Հետաքրքիր ստեր, որ բացահայտեցինք 2017-ին
Ամփոփոլեով 2017 թվականը  Sut.am-ն առանձնացրել է տարվա առավել հետաքրքիր հրապարակումներն ու որոշել առավելագույնս հակիրճ պատմել դրանց մասին:
Այսպիսով, մենք փաստացի մի առանձին շարք ունեցանք չիրականացված խոստումների և ծրագրերի մասին։ Հանրապետական կուսակցությունը ոչ միայն 9 տարում չիրականացրեց իր 5 տարվա ծրագիրը, այլև չկատարեց իր 2012-ի խոստումները (օրինակ) կրթական ոլորտում։ Անդրադառնալով քաղաքական ուժերի նախընտրական ծրագրերին՝ Sut.am-ն առանձնացրեց Դաշնակցության չիրականացած ծրագիրը, ՕԵԿ-ի 2012-ի չիրագործված խոստումները,  «Ծառուկյան» դաշինքի նախընտրական ծրագրի անիրատեսությունը և Նիկոլ Փաշինյանի խոստման անիրականանալիությունը: Գրեցինք նաև, թե ինչ արագությամբ է ՀՀԿ-ն մոռացել թոշակների բարձրացման սեփական խոստումը:
Այս տարի ֆիքսեցինք, թե ինչպես ասֆալտը լցվեց ջրի մեջ, ավտոբուսներ և բեռնատարներ չարտադրվեցին, լրացավ Կոնդի բնակիչների անբնակարան կյանքի 10-ամյակը,  Ծարավ Աղբյուր փողոցի շինհրապարակն այդպես էլ պուրակ չդարձավ, ջերմոցային տնտեսություններում ստեղծվեց խոստացվածից երեք անգամ քիչ աշխատատեղ, Երևանի գետնանցումները չբարեկարգվեցին, չկառուցվեց Հյուսիս-Հարավի մաս կազմող Շիրակի փողոց – Արգավանդ ճանապարհային հանգույցը, իսկ Վանաձոր-Ֆիոլետովո երկաթգիծը դարձավ առասպել։
Լրատվական ապատեղեկատվությանն անդրադառնալով՝ Sut.am-ը ներկայացրեց, թե ինչպես են ԶԼՄ-ներն ու Ռուսաստանի դեսպանատունը թուրքական զենքը ներկայացնում իբրև ամերիկյան, ինչպես է միևնույն «Սպուտնիկ» գործակալությունը իրարամերժ նյութեր հրապարակում Հայաստանում և Ադրբեջանում, ինչպես են ԶԼՄ-ները լռում Սերժ Սարգսյանի 10%-ոց վարկանիշի մասին և մասնակցում նրա հնչեցրած ապատեղեկատվությանը: Ուշագրավ էր նաև հայրենի ԶԼՄ-ների կողմից Մոլդովայում «նոր նախագահի» հռչակումը:
Պակաս չէին ստերը Եվրոպական Միության մասին: Ամենազավեշտալին, թերևս, ԵՄ դեսպան Պյոտր Սվիտալսկու կողմից «թմրանյութերի օգտագործման օրինականացման կոչի» մասին հրապաարկումների շարքն էր: Ֆիքսեցինք նաև, որ ատոմակայանի փակվելը կախված չէ ԵՄ-Հայաստան համաձայնագրից: Եվ անգամ ստիպված եղանք գրել այն մասին, որ մեր իսկ ծրագրերի համակարգող Դանիել Իոաննիսյանը սխալ է հասկացել և տարածել Հայաստան-ԵՄ համաձայնագրի ստորագրման մասին ԵՄ հանձնակատար Յոհաննես Հանի հայտարարությունը:
Ադրբեջանական ստերի մասով պարզվեց, որ Ուկրաինայի Գերագույն Ռադայի պատգամավոր Ն․Սավչենկոն չի սատարել ադրբեջանցի դիվերսանտներին, Ալեքսանդր Լապշինն ինտերպոլով չի հետախուզվել, իսկ Ադրբեջանի որսած «հայ դիվերսանտն» ամենևին էլ դիվերսանտ չէր։ Նաև նկատեցինք, որ Ադրբեջանական քարոզչամեքենան որոշեց «գրավել» արդեն վաղուց գրավված մի գյուղ:
