Փետրվարի 19-ին Երևանի քաղաքապետարանում խոչընդոտվել էր լրագրողների գործունեությունը: Քաղաքապետարանի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչության պետ Արթուր Գևորգյանը պահանջում էր «Ա1+» հեռուստաընկերության և «Ազատություն» ռադիոկայանի լրագրողներին լքել շենքը և դա հիմնավորում էր «վարչական շենքում ներքին կանոնակարգով: Այնուհետև Գևորգյանը նաև նամակ է հղել երկու լրատվամիջոցներին՝ հայցելով պատասխանատվության կանչել լրագրողներին: Սակայն պարզվել է, որ Գևորգյանի նշած կարգը գոյություն չունի, իսկ լրագրողներին պատասխանատվության կանչելու նամակում Գևորգյանը աղավաղել է օրենքի պահանջը:
Գոյություն չունեցող կարգ
Փետրվարի 19-ին Երևանի ավագանու Երկիր Ծիրանի խմբակցության ղեկավարը քաղաքապետարանի շենքով ուղեկցում էր «Ա1+» հեռուստաընկերության և «Ազատություն» ռադիոկայանի լրագրողներին: Փոստանջյանը, մասնավորապես, լրագրողներին հրավիրեց քաղաքապետարանի վարորդների հանգստի սենյակ, որտեղ լրագրողները արձանագրեցին վերջիններիս թղթախաղ խաղալը: Դրանից հետո մոտեցավ Քաղաքապետարանի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչության պետ Արթուր Գևորգյանը, ով պնդեց, որ լրագրողներն ու Փոստանջյանը խախտել են «ներքին կանոնակարգը», որի հիման վրա պահանջեց լրագրողներից լքել քաղաքապետարանի վարչական շենքը:
Միջադեպից անմիջապես հետո «Իրազեկ քաղաքացիների միավորումը» քաղաքապետարանից պահանջեց տրամադրել վկայակոչած «ներքին կանոնակարգը»: Սակայն պարզվեց, որ նման կանոնակարգ գոյություն չունի: Այդ մասին պատասխան գրությունում նշել է ինքը՝ Արթուր Գևորգյանը, բացատրելով, որ նկատի է ունեցել քաղաքապետարանի շենքի պահպանության և անցագրային ռեժիմի կանոնները:
Պատժել լրագրողների՞ն
Միջադեպից հետո Արթուր Գևորգյանը բավականին հետաքրքիր նամակներ է հղել երկու լրատվամիջոցներին՝ հարցնելով, թե ի՞նչ պատասխանատվության են կանչել խմբագրությունները իբր օրենքը խախտած լրագրողներին:
Քաղաքապետարանի պաշտոնյան, մասնավորապես, նշում է, որ «Ս. թ. փետրվարի 19-ին … Երևանի քաղաքապետարանի Արգիշտի 1 փող. հասցեի վարչական շենքի 1-ին հարկում գտնվող վարորդների համար նախատեսված հանգստյան սենյակում կատարվել է տեսաձայնագրում` առանց նշված տարածքում գտնվող անձանց զգուշացնելու, և հետագայում այդ տեսանյութը տարածվել է էլեկտրոնային լրատվամիջոցներով և սոցցանցերում:
«Զանգվածային լրատվության մասին» ՀՀ օրենքի 7-րդ հոդվածի 2-րդ մասի համաձայն` արգելվում է տեսաձայնագրմամբ ստացված տեղեկատվության տարածումը, եթե դա ստացվել է տեսաձայնագրման կատարման մասին առանց անձին զգուշացնելու, և այդ անձն ակնկալել է, որ գտնվում է տեսաձայնագրումը կատարողի տեսադաշտից դուրս, լսելի չէ նրա համար և դրա համար ձեռնարկել է բավարար միջոցներ (….):
Ելնելով վերոգրյալից` խնդրում եմ տեղեկացնել, թե ինչ միջոցներ եք ձեռնարկել լրագրող … նկատմամբ` վերը նշված օրենքի պահանջը խախտելու համար:»:
Սակայն օրենքը հստակ ամրագրում է, որ տեսանկարահանումը տարածել չի կարելի, եթե անձը նախազգուշացված չի եղել և ակնկալել է, որ ինքը տեսախցիկի տեսադաշտում չի: Այսինքն, դա ըստ էության վերաբերում է գաղտնի նկարահանմանը (թաքնված տեսախցիկին): Եթե անձը տեսնում է, որ ինքը տեսախցիկի օբյեկտիվի մեջ է, ապա նրան զգուշացնելու կարիք այլևս չկա:
Հավելենք նաև, որ լրագրողների կողմից գաղտնի նկարահանում իրականացնելը որևէ կերպ պատժելի չի (եթե չեն հրապարակվում ընտանեկան կյանքին վերաբերող կամ պետական գաղտնիք հանդիսացող տեղեկություններ):
Սակայն տվյալ դեպքում գաղտնի նկարահանման մասին խոսք կարող էր գնալ միմիայն այն դեպքում, եթե Երևանի քաղաքապետարանում թղթախաղով զբաղված վարորդները կույր լինեին և չտեսնեին իրենց ուղղված երկու լրատվամիջոցների բավականին մեծ տեսախցիկները:
Ոստիկանության գեներալի անտեղյակությունը
Պատասխանելով՝ Երևանի քաղաքապետարանում ոստիկանների գործողությունների մասին «Իրազեկ քաղաքացիների միավորման» հարցմանը՝ Ոստիկանության Պետական Պահպանության գլխավոր վարչության պետը նշել է, որ «ոստիկանության ծառայողները իրենց գործողությունները իրականացրել են … նկարահանումներ կատարելու թույլտվության իրավասություն ունեցող Տեղեկատվության և հասարակության հետ կապերի վարչության պետի պահանջով»:
Սակայն Երևանի քաղաքաետարանում գտնվող յուրաքանչյուր ոք իրավունք ունի այդտեղ նկարահանումներ իրականացնել: Չկա որևէ իրավակարգավորում, որը կսահմանափակի քաղաքապետարանի վարչական շենքում տեսանկարահանելը, և այդ փաստը գրությամբ հաստատել է նաև քաղաքապետարանի իրավաբանական վարչության պետը:
Եվ առանձին քննարկման առարկա է, թե ինչո՞ւ է ոստիկանության գեներալ-մայորը վստահ, որ Երևանի քաղաքապետարանում որևէ մեկը կարող է թույլատրել կամ արգելել նկարահանում անել, իսկ իր ենթակա ոստիկանները պետք է ի կատար ածեն այդ անձի հրահանգները:

В мэрии искажают закон, а «внутреннего регламента» не существует
В мэрии Еревана 19 февраля воспрепятствовали деятельности журналистов. Руководитель отдела информации и общественных связей аппарата мэрии Артур Геворкян потребовал, чтобы репортеры «А1 +» и Радио Азатутюн покинули здание и обосновал это требование «внутренним регламентом административного здания». Затем Геворкян также направил письма двум средствам массовой информации с просьбой привлечь к ответственности репортеров. Однако выяснилось, что указанный Геворкяном регламент не существует, а в направленных письмах он исказил требование закона.
Несуществующий регламент
В здании мэрии 19 февраля репортеров «А1 +» и Радио Азатутюн сопровождала руководитель фракции Совета старейшин Еревана «Еркир Цирани». В частности, Постанджян пригласила репортеров в комнату отдыха водителей мэрии, где репортеры зафиксировали, что последние играют в карточные игры. Затем подошел руководитель отдела информации и общественных связей аппарата мэрии Артур Геворкян, кто настоял, что репортеры и Постанджян нарушили «внутренний регламент», на основании которого потребовал от репортеров покинуть административное здание мэрии.
Сразу после инцидента «Союз информированных граждан» потребовал от мэрии представить упомянутый «внутренний регламент». Однако выяснилось, что такого регламента не существует. Об этом в ответ на запрос отметил сам Артур Геворкян, объяснив это тем, что он имел в виду правила охраны здания мэрии и пропускного режима.
Наказать репортеров?
После инцидента Артур Геворкян направил достаточно интересные письма двум СМИ с вопросом — к какой ответственности привлекли редакции якобы нарушивших закон репортеров?
В частности, чиновник мэрии отмечает, что «19 февраля с.г. в комнате отдыха водителей, расположенной на первом этаже административного здания мэрии Еревана по адресу ул. Аргишти 1 без предупреждения находившихся на территории людей была осуществлена видеосъемка, а затем этот видеоматериал был распространен в электронных СМИ и социальных сетях.
Согласно части 2 статьи 7 Закона РА «О массовой информации» запрещается распространение информации, полученной о лице, которое находится вне поля зрения лица, осуществляющего видеосъемку, и вне слухового восприятия последнего и предприняло для этого достаточные меры.
Исходя из вышеизложенного, прошу сообщить, какие меры вы предприняли в отношении репортеров, нарушивших требование вышеуказанного закона».
Однако в законе четко указано, что нельзя распространять видеосъемку, если человек не был предупрежден и предполагал, что находится вне поле зрения камеры. То есть, по сути, это относится к секретной съемке (скрытой камере). Если человек видит, что он находится в объективе камеры, то необходимости предупреждать его больше нет.
Добавим также, что проведение скрытых съемок журналистами никоим образом не наказывается (если не публикуются сведения, которые касаются семейной жизни и являются государственной тайной).
В этом случае, однако, речь о скрытой съемке могла бы идти только в том случае, если бы занятые в мэрии Еревана карточными играми водители были бы слепыми и не видели бы направленные на них довольно большие камеры двух СМИ.
Неосведомленность генерала полиции
Отвечая на запрос «Союза информированных граждан» касательно действий полиции в мэрии Еревана, начальник Главного управления государственной охраны Полиции отметил, что «сотрудники полиции осуществили свои действия … по требованию руководителя отдела информации и общественных связей, уполномоченного давать разрешение на проведение видеосъемок».
Однако каждый имеет право проводить съемки в мэрии Еревана. Нет никакого правового регулирования, которое ограничивало бы видеосъемку в административном здании мэрии, и это факт подтвердил также руководитель юридического отдела мэрии.
И предметом отдельного обсуждения является то, почему генерал-майор полиции убежден, что кто-либо в мэрии может разрешать или запрещать проведение съемки, а подчиненные ему полицейские должны выполнять указания этого человека?
Թեգեր` Arthur GegorgyanYerevan municipalityYerkir TsiraniА1 +Артур ГеворкянЕреванԱ1+Ազատություն ռ/կԱզատություն ռադիոկայանԱրթուր ԳևորգյանԵրկիր Ծիրանիերևանի քաղաքապետարան
Подробности сотрудничества «Тел-Селл» – мэрия Еревана
15:10, 12 Сен, 2024
Заявления городских властей о датах внедрения в Ереване единой системы оплаты проезда в общественном транспорте менялись несколько раз. Сначала заместитель...