Սահմանադրական կարգի տապալումը ըստ Ռոբերտ Քոչարյանի և ՀՔԾ-ի
Ինչպես հայտնի է, 2018 թվականի հուլիսի 3-ին ՀՀ Հատուկ քննչական ծառայությունը քրեական գործ է հարուցել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 300.1-ին հոդվածի 1-ին մասի հատկանիշներով՝ մի խումբ անձանց կողմից 2008 թվականի փետրվարի 23-ից մինչև նույն թվականի մարտի 2-ն ընկած ժամանակահատվածում Հայաստանի Հանրապետության սահմանադրական կարգը բռնությամբ տապալելու դեպքի առթիվ: Նույն քրեական գործով մեղադրանք էր առաջադրվել պաշտպանության նախկին նախարար Միքայել Հարությունյանին, իսկ երեկ`նաև նախկին նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանին:
Արձագանքելով իր հասցեին`սահմանադրական կարգը բռնությամբ տապալելու մեղադրանքներին, Քոչարյանն ասել է. «Ես՝ իբրև գործող նախագահ, սահմանադրական կարգի կրողն էի, երաշխավորողը և ես ինքս ինձ տապալել եմ տարօրինակ ձևով, որին մասնակցել է բանակի վերնախավը: Սահմանադրական կարգի նկատմամբ ոտնձգությունն արվել է հենց ընդդիմության կողմից…»: Այսպիսով, Ռոբերտ Քոչարյանն ասում է, որ սահմանադրական կարգի տապալումը նշանակում է իշխանությանը տապալել:
2008-ի իրադարձությունները
2008 թվականի փետրվարի 20-ից սկսած Երևանի Ազատության հրապարակում կազմակերպվել են նախագահի մյուս թեկնածուներին սատարող բազմահազար քաղաքացիների զանգվածային հրապարակային խաղաղ միջոցառումներ, երթեր, շուրջօրյա հանրահավաքներ: Փետրվարի 23-ին ՀՀ պաշտպանության նախարար Միքայել Հարությունյանը ստորագրում է հույժ գաղտնի թիվ 0038 հրամանը՝ «ՀՀ գերագույն գլխավոր հրամանատարի կողմից առաջադրված խնդիրների կատարման վերաբերյալ», որում խաղաղ ցուցարարները բնորոշվել են որպես «ՀՀ նախագահական ընտրությունների արդյունքները չընդունող, իրավիճակը ապակայունացնող քաղաքական ուժեր», և «երկրի բնականոն զարգացումը» ապահովելու նպատակով ՀՀ զինված ուժերի ողջ անձնակազմը տեղափոխվել է զորանոցային վիճակի: Ստեղծվել են սպայական խմբեր, որոնց զինել են տաբելային զենքերով: Հրամանով ՀՀ Զինված ուժերի կազմից ստեղծվել են նաև բարձր շարժունակությամբ, բարդ իրավիճակներում արդյունավետ գործելու ունակ հավաքական ստորաբաժանումներ, որոնց զինել են հրաձգային զենքերով: Հանձնարարվել է այդ ստորաբաժանումները համալրել առավել պատրաստված, «հոգեբանորեն կայուն ծառայողներով»:
Մարտի 1-ի երեկոյան Զինված ուժերը և ոստիկանության ստորաբաժանումները Երևանի կենտրոնական փողոցներում զենքի, պայթուցիկ նյութերի և հատուկ միջոցների գործադրմամբ իրականացրել են հատուկ միջոցառումներ` խաղաղ հավաքը ցրելու, անզեն ցուցարարներին փողոցներից հեռացնելու ուղղությամբ, որի հետևանքով զոհվել է 10 մարդ:
ՀՔԾ-ի մեկնաբանությունը
Հատուկ քննչական ծառայությունը համարում է, որ այդ հրամանով և դրան հետևող գործողություններով պաշտոնատար անձինք ՀՀ Սահմանադրության խախտմամբ Հայաստանի Հանրապետությունում փաստացի հաստատել են ռազմական դրություն, զինված ուժերն օգտագործել են քաղաքական հարցերում, խաղաղ հանրահավաքների մասնակից քաղաքացիների դեմ:
Մասնավորապես, ըստ ՀՔԾ-ի, պաշտոնատար անձինք խախտել են 2008 թվականին գործող ՀՀ Սահմանադրության 8.2-րդ հոդվածն այն մասին, որ «Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերն ապահովում են Հայաստանի Հանրապետության անվտանգությունը, պաշտպանությունը և տարածքային ամբողջականությունը, նրա սահմանների անձեռնմխելիությունը։ Զինված ուժերը քաղաքական հարցերում պահպանում են չեզոքություն և գտնվում են քաղաքացիական վերահսկողության ներքո», ինչպես նաև Սահմանադրության 55-րդ հոդվածի 13-րդ կետն այն մասին, որ միայն Հանրապետության վրա զինված հարձակման, դրա անմիջական վտանգի առկայության կամ պատերազմ հայտարարվելու դեպքերում կարող է ՀՀ նախագահը հայտարարել ռազմական դրություն, և միայն ռազմական դրության հայտարարումից հետո կարող է որոշում ընդունվել զինված ուժերի օգտագործման մասին: Այսպիսով, նախաքննության մարմինը համարում է, որ պաշտոնատար անձինք ՀՀ Սահմանադրության խախտմամբ Հայաստանի Հանրապետությունում փաստացի հաստատել են ռազմական դրություն, զինված ուժերն օգտագործել են քաղաքական հարցերում, խաղաղ հանրահավաքների մասնակից քաղաքացիների դեմ:
Ավելին, ըստ Հատուկ քննչականի, պաշտոնատար անձինք իրականացրել են Հայաստանի Հանրապետության սահմանադրական կարգը բռնությամբ տապալելուն ուղղված գործողություններ, որոնք արտահայտվել են Սահմանադրության 1-ից 5-րդ հոդվածներով և 6-րդ հոդվածի առաջին մասով նախատեսված նորմերը փաստացի վերացնելով, այդ ժամանակահատվածում իրավական համակարգում դրանց գործողության դադարեցմամբ:
Այսինքն, Ռոբերտ Քոչարյանը չի մեղադրվում ինքն իրեն տապալելով սահմանադրական կարգը բռնությամբ տապալելու մեջ (ինչպես ինքն է ներկայացնում): Սահմանադրական կարգի բռնությամբ տապալումը, ըստ ՀՔԾ-ի, կայանում էր Զինված ուժերի քաղաքական չեզոքության խախտման, դրանք խաղաղ ցուցարարների դեմ օգտագործելու մեջ, ինչի միջոցով խախտվել են Սահմանադրության 1-ից 5-րդ հոդվածներով և 6-րդ հոդվածի առաջին մասով նախատեսված նորմերը (սահմանադրական կարգը):

