Եղվարդի ջրամբարը չի կառուցվելու
Դեռևս խորհրդային ժամանակներից՝ 1983 թվականին, մեկնարկել է Եղվարդի ջրամբարի շինարարությունը։ Ծրագիրը դադարեցվեց 1998-99թթ․ և վերսկսվեց միայն 2012 թվականին, երբ Հայաստանի կառավարությունը դիմեց Ճապոնիայի կառավարությանը՝ հայցելով վարկային օգնության ծրագիր: Ջրամբարի կառուցումը կարևորվում էր մի քանի կետերով՝ Սևանա լճից վերցվող ջրի տնտեսում տարեկան 50 մլն խ/մ-ով, վարարումների և տեղումների շնորհիվ տարեկան 90 մլն խ/մ ջրի պահեստավորում, ոռոգվող հողատարածքների ավելացում շուրջ 3000 հեկտարով և այլն։
Բացի այս ջրամբարի մերձակա տարածքում նախատեսվում էր հանգստի գոտի ստեղծել։ Եղվարդի քաղաքապետ Նորիկ Սարգսյանի համոզմամբ` եթե ջրամբարը գործեր, կփոխվեր նաև տեղի կլիման: «Եղվարդը կդառնար հանգստի գոտի: Մայրաքաղաքին ավելի մոտ լինելով, քան Սևանը` կկարճացներ հովեկների ճանապարհը: Եվ հետո, եթե Սևանում հանգստի սեզոնը 1-2 ամիս է, մեզ մոտ` 6 ամիս»,- ասում էր Սարգսյանը։
Այս ջրամբարը կառուցելու խոստում տվել է նաև Սերժ Սարգսյանը 2013 թվականի նախագահական ընտրությունների քարոզարշավին։ Հանդիպելով Եղվարի բնակիչների հետ՝ Սերժ Սարգսյանն ասել է․ «Մենք պատրաստվում ենք կառուցել այնպիսի կարևոր օբյեկտներ, ինչպիսիք են Եղվարդի, Քախսիի և Վեդիի ջրամբարները: 2013-14 թվականներին կսկսվեն դրանց կառուցողական աշխատանքները: Այդ նախագծերի ֆինանսավորումն արդեն գտնվել է: Ջուրը հարստություն է, որը պետք է օգտագործել տնտեսելով և պահպանել ապագա սերունդների համար»։
Այս հայտարարությունից անցել է ավելի քան 5 տարի, սակայն ջրամբարը այդպես էլ չի կառուցվել և անգամ նախագծված չէ: Ավելին, մեր հարցմանը ի պատասխան Էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարարությունից հայտնեցին, որ «ծրագրի իրականացումը համարվել է ոչ նպատակահարմար և այն անորոշ ժամանակով դադարեցվել է»:
Այսպիսով, 1983 թվականից մեկնարկած այս ծրագիրը, որի կարևորությունը ներկայացրել է կառավարությունը, իսկ կառուցելու խոստումը տվել Սերժ Սարգսյանը, այդպես էլ չի իրագործվել և տեսանելի ապագայում չի իրագործվի:
Հ.Գ. Հավելենք, որ այս հետաքննության սահմաններում մեր առաջին հարցմանը պատասխանել էր էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների փոխնախարար Հայկ Արզումանի Հարությունյանը, ով խախտելով «Տեղեկատվության ազատության» մասին օրենքը՝ փորձել էր ջրամբարի ապագան ներկայացնել որպես ծառայողական գաղտնիք: Սակայն տեղեկանալով դատարան դիմելու մեր մտադրության մասին՝ նախարարության աշխատակազմի ղեկավարի ժամանակավոր պաշտոնակատարը պատասխանեց հարցմանը:
Թեգեր` unfulfilled promiseyeghvardYeghvard water reservoirЕгвардЕгвардское водохранилищеложные обещанияне построилистроительствоԵղվարդի ջրամբարչիրականացված ծրագիրչկառուցվածչկառուցված ջրամբար
Տարոն Մարգարյանի 2013թ․-ի չիրականացած խոստումները
11:03, 10 Մյս, 2017
Երևանի ավագանու 2013 թվականի ընտրությանը Հանրապետական  կուսակցությունը և վերջինիս քաղաքապետի թեկնածու Տարոն Մարգարյանը հանդես եկան «Ավելի լավ Երևան» ծրագրով: Այն...