Ներկայացրեցինք նաև Էդուարդ Շարմազանովի սուտը ռուսական զենքի վերաբերյալ և անդրադարձանք Արմեն Ռուստամյանի հարցազրույցին քառօրյա պատերազմում ռուսական «ռեսուրսի շնորհիվ հաղթանակի» մասին։
Sut.am-ի թիմը ներկայացրեց ԵԱՏՄ-ի օգուտների վերաբերյալ Վարդան Արամյանի «գիտական» հոդվածի 3 սխալները, Վիգեն Սարգսյանի «մարդահամարը» և Հայաստանում 29.8%, (իրականում՝ 55%) աղքատության ցուցանիշի սուտը։
Sut.am-ի թիմն անդրադարձավ նաև ԱԱԾ «գաղտնի» ճոխություններին, Միհրան Պողոսյանի Զապորոժեց դարձած Range Rover-ին և ոստիկանության կողմից Ջրառատի միջադեպի իրականության աղավաղմանը։ Մենք նաև հաջողացրեցինք պարզել, որ բազմաթիվ պաշտոնյաների ոստիկանությունը «գոլդ» համարներով անձնագրեր է տվել:
Փորձեցինք նաև պարզել ՀՀԿ հազարավոր անդամների իրական քանակը։ Ներկայացրեցինք «Նաիրիտի» պահեստների այրման արգասիքների վտանգը, որը վրիպել էր ԱԻՆ-ի աչքից (և անգամ օդից նկարեցինք կրակը)։ Արձանագրեցինք, որ ԶԼՄ-ների նախորդ տարվա տարածած անհեթեթ տեղեկությունը Հայաստանում «կենսաբանական զենքերի» լաբորատորիաների վերաբերյալ այս տարի հասավ Regnum և լայն տարածում ստացավ։ Անդրադարձանք նաև ԵՊՀ ռեկտորի, Հայկ Բաբուխանյանի, Վիգեն Սարգսյանի ու Հ1-ի զրպարտանքին տարկետման իրավունքի պահպանման համար պայքարող ակտիվիստ ուսանողների վերաբերյալ։
Գրեցինք նաև Հայաստանի հետ ուղղակի առնչություն չունեցող, բայց Հայաստան հասած որոշ ստերի մասին: Օրինակ, ֆիքսեցինք, որ լրատվամիջոցները կեղծում են Թբիլիսիի շոգից բողոքող երիտասարդի պահանջը և ակտիվորեն տարածում «հիսուսի պես ջրի վրայով քայլող» հոգևորականի և կոկորդիլոսի մտացածին արկածները։ Պակաս զավեշտալի չէր որոշ լրատվամիջոցների կողմից ռուսական տանկերը Իրաքի փոխարեն Իրան «ուղարկելը»:
Եվ իհարկե բոլորի հիշողություններում դեռ թարմ է ՀՀԿ-ի օգտին վարչական ռեսուրսը չարաշահած 114 դպրոցների և մանկապարտեզների տնօրենների մասին մեր հրապարակումը, որն ուղկցվեց սկանդալներով ու դատական պորցեսներով: Իսկ խորհրդարանական ընտրություններից հետո մենք հրապարակեցինք ընտրախախտումներով լի տեղամասերի տեսախցիկների կադրերի մի համեստ ժողովածու:
Ծաղրանկարները՝ Մեդիալաբի
Թեգեր` Ադրբեջանռուսական պրոպագանդառուսական քարոզչությունՍերժ ՍարգսյանՎիգեն ՍարսգսյանՏարոն մարգարյան
2020-ի ամենահետաքրքիր հետաքննություններն ու ուսումնասիրությունները
12:08, 7 Հնվ, 2021
2020 թվականը Հայաստանի նորանկախ պատմության ամենաշրջադարձային տարիներից էր։ Տարվա «բնականոն» ընթացքը խափանվեց երկու խոշոր արհավիրքներով՝ կորոնավիրուսի համավարակով և Արցախում Ադրբեջանի...