Как известно 3 июля 2018 года Специальная следственная служба Республики Армения  (ССС РА) возбудила уголовное дело по признакам части 1 статьи 300.1 Уголовного кодекса РА — свержение конституционного строя Республики Армения по предварительному сговору с другими лицами в период с 23 февраля по 2 марта 2008 года. По тому же уголовному делу обвинение предъявлено экс-министру обороны Микаелу Арутюняну, а вчера также и экс-президенту Роберту Кочаряну.
Комментируя обвинения в свой адрес касательно насильственного свержения конституционного строя, Кочарян сказал: «В качестве действующего президента, я был носителем, гарантом конституционного строя, и я сам себя низверг странным образом, в котором участвовала армейская элита.. Посягательство на конституционный строй было осуществлено именно оппозицией… » Таким образом, Роберт Кочарян говорит, что свержение конституционного строя означает свержение власти.
События 2008 года
С 20 февраля на площади Свободы в Ереване проходили мирные массовые мероприятия, организованные сторонниками других кандидатов в президенты, шествия, круглосуточные митинги. Министр обороны Армении Микаел Арутюнян 23 февраля подписывает строго секретный приказ № 0038 «О выполнении задач, поставленных Верховным Главнокомандующим Республики Армения», в котором мирные демонстранты квалифицировались как «политические силы, не принимающие результаты президентских выборов в Армении, дестабилизирующие ситуацию», и с целью обеспечения «нормального развития страны», было принято решение о переводе всего состава вооруженных сил Армении на казарменное положение. Были созданы офицерские группы, которых вооружили табельным оружием. Приказом из состава Вооруженных Сил были созданы подразделения высокой мобильности, способные эффективно работать в сложных ситуациях, которые вооружили стрелковым оружием. Было поручено пополнить подразделения наиболее подготовленными, психологически стабильными служащими. Вечером 1 марта подразделения ВС и Полиции на центральных улицах Еревана, с применением оружия, взрывчатых веществ и специальных средств, предприняла действия с целью удалить безоружных демонстрантов с улиц, в результате которых погибли 10 человек.
Комментарий ССС
Специальная следственная служба считает, что этим приказом и последующими действиями должностные лица в Республике Армения, нарушив Конституцию, фактически установили в стране военное положение, использовали вооруженные силы в гражданских вопросах, против граждан, участвовавших в мирных митингах.
В частности, согласно ССС, должностные лица нарушили статью 8.2 действующей в 2008 году Конституции, гласящую, что «Вооруженные силы Республики Армения обеспечивают безопасность, защиту и территориальную целостность Республики Армения, неприкосновенность ее границ. Вооруженные силы соблюдают нейтралитет в политических вопросах и находятся под гражданским контролем», а также пункт 13 статьи 55 Конституции о том, что президент Армении может объявить военное положение в случае агрессии против Республики, наличия непосредственной ее угрозы или объявления войны, и только после объявления военного положения может принять решение об использовании Вооруженных сил». Таким образом, орган предварительного следствия считает, что должностные лица в Республике Армения, нарушив Конституцию, фактически установили в стране военное положение, использовали вооруженные силы в гражданских вопросах, против граждан, участвовавших в мирных митингах.
Более того, согласно ССС, должностные лица осуществили действия, направленные на насильственное свержение конституционного строя Армении, которые выражались в фактическом устранении норм, закрепленных в статьях 1-5 и части 1 статьи 6 Конституции, посредством прекращения их действия в правовой системе в этот период.
То есть, Роберт Кочарян не обвиняется в насильсвтенном свержении конституционного строя путем свержения самого себя (как он сам представляет это). Свержение конституционного строя, согласно ССС, состояла в нарушении политического нейтралитета Вооруженных сил, использовании их против мирных демонстратов, посредством чего были нарушены нормы, закрепленные в статьях 1-5 и части 1 статьи 6 Конституции (конституционный строй).