Ապատեղեկատվություններ և բռնության արդարացում Արմենիա TV-ի եթերում
Փետրվարի 18-ին «Արմենիա» հեռուստաընկերության «Բանաձև ակումբ» հաղորդաշարի 16-րդ թողարկմանը քննարկվել է Երևանի քաղաքապետարանում ավագանու «Երկիր Ծիրան»ի և Հանրապետական խմբակցությունների անդամների միջև տեղի ունեցած ծեծկռտուքը։ Հաղորդմանը հրավիրվել էին «Ելք» խմբակցության ղեկավար Դավիթ Խաժակյանը, «Հայկական Փի Ար ասոցիացիա» ԳՀԿ-ի նախագահ Աստղիկ Ավետիսյանը և Ֆեյսբուքի օգտատեր Արթուր Դանիելյանը։ Հաղորդման ընթացքում հեռուստաընկերության եթերում իրականությանը չհամապատասխանող մի շարք հայտարարություններ են արվել։
Բռնության արդարացում
Հաղորդման հյուր Արթուր Դանիելյանը «Երկիր Ծիրանի» խմբակցության անդամների նկատմամբ կիրառված բռնությունն անվանել է «ինքնապաշտպանություն»։ Սկսված քաշքշուկից հետո ավագանու անդամ Մարինե Խաչատրյանը թեև առաջինն է ապտակ հասցրել ավագանու հանրապետական անդամ Էդմոն Կիրակոսյանին՝ ստանալով պատասխան ապտակ, սակայն դրան հաջորդած բռնությունը չի կարող դիտարկվել իբրև ինքնապաշտպանողական քայլ։ Դրա վառ ապացույցն են կադրերը, ուր կարատեիստ Գոռ Վարդանյանը հետևից մոտենում և բռնության գործադրմամբ նիստերի դահլիճից դուրս է շպրտում ավագանու այլ անդամների հետ լեզվակռվի բռնված Մարինե Խաչատրյանին:
Ավելին, հայտնի է, որ ոստիկանությունը, իրականացված հետաքննության արդյունքներով, Քրեական օրենսգրքի 258-րդ հոդվածի («Խուլիգանություն») առաջին և 118-րդ հոդվածի («Ծեծ») առաջին մասերով գործ է հարուցել։ Քրեական օրենսգրքի համաձայն՝ խուլիգանությունը չի կարող լինել անհրաժեշտ պաշտպանության (ինքնապաշտպանության) միջոց:
«Կանխամտածված ակցիա»
Դանիելյանը նաև պնդել է, որ ծեծկռտուքից հետո կազմակերպված ակցիան եղել է նախապես պլանավորված:
«Իրենց ակցիայից րոպեներ անց քաղաքապետարանի մուտքի առջև արդեն պատրաստի պաստառներով մեր Ֆեմենի տարբերակը կար, սեռական փոքրամասնությունների  իրավունքնների պաշտպանությամբ զբաղվող ՀԿ-ն կար․․․ րոպեներ անց․․․ այսինքն սա կանխամտածված օպերացիա էր», — հայտարարել է Դանիելյանը, որպես եզրահանգում շարունակելով, որ «երկրում կան դոնորներ, որոնք ստեղծում են այդ լարվածության խմբակներին», իսկ որոշ մարդիկ գրանտ են ստանում ցույց անելու համար:
Այնինչ եթերում հնչած այս «տրամաբանական շղթայի» հիմքում սուտ է: Քաղաքապետարանում ծեծկռտուքը տեղի է ունեցել 11:45-ի շրջակայքում, մինչդեռ դրա դիմաց ցուցարարները հավաքվել են 17։15-ից։ Այսինքն, այն, ինչ ներկայացվում է որպես «րոպեներ անց», իրականում եղել է մոտ 5 ու կես ժամ անց:
Չփորձելով մանրամասն անդրադառնալ ի սկզբանե սուտ տեղեկությամբ սկսված տրամաբանական շղթայի եզրահանգումներին՝ հավելենք, որ տեսանյութերում նաև երևում է, թե ինչպես են քաղաքապետարանի մոտ հավաքված ցուցարարները տեղում պատրաստում իրենց պաստառները։ Որևէ հիմնավորում չունեն նաև պիկետի կազմակերպման համար որոշ կազմակերպությունների կողմից դրամաշնորհի տրամադրման կամ ստացման վերաբերյալ պնդումները։
«Արտաքին գործակալներ»
Որպես Երևանի ավագանիում (և ոչ միայն) լարվածության նվազեցման ճանապարհ բանախոսն առաջարկում է, որ օրենսդրական փոփոխություններով սահմանվի, որ «ԱՄՆ-ի օրենսդրությունը քոփի-փեյսթ ենք անում, կրկնօրինակում ենք Հայաստանում… ու բոլոր այն կառույցները, որոնք դրսից են ֆինանսավորվում, պետք ա պաշտոնապես իրենց անվան մեջ նշեն, որ իրանք արտաքին գործակալ են»:
Սակայն ԱՄՆ-ում գործող «Արտերկրյա գործակալների գրանցման» մասին օրենքը ենթադրում է, որ Արդարադատության նախարարությունում որպես «արտերկրյա գործակալ» պետք է գրանցվեն միայն այն ֆիզիկական և իրավաբանական անձինք, որոնց տնտեսական կամ քաղաքական գործունեությունը սպասարկում է արտերկրյա շահեր: Իսկ Դանիելյանի առաջարկած իրավակարգավորումը գործում է Ռուսաստանում և ժողովրդավարության ցածր ցուցանիշներով այլ երկրներում: Հայաստանում նմանօրինակ օրենսդրության ընդունման առաջարկ հնչեցրել էր Երևանում ՌԴ դեսպան Իվան Վոլինկինը:
Ավելին, Հայաստանում ամենաշատ արտերկրյա դրամաշնորհեր ստացող կառույցը Կառավարությունն է, որը վերջին 10 տարում ավելի քան կես միլիարդ դոլար է ստացել ԱՄՆ-ից, ԵՄ-ից և այլ դոնորներից: Արտերկրյա դրամաշնորհների խոշորագույն շահառուներն են Պաշտպանության, Արդարադատության, Բնապահպանության նախարարությունները և ոստիկանությունը:
Վերջում արձանագրենք նաև, որ ակնհայտ սուտ այս պնդումներից և որևէ մեկը կասկածի տակ չվերցվեց հաղորդումը վարող Արտակ Ալեքսանյանի կողմից, ով առնվազն քաղաքապետարանում տեղի ունեցած բռնության և դրան հաջորդած ցույցի մասին պետք է ծանոթացած լիներ հաղորդմանը նախապատրաստվելիս:
Թեգեր` Armenia TVDavit KhazhakyanMarine KhachatraynYelkYerkir TsiraniАрмения TVАртур ДаниелянБанадзев акумбДавид ХажакянЕлкЕркир ЦираниМарина Хачатрянավագանու նիստԱրթուր ԴանիելյանԱրմենիա TVԱրմենիա հեռուստաընկերությունԱրտակ ԱլեքսանյանԲանաձև ակումբԳոր ՎարդանյանԴավիթ ԽաժակյանԵԼՔԵրկիր ԾիրանիԵրևանի քաղաքապետարանԶարուհի ՓոստանջյանԷդմոն ԿիրակոսյանծեծկռտուքկոյուղաջուրՄարինե Խաչատրյանյաիսնիցաջյուջյուցուստատուսագիր
Տիգրան Ավինյանի բազմակի խախտումներն ու պետության անգործությունը
18:27, 15 Օգս, 2023
Օգոստոսի 11-ին Երևանի քաղաքապետարանը տեղեկացրեց, որ Երևան քաղաքում այլևս «Գազելներ» չեն լինի։ Այս տեղեկությունն ուղեկցվեց, ըստ էության, նախընտրական կարճ տեսանյութով,...

18-го февраля в эфире 16-го выпуска телепрограммы «Банадзев акумб» («Формула клуб») телеканала «Армения» велось обсуждение произошедшей в мэрии Еревана драки между фракцией «Еркир Цирани» Совета старейшин и членами Республиканской фракции. В студию программы были приглашены руководитель фракции «Елк» Давид Хажакян, председатель ОО «Армянская ПиАр ассоциация» Астхик Аветисян и пользователь Facebook Артур Даниелян. В эфире телепрограммы было сделано несколько ложных заявлений.
Оправдание насилия
Гость программы Артур Даниелян квалифицировал насилие в отношении членов фракции «Еркир Цирани» как «самооборону». Хотя и после потасовки член Совета старейшин Марина Хачатрян первой нанесла пощечину члену Республиканской фракции Эдмону Киракосяну, получив ответную оплеуху, однако последующее тому насилие нельзя рассматривать как меру самозащиты. Ярким свидетельством тому являются кадры, на которых видно, как каратеист Гор Варданян подходит сзади и, применив насилие, выталкивает из зала заседаний Марину Хачатрян, которая с другими членами совета вела словесную разборку.
Более того, известно, что по результатам расследования полиция возбудила уголовное дело по части первой статьи 258 («Хулиганство») и части первой статьи 118 («Избиение») Уголовного кодекса Армении. Согласно Уголовному кодексу, хулиганство не может быть необходимым средством обороны (самообороны).
«Преднамеренная акция»
Даниелян также настаивал на том, что организованная после потасовки акция была заранее запланирована.
«Несколько минут спустя после их акции перед зданием мэрии с уже готовыми плакатами была армянская версия Femen, была НПО, занимающаяся защитой прав сексуальных меньшинств… то есть это была преднамеренная операция», — заявил Даниелян, продолжая в качестве заключения, что «в стране есть доноры, которые создают эти группы напряженности», а некоторые люди получают гранты для проведения акций.
Тогда как в основе прозвучавшей в эфире «логической цепочки» лежит ложь. Потасовка в мэрии произошла в районе 11:45, между тем как демонстранты собрались перед зданием с 17:15. То есть то, что представляется как «несколько минут спустя», на самом деле было около 5 с половиной часов спустя.
Не пытаясь подробно обратиться к заключениям логической цепочки, которая изначально началась с ложной информации, добавим, что на видео также видно, как собравшиеся возле мэрии демонстранты на месте готовят свои плакаты. Также нет оснований для утверждений о предоставлении или получении грантов некоторыми организациями для организации пикетов.
«Внешние агенты»
В качестве способа уменьшения напряженности (и не только) в Совете старейшин Еревана собеседник предлагает, чтобы по законодательным поправкам было установлено, что «копируем законодательство США, применяем в Армении… и все те структуры, которые финансируются извне, должны официально в своем названии указать, что они являются внешними агентами».
Однако действующий в США «Закон о регистрации иностранных агентов» предполагает, что в Министерстве юстиции должны быть зарегистрированы как «иностранные агенты» только те физические и юридические лица, чья экономическая или политическая деятельность обслуживает иностранные интересы. А предложенное Даниеляном правовое регулирование действует в России и в других странах с низкими показателями демократии. Предложение принять аналогичное законодательство в Армении озвучил посол РФ в Армении Иван Волынкин.
Более того, получающей самые крупные зарубежные гранты структурой в Армении является правительство, которое за последние 10 лет получило более полумиллиарда долларов из США, ЕС и других доноров. Крупнейшими бенефициарами иностранных грантов являются Министерства обороны, юстиции, охраны природы и Полиция.
В заключение констатируем также, что, ни одно из этих явно ложных утверждений не вызвало сомнений у Артака Алексаняна, кто при подготовке к программе должен был ознакомиться с имевшим место в мэрии насилием и последующей ему акцией.