Ազգային փոքրամասնությունների իրավահավասարության մասին ադրբեջանական խոստումները վստահելի չեն
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի օգնական Հիքմեթ Հաջիևը բրիտանական BBC-ին տված հարցազրույցի ընթացքում հայտարարել էր, որ Լեռնային Ղարաբաղի հայ բնակչությանն առաջարկվել են նույն իրավունքները, ինչ Ադրբեջանի մյուս քաղաքացիներին՝ «լեզվական, մշակութային, կրոնական, ներառյալ մունիցիպալ իրավունքները»։
2020 թվականի Արցախյան երկրորդ պատերազմից հետո պաշտոնական Բաքուն և Ադրբեջանցի պաշտոնյաները պարբերաբար կրկնում են, որ Լեռնային Ղարաբաղի հայկական բնակչությունը որևէ հատուկ կարգավիճակ չի ստանալու և նրանք ապրելու են այնպես, ինչպես «Ադրբեջանի մյուս քաղաքացիները»։
Արցախի շրջափակման սկզբնական շրջանում Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը հայտարարել էր, որ Լաչինի միջանցքը բաց է նրանց համար, ովքեր չեն ուզում ապրել որպես «Ադրբեջանի քաղաքացի»։
«Ղարաբաղում ապրող հայերը չեն ունենալու որևէ կարգավիճակ, անկախություն կամ առավելություն։ Նրանք կապրեն այնպես, ինչպես Ադրբեջանի բոլոր քաղաքացիները։ Նրանց իրավունքները կպաշտպանվեն այնպես, ինչպես պաշտպանվում են Ադրբեջանի քաղաքացիների և այն մարդկանց իրավունքները, [որոնք] ապրում են Ադրբեջանում»,- այս տարվա հունվարին հայտարարել էր Իլհամ Ալիևը։
Արցախի հայ բնակչությանն Ադրբեջանի մյուս քաղաքացիներին հավասար իրավունքներ տալու Ադրբեջանի խոստումները և Ադրբեջանում ապրող ազգային փոքրամասնությունների իրավունքների մասին իրական տվյալները, սակայն, որևէ կերպ չեն հաստատում հայերի՝ Ադրբեջանում ադրբեջանական բնակչությանը հավասար իրավունքներ ունենալու հնարավորությունը։
Ադրբեջանի էթնիկ փոքրամասնությունները
Ադրբեջանի արտաքին քաղաքականության բաղկացուցիչ մասերից է երկրի «մշակութային և էթնիկ բազմազանությունը», որն Ադրբեջանն օգտագործում է երկրի իմիջի և Ադրբեջանը որպես հանդուրժողական և ներառական արժեքներ ունեցող երկիր ներկայացնելու համար:
Ըստ պաշտոնական տվյալների՝ Ադրբեջանում ապրող ազգային փոքրամասնությունները կազմում են երկրի բնակչության շուրջ 6 տոկոսը։ Ամենամեծ թիվ կազմում են լեզգիները  և ռուսները։ Երկրում ապրում են նաև թալիշներ, թաթեր, ավարներ, վրացիներ և հրեաներ։
Ադրբեջանի էթնիկ կազմը զգալիորեն փոխվել է Արցախյան շարժման և Արցախյան առաջին պատերազմի ընթացքում, երբ արտաքսվեց երկրի մեծաթիվ հայ բնակչությունը։ Նույն շրջանում Ադրբեջանը լքեցին նաև մեծ թվով ռուսներ։ Միևնույն ժամանակ, Հայաստանից և Լեռնային Ղարաբաղից տեղահանված ադրբեջանցիները հիմնականում բնակություն հաստատեցին Ադրբեջանում՝ երկիրը դարձնելով ավելի միատարր։
Սրան զուգահեռ, Ադրբեջանի՝ հանդուրժողականության քողի տակ տարած իրական քաղաքականությանը բնորոշ են ազգային և կրոնական փոքրամասնությունների նկատմամբ ճնշումներն ու բռնությունը։
Ազգային փոքրամասնությունների իրավունքների խախտումները
Չնայած երկրի սահմանադրությունը և օրենքները սահմանում են հավասար իրավունքներ երկրի բոլոր քաղաքացիների համար, իսկ Ադրբեջանն էլ վավերացրել է խտրականությունը արգելող մի շարք կոնվենցիաներ, սակայն բազմաթիվ միջազգային կազմակերպություններ պարբերաբար զեկուցում են երկրում ազգային փոքրամասնությունների իրավունքների խախտումների և ճնշումների մասին։
