Որևէ հանրային գործչի կամ կազմակերպության սոցցանցային էջում հրապարակման արձագանքների քանակն ու բնույթը ընկալվում են որպես նրանց վարկանիշի կամ ժողովրդականության ցուցանիշ։ Հետևաբար, նրանք հաճախ ձգտում են այս կամ այլ կերպ մեծացնել դրանց թիվը։ Այս արձագանքների քանակը արհեստական կերպով մեծացնելու տարատեսակ ճանապարհներ կան, որոնցից ամենատարածված մեթոդներն են վճարովի թիրախային գովազդը և կեղծ օգտահաշիվները։
«Փաստերի ստուգման հարթակը» մի քանի հոդվածներով ցույց է տվել, թե ինչպես են ֆեյք օգտահաշիվներով փորձում արձագանքների միջոցով («հավանում», «սրտիկ», «հա-հա» և այլն) այս կամ այն կարծիք ձևավորել ընթերցողի մոտ։
Դրա համար օգտվել էինք վճարովի ծառայությունից, որի «շնորհիվ» հնդկաստանցի հազարավոր կեղծ օգտահաշիվների միջոցով արհեստականորեն ավելացրել էինք մեր հրապարակումներից մեկի հավանումների թիվը։
«Հնդիկ ֆեյքերի» լայքերի գնման մասին տեսանյութի հղումը։
Սակայն այս ծառայությունները կարող են օգտագործվել ինչպես դրական, այնպես էլ բացասական կարծիք ձևավորելու համար։ Եվ այս գործիքակազմը կիրառվում է ոչ միայն Հայաստանում։
Ամենավառ ապացույցը Ուկրաինայի նախագահ Վոլոդիմիր Զելենսկու ֆեյսբուքյան էջում գրառումներից մեկի արձագանքներն են։
Վերջինիս հրապարակումները սովորաբար ունենում են մինչև 20-25 հազար հավանում և ընդամենը մի քանի տասնյակ բացասական՝ ծաղրական կամ ջղային ռեակցիաներ։ Սակայն օրերս «Փառք հերոսին, փառք հերոսներին, փառք Ուկրաինային» (Слава Герою, Слава Героям, Слава Україні) գրառման արձագանքների թիվը մոտեցավ 100 հազարի։
Թվի նմանօրինակ տատանումը բավական կասկածելի թվաց, և ուսումնասիրելով դրանց բովանդակությունը՝ տեսանք, որ դրանց մեջ կան ավելի քան 9 հազար ծաղրական ռեակցիաներ։ Դրանք ֆեյք օգտահաշիվներ են, որոնց առնվազն ճնշող մեծամասնությունը Վիետնամից են:
Թե ո՞վ է կանգնած սրա հետևում՝ մեզ հայտնի չէ, սակայն հաշվի առնելով գրառման բովանդակությունը՝ կարող ենք պնդել, որ վիետնամական ֆեյքերի գրոհը կազմակերպվել է ռուսաստանցիների կամ ՌԴ գործողությունների աջակիցների կողմից։
Ուկրաինայի նախագահն իր գրառումն արել էր հայտնի տեսանյութի ի հայտ գալուց հետո, որում ուկրաինացի գերեվարված զինվորական Ալեքսանդր Մացիևսկուն գնդակահարում են այն բանից հետո, երբ վերջինս բացականչում է «Փա՛ռք Ուկրաինային»:

Количество и характер реакции на публикацию на странице того или иного общественного деятеля или организации в социальных сетях воспринимается как показатель рейтинга или популярности последних. Следовательно, они часто стремятся тем или иным образом увеличить их число. Существуют различные способы искусственного увеличения количества этих реакций, самые распространенные из которых — платная таргетированная реклама и фейковые аккаунты.
В нескольких статьях «Платформа проверки фактов» показала, как фейковые аккаунты пользователей пытаются сформировать у читателя то или иное мнение посредством реакций («лайк», «сердечко», «ха-ха» и т. д.).
Для этого мы воспользовались платным сервисом, благодаря которому искусственно увеличили количество лайков под одной из наших публикаций, использовав тысячи фейковых аккаунтов индийских пользователей.
Видео о покупке лайков «индийских фейков» здесь.
Однако эти сервисы могут быть использованы для формирования как положительного, так и негативного мнения. И этот инструментарий используется не только в Армении.
Яркое тому доказательство – реакции на один из постов президента Украины Владимира Зеленского на странице в Facebook.
Посты последнего обычно набирают до 20-25 тысяч лайков и всего несколько десятков реакций «ха-ха» и «возмутительно». Однако на днях количество реакций на пост «Слава Герою, слава Героям, слава Украине» достигло 100 тыс.
Такой резкий рост числа реакций показался довольно подозрительным. Изучив пост мы заметили, что он набрал более 9 тыс. реакций «ха-ха». Их поставили фейковые аккаунты, подавляющее большинство из которых из Вьетнама.
Мы не знаем, кто за этим стоит, но, учитывая содержание поста, можем утверждать, что атака вьетнамских фейков была организована россиянами или сторонниками операции РФ.
Президент Украины сделал свой пост после того, как появилось известное видео, на котором расстреливают пленного украинского солдата Александра Мациевского за слова «Слава Украине»