Day.az-ի ու Haqqin.az-ի սուտը ԻՔՄ-ի բացահայտման ու «Իսկանդերների» մասին
Նախօրեին մի քանի ադրբեջանական լրատվամիջոցներ, հիմնվելով «Իրազեկ քաղաքացիների միավորում» հասարակական կազմակերպության (ԻՔՄ) բացահայտումների եւ Sut.am կայքի հրապարակումների վրա, շտապեցին բարձրաձայնել այն մասին, թե իբր Հայաստանը ոչ մի նոր սպառազինություններ, հատկապես՝ «Իսկանդեր» հրթիռային համակարգեր Ռուսաստանից չի ստացել։
Ադրբեջանական այս աղբյուրները նույնիսկ շտապեցին իրենց հրապարակումները «զարդարել» այնպիսի վերնագրերով, ինչպիսինն են «Հայաստանը մնացել է առանց «Իսկանդերների»» կամ «Հայաստանին զրկել են առասպելներից»։ Այս հրապարակումների հեղինակները, հղվելով ԻՔՄ-ի հրապարակած փաստերի վրա, համաձայն որոնց՝ ՀՀ Ֆինանսների նախարարությունից հայտնում են, որ 200 միլիոնանոց վարկային պայմանագիրը դեռևս չի կատարվում, պնդում են, թե իբր Հայաստանում սեպտեմբերի 21-ին՝ Անկախության օրվա զորահանդեսին ցուցադրված տեխնիկան զուտ «ցուցադրական» է եղել և, որ այն իբր պատկանում է ՌԴ-ին։
ԻՔՄ-ն, բնականաբար, երբեք հանդես չի եկել պնդումներով, թե Հայաստանը ձեռք չի բերել սպառազինություններ (ինչը, անշուշտ, անչափ հաճելի կլիներ ադրբեջանական քարոզիչների համար)։ Հակառակը՝ ՀԿ-ի ուսումնասիրությունները ցույց են տվել, որ իրականում ձեռք բերված բոլոր նոր սպառազինությունների, այդ թվում՝ «Իսկանդերների» համար ՀՀ-ն ուղղակի վճարումներ է իրականացնում, ինչը ըստ էության, «Ազատության» հետ զրուցում հաստատել է նաև ՀՀ պաշտպանության փոխնախարար Դավիթ Տոնոյանը։
Այլ կերպ ասած, «Իրազեկ քաղաքացիների միավորումը», բացահայտելով, որ 200 միլիոնանոց վարկով զենք և զինամթերք չի առաքվել, հաշվարկել է, որ «Իսկանդերների» դիմաց պետական բյուջեից վճարվել է 70-ից 100 միլիոն դոլար:
Ավելին, հարկ է նաև նկատել, որ ԻՔՄ-ն անդրադարձել է զենքի 200 միլիոնանոց պայմանագրին (անգամ թվարկելով դրա սահմաններում գնվելիք զինատեսակները) և երբեք չի նշել, «Իսկանդերների» ձեռքբերումը դրա հետ կապ ունի:
Այսպիսով՝ հերթական անգամ ստիպված ենք փաստել, որ իրականում գործ ունենք ադրբեջանական քարոզչության հետ, որը չի խորշում աղավաղել փաստերը և ներկայացնել բոլորովին այլ «իրականություն»։ Իսկ իրականությունն այս դեպքում այն է, որ ադրբեջանական քարոզիչները, օգտվելով Հայաստանում խոսքի ազատության, տվյալների հասանելիության, թափանցիկության և ժողովրդական այլ նորմերի առկայությունից, փորձում են իրենց «պատառը» քաղել՝ նույնիսկ եթե դա լինի անիրական եւ ամբողջովին կեղծված։
Թեգեր` Day.azHaqqin.azIskanderRA Ministry of DefenseRussiasut.amUICUnion of Informed Citizensադրբեջանական քարոզչությունԻսկանդերԻրազեկ Քաղաքացիների ՄիավորումԻՔՄՀՀ ՊՆՌուսաստան
Ռուսաստանը չի հեռացվել Եվրոպայի խորհրդից․ հայկական մեդիայի շտապողականությունը
21:15, 25 Փտր, 2022
Փետրվարի 25-ի երեկոյան հայաստանյան մի շարք լրատվամիջոցներ տեղեկություն տարածեցին, թե իբր Ռուսաստանը հեռացվել է Եվրոպայի խորհրդից՝ Ուկրաինայի դեմ նախաձեռնած ռազմական...

Ложь сайтов Day.az и Haqqin.az о раскрытии «Союза информированных граждан» об «Искандерах»
На днях несколько азербайджанских СМИ, якобы ссылаясь на разоблачения НПО «Союз информированных граждан» (СИГ)  и публикации сайта Sut.am, поспешили огласить о том, что  Армения не получала ни одного нового вооружения, в частности оперативно-тактических ракетных комплексов «Искандер» от России
Эти азербайджанские источники поспешили даже «украсить» свои публикации такими заголовками, как «Армения осталась без «Искандеров» или «Армению лишили мифа».  Авторы этих публикаций утверждают, ссылаясь на опубликованные факты СИГ, согласно которым из министерства обороны Армении и министерства финансов сообщают, что  кредитный договор в размере 200 миллионов пока что не реализуется, что якобы показанная  в Армении на  военном параде в честь Дня независимости 21 сентября техника была чисто «показной»  и что она якобы принадлежит России.
СИГ, естественно, никогда не выступал с утверждениями о том, что Армения не приобретала вооружений (что, несомненно, было бы чрезмерно приятным для азербайджанских пропагандистов). Наоборот, исследования НПО показали, что за все приобретенные  новые вооружения, в том числе и за «Искандеры», Армения просто осуществляет платежи, что по сути, в разговоре с радио «Свобода» подтвердил также заместитель министра обороны Давид Тоноян.
Иными словами, «Союз информированных граждан», раскрыв, что по 200- миллионному кредиту оружия и боеприпасов не поставлялось, подсчитал, что за «Искандеры»  из государственного бюджета было заплачено от 70 до 100 млн долларов.
Более того, следует отметить, что СИГ писал о 200 миллионном договоре ( даже перечисляя приобретаемые в рамках договора виды оружия) и никогда не отмечал, что приобретение «Искандеров» имеет что –либо общего с этим.