Արմեն Սարգսյանը բրիտանական անձնագիր է ունեցել
Ինչպես հայտնի է, Հանրապետական կուսակցությունը ներկայացրել է Հայաստանի 4-րդ նախագահի իր թեկնածուին՝ նախկին վարչապետ, դեսպան, գործարար Արմեն Սարգսյանին։
Ներկայացվել էին նաև այն չափանիշները, որոնցով կուսակցությունը ընտրել է հենց Արմեն Սարգսյանին։ Դրանք էին օտար լեզուների իմացությունը, թե՛ սփյուռքում, թե՛ Հայաստանում լայն կապերի առկայությունը, անկողմնակալությունը, հեղինակությունը, անկուսակցականությունը և այլն։
Բացի այս չափանիշներից, սակայն, գոյություն ունեն Սահմանադրությամբ հաստատված չափանիշներ։ Օրինակ՝ Սահմանադրության 124-րդ հոդվածի 2-րդ մասի պահանջով հանրապետության նախագահ կարող է ընտրվել վերջին վեց տարում միայն Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացի հանդիսացող անձը։
Մեզ հաջողվեց պարզել, որ Արմեն Սարգսյանը ունեցել է երկքաղաքացիություն. նա հանդիսացել է և ՛ Հայաստանի, և ՛ Մեծ Բրիտանիայի քաղաքացի։ Արմեն Սարգսյանի անունը առկա է Մեծ Բրիտանիայի սպիտակ էջերում, որի տեղեկությունները վերցված են ընտրողների պետական ռեգիստրի՝ 2003-2012 թվականների արձանագրություններից։
Այսպես, Արմեն Սարգսյանը կնոջ Նունե Սարգսյանի և որդիներ՝ Վարդան և Հայկ Սարգսյանների հետ գրանցված է եղել Լոնդոնի SWP1 փոստային տարածքում. այն Լոնդոնի ամենաշքեղ շրջաններից է՝ Վեսթմինսթերը (որտեղ նաև խորհրդարանն է տեղակայված): Նունե Սարգսյանի և Հայկ Սարգսյանի բնակության հասցեն այնուհետև փոխվում է. նշվում է բրիտանական Սըրրի կոմսության Վիրջինիա Վաթեր համայնքը (վերջիններիս ազգանունները փոխված են՝ Sarkissian-ի փոխարեն նշված է Sakissian), իսկ Արմեն Սարգսյանի քաղաքացիության և բնակության հասցեի մասին 2012 թվականից հետո տեղեկություններ չկան։
Որպեսզի Արմեն Սարգսյանն իրավունք ունենա ընտրվել ՀՀ նախագահ, պետք է վերջին 6 տարում հանդիսանա միայն ՀՀ քաղաքացի, այլ կերպ ասած՝ նա պետք է առնվազն մինչ 2012 թվականի մարտի 2-ը հրաժարված լինի բրիտանական անձնագրից։ Սակայն սպիտակ էջերում տեղեկություն չկա այն մասին, թե վերը նշված հասցեում Արմեն Սարգսյանը 2012 թվականի մինչև որ ամիսն է հաշվառված եղել:
Արմեն Սարգսյանի գրասենյակի մամուլի խոսնակ Հասմիկ Պետրոսյանը մեզ հետ զրույցում հաստատեց, որ Արմեն Սարգսյանը հանդիսացել է Հայաստանի և Մեծ Բրիտանիայի քաղաքացի՝ հավելելով, որ բրիտանական քաղաքացիությունից հրաժարվել է 2011 թվականին։
Այսպիսով, հստակ չէ, թե կոնկրետ ե՞րբ է Արմեն Սարգսյանը հրաժարվել բրիտանական անձնագրից և ե՞րբ է դադարել լինել քաղաքացի՝ 2011 թվականին, ինչպես պնդում է նրա գրասենյակի խոսնակը թե՞ 2012թ., եթե դատենք ըստ սպիտակ էջերի տվյալների: Եվ ինչն ավելի կարևոր է՝ եթե դա տեղի է ունեցել 2012 թվականին է, ապա կոնկրետ ե՞րբ:
Այսպիսով, եթե անգամ Արմեն Սարգսյանը դադարել է լինել Բրիտանիայի քաղաքացի 2012 թվականի մարտի 2-ից առաջ (և այժմ չունի առաջադրման խնդիր), ապա արձանագրենք, որ նա միևնույնն է չէր կարողանա առաջադրվել որպես ՀՀ 4-րդ նախագահի թեկնածու, եթե նոր Սահմանադրության մեջ միայն Հայաստանի քաղաքացիություն ունենալու ժամկետը սահմանվեր ավելի քան 6 տարի: Հիշեցնենք, որ նախորդ Սահմանադրության մեջ նախագահ առաջադրվելու համար ՀՀ քաղաքացիություն ունենալու պարտադիր շեմը 10 տարին էր:
Լուսանկարը՝ Բրիտանիայի սպիտակ էջերի whitepages.co.uk կայքից
Թեգեր` Armen SargsyanArmen SarkissiancitizenshipConstitutionLondonpresidentRA presidentАрмен СаргсянгражданствоКонституцияпрезидентпрезидент РАԱրմեն Սարգսյանբիզնեսմեն Արմեն Սարգսյանգործարար Արմեն ՍարգսյանխորհրդարանականՀՀ 4-րդ նախագահՀՀ ՍահմանադրությունՀՀԿ նախագահի թեկնածուՄեծ Բրիտանիանախագահի թեկնածուքաղաքացիություն
2012-ին Լոնդոնում կորոնավիրուս չեն «բեմադրել»․ սոցցանցերի դավադրության տեսությունների հետքերով
16:23, 5 Հնս, 2020
Սոցցանցերում վերջին օրերին տարածվում են 2012 թվականի Լոնդոնի Օլիմպիական խաղերի բացման արարողությունից լուսանկարներ, որոնց կից նշվում է, թե դրանցում բեմադրված...

У Армена Саргсяна был британский паспорт
Как известно, Республиканская партия выдвинула своего кандидата на пост 4-го президента Армении бывшего премьер-министра, посла, бизнесмена Армена Саргсяна.
Были представлены также те критерии, по которым партия выбрала именно Армена Саргсяна. Критериями были — знание иностранных языков, наличие широких связей в Диаспоре и Армении, беспристрастность, престиж, беспартийность и т.д.
Однако помимо этих критериев существуют стандарты, установленные Конституцией. Например, в соответствии с частью 2 статьи 124 Конституции Президентом Республики может быть избрано лицо, последние шесть лет являющееся гражданином только Республики Армения.
Нам удалось выяснить, что Армен Сарсян имел двойное гражданство: он был гражданином Армении и Великобритании. Имя Армена Саргсяна есть в «Белых страницах» Великобритании, где информация взята из протоколов Государственного регистра избирателей за 2003-2012 годы.
Таким образом, Армен Саргсян был зарегистрирован вместе со своей женой Нуне Саргсян и сыновьями Варданом и Айком Саргсянами в почтовом отделении SWP1 Лондонa. Это один из самых роскошных районов Лондона — Вестминстер (где расположен также парламент). Затем адрес проживания Нуне Саргсян и Айка Саргсяна меняется – указан район Вирджиния-Уотер британского графства Суррей (фамилии последних были изменены — вместо Sarkissian указано Sakissian ), а информация о гражданстве и месте проживания Армена Саргсяна с 2012 года отсутствует.
Для того, чтобы Армен Саргсян получил право быть избранным президентом Республики Армения, он должен последние 6 лет быть только гражданином РА, иными словами, он должен был по крайней мере до 2 марта 2012 года отказаться от британского паспорта. Однако в «Белых страницах» нет информации о том, до какого месяца 2012 года Армен Саргсян был зарегистрирован по вышеуказанному адресу.
Пресс-секретарь Арменa Саргсяна Асмик Петросян в беседе с нами подтвердила, что Армен Саргсян был гражданином Армении и Великобритании, добавив, что он отказался от британского гражданства в 2011 году.
Таким образом, неясно, когда именно Армен Саргсян отказался от британского паспорта и когда он перестал быть гражданином — в 2011 году, как заявляет спикер его офиса, или в 2012 году, если судить по данным «Белых страниц»? И что более важно, если это произошло в 2012 году, то когда именно?
Так, если даже Армен Саргсян перестал быть гражданином Великобритании до 2 марта 2012 года (и теперь не имеет проблем с выдвижением), то констатируем, что во всяком случае он не смог бы выдвинуться кандидатом на пост 4-го президента РА, если бы в новой Конституции срок только армянского гражданства был бы установлен более 6 лет. Напомним, что в предыдущей Конституции для выдвижения на пост президента обязательный порог гражданства РА был 10 лет.