Տարոն Մարգարյանը կրկնում է չիրականացված խոստումը
14:22, 5 Մյս, 2017
2013 թվականի Երևանի ավագանու ընտրություններին Հանրապետական կուսակցությունը և իր քաղաքապետի թեկնածու Տարոն Մարգարյանը ներկայացրեցին «Ավելի լավ Երևան» կոչվող ծրագիրը՝ ամրագրելով...
Մարտի 21-ին ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարար Սուրեն Կարայանը հայտարարել է, որ Հայաստանում բեռնատար մեքենաների արտադրության գործարան է կառուցվելու:...
Ջերմոցային տնտեսություններում ստեղծվել է խոստացավածից 3 անգամ քիչ աշխատատեղ
12:00, 13 Մրտ, 2017
Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության 2012 թվականի նախընտրական ծրագրում առկա են բազում չիրականացված խոստումներ։ Դրանց մի մասը վերաբերում է գյուղատնտեսության զարգացմանը։ Մասնավորապես,...

Егвардское водохранилище построено не будет
Eще с советских времен, в 1983 году, стартовало строительство Егвардского водохранилища. Программа была остановлена в 1998-1999 гг. и возобновилась только в 2012 году, когда правительство Армении обратилось к правительству Японии с просьбой о предоставлении программе кредитной помощи. Важность строительства водохранилища значилась несколькими пунктами: экономия ежегодно 50 млн. куб/м воды из озера Севан, за счет половодья и осадков резервирование 90 млн. куб/м воды ежегодно, расширение площади орошаемых земель на 3 тыс. га и т.д………
Кроме того, на близлежащей от водохранилища территории планировалось создать зону отдыха. По убеждению мэра Егварда Норика Саргсяна, если бы водохранилище действовало, то изменился бы также и местный климат. «Егвард бы стал зоной отдыха. Будучи ближе к столице, чем озеро Севан, сократился бы путь отдыхающих. И еще, если курортный сезон в Севане длится 1-2 месяца, у нас — 6 месяцев », — сказал Саргсян.
Обещание построить это водохранилище дал также Серж Саргсян во время президентской предвыборной кампании 2013 года. На встрече с жителями Егварда Серж Саргсян сказал: «Мы собираемся приступить к строительству таких важных объектов, как водохранилища Егварда, Кахси и Веди. В 2013 — 14 гг. будет начато их строительство. Финансирование этих проектов уже найдено. Вода — богатство, которое нужно использовать экономно и сохранять для грядущих поколений», — отметил Саргсян.
С тех пор прошло более 5 лет, но водохранилище так и не было построено, и даже не спроектировано. Более того, в ответ на наш запрос из Министерства энергетических инфраструктур и природных ресурсов сообщили, что «реализация проекта была признана нецелесообразной и приостановлена на неопределенный срок».
Таким образом, начатая в 1983 году эта программа, важность которой была представлена правительством, а обещание построить дал Серж Саргсян, пока не реализована и не будет реализована в обозримом будущем.
P.S. Добавим, что в рамках этого расследования на наш первый запрос ответил заместитель министра энергетических инфраструктур и природных ресурсов Арутюнян Айк Арзуманович, кто нарушая Закон о свободе информации, пытался представить будущее водохранилища служебной тайной. Однако, узнав  о нашем намерении обратиться в суд, временно исполняющий обязанности руководителя администрации министерства ответил на запрос.
Метки unfulfilled promiseyeghvardYeghvard water reservoirЕгвардЕгвардское водохранилищеложные обещанияне построилистроительствоԵղվարդի ջրամբարչիրականացված ծրագիրչկառուցվածչկառուցված ջրամբար
Невыполненные обещания Тарона Маргаряна за 2013 год
11:03, 10 Май, 2017
На выборах в Совет старейшин города Ереван в 2013 году Республиканская партия Армении (РПА) и кандидат в мэры от партии...
Тарон Маргарян вновь обещает
14:22, 5 Май, 2017
Министр экономического развития и инвестиций Республики Армения Сурен Караян 21 марта заявил, что в Армении будет построен завод по производству...
Предвыборная программа блока «Царукян» нереалистична
11:34, 24 Фев, 2017
В преддверии предстоящих парламентских выборов в Республике Армения партии и альянсы, участвующие в выборах, уже начали распространять свои предвыборные программы,...