Ըստ միջազգային Freedom House կազմակերպության՝ Ադրբեջանը կոնսոլիդացված ավտորիտար ռեժիմ է՝ քաղաքական, սոցիալական և մեդիա ազատության ցուցանիշներում զբաղեցնելով աշխարհում վերջին հորիզոնականները։
Ըստ Չներկայացված ազգերի և ժողովուրդների կազմակերպության 2018 թվականի զեկույցի՝ Ադրբեջանն ազգային փոքրամասնությունների ձուլման քաղաքականություն սկսել է հետանկախության շրջանում, որոշ դեպքերում արհեստականորեն նվազեցնելով պաշտոնական վիճակագրությունում լեզգիների և թալիշների թիվը՝ ներկայացնելով նրանց որպես ադրբեջանցի։ Ադրբեջանի թալիշ համայնքը երբեմն փորձում է նաև բողոքել Ադրբեջանի իշխանությունների խտրական քաղաքականության դեմ։
Ըստ բազմաթիվ զեկույցների՝ Ադրբեջանը շարունակական ձուլման քաղաքականություն է վարում երկրի ազգային փոքրամասնությունների նկատմամբ՝ խախտելով էթնիկ փոքրամասնությունների՝ իրենց մայրենի լեզվով կրթություն ստանալու, թերթեր հիմնելու և տեղական ինքնակառավարման մարմինների հետ իրենց մայրենի լեզվով հաղորդակցվելու իրավունքը։ Ադրբեջանի ազգային փոքրամասնությունների ներկայացուցիչները ենթարկվում են «սպառնալիքների, ձերբակալությունների, որոշ դեպքերում նաև կալանավորման»։
Ադրբեջանում խախտվում են նաև կրոնական փոքրամասնությունների իրավունքները։ Չնայած երկիրը աշխարհիկ է, բնակչության մեծամասնությունը հետևում է իսլամի շիա ուղղությանը, մինչդեռ սուննի ուղղության հետևորդները ենթարկվում են խտրականության և գրաքննության պետության կողմից, որը փորձում է դադարեցնել կրոնական այս ուղղության տարածումն Ադրբեջանում։
Ադրբեջանում երբեմնի մեծ քրիստոնեական համայնքը՝ բաղկացած հայերից և ուդիներից, գրեթե վերացել է։ Ներկայում, ըստ տարբեր աղբյուրների, Ադրբեջանի տարածքում բնակվում են Հայ-առաքելական եկեղեցու հետևորդ մինչև 4000 ուդիներ։ Ուդիները հաճախ օգտագործվում են Ադրբեջանի իշխանության կողմից որպես քարոզչական գործիք՝ ներկայացնելու երկրի բազմազանությունն ու հանդուրժողականությունը։
Ադրբեջանի հայկական բնակչությունը
Ըստ վիճակագրության, 1926-1979 թվականներին Ադրբեջանում հայ բնակչության թիվը 280 հազարից դարձել է 475 հազար՝ տարբեր տարիներին կազմելով երկրի բնակչության 7-10 տոկոսը։ Հետխորհրդային Ադրբեջանի տարածքում հայ բնակչության թիվը գրեթե հավասարվել է զրոյի՝ չնայած Ադրբեջանը պնդում է, թե երկրի տարածքում բնակվում են ավելի քան հարյուր քսան հազար հայեր` ներառելով նաև Արցախի բնակչությունը, իսկ միայն քսան հազար հայ բնակվում է Բաքվում։
Ադրբեջանում հայ բնակչության էթնիկ զտման վառ օրինակ է նաև Նախիջևանը։ Ադրբեջանին պատկանող Նախիջևանի Ինքնավար Հանրապետությունում 1917 թվականին բնակվում էին շուրջ 57 հազար հայեր՝ կազմելով ընդհանուր բնակչության շուրջ 40 տոկոսը։ Հաջորդող տարիներին՝ մինչև 2000-ականների սկիզբը, Նախիջևանի հայ բնակչությունը հավասարվեց գրեթե զրոյի՝ Ադրբեջանի վարած քաղաքականության հետևանքով։
Ադրբեջանի կողմից Նախիջևանի հայկական մշակութային և պատմական հետքերի վերացման քաղաքականությունը բնութագրվել է որպես «21-րդ դարի վատագույն մշակութային ցեղասպանություն»: Տարիների ընթացքում Ադրբեջանի իշխանությունների հովանավորչությամբ հողին են հավասարվել մի քանի հազար պատմական հայկական հուշարձաններ։
