«Ես եմ»-ով 5 մլն դրամ պատվովճարի միակ հիմքը Պաշտպանության նախարարի բանավոր խոստումն է
Ապրիլին տեղի ունեցած «Ազգ-բանակ 2017» համաժողովին պաշտպանության նախարար Վիգեն Սարգսյանը ներկայացրեց նախարարության «Ես եմ» և «Պատիվ ունեմ» ծրագրերը։ Ծրագրերը սկսեցին գործել 2017 թվականի ձմեռային զորակոչի  մեկնարկի հետ՝ նոյեմբերին։ Մի քանի ամիս քննարկված ծրագրերը, սակայն, մեկնարկել են օրենսդրական որոշ բացերով։
Վիգեն Սարգսյանի ներկայացրած «Ես եմ» ծրագրի համաձայն՝ ծառայության ավարտին զինծառայողի հաշվին բնակարան գնելու, մինի ֆերմա կառուցելու կամ ուսումը փոխհատուցելու նպատակով «փոխանցվելու է շուրջ 5 մլն ՀՀ դրամ»։ «Զինվորական ծառայության և զինծառայողի կարգավիճակի մասին» ՀՀ օրենքի 63-րդ հոդվածի 4-րդ կետն ամրագրում է, որ այս դեպքում «պատվովճարի չափը, տրման կարգը և պատվովճարի տնօրինման ուղղությունները սահմանում է Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը»: Թեև, ՊՆ-ի ներկայացրած ծրագիրն արդեն փաստացի ուժի մեջ է, խոստացված 5 մլն դրամ պատվովճարի սահմանման վերաբերյալ ՀՀ Կառավարության որոշում գոյություն չունի՝ սահմանված չեն ո´չ չափը, ո´չ էլ տնօրինման ուղղությունները:
Այսինքն, ծառայության համար 5 մլն պատվովճարը, որի մասին հայտարարում են պաշտոնյաները, պատմում են ԶԼՄ-ները և Պաշտպանության նախարարության պատրաստած տեսահոլովակները այս պահին որևէ փաստաթղթով ամրագրված չէ։ Մեզ հետ հեռախոսազրույցում ՊՆ մամուլի քարտուղար Արծրուն Հովհաննիսյանը հաստատեց, որ կառավարության՝ 5 մլն պատվովճար սահմանող որոշումը դեռ չկա և որ այն «կլինի մեկ-երկու ամսվա ընթացքում»։
Թերևս սա կարող էր խնդիր չլինել, եթե այժմ ընթացող զորակոչով զինակոչիկներից չպահանջեին «Ես եմ» ծրագրին մասնակցության մասով կողմնորոշվել նախքան դեկտեմբերի 29-ը (փաստացի զինկոմիսարիատները պահանջում են կողմնորոշվել առ դեկտեմբերի 27-ը):
Այսինքն, զինակոչիկները պետք է այժմ կողմնորոշվեն, թե արդյո՞ք պատրաստ են ծառայել 3 տարի՝ ակնկալելով վերջում ստանալ պատվովճար, որի չափն ու տնօրինման ուղղությունները դեռևս սահմանված չեն (և պետք է հիմնվել միմիայն Վիգեն Սարգսյանի բանավոր խոստման վրա):
Հավելենք, որ Արծրուն Հովհաննիսյանը հերքում է մտավախությունը, թե ծրագիրն այս զորակոչին արդեն ընտրած զինակոչիկները, պայմանավորված օրենսդրական այս բացով, կարող են խնդիր ունենալ՝ հղում անելով նախարար Վիգեն Սարգսյանի համապատասխան հայտարարությանը, որը, փաստացի, այս պահին միակ հիմքն է «Ես եմ» ծրագրով խոստացված պատվովճարի հատկացման համար։
Թեգեր` armyMinistry of DefenseRA DefenseVigen SargsyanармияВиген СаркисянМинистерство обороныազգ-բանակԱրծրուն հովհաննիսյանբանակԵս եմզորակոչՀՀ ՊՆՊատիվ ունեմվիգեն սարգսյան
Ալիևը Հայաստանից չի պահանջել վերացնել բանակը․ Գառնիկ Դանիելյանը ճիշտ չի ասում
10:55, 12 Հնս, 2024
Հունիսի 10-ին Բաղրամյան պողոտայում լրագրողների հետ ճեպազրույցում Գառնիկ Դանիելյանը, Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևին վկայակոչելով, մի  հայտարարություն է արել, որը խիստ...

На форуме «Нация-армия-2017», состоявшемся в апреле, министр обороны Виген Саркисян  представил программы министерства «Это я» и «Честь имею». Программы начали действовать одновременно со стартом зимнего призыва 2017 года. Однако программы, обсуждавшиеся несколько месяцев, стартовали с некоторыми законодательными пробелами.
Согласно программе «Это я», представленной Вигеном Саркисяном, по окончании службы на счет военнослужащего «будет перечислено около 5 миллионов драмов РА» на покупку квартиры, создание мини-фермы или оплату обучения. В пункте 4 статьи 63 закона РА «О военной службе и статусе военнослужащего» закреплено, что в таком случае «размер премии, порядок выдачи и способы распоряжения дополнительным финансовым бонусом устанавливаются  правительством Республики Армения». Хотя программа, представленная МО, фактически уже вступила в силу, постановления Правительства об установлении финансового бонуса в размере 5 млн драмов не существует: не определены ни размер, ни способы распоряжения им.
То есть финансовый бонус в размере 5 млн драмов за службу, о котором заявляют чиновники, рассказывают СМИ и видеоролики Министерства  обороны, на данный момент не закреплен ни одним документом. В телефонной беседе с нами пресс-секретарь МО Арцрун Ованнисян подтвердил, что постановления Правительства, устанавливающего финансовый бонус в размере 5 млн драмов, еще нет, и будет оно «в течение пары месяцев».
Возможно, это не стало бы проблемой, если бы от призывников по текущему призыву не требовали определиться по части участия в программе «Это я» до 29-го декабря (фактически военкоматы требуют определиться до 27-го декабря).
То есть призывники должны сейчас уже определиться, готовы ли они служить 3 года в надежде получить по окончании службы финансовый бонус, размер и способы распоряжения которым еще не установлены (и следует основываться только на устном обещании Вигена Саркисяна).
Добавим, что Арцрун Ованнисян не подтверждает опасения, что призывники, выбравшие программу уже в ходе текущего призыва, могут столкнуться с проблемой, связанной с этим законодательным пробелом, ссылаясь на соответствующее заявление министра Вигена Саркисяна, которое в настоящее время фактически является единственным основанием для выделения финансового бонуса, обещанного программой «Это я».