Գորբաչովից Սարգսյան. աղետի գոտու խոստումները
1988թ. դեկտեմբերի 7-ին տեղի ունեցավ Սպիտակի ավերիչ երկրաշարժը։ Արդյունքում՝ վնասի գոտու մակերեսը՝ 10․000 կմ քառակուսի‚ ուր ապրում էր 1 միլիոն բնակիչ, 11 ավերված քաղաք, 342 տուժած գյուղ, 514․000 անօթևան, 25․000 մահացած։ Նյութական վնասը՝ 13 մլրդ ռուբլի։
Այժմ տեսնենք, թե իշխողներից ով ինչ է խոստացել աղետից ցայսօր։
ԽՍՀՄ առաջին և վերջին նախագահ Միխայիլ Գորբաչյովը, մասնավորապես, խոստացավ 2-3 տարում վերացնել աղետի բոլոր հետևանքները։
Լևոն Տեր-Պետրոսյանն իր նախագահության տարիներին հայտարարեց Սպիտակի ավերիչ երկրաշարժի աղետալի հետևանքների առավելագույն վերացման մասին։ Մասնավորապես, ըստ Տեր-Պետրոսյանի 2000 թվականին աղետի գոտի, որպես այդպիսին, այլևս չէր լինի։
1998 թ.-ի նախագահական ընտրություններից հետո, Ռոբերտ Քոչարյանը հաստատեց իր իսկ կողմից կազմած Աղետի գոտու վերականգման առաջնահերթ ծրագիր։ Վերջինիս համաձայն, 1998-2001թթ. ընթացքում Գյումրիում պետք է վերականգնվեր 14․686 բնակարան, որն ի դեպ 88-ի հետևանքով ավերվածի 44 տոկոսն էր։ Իրականությունը, ըստ պաշտոնական վիճակագրության, ցույց տվեց, որ կատարվեց խոստացվածից 10 անգամ պակաս։
Այնուհետ, Քոչարյանը ծրագիրը երկարացրեց մինչև 2003 թվական։ Սակայն, ըստ ՀՀ կառավարության աշխատակազմի  1998 թվականի նոյեմբերի 26-ի թիվ 26 պաշտոնական տեղեկագրում գրված տվյալների, մինչև 98 թվականը Գյումրիում վերականգնվել է 8171 բնակարան, իսկ ահա իշխանափոխությանը հետևած հինգ տարիների ընթացքում վերականգնվել է ընդամենը 1143-ը: 2003 թվականին, նա հայտարարեց, որ հայրենիքը չի կարող Աղետի գոտի լինել և աղետի գոտի այլևս չկա։ Սակայն տուժածների կեսից ավելին դեռ անօթևան էին։
Սերժ Սարգսյանը, իր նախորդի նման, բազմաթիվ խոստումներ է տվել Աղետի գոտու բնակիչներին։ Սկսած բնակարանաշինության գործընթացից, մինչև Աղետի գոտին զարգացման գոտու վերածելու մասին տեսլականը։ Հիշեցնենք, որ Սերժ Սարգսյանը 2008-ին հայտարարել էր, թե «Հաշված տարիներ հետո կկարողանանք ամբողջովին հաղթահարել աղետի բոլոր հետևանքները: Երբ ասում եմ ամբողջովին, նկատի ունեմ, որ երկրաշարժի հետևանքով անօթևան ընտանիքներ չեն լինելու»:
Հաշված տարիներ անց՝ 2012 թվականին, Սերժ Սարգսյանը հայտարարեց․«Շատ մոտ ապագայում այստեղ այլևս բնակարանային խնդիր չի լինի»։
2013 թվականին նա կրկին հայտարարեց, որ շատ շուտով որևէ ընտանիք առանց բնակարան չի մնա։ Նա, մասնավորապես, ասել է․ «Իմ խորին համոզմամբ, «աղետի գոտի» արտահայտությունը գնալով ավելի քիչ է բնորոշում Գյումրի քաղաքը: Այժմ, երբ գրեթե ամբողջությամբ ավարտել ենք Գյումրու բնակարանաշինական ծրագրերը, իշխանությունների համար առաջնահերթ է զարգացման նպատակադրումները»:
Մինչդեռ այսօր՝ ավերիչ երկրաշարժից 28 տարի անց, փաստ է, որ բազմաթիվ ընտանիքներ դեռևս ապրում են տնակներում։
• Total: 143
• 142
Թեգեր` 1988GyumriLevon Ter-PetrosyanMikhail GorbachevRobert KocharyanSerzh SargsyanSpitak EarthquakeГюмриземлетрясение в СпитакеЛевон Тер-ПетросянМихаил ГорбачевРоберт КочарянСерж СаргсянСССРԱղետի գոտիանտունԳյումրիդեկտեմբերի 7ԵրկրաշարժԼևոն Տեր-ՊետրոսյանՀայաստանՀՀՄիխայիլ ԳորբաչյովՌոբերտ ՔոչարյանՍերժ ՍարգսյանՍպիտակՍպիտակի երկրաշարժ