Обобщив 2017 год, Sut.am выделил наиболее интересные публикации уходящего года и решил вкратце рассказать о них.
Итак, у нас фактически был отдельный ряд несбывшихся обещаний и нереализованных программ. Республиканская партия не только не осуществила свою 5-летнюю программу за 9 лет, но и не выполнила своих обещаний (к примеру) в сфере образования, данных в 2012-м. Остановившись на предвыборных программах политических сил, Sut.am выделил нереализованную программу Дашнакцутюн, неосуществленные обещания ОЕК, данные в 2012 году и нереалистичность предвыборной программы альянса «Царукян». В этом году мы зафиксировали, как асфальтом засыпали ямы, заполненные водой, как не были произведены автобусы и грузовые автомобили, как исполнилось 10 лет бесквартирной жизни жителей Конда, как не были благоустроены ереванские подземные переходы, как не был построен дорожный узел Аргаванд-улица Ширак, составляющий часть Севера-Юга, а железная дорога Ванадзор-Фиолетово стала мифом.
Остановившись на информационной дезинформации, Sut.am показал, как СМИ и посольство России выдают турецкое оружие за американское, как то же агентство «Спутник» публикует в Армении и Азербайджане противоречивые материалы, как СМИ умалчивают о 10-процентном рейтинге Сержа Саргсяна и принимают участие в озвучиваемой им дезинформации. Примечательным также было провозглашение отечественными СМИ «нового президента» Молдовы.
Немало лжи было и о Европейском союзе. Самым забавным, видимо, был ряд публикаций о призыве посла ЕС Петра Свитальского «легализовать употребление наркотиков». Мы также зафиксировали, что закрытие атомной электростанции не зависит от соглашения ЕС-Армения.
По части азербайджанской лжи выяснилось, что депутат Верховной Рады Украины Н. Савченко не поддерживала азербайджанских диверсантов, Александр Лапшин не разыскивался интерполом, а «армянский диверсант», плененный Азербайджаном, на самом деле никаким диверсантом и не был.
Мы также представили ложь Эдуарда Шармазанова о российском оружии и рассказали об интервью Армена Рустамяна о победе в четырехдневной войне «благодаря российскому ресурсу».
Команда Sut.am представила 3 ошибки в «научной» статье Вардана Арамяна о выгодах ЕАЭС, «перепись населения» Вигена Саркисяна и ложь о показателе бедности в Армении, якобы составляющем 29,8% (в действительности – 55%).
Команда Sut.am упомянула и «тайных» предметах роскоши СНБ, о Range Rover-е Миграна Погосяна, превратившемся в «Запорожец», и о сокрытии полицией правды об инциденте в Джрарате. Нам также удалось выяснить, что многим чиновникам полиция выдала паспорта с «золотыми» номерами.
Мы также представили опасность продуктов горения резервуаров «Наирита», которая ускользнула от внимания МЧС (и даже засняли огонь с воздуха). Констатировали, что нелепая информация о лабораториях «биологического оружия» в Армении, опубликованная в прошлом году средствами массовой информации, в этом году достигла Regnum-а и получила широкое распространение. Написали и о клевете ректора ЕГУ, Айка Бабуханяна, Вигена Саркисяна и Первого канала Армении о студентах-активистах, борющихся за сохранение права на академический отпуск.
Написали также о лжи, не имеющей к Армении прямого отношения, но дошедшей до Армении. К примеру, зафиксировали, что СМИ фальсифицируют требование молодого человека, жалующегося на жару в Тбилиси, и активно распространяют вымышленные приключения священника, «ходящего по воде, как Иисус», и крокодила.
И, конечно, в памяти у всех еще свежа наша публикация о директорах 114 школ и детских садов, злоупотребивших административным ресурсом в пользу РПА, сопровождавшаяся скандалами и судебными процессами. А после парламентских выборов мы опубликовали скромный сборник кадров, заснятых на видеокамеры в избирательных участках, демонстрирующих многочисленные нарушения.