Ժողովրդավարությունն` ըստ Էդուարդ Շարմազանովի և իրականում
Մարտի 29-ին ՀՀԿ գործադիր մարմնի նիստից հետո ԱԺ փոխնախագահ, ՀՀԿ խոսնակ Էդուարդ Շարմազանովը մեկնաբանել էր «Ելք» խմբակցության ղեկավար Նիկոլ Փաշինյանի հայտարությունը առ այն, որ եթե Սերժ Սարգսյանի վարչապետության դեմ պայքարի ժամանակ կարիք լինի, նույնիսկ կփակեն պատգամավորների մուտքը խորհրդարան, որպեսզի նրանք չկարողանան քվեարկել։ Իր մեկնաբանությունում Շարմազանովը նշել էր, որ որևէ մեկն իրավունք չունի զրկել իրեն իր քվեարկելու սահմանադրական իրավունքից, իսկ բոլոր հակասահմանադրական ու հակաօրինական գործողություններն ընդունելի չեն։ Նա նաև հայտարարել էր․ «Ժողովրդավարության հիմնական չափորոշիչը դա օրինականությունն է»։
Ոչ թե օրինականություն, այլ օրենքի գերակայություն
Այդուհանդերձ, իրականում ժողովրդավարության ոչ թե հիմնական չափորոշիչը, այլ հիմնական չափորոշիչներից մեկը դա օրինականությունը չէ, այլ օրենքի գերակայությունը։ Ըստ օրենքի գերակայության սկզբունքի՝ ոչ ոք չի կարող բարձր լինել օրենքից, և բոլորը հավասար են օրենքի առաջ: Այդուհանդերձ, Հայաստանում օրենքի գերակայության սկզբունքը սելեկտիվ կերպով է իրականացվում։ Ինչպես նշում է միջազգային «Freedom house» իրավապաշտպան կազմակերպությունը, Հայաստանում դատական իշխանությունը կոռումպացված է և գտնվում է քաղաքական ճնշման տակ, իսկ իշխանություններն ընտրովի կերպով են կիրառում օրենքը: Այլ կերպ ասած, ՀՀ իրավապահ մարմինները՝ գործադիր իշխանության վերահսկողության տակ, կամայականորեն են որոշում, թե նույն հանցանքը գործած սովորական քաղաքացին կամ, օրինակ, Հանրապետական կուսակցության գործադիր մարմնի անդամը ինչպես են պատժվում։
Օրինական հակաժողովրդավարություն
Պատմությանը հայտնի են բազմաթիվ դեպքեր, երբ հենց օրենքն է եղել հակաժողովրդավարական: Օրինակ, 19-րդ դարում ԱՄՆ-ում օրինական էր ստրկատիրությունը, իսկ Օսմանյան Թուրքիայում հայերի իրավունքների սահմանափակումները ևս օրինական էին։ Ստալինյան բռնապետության տարիներին հայ մտավորականության մասսայական ոչնչացումն ու աքսորը ևս օրինականության վրա էր հիմնված՝ ամեն ինչ արվում էր օրենքով։ Հյուսիսային Կորեայում էլ այժմ օրենքով ամրագրված է, որ իշխանությունների սահմանածից այլ սանրվածք ունեցողները պետք է աքսորվեն ուղղիչ աշխատանքային ճամբարներ:
Հետևաբար, օրինականությունը միշտ չէ, որ ժողովրդավարություն է։ Այլ կերպ ասած՝ Էդուարդ Շարմազանովը, աղավաղելով հասկացությունները փորձում է օրինականությունը ներկայացնել որպես ժողովրդավարության հիմնական ցուցանիշ՝ քաղաքական նպատակներով։

После заседания исполнительного органа Республиканской партии Армении (РПА) 29 марта вице-спикер Национального собрания, спикер РПА Эдуард Шармазанов прокомментировал заявление лидера фракции «Елк» Никола Пашиняна относительно того, что если возникнет необходимость борьбы против премьерства Сержа Саргсяна, то они даже закроют вход депутатов в парламент, чтобы они не смогли проголосовать. В своем комментарии Шармазанов отметил, что никто не имеет права лишать его конституционного права голоса, а все антиконституционные и незаконные действия неприемлемы. Он также заявил: «Основным критерием демократии является законность».
Не законность, а верховенство закона
Тем не менее, в действительности не основным критерием демократии, а одним из критериев является не законность, а верховенство закона. Согласно принципу верховенства закона, никто не может быть выше закона, и все равны перед законом. При всем при этом принцип верховенства закона в Армении выполняется избирательным путем. Как отмечает международная правозащитная организация «Freedom house», судебная власть в Армении коррумпирована и находится под политическим давлением, а власти избирательно применяют закон. Другими словами, правоохранительные органы Армении, находящиеся под контролем исполнительной власти, произвольно определяют, каким образом наказывается совершивший то же преступление  обычный гражданин или, например, член исполнительного органа Республиканской партии.
Законная антидемократия
В истории известны многочисленные случаи, когда именно закон был антидемократичным. Например, в 19 веке в США было законным рабство, а в Османской Турции ограничения прав армян также были законными. В годы сталинской диктатуры массовое уничтожение и изгнание армянской интеллигенции также основывалось на законности – все делалось по закону. В Северной Корее теперь законом закреплено, что те, кто имеют стрижки, отличные от установленных властями, должны быть высланы в исправительно-трудовые лагеря.
Следовательно, законность не всегда является демократией. Другими словами, Эдуард Шармзанов, искажая понятия, пытается представить законность как основной критерий демократии в политических целях.