Ամփոփելով՝ կարող ենք նշել, որ ըստ վիճակագրական տվյալների և մարդահամարի արդյունքների, Ադրբեջանի ադրբեջանական բնակչության կազմը զգալիորեն աճել է վերջին հարյուր տարիների ընթացքում, մինչդեռ ազգային փոքրամասնությունների տոկոսը ընդհանուրում` նվազել։ Այսպես, 1926 թվականին ադրբեջանցիների թիվը երկրում ընդհանուր բնակչության 62 տոկոսն էր, ըստ 1939 թվականի մարդահամարի` շուրջ 58 տոկոսը։ 2019 թվականի տվյալներով արդեն ադրբեջանցիները կազմում են երկրի բնակչության շուրջ 94 տոկոսը։
Թեգեր` Ադրբեջանազգային փոքրամասնությունԼեռնային Ղարաբաղ
Վարչատարածքային բաժանման մասին օրենքը չի հակասում Գերագույն խորհրդի որոշմանը․ պատգամավորը մանիպուլացնում է
17:19, 14 Սպտ, 2023
Սեպտեմբերի 13-ին ԱԺ-կառավարություն հարցուպատասխանի ժամանակ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Սիսակ Գաբրիելյանը մեղադրեց ընդդիմադիր պատգամավորներին 2011 թվականին վարչատարածքային բաժանման մասին օրենքն ընդունելով...
Հրեաները նացիստական գետոյում հարսանիք էին անում․ ՄԱԿ-ում Բաքվի ցուցադրած նկարները չեն կարող հերքել ԼՂ-ում հումանիտար աղետի փաստը
17:38, 17 Օգս, 2023
Օգոստոսի 16-ին ՄԱԿ Անվտանգության խորհրդի նիստում ՀՀ դիմումի հիման վրա  քննարկվել է Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում առաջացած...

В интервью британской телерадиовещательной корпорации BBC советник президента Азербайджана Ильхама Алиева Хикмет Гаджиев заявил, что армянскому населению Нагорного Карабаха предложены те же права, что и другим гражданам Азербайджана: «языковые, культурные, религиозные, в том числе муниципальные права».
После Второй карабахской войны 2020 года официальные лица Баку и Азербайджана регулярно повторяют, что армянское население Нагорного Карабаха не получит никакого особого статуса и будет жить как «другие граждане Азербайджана».
В первый период блокады Арцаха президент Азербайджана Ильхам Алиев заявил, что Лачинский коридор открыт для тех, кто не хочет «быть гражданами Азербайджана».
«У проживающих в Карабахе армян не будет ни статуса, ни независимости, ни особых привилегий. Они будут жить так же, как все граждане Азербайджана. Их права будут защищены так же, как защищены права граждан Азербайджана и народов, которые проживают в Азербайджане», — заявил Ильхам Алиев в январе этого года.
Обещания Азербайджана предоставить армянскому населению Арцаха равные с другими гражданами Азербайджана права и реальные данные о правах национальных меньшинств, проживающих в Азербайджане, однако никоим образом не подтверждают возможность равных прав армян с азербайджанским населением Азербайджана.
Этнические меньшинства Азербайджана
Одной из составных частей внешней политики Азербайджана является «культурное и этническое разнообразие» страны, которое Азербайджан использует для продвижения имиджа страны и представления Азербайджана как страны с толерантными и инклюзивными ценностями.
По официальным данным, национальные меньшинства, проживающие в Азербайджане, составляют около 9 процентов населения страны. Наибольшее число составляют лезгины и русские. В стране также проживают талыши, таты, аварцы, грузины и евреи.
Этнический состав Азербайджана существенно изменился во время Арцахского движения и Первой арцахской войны, когда многочисленное армянское население страны было депортировано. В тот же период Азербайджан покинуло большое количество россиян. В то же время азербайджанцы, перемещенные из Армении и Нагорного Карабаха, в основном поселились в Азербайджане, что сделало страну более однородной.
Наряду с этим для скрытой под толерантностью реальной политики Азербайджана характерны давление и насилие в отношении национальных и религиозных меньшинств.
Нарушения прав национальных меньшинств
Хотя конституция и законы страны устанавливают равные права для всех граждан страны, а Азербайджан ратифицировал ряд конвенций, запрещающих дискриминацию, многие международные организации регулярно сообщают о нарушениях прав и давлении на национальные меньшинства в стране.
По данным международной организации Freedom House, Азербайджан – страна с консолидированным авторитарным режимом, занимающая последние позиции в мире по уровню политической, социальной свободы и свободы СМИ.
Согласно отчету Организация непредставленных наций и народов (ОННН) за 2018 год, Азербайджан начал политику ассимиляции национальных меньшинств в период после обретения независимости, в некоторых случаях искусственно сокращая численность лезгин и талышей в официальной статистике, представляя их как азербайджанцев. Талышская община Азербайджана иногда даже пытается протестовать против дискриминационной политики властей Азербайджана.
По данным многочисленных докладов, Азербайджан проводит политику продолжающейся ассимиляции по отношению к этническим меньшинствам страны, нарушая права этнических меньшинств получать образование на родном языке, печатать газеты и общаться с органами местного самоуправления на родном языке. Представители национальных меньшинств Азербайджана подвергаются «угрозам, задержаниям, а в некоторых случаях и арестам».
В Азербайджане также нарушаются права религиозных меньшинств. Хотя страна светская, большинство населения исповедует шиитскую ветвь ислама, а последователи суннитской ветви подвергаются дискриминации и цензуре со стороны государства, которое пытается остановить распространение этой религиозной ветви в Азербайджане.
Некогда крупная христианская община в Азербайджане, состоявшая из армян и удинов, практически исчезла. В настоящее время, согласно различным источникам, в Азербайджане проживают до 4000 удинов-последователей Армянской Апостольской церкви. Власти Азербайджана часто используют удинов в качестве пропагандистского инструмента для представления разнообразия и толерантности страны.
Армянское население Азербайджана
По статистическим данным, в 1926-1979 годах численность армянского населения в Азербайджане увеличилась с 280 тысяч до 475 тысяч, составляя в разные годы 7-10 процентов населения страны. Численность армянского населения на территории постсоветского Азербайджана практически равнялась нулю, хотя Азербайджан утверждает, что на территории страны проживает более 120 тысяч армян, включая население Арцаха, а только в Баку проживает 20 тысяч армян.
Ադրբեջանում ստում են Բաքվում բնակվող 20 հազար հայերի մասին — fip.am
Ярким примером этнической чистки армянского населения Азербайджана является и Нахичеван. В 1917 году в принадлежавшей Азербайджану Нахичеванской Автономной Республике проживало около 57 тысяч армян, составляя около 40 процентов населения. В последующие годы, вплоть до начала 2000-х годов, армянское население Нахичевана в результате политики Азербайджана сократилось практически до нуля.
Политика Азербайджана по искоренению армянских культурных и исторических следов в Нахичеване была описана как «худший культурный геноцид 21 века». За прошедшие годы под эгидой властей Азербайджана было сровнено с землей несколько тысяч исторических армянских памятников.
Подводя итог, можем отметить, что согласно статистическим данным и результатам переписи населения, состав азербайджанского населения Азербайджана за последние сто лет значительно увеличился, тогда как процент национальных меньшинств в целом снизился. Так, в 1926 году численность азербайджанцев составляла 62 процента от общей численности населения страны, по переписи 1939 года – около 58 процентов. По данным на 2019 год, азербайджанцы составляют около 94 процентов населения страны.