Գյումրիի քաղաքապետը, ենթադրաբար, ավտոբուսը վարել է առանց համապատասխան վարորդական իրավունքի
17:07, 14 Օգս, 2024
Օգոստոսի 1-ին Գյումրի քաղաքի հանրային տրանսպորտը համալրվեց նոր ձեռք բերված էլեկտրական ավտոբուսներով։ Այս մասին հայտնել էր Գյումրիի քաղաքապետարանը՝ իր պաշտոնական...

7 декабря 1988 произошло разрушительное землетрясение в Спитаке. В результате, площадь поврежденной зоны составила 10.000 кв.км, где проживал 1 млн человек, разрушено 11 городов, 342 пострадивших деревни, 514.000 бездомных, 25.000 погибших. Материальный ущерб составил 13 млрд рублей.
Теперь посмотрим, кто и что обещал из правителей Зоне бедствия по сей день.
Первый и последний президент СССР Михаил Горбачев, в частности, обещал устранить все последствия катастрофы в течение 2-3 лет.
Во время своего президенствования Левон Тер-Петросян объявил о максимальной ликвидации последствий разрушительного землетрясения. В частности, по словам Тер-Петросяна, в 2000-ом году Зоны бедствия, как таковой, больше не будет.
После президентских выборов 1998 года Роберт Кочарян утвердил составленную им же первичную программу по восстановлению Зоны бедствия. Согласно программе, в течение 1998-2001гг. в Гюмри должны были быть восстановлены 14.686 квартир, что кстати составляло 44% от разрушений 1988-ого года. Реальность, согласно официальной статистике, показала, что было осуществлено в 10 раз меньше от обещанного. Затем Кочарян продлил программу до 2003 года.
Однако, согласно данным, зафиксированным в официальной ведомости №26 администрации правительства Армении от 26 ноября 1998 года, до 98-ого года в Гюмри были восстановлены 8.171 квартира, а после смены власти, в течение пяти лет, были восстановлены только 1.143 квартир. В 2003 году Кочарян заявил, что родина не может быть Зоной бедствия, и что Зоны бедствия больше нет. Однако больше половины пострадавших от землетрясения все еще оставались без крыши над головой.
Серж Саргсян, как и его предшественник, давал многочисленные обещания жителям зоны бедствия – начиная от процесса жилищного строительства, заканчивая видением превращения Зоны бедствия в зону развития. Напомним, что Серж Саргсян в 2008 году заявил, что «За считанные годы нам удастся полностью преодолеть последствия катастрофы. Когда я говорю полностью, имею ввиду, что не будет семей, оставшихся без крова».
Спустя считанные годы, в 2012 году, Серж Саргсян заявил: «В ближайшем будущем здесь больше не будет квартирных вопросов».
В 2013 году Саргсян вновь заявил, что в скором времени ни одна семья не останется без квартиры. В частности, он отметил: «По моему твердому убеждению, выражение «Зона бедствия» становится все менее характерной для города Гюмри.
Теперь, когда мы почти полностью завершили программы жилищного строительства в Гюмри, приоритетом для правительства являются цели развития».
Тогда как, сегодня, спустя 28 лет после землетрясения, является фактом то, что множество семей до сих пор живут в домиках.