательства.