Վերջերս, տարբեր կազմակերպություններ և անհատներ ակտիվ քննարկելով «Ընտանեկան բռնության կանխարգելման մասին» օրենքի նախագիծը, եզրահանգում են, որ այն պարտադրանք է եկող Եվրոպական Միությունից և ԱՄՆ-ից։ Եկեք տեսնենք, թե արդյո՞ք միայն արևմուտքի երկրներում է, որ գործում են նմանատիպ օրենքներ և արդյո՞ք ԵԱՏՄ երկրներում կան նմանատիպ օրենքներ։
Այսպիսով՝ 2014 թվականին Բելառուսում ուժի մեջ մտավ «Իրավախախտումների պրոֆիլակտիկ գործունեության հիմունքների մասին» օրենքը («Об основах деятельности по профилактике правонарушений»), որը թույլատրում է քաղաքացուն, ով բռնություն է գործադրել ընտանիքում, ժամանակավորապես հեռացնել տուժողի հետ նույն բնակության վայրից։ Օրենքի ուժի մեջ մտնելուց հետո Բելառուսում առողջությանը հասցված ծանր վնասի գրանցված դեպքերը նկատելիորեն կրճատվել են։
Ղազախստանում «Կենցաղային բռնության կանխարգելման մասին» (О профилактике бытового насилия) օրենքը ընդունվել է դեռևս 2009 թվականին, իսկ համեմատաբար ավելի ժողովրդավար համարվող ԵԱՏՄ անդամ Ղրղզստանում համանման օրենքը «Ընտանիքում բռնության սոցիալ-իրավական պաշտպանության մասին» (О социально-правовой защите от насилия в семье) ընդունվել է դեռևս 2003 թվականին։
Ռուսաստանի Դաշնությունում դեռևս ընդունված օրենք չկա, սակայն վաղուց արդեն կա «Ընտանեկան-կենցաղային բռնության նախազգուշացման և կանխարգելման մասին» օրենքի նախագիծ (О предупреждении и профилактике семейно-бытового насилия), որի շուրջ հանրային քննարկումներ են իրականացվում։ Դեռևս 2014թ․-ին այս օրենքի նախագիծը քննարկել է նույնիսկ Վլադիմիր Պուտինը իր խորհրդականի հետ։ Պուտինին զեկուցվել է, որ ղազախական օրինակը ցույց է տալիս, որ նման օրենքի ընդունումը 40 տոկոսով նվազեցնում է ընտանեկան բռնության մակարդակը։
Ռուսաստանում որոշ կազմակերպություններ այս օրենքի ընդունումը որակում են, որպես ընտանիքի հանդեպ եղեռնի իրավական հիմք։ Մինչդեռ կան բազմաթիվ հրապարակումներ Ռուսաստանի ընտանիքներում տիրող իրական եղեռնի մասին, մասնավորապես Ռուսաստնում ծանր հանցագործությունների 40 տոկոսը տեղի է ունենում ընտանիքներում։
Ու քանի դեռ Հայաստանում օրենքի ընդունումը որոշ կազմակերպությունների կողմից կապվում է արևմուտքի պարտադրանքների հետ, ինչպես տեսնում ենք ԵԱՏՄ երկրներում նմանօրինակ օրենքներ ընդունվել են շատ ավելի վաղ, իսկ Ռուսաստանում դժվար, թե արևմուտքը կարողանար ստիպել Պուտինին քննարկել օրենքը և Ռուսաստանի Պետդումայում լսումներ կազմակերպել օրենքի վերաբերյալ։

Законы о домашнем насилии в странах ЕАЭС
В последнее время различные организации и частные лица,  активно обсуждающие  Закон «О предотвращении домашнего насилия», приходят к выводу, что это принуждения Европейского союза и Соединенных Штатов Америки (США). Давайте посмотрим, действительно ли только в западных странах действуют подобные законы и есть ли они в странах Евразийского экономического союза (ЕАЭС)?
Таким образом, в 2014 году в Беларуси вступил в силу Закон «Об основах деятельности по профилактике правонарушений» позволяющий временно отселить из дома гражданина, который совершил насилие в отношении проживающего с ним. После вступления в силу закона в Беларуси значительно снизились зарегистрированные случаи причинения тяжкого вреда здоровью.
В Казахстане Закон «О профилактике бытового насилия» был принят еще в 2009 году, а в считающемся относительно более демократическом члене ЕАЭС Кыргызстане Закон «О социально-правовой защите от насилия в семье» был принят в 2003 году.
В Российской Федерации пока нет принятого закона, однако есть законопроект «О предупреждении и профилактике семейно-бытового насилия», вокруг которого ведутся общественные обсуждения. Еще в 2014 году этот законопроект даже обсуждал Владимир Путин со своим советником. Президенту России было доложено о том, что пример Казахстана показывает, что принятие подобного закона приведет к сокращению уровня насилия в семьях на 40 процентов.
Некоторые организации в России принятие этого закона квалифицируют как правовую основу «геноцида» семьи. В то время как есть множество публикаций о реальном «геноциде» в российских семьях. В частности, в России 40 процентов всех тяжких насильственных преступлений происходит в семьях.
И пока в Армении принятие закона о домашнем насилии некоторые организации связывают с принуждениями Запада, однако, как мы видим, в странах ЕАЭС аналогичные законы были приняты гораздо раньше, а в России вряд ли Запад смог бы заставить Путина обсудить закон и  организовать слушания касательно закона в Государственной Думе РФ.