Դեռևս երկու շաբաթ առաջ ԱԺ «Ելք» խմբակցության պատգամավորներ Գևորգ Գորգիսյանն ու Լենա Նազարյանը այցելել են Լոռու մարզ, որտեղ հայտնաբարել էին Ախթալայի հանքավայրի պոչամբարի արտահոսքը Դեբեդ գետ։
SUT.am-ի թիմը մեկնել էր Լոռվա մարզ ստուգելու, թե արդյոք դադարեցվել է դեպի գետ արտահոսքը և արդյո՞ք խնդիրը լուծված է։ Անգամ անզեն աչքով պարզապես Մ6 միջպետական ճանապարհով անցնելիս կարելի է նկատել Դեբեդ գետի մեջ սպիտակամոխրագույն հեղուկի լցվելը: Պոչանքի` Դեբեդ լցվելն առավել ամբողջական և պատկերավոր ներկայացնելու համար մենք անօդաչու սարքի օգնությամբ այն նկարահանեցինք օդից:
Սակայն ապացուցելու համար, որ Դեբեդ լցվող հեղուկը հենց «Ախթալայի լեռնահարստացուցիչ կոմբինատ» ՓԲԸ-ի Մեծ Այրում գյուղի մոտ գտնվող պոչամբարից եկող պոչանքն է, մենք նկարեցինք սպիտակամոխրագույն առվակի ամբողջ ուղին՝ պոչամբարի ամբարտակից մինչև Դեբեդ (մոտ 1600 մետր):
Ավելին, լուսանկարներում հստակ երևում է, որ Մեծ Այրումի պոչամբարը լեփ-լեցուն է, իսկ ամբարտակը՝ վնասված: Փետրվարի 11-ի դրությամբ պոչամբարում պոչանքի մակարդակը ընդամենը մի քանի դեցիմետրով է ցածր ամբարտակից, ինչը նշանակում է, որ անգամ ուժեղ հորդառատ անձրևը կարող է ամբարտակի վրայով պոչանքի արտահոսքի հանգեցնել:
Նկարահանման պահին պոչանքն անցնում էր ամբարտակի միջով և ձևավորում Դեբեդ գնացող առվակը: Սակայն դատելով ամբարտակի վրա առկա պոչանյութի հետքերից և հաշվի առնելով պոչամբարի լցված լինելը՝ կարելի է ենթադրել, որ պոչանքի որոշ քանակ նաև ամբարտակի վրայով է թափվել (ինչը վտանգավոր է, քանզի կարող է քանդել ամբարտակը):
Դժվար է որոշել, թե երբ է սկսվել պոչամբարից արտահոսքը: 2016 թվականի մայիսի 25-ի արբանյակային նկարներում հստակ երևում է, որ Դեբեդի գույնն այդ հատվածում չի փոխվում: Իսկ դրանց հաջորդ՝ 2017 թվականի դեկտեմբերի 29-ի արբանյակային նկարներում արդեն հստակ երևում է առվակի լցվելն ու այդտեղից Դեբեդի «գունափոխումը»:
Նշենք, որ Ախթալայի լեռնահարստացման կոմբինատի պոչերը պարունակում են պղինձ, ցինկ, բորիում, մկնդեղ և այլ ծանր մետաղներ: Այս նյութերը ոչ միայն լուրջ վնաս են հասցնում գետի ջրային էկոհամակարգին, այլև խախտում են դրա նորմալ կենսագործունեությունը։ ՀՀ Քրեական օրենսգիրքի 281-րդ հոդվածը սահմանում է, որ շրջակա միջավայրի պահպանության կանոնները խախտելը (եթե դա հանգեցնում է ծանր հետևանքների) պատժվում է մինչև 5 տարվա ազատազրկմամբ:
Հավելենք, որ «Ելք» խմբակցության պատգամավորների ահազանգից հետո Բնապահպանության և ընդերքի տեսչական մարմնի մամուլի քարտուղար Վրույր Պեպանյանը հաստատեց, որ գետի ջրում հայտնաբերվել են ծանր մետաղներ։ Սակայն այսօր մեզ հետ զրույցում Պեպանյանը հայտնեց, որ խնդիրը վերացվել է, պոչանքը այլևս գետը չի լցվում. «Այժմ շարունակվում են ստուգումներ, կազմվելու է համապատասխան ակտ, որը սահմանված կարգով կուղարկվի ընկերությանը։ Ընկերությունը կամ կընդունի խախտումը, կամ առարկություններ կներկայացնի», — ասաց մամուլի քարտուղարը։
Թեգեր` AkhtalaDebedEcologyNatureNature ProtectionАхталинский горно-обогатительный комбинатДебетМец Айрумминистерство охраны природыприродарудникхвостэкологияԱխթալաբնապահպանության նախարարությունբնապահպանությունբնությունԴեբեդԴեբեդ գետԹեղուտհանքարդյունաբերությունՄեծ ԱյրումՇնողպոչամբար
Ինչո՞ւ է աղմկում Ադրբեջանը․ էկոլոգիական հակամարտություն
12:40, 8 Հլս, 2024
Ադրբեջանական կառավարական շրջանակների կողմից վերահսկվող ՀԿ-ները, փորձագետներն ու բնապահպանները հատկապես վերջին երկու-երեք տարիների ընթացքում շարունակաբար բարձրաձայնում են Հայաստանի հանքարդյունաբերության «բնապահպանական...
Քաջարանը՝ թունավոր փոշու ամպի մեջ․ խոշորագույն հարկատուի աշխատանքային պայմանները (Բացառիկ կադրեր)
14:53, 1 Հնս, 2022
ԹԱՐՄԱՑՈՒՄ․ Հոդվածում՝ «Կառավարությունը որպես բաժնետեր․ նոր պղնձաձուլարանին սպասելիս» ենթավերնագրի տակ, 06․06․2022թ․ թարմացում է արվել։ Թարմացված հատվածը սկսվում է աստղանիշով (*) և ավարտվում է...
Հայաստանի անտառները շարունակում են նվազել․ մասնագետներն ու թվերն ահազանգում են
11:51, 30 Նյմ, 2021
Կառավարության 2021-2026 թվականների ծրագրում շրջակա միջավայրի պահպանության վերաբերյալ բաժնում նշված է, որ առաջիկա 5 տարիներին առաջնահերթ ուղղություններից մեկը լինելու է...
Հրազդանում օդի փոշու սահմանային թույլատրելի կոնցենտրացիան գերազանցվել է. ցեմենտի գործարանը տուգանվել է
12:10, 10 Նյմ, 2021
Բնապահպան ակտիվիստները օգոստոսի 31-ին ահազանգել էին, որ Հրազդանի ցեմենտի գործարանի գործունեության արդյունքում օդի աղտոտվածությունը բարձրացել է ոչ միայն այդ քաղաքում,...

Еще две недели назад депутаты парламентской фракции «Выход» Геворк Горгисян и Лена Назарян посетили Лорийскую область, где обнаружили утечку из хвостохранилища Ахталинского месторождения в реку Дебет.
Команда SUT.am отправилась в Лорийскую область, чтобы проверить, прекратилась ли утечка в реку и решена ли проблема. Однако даже невооруженным глазом, просто проезжая по межгосударственной дороге М6, можно заметить, как в реку стекает серо-белая жидкость (мы зафиксировали это и с воздуха).
Для того чтобы доказать, что жидкость, стекающая в Дебет, вытекает именно из хвостохранилища ЗАО «Ахталинский горно-обогатительный комбинат», расположенного у села Мец Айрум, мы сняли на видеокамеру весь путь серо-белого ручья – от дамбы хвостохранилища и до реки Дебет.
Более того, на фотографиях ясно видно, что хвостохранилище в селе Мец Айрум переполнено, а дамба – повреждена.
Во время видеосъемки «хвосты» вытекали через дамбу и образовывали ручей, вливающийся в Дебет. Однако судя по следам хвостовой пульпы на дамбе и принимая во внимание наполненность хвостохранилища, можно предположить, что определенная часть отходов переливалась и через поверхность дамбы (а это опасно, поскольку может привести к ее разрушению).
Трудно определить, когда началась утечка из хвостохранилища. На спутниковых снимках от 25-го мая 2016 годя четко видно, что цвет Дебета на этом участке не меняется. А на спутниковых снимках, сделанных 29-го декабря следующего – 2017 года ясно видны как ручей, вливающийся в Дебет, так и измененный цвет реки на этом участке.
Отметим, что «хвосты» Ахталинского горно-обогатительного комбината содержат медь, цинк, барий, мышьяк и другие тяжелые металлы. Эти вещества не только причиняют серьезный ущерб водной экосистеме реки, но и нарушают ее нормальную жизнедеятельность. Статья 281 Уголовного кодекса РА устанавливает, что нарушение правил охраны окружающей среды (в случае, если это приводит к тяжелым последствиям) наказывается лишением свободы сроком до 5 лет.
Добавим, что после того, как депутаты от фракции «Выход» сообщили о происходящем, пресс-секретарь Инспекционного органа охраны природы и недр Вруйр Пепанян подтвердил, что в речной воде обнаружены тяжелые металлы. Однако сегодня в беседе с нами Пепанян сообщил: проблема устранена, «хвосты» в реку больше не стекают. «Проверки продолжаются, будет составлен соответствующий акт, который отправят компании в установленном порядке. Компания либо примет нарушение, либо представит возражения», — сказал пресс-секретарь.
Метки AkhtalaDebedEcologyNatureNature ProtectionАхталинский горно-обогатительный комбинатДебетМец Айрумминистерство охраны природыприродарудникхвостэкологияԱխթալաբնապահպանության նախարարությունբնապահպանությունբնությունԴեբեդԴեբեդ գետԹեղուտհանքարդյունաբերությունՄեծ ԱյրումՇնողպոչամբար
ОБНОВЛЕНИЕ: В подзаголовке «Правительство как акционер: в ожидании нового медеплавильного завода» произведено дополнение от 06․06․2022г. Дополнение начинается со звездочки (*)...
Новые коррупционные риски в Министерстве охраны природы Армении
10:58, 17 Янв, 2017
В декабре 2016 года стало известно о том, что действующие при министерстве охраны природы  Армении 4 ГНКО, путем слияния, будут...