Ովքե՞ր են ամենաշատը ստի վրա բռնվել 2017-ին
Sut.am-ը, մշտապես հետևելով պաշտոնյաների ելույթներին, պաշտոնական մարմինների կողմից տարածված հայտարարություններին և լրատվական դաշտում տեղ գտած հրապարակումներին, անցնող տարվա ընթացքում հասցրել է բացահայտել ապատեղեկատվության տարածման բազմաթիվ դրվագներ:
Մենք փորձեցինք առանձնացնել 2017-ի ընթացքում ամենաշատ ստեր տարածած աղբյուրներն ու պաշտոնյաներին:
1-ին հորիզոնական – Ռուսական պրոպագանդա
Սուտ լուրերի տարածմամբ ռեկորդակիրը ռուսական քարոզչամեքենան է, մասնավորապես` կրեմլյան առաջատար լրատվամիջոցները, որոնց մենք 22 անգամ բռնել ենք ստի վրա: Ահա դրանցից ամենաուշագրավները.
• Ադրբեջանի սպառազինումը ձեռնտու է Հայաստանին․ կրեմլյան քարոզիչներ
Մարտի 6-ին Երևանում գտնվող «Սպուտնիկ Արմենիա» մամուլի կենտրոնում տեղի ունեցած ասուլիսի ժամանակ «Россия Сегодня» միջազգային տեղեկատվական գործակալության գլխավոր տնօրեն Դմիտրի Կիսելյովը և ռուսաստանցի հայտնի հաղորդավար Վլադիմիր Սոլովյովը փորձում էին համոզել, որ Ադրբեջանին ՌԴ-ի կողմից զենքի վաճառքը ձեռնտու է Հայաստանին :
• Gazeta.ru-ի պատկերային մանիպուլյացիան
Ապրիլին արված Gazeta.ru-ի այս հրապարակումը հերթական հաստատումն է այն բանի, որ ռուսական ԶԼՄ-ները չեն խորշում քարոզչական և ոչ մի մեխանիզմից, այդ թվում` վիզուալ մանիպուլյացիաներից:
• Կենսաբանական զենքի մասին անհեթեթ տեղեկությունը հասավ Regnum
Գիտական լաբորատորիաները որպես կենսաբանական զենքի «արտադրամասեր» ներկայացնող Regnum-ի`մայիսին տարածած այս ապատեղեկատվությունը դեռևս 2016թ. նոյեմբերից էր սկսել տարածվել ռուսական և պրոռուսական մի շարք ԶԼՄ-ների և հետագայում նաև`պրոռուսական համբավ չունեցող որոշ հայկական ԶԼՄ-ների կողմից:
• Ինչպե՞ս է Russia Today-ը խաբում Facebook-ի հայաստանցի օգտատերերին
Twitter սոցիալական ցանցի կողմից գովազդներ տեղադրելու արգելք ստանալուց հետո Russia Today-ը չհապաղեց օգտագործել Facebook-ի գովազդը` մոլորեցնող բավանդակությամբ շփոթեցնելով հայ օգտատերերին: Նման «մարքեթինգային» քայլը վկայում է այս լրատվամիջոցի առնվազն ոչ պրոֆեսիոնալ աշխատաոճի մասին:
• Էստոնիայում հայազգի ընտանիքի պատմությունը՝ ռուսական պրոպագանդայի թիրախում
Հուլիս ամսին ռուսական որոշ լրատվամիջոցներ քաղաքական ենթատեքստ հաղորդեցին մի իրավիճակի, որում դրա հիմքերն ամենևին չկային` տեղի ունեցածը ներկայացնելով որպես Էստոնիայում բնակվող ռուսների դեմ ուղղված «ահաբեկչություն»:
• «Russia Today»-ի պրոպագանդիստները կեղծում են «НТВ»-ի ուղիղ եթերում տեղի ունեցածը
Օգոստոսի 2-ին Ռուսաստանում ռազմաօդային դեսանտի զորքերի օրվան նվիրված միջոցառման ժամանակ լրագրողի վրա հարձակում գործած, անհասցե հայհոյանքներ և Ուկրաինան գրավելու կոչեր հնչեցրած տղամարդուն Russia Today-ը չվարանեց ներկայացնել որպես ուկրաինացի «անջատողական»: Այդ նպատակով համապատասխան գրաքննություն անցած տեսանյութն, ի դեպ, ավելի ուշ հեռացվել է համացանցից:
• Ռուսաստանին չի բավարարում Հայաստանում առկա ռուսական ռեսուրսը
• Կրեմլյան ԶԼՄ-ները ռուսաց լեզվի մասին Հայաստանում և Ուկրաինայում
• 24 նյութ մեկ օրում․ Regnum-ը գրոհում է Լիտվան
• Ռուսական «Առաջին ալիքի» ստերը Հայաստանի մասին
• Ռուսական պրոպագանդայի ժամանակի մեքենան
• Ռուսական «Զվեզդայի» կեղծ «Կանխատեսումները» Հայաստանի մասին
2-րդ հորիզոնական – Սերժ Սարգսյան
Մեր կողմից բացահայտված ամենաշատ ստերն ու ապատեղեկությունները հնչեցրած անձը Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանն է, ում մասին անցնող տարում մենք ունեցանք 15 հրապարակում:
• ՀՀԿ անդամների քանակը և թվաբանությունը
Դեռևս 2017-ի հունվարին ՀՀԿ անդամների քանակի մասին արած իր հայտարարությամբ Ս. Սարգսյանը հասցրեց հայտնվել sut.am-ի տեսադաշտում: Նրա պնդմամբ «վերջին մի քանի ամիսներին 11 հազար քաղաքացի է անդամագրվել ՀՀԿ-ին»: Այնինչ, մեր ստացած պաշտոնական գրությունները ցույց տվեցին, որ այդ հայտարարությանը նախորդած 1.5 ամսվա ընթացքում ՀՀԿ-ին անդամագրվել էր 895 մարդ:
• Երկրապահի համագումարին տված խոստումների զավեշտը
Փետրվար ամսին Երկրապահ կամավորականների համագումարին Սարգսյանը խոստացավ սուտ նախընտրական խոստումներ չտալ: Իսկ մենք վերհիշեցինք նախորդ` 10-րդ համագումարը և դրա ժամանակ տված խոստումները:
• Սարգսյանի տնտեսական խոստումներն ու իրականությունը
Այդուհանդերձ, մայիսին կայացած 6-րդ գումարման ԱԺ առաջին նիստին նախագահը տվեց խոստումներ` ներկայացնելով Հայաստանի երկարաժամկետ զարգացման ծավալուն ծրագիր` անդրադառնալով 2040 թվականի համար նախատեսված մի շարք թիրախային ցուցանիշների: Սակայն փաստացի այդ ցուցանիշները հեռու են իրականությունից:
• Սերժ Սարգսյանի Top 10 ստերը
Հունիսի 30-ին` Սարգսյանի` Հայաստանի ղեկավարի պաշտոնում վերջին ծննդյան օրը, sut.am-ը որոշեց հավաքել նրա պաշտոնավարման շուրջ 9 տարիների ընթացքում արված ամենագլխավոր 10 ստերը:
3-րդ հորիզոնական – Էդուարդ Շարմազանով, Տարոն Մարգարյան, Վլադիմիր Պուտին և Ադրբեջանական պրոպագանդա
Չափազանց դժվար է որոշել, թե ով է մեր բացահայտած ստերով զբաղեցնում 3-րդ հորիզոնականը, քանի որ  Էդուարդ Շարմազանովը, Տարոն Մարգարյանը, Վլադիմիր Պուտինը և ադրբեջանական պրոպագանդան համարյա հավասար են՝ 4-ից 5-ական բացահայտում: Ստորև իրենց ստերից մի քանիսը՝
• Շարմազանովի սուտը ռուսական զենքի վնասի մասին
• Էդուարդ Շարմազանովի սուտը Ղարաքիլիսայի ճակատամարտի մասին
• Շարմազանովի սուտը ԵԱՏՄ-ից օգուտների մասին
• Տարոն Մարգարյանի 2013թ․-ի չիրականացած խոստումները
• Տարոն Մարգարյանը և իրենից նոր պաշտոն ստացած կեղծ դիտորդը
• Քաղաքապետարանը ստում է, Հ1-ը «կուլ է տալիս», իսկ հաշմանդամություն ունեցողները զարմանում են
• Պուտինի «Ոչ մանկական զրույց»-ի ստերը
• Ի՞նչ տեսանյութ է ներկայացրել Պուտինը որպես ռուսական օդուժի աշխատանք
• Պուտինը «բացահայտել» է սպառազինությունների մատակարարման վտանգը
• Ադրբեջանում ստում են Բաքվում բնակվող 20 հազար հայերի մասին
• Բաքուն «կրկնակի գրավեց» Ջոջուկ Մարջալու գյուղը
• Ադրբեջանը ցույց տվեց իր որսած «դիվերսանտին»
Թեգեր` RegnumRussia TodayАзербайджанроссийская пропагандарусская пропагандаСерж СаргсянԱդրբեջանական ապատեղեկատվությունադրբեջանական ԶԼՄԵրևանի քաղաքապետարանԷդուարդ ՇարմազանովԻլհամ ալիևՊուտինռուսական ԶԼՄռուսական պրոպագանդաՍերժՏարոն մարգարյան

Кто больше всех был пойман на лжи в 2017-м
Следя за выступлениями чиновников, сообщениями, публикуемыми официальными органами, и публикациями медиаполя, Sut.am за уходящий год успел раскрыть множество случаев распространения дезинформации.
И к концу года мы выделили источники и чиновников, которые в 2017 году распространили больше лжи, чем остальные.
1-е место – Российская пропаганда
Рекордсменом в распространении ложных вестей стала российская пропагандистская машина, в частности, передовые кремлевские СМИ, которых мы поймали на лжи 22 раза. Вот самые интересные факты:
• Вооружение Азербайджана выгодно Армении: кремлевские пропагандисты
6-го марта на пресс-конференции, состоявшейся в пресс-центре «Спутник Армения» в Ереване, генеральный директор международного информационного агентства «Россия Сегодня» Дмитрий Киселев и известный российский телеведущий Владимир Соловьев пытались убедить, что продажа Россией оружия Азербайджану выгодна Армении.
• Визуальная манипуляция «Газеты.ру»
Эта публикация «Газеты.ру», сделанная в апреле, стала очередным подтверждением того, что российские СМИ не пренебрегают никакими пропагандистскими механизмами, в том числе и визуальными манипуляциями.
• Абсурдная информация о биологическом оружии дошла и до Regnum
Данная дезинформация Regnum, распространенная в мае и представляющая научные лаборатории как «цеха» по производству биологического оружия, появилась в ряде российских и пророссийских СМИ еще в ноябре 2016 года, а в дальнейшем ее распространяли и некоторые армянские СМИ, не считающиеся пророссийскими.
• Как Russia Today обманывает армянских пользователей Facebook
После запрета социальной сетью Twitter  на размещение рекламы Russia Today не замедлила воспользоваться рекламой Facebook, запутывая армянских пользователей содержанием, вводящим в заблуждение. Такой «маркетинговый» шаг свидетельствует, как минимум, о непрофессионализме данного средства массовой информации.
• История армянской семьи в Эстонии как мишень русской пропаганды
В июле некоторые российские средства массовой информации придали политический подтекст ситуации, в которой не был ни малейшего основания для этого, представив произошедшее как «террор» против русских, живущих в Эстонии.
• Пропагандисты «Russia Today» искажают произошедшее в прямом эфире «НТВ»
Мужчину, набросившегося на журналиста 2-го августа, в ходе мероприятия, посвященного Дню воздушно-десантных войск в России, выкрикивавшего безадресные оскорбления и призывы захватить Украину, Russia Today не преминула представить как украинского «сепаратиста». Видеозапись, цензурированная с этой целью, кстати, позже была удалена из сети.
• Россию не удовлетворяют имеющиеся в Армении российские ресурсы
• Кремлевские СМИ о русском языке в Армении и Украине
•  24 материала за один день. Regnum атакует Литву
• Лживые заявления российского «Первого канала» об Армении
• Машина времени российской пропаганды
• Ложные «прогнозы» российской «Звезды» об Армении
2-е место – Серж Саргсян
По нашим наблюдениям, лицом, распространившим больше всех лжи и дезинформации, является президент Армении Серж Саргсян, о котором в уходящем году у нас было 15 публикаций.
• Количество членов Республиканской партии и арифметика
В поле зрения sut.am С. Саргсян оказался со своим заявлением о количестве членов РПА, сделанном еще в январе 2017 года. По его словам, «за последние несколько месяцев в РПА вступило 11 тысяч граждан». В то же время, полученные нами официальные письма показали, что за 1,5 месяца, предшествовавшие этому заявлению, в РПА вступило всего 895 человек.
• Ирония обещаний на съездах «Еркрапа»
В феврале, на съезде добровольцев «Еркрапа», Саргсян пообещал не давать ложных предвыборных обещаний. А мы вспомнили предыдущий – 11-й съезд и данные в его ходе обещания.
• Экономические обещания Сержа Саргсяна и действительность
Тем не менее, на первом заседании НС 6-го созыва, состоявшемся в мае, президент дал ряд обещаний, представив масштабную программу долгосрочного развития Армении, отметив несколько целевых показателей на 2040 год. Однако фактически эти показатели далеки от действительности.
• Топ-10 лживых заявлений Сержа Саргсяна
30-го июня, в последний день рождения Саргсяна на посту главы Армении, sut.am решил собрать топ-10 лживых заявлений за 9 лет его правления.
3-е место – Эдуард Шармазанов, Тарон Маргарян, Владимир Путин и азербайджанская пропаганда
Крайне трудно определить, кто по раскрытым нами фактам лжи занимает 3-е место, поскольку счет Эдуарда Шармазанова, Тарона Маргаряна, Владимира Путина и азербайджанской пропаганды почти одинаков – по 4-5 раскрытых фактов лжи. Ниже приведены только некоторые из них:
• Ложь Шармазанова о вреде российского оружия
• Ложь Эдуарда Шармазанова о Каракилисском сражении
• Ложь Шармазанова о преимуществах ЕАЭС
• Невыполненные обещания Тарона Маргаряна за 2013 год
• Тарон Маргарян и получивший от него новую должность фальшивый наблюдатель
• Мэрия лжет, Հ1 «глотает», а люди с инвалидностью удивляются
• Ложь «недетской беседы» Путина
• Какую видеозапись показал Путин в качестве работы российских воздушных сил?
• Путин «раскрыл» опасность поставок вооружения
• В Азербайджане лгут о проживающих в Баку 20 тыс. армянах
• Баку «снова захватил» село Джоджук Марджанлы
• Азербайджан показал плененного «диверсанта»
Метки RegnumRussia TodayАзербайджанроссийская пропагандарусская пропагандасерж саргсянԱդրբեջանական ապատեղեկատվությունադրբեջանական ԶԼՄերևանի քաղաքապետարանԷդուարդ ՇարմազանովԻլհամ ալիևՊուտինռուսական ԶԼՄռուսական պրոպագանդաՍերժՏարոն մարգարյան
Шуши под прицелом ВС Азербайджана. Утверждение Закира Гасанова и реальность
19:55, 29 Июн, 2021
Министр обороны Азербайджана Закир Гасанов в интервью Real TV 26 июня заявил, что азербайджанские вооруженные силы не обстреливали Шуши из...