Խաչատուրովի անձեռնմխելիությունը Հայաստանում չի գործում
Ինչպես հայտնի է, 2018 թվականի հուլիսի 26-ին Հատուկ քննչական ծառայության միջնորդությամբ Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանը քննեց ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի կալանավորման հարցը և որոշեց նրան նկատմամբ խափանման միջոց ընտրել 5 միլիոն դրամ գրավը: Դրան ի պատասխան բազում հրապարակումներ եղան, որտեղ Հայաստանի իշանությունները մեղադրվում էին Խաչատուրովի դիվանագիտական անձեռնմխելիությունը խախտելու մեջ: Այնինչ, Յուրի Խաչատուրովը Հայաստանում դիվանագիտական անձեռնմխելիություն չունի:
Հավաքական անվտանգության մասին պայմանագրի կազմակերպության Գլխավոր քարտուղարի անձեռնմխելիության հարցը կարգավորվում է Հավաքական անվտանգության մասին կազմակերպության իրավական կարգավիճակի վերաբերյալ 2002թ. հոկտեմբերի 7-ի Համաձայնագրով:
Համաձայն նշված Համաձայնագրի 11-րդ հոդվածի, Գլխավոր քարտուղարը և նրա ընտանիքի անդամները գտնվելու պետության տարածքում օժտված են անձեռնմխելիությամբ 1961թ. «Դիվանագիտական հարաբերությունների մասին» Վիեննայի կոնվենցիայով սահմանված ծավալով, եթե չեն հանդիսանում գտնվելու պետության քաղաքացի: Միաժամանակ, ըստ Համաձայնագրի 1-ին հոդվածի «գտնվելու պետություն» նշանակում է այն անդամ պետությունը, որի տարածքում գտնվում է Կազմակերպության քարտուղարությունը կամ անցկացվում է Կազմակերպության միջոցառումը:
Յուրի Խաչատուրովը, ինչպես հայտնի է, Հայաստանի քաղաքացի է և կալանավորման իր նկատմամաբ քրեական հետապնդումը սկսելու ժամանակ Հայաստան չի եկել գործուղմամբ, ՀԱՊԿ որևէ մջոցառմանը մասնակցելու համար: Ուստի, նրա վրա չի կարող տարածվել դիվանագիտական անձեռնմխելիությունը:
Հիշեցնենք, որ գեներալ-գնդապետ Յուրի Խաչատուրովը մի խումբ անձանց հետ (այդ թվում՝ նախկին նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի ու Պաշտպանության նախարար Միքայել Հարությունյանի) մեղադրվում էր Սահմանադրական կարգը բռնությամբ տապալելու մեջ, որը կայանում էր Զինված ուժերի քաղաքական չեզոքության խախտման, դրանք խաղաղ ցուցարարների դեմ օգտագործելու մեջ, ինչի միջոցով խախտվել են Սահմանադրության 1-ից 5-րդ հոդվածներով և 6-րդ հոդվածի առաջին մասով նախատեսված նորմերը (սահմանադրական կարգը):
Թեգեր` դատարաններԽաչատուրովՀատուկ քննչական ծառայությունՀՔԾՄարտի 1Միքայել ՀարությունյանՌոբերտ ՔոչարյանՔրեական օրենսգիրք
Սոֆյա Հովսեփյանը սխալվում է․ բարեգործության արգելքը նոր չէ, այն ընդունվել է 2021-ին, ինքն էլ կողմ է քվեարկել
14:26, 16 Ապր, 2026
Ազգային ժողովի նախկին պատգամավոր («Իմ քայլը» խմբակցություն) Սոֆյա Հովսեփյանը (ըստ Ազգային ժողովի կայքի՝ Սոֆիա Հովսեփյան-խմբ․) ապրիլի 15-ին իր ֆեյսբուքյան գրառման...

Дипломатический иммунитет Хачатурова не действует в Армении
Как известно, 26 июля 2018 года Суд общей юрисдикции первой инстанции города Еревана рассмотрел ходaтайство Специальной следственной службы о заключении под стражу генерального секретаря Организации Договора о коллективной безопасности (ОДКБ) и принял решение избрать меру пресечения в виде залога в размере 5 млн драмов. В ответ на это было опубликовано множество публикаций, в которых армянские власти обвинялись в нарушении дипломатического иммунитета Хачатурова. Между тем как Юрий Хачатуров не имеет дипломатического иммунитета в Армении.
Вопрос иммунитета генсека ОДКБ регулируется Соглашением о правовом статусе  Организации Договора о коллективной безопасности от 7 октября 2002 года.
В соответствии со статьей 11 вышеупомянутого Соглашения, Генеральный секретарь, члены его семьи, проживающие вместе с ним, если они не являются гражданами государства пребывания, пользуются привилегиями и иммунитетами в объеме, предусмотренном Венской конвенцией о дипломатических сношениях от 18 апреля 1961 года. Одновременно, в соответствии со статьей 1 Соглашения, «государство пребывания» — государство-член, на территории которого располагается Секретариат Организации или