Երևանի քաղաքապետարանը չի ապահովել խոստացված կանաչ տարածքը
Երևանցիները հաճախ են բողոքում Երևանում կանաչ տարածքների սղությունից, և այս խնդիրն ընդունում է նաև քաղաքապետարանը, բայց ինչպես հաճախ է պատահում մշակված ծրագրերը մնում են թղթի վրա և Երևանում յուրաքանչյուր բնակչին բաժին ընկնող կանաչ տարածքի քանակը դեռևս զիջում է միջազգային նորմերին:
Ծրագիր և իրականություն
Երևանի քաղաքապետարանում 2017 թվականի մայիսի 2-ին կայացած աշխատանքային հերթական խորհրդակցության ժամանակ քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանն, անդրադառնալով մայրաքաղաքում կատարվող կանաչապատման աշխատանքներին, նշեց․ «Վերջին տարիներին մենք կարողացանք ընդլայնել մայրաքաղաքի կանաչ տարածքները, ինչը, սակայն, դեռևս բավարար չէ: Օր ու գիշեր պետք է աշխատել, որպեսզի ունենանք այն արդյունքը, ինչը ցանկանում ենք բոլորս»։ Սակայն թվերն այլ բան են ասում քաղաքապետի նշած կանաչ տարածքների ընդլայնման մասին։
Այսպես, ըստ Երևանի զարգացման 2014-2017 թթ․ քառամյա ծրագրի՝ նախատեսվում էր մեկ շնչին բաժին ընկնող ընդհանուր օգտագործման կանաչ տարածքի մակերեսը 7․8 քմ-ից հասցնել 12-14 քմ-ի։ Ի պատասխան մեր 2017 թվականի նոյեմբեր ամսին ուղարկված գրավոր հարցման՝ քաղաքապետարանից տեղեկացնում են, որ Երևան քաղաքում մեկ շնչին բաժին ընկնող կանաչ տարածքի մակերեսը կազմում է 7․8 քմ, այսինքն նույնը, ինչ 2014-ին։
Անհամապատասխանություններ
Հարկ ենք համարում նշել, որ քաղաքապետարանից մեզ հայտնած գրավոր տվյալների և վերջինիս պաշտոնական կայքում տեղ գտած տվյալների միջև առկա են որոշակի անհամապատասխանություններ։ Այսպիսով, եթե օգտվենք պաշտոնական կայքից, ապա կստացվի, որ Երևանում ընդհանուր օգտագործման կանաչ տարածքի մակերեսը 2014 թվականի համեմատ աճել է մոտ 10 հա, մինչդեռ ըստ մեզ տրամադրած տեղեկության՝ աճը կազմել է 20 հա, ինչը միևնույն է բավարար չէ։
Նկատենք, որ 2014-2017 թթ․ քառամյա զարգացման ծրագրով նախատեսվում էր ընդհանուր օգտագործման կանաչ տարածքի մակերեսը հասցնել 880 հեկտարի։ Թեև այս դեպքում, ինչպես նշեցինք նկատում ենք որոշակի շարժ, սակայն ընդհանուր օգտագործման կանաչ տարածքի ներկայիս մակերեսը զիջում է սպասված ցուցանիշին՝ կազմելով 862 հա։
Կանաչ տարածքների պահպանման ու ավելացման աշխատանքների պատշաճ կատարումն էլ ավելի կարևոր նշանակություն է ստանում պարբերաբար ստացվող ապօրինի ծառահատումների և հրդեհների ահազանգերի ֆոնին։ Ծանրաբեռնված երթևեկությունը, քաղաքում շարունակվող շինարարական աշխատանքներն ավելի են վատացնում Երևանի և նրա շրջակա տարածքի օդային ավազանի վիճակը՝ վտանգելով քաղաքի բնակիչների առողջությունը։

Мэрия Еревана не обеспечила обещанную зеленую зону
Жители Еревана часто жалуются на недостаточное количество зеленых зон в Ереване, и эту проблему принимает также мэрия. Но, как часто бывает, разрабатываемые программы остаются на бумаге, и в Ереване количество зеленых зон на каждого жителя по-прежнему уступает международным нормам.
Программы и действительность
В ходе состоявшегося очередного рабочего совещания в мэрии Еревана 2 мая 2017 года, мэр Тарон Маргарян, обратившись к проводимым работам по озеленению столицы, сказал: «За последние годы мы смогли увеличить объем зеленых насаждений, но этого еще недостаточно. Нужно работать день и ночь, для того, чтобы создать такие благоустроенные и зеленые зоны, которые хотят видеть ереванцы». Однако цифры говорят обратное о расширении зеленых зон, упомянутых мэром.
Так, согласно 4-х летней программе развития Еревана на 2014-2017гг., общую площадь городских зеленых насаждений, приходящихся на одного жителя, предусматривалось довести от 7,8 квадратных метров до 12-14 квадратных метров. В ответ на наш письменный запрос, направленный в ноябре 2017 года,  из мэрии сообщили, что площадь городских зеленых насаждений, приходящихся на одного жителя, составляет 7,8 квадратных метра, то есть, как и в 2014 году.
Несоответствия
Считаем должным отметить, что в письменных данных, которые нам предоставила мэрия, и данных, содержащимися на официальном сайте последнего, есть некоторые несоответствия. Таким образом, если мы воспользуемся официальным сайтом, то получится, что общая площадь зеленых зон в Ереване по сравнению с 2014 годом увеличилась примерно на 10 гектаров, между тем как, согласно предоставленным нам данным, рост составил 20 гектаров, чего все же недостаточно.
Заметим, что в 2014-2017 годах по 4-х летней программе развития предусматривалось довести общую площадь городских зеленых насаждений до 880 гектаров. Хотя в этом случае, как мы уже отмечали, заметен некий сдвиг, однако, текущая площадь зеленых насаждений — 862 гектаров, уступает ожидаемому показателю.
Надлежащее осуществление работ по сохранению и увеличению зеленых зон получает более важное значение на фоне регулярных незаконных вырубок и сообщений о пожарах.
Перегруженный трафик в городе, продолжающееся строительство в городе еще больше ухудшают состояние воздушного бассейна в Ереване и его окрестностях, ставя под угрозу здоровье жителей города.