Խարամ ու մոխիր․ Ի՞նչ է թաքցնում Սերժ Սարգսյանը
Վերջին օրերին մամուլում ակտիվորեն քննարկվում է Ս.Սարգսյանի՝ Հայաստանի հանրապետական կուսակցության 16-րդ հանրագումարի ընթացքում հնչեցրած ելույթը: Ելույթի մի մեծ հատված նվիրված էր ՀՀ առաջանցիկ տնտեսական զարգացումը և բարեկեցության շարունակական աճը փաստող տվյալներ ներկայացնելուն: Որպես այդպիսի ցուցանիշ՝ Սարգսյանը մատնանշեց, որ ՀՀ արտահանումը 2006թ. 985 միլիոն ԱՄՆ դոլարի համեմատությամբ 2015թ. հասել է 1 մլրդ 485 միլիոն դոլարի՝ ընդգծելով, որ այժմ ՀՆԱ աճը 72%-ով գեներացվում է արտահանելի հատվածում: Իհարկե, Սարգսյանի մեջբերած տվյալները ճշգրիտ են, սակայն դրանց տրված երանգավորումն ու մեկնաբանությունը ճշգրտման կարիք ունեն:
Առհասարակ ՀՀ արտահանումն աչքի է ընկնում խիստ կենտրոնացվածությամբ, քանզի 5 ապրանքախմբեր ապահովում են ընդհանուր արտահանման մոտ 65%-ը: Դրանցից խոշորագույնը հանքաքար, խարամ և մոխիր հոդվածն է՝ շուրջ 365 մլն դոլար ծավալով (ընդհանուր արտահանման մոտ 25%-ը): Այս հոդվածի տակ ՀՀ-ից արտահանվում են պղինձի, մոլիբդենի  և ցինկի հանքաքարեր ու խտանյութեր: Դրան հակառակ՝ 2006թ. ՀՀ արտահանման ապրանքային կառուցվածքում ամենամեծ բաժինը՝ շուրջ 30%, ունեցել է բնական կամ արհեստական մարգարիտ, թանկարժեք և կիսաթանկարժեք քարեր, թանկարժեք մետաղներ ապրանքախումբը՝ շուրջ 300 մլն դոլար ծավալով: Այս ապրանքախումբը իր մեջ ներառում է  ադամանդագործական և ոսկերչական արտադրատեսակներ, որոնց արտադրության պրոցեսում առավել մեծ ավելացված արժեք էր ստեղծվում: Այժմ, սակայն, այս ապրանքատեսակի արտահանման ծավալը նվազել է մինչև 193 մլն դոլար:
2015թ. արտահանման ապրանքային կառուցվածում խոշոր մասնաբաժին է ունեցել նաև հանքային վառելանյութեր, նավթ և նավթամթերք, բիտումային միջոցներ և մոմանյութեր ապրանքախումբը (7.25% մասնաբաժնով), ծխախոտ և ծխախոտի արդյունաբերական փոխարինողներ ապրանքախումբը (11.5% մասնաբաժնով), ինչպես նաև ոգելից ու ոչ ոգելից ըմպելիքներ և քացախ ապրանքախումբը (8.5% մասնաբաժնով): Այսպիսով, ՀՀ արտահանման ապրանքային կառուցվածքում շարունակում է գերակշռել ցածր ավելացված արժեք ստեղծող և հանքահումքային բնույթ ունեցող ապրանքների մասնաբաժինը:
Բոլոր այս ճյուղերը զարգացող տնտեսություններին բնորոշ, քիչ հավելյալ արժեք ստեղծող և թույլ մուլտիպլիկատիվ էֆեկտ ապահովող ոլորտներ են, ուստի և դրանց ազդեցությունը գործազրկության կրճատման կամ հասարակության բարեկեցության բարձրացման վրա չնչին է: Բավական է նշել միայն, որ 2015թ. հանքագործական արդյունաբերության ոլորտում զբաղված է եղել ընդամենը 9300 քաղաքացի ՝ 2006թ. 7600-ի համեմատությամբ: Սրան զուգահեռ՝ ակնհայտ է հանքերի էքստենսիվ շահագործման քայքայիչ ազդեցությունը շրջակա միջավայրի վրա, ինչն էլ իր հերթին վատթարացնում է հասարակ քաղաքացու առողջական վիճակը:
Այս պայմաններում անհասկանալի է մնում, թե մի քանի կազմակերպությունների կողմից տնտեսական ցածր էֆեկտ բերող սահմանափակ թվով ապրանքների արտահանման որոշակի աճը ի՞նչ էական տնտեսական օգուտներ կարող էր բերել հասարակության լայն շրջանակների համար:
Թեգեր` Serzh SargsyanSerzh Sargsyan liessut.amСерж СаргсянСерж Саргсян вретառմռուսինֆոարմռուս ինֆոխարամհանքարդյունաբերությունսերժ խարամ մոխիրՍերժ Սարգսյանսերժ սարգսյան զեկույցսերժ սարգսյանի սուտըսերժը ստում էսերժի ելույթըսուտ էյ էմսուտէյէմ
Ինչո՞ւ է աղմկում Ադրբեջանը․ էկոլոգիական հակամարտություն
12:40, 8 Հլս, 2024
Ադրբեջանական կառավարական շրջանակների կողմից վերահսկվող ՀԿ-ները, փորձագետներն ու բնապահպանները հատկապես վերջին երկու-երեք տարիների ընթացքում շարունակաբար բարձրաձայնում են Հայաստանի հանքարդյունաբերության «բնապահպանական...
Սերժ Սարգսյանի 2008թ. սիրուն խոստումներն ու դառը իրականությունը
19:00, 19 Մրտ, 2018
Ավարտվում է Սերժ Սարգսյանի պաշտոնավարման երկրորդ և վերջին ժամկետը։ Սերժ Սարգսյանը նախագահի պաշտոնը ստանձնել է 10 տարի առաջ՝ 2008 թվականին։...
Արմեն Սարգսյան՝ գործարար, դիվանագետ թե՞ բարերար
15:16, 24 Հնվ, 2018
Օրեր առաջ հայտնի դարձավ Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության կողմից առաջադրված նախագահի թեկնածուն՝ Արմեն Սարգսյանը։ Մամուլում Սարգսյանը հիմնականում ներկայացվեց որպես նախկին վարչապետ...

Шлак и зола. Что скрывает Серж Саргсян?
В последние дни в прессе активно обсуждается выступление Сержа Саргсяна на 16-ом съезде Республиканской партии Армении. Значительная часть выступления была посвящена опережающему развитию экономики Армении и представлению данных, доказывающих продолжительность повышения уровня жизни. В качестве такого показателя Саргсян  указал, что в 2006 году экспорт Армении составил 985 миллионов долларов США, по сравнению с 985 млн долларов за 2015 год. Конечно же, приведенные Саргсяном данные точны, но их нюансировка и трактовка нуждаются в уточнении.
Как правило, экспорт Армении бросается в глаза своей строгой концентрацией, так как 5 товарных групп обеспечивают около 65% от общего объема экспорта. Самым крупным из них являются руда, шлак и зола — в объеме около 365 млн долларов  (25% от общего объема экспорта).
Из Армении экспортируется медная руда, молибденовая руда, цинковая руда и концентраты. В отличии от этого, в 2006 году в товарной структуре экспорта Армении наибольшую долю, около 30%, имела товарная группа драгоценных металлов — натуральный или искусственный жемчуг, драгоценные и полудрагоценные камни в объеме около 300 млн долларов. Эта товарная группа включает в себя алмазные и ювелирные изделия, в процессе изготовления которых создавалась более высокая добавленная стоимость. Теперь, однако, объем экспорта данного товара снизился до $ 193 млн.
В товарной структуре экспорта за 2015 год значительную долю имели также товарная группа — минеральное топливо, нефть и нефтепродукты, битуминозные вещества и минеральные воски (с долей 7,25%) и товарная группа — табак и заменители табака (с долей 11,5%), а также товарная группа — алкогольные и безалкогольные напитки, уксус (с долей 8,5%). Таким образом, в товарной структуре армянского экспорта продолжает преобладать доля товаров, создающих низкую добавленную стоимость и имеющих сырьевой характер.
Все эти ветви являются сферами, характерными для развивающихся экономик, создающими низкую добавленную стоимость и с обеспечивающими слабый мултипликативный эффект, и поэтому их влияние на рост безработицы или на рост социального обеспечения является незначительным. Достаточно только отметить, что в 2015 году в сфере горнодобывающей промышленности были заняты всего лишь 9300 человек, по сравнению с 2016 годом – 7600 человек. Параллельно этому очевидно разрушительное воздействие на окружающую среду чрезмерной эксплуатации рудников, что, в свою очередь, способствует ухудшению состояния здоровья рядового гражданина.
В этих условиях остается неясным – о какой существенной экономической выгоде для широкой общественности может идти речь, если дело касается всего лишь определенного роста экспорта (со стороны нескольких организаций) ограниченного количества товаров, несущих низкий экономический эффект.
Թեգեր` Serzh SargsyanSerzh Sargsyan liessut.amСерж Саргсян вретառմռուսինֆոարմռուս ինֆոխարամհանքարդյունաբերությունսերժ խարամ մոխիրսերժ սարգսյան զեկույցսերժ սարգսյանի սուտըսերժը ստում էսերժի ելույթըսուտ էյ էմսուտէյէմ
Подходит к концу второй и последний срок президентства Сержа Саргсяна. Серж Саргсян занял пост президента десять лет назад, в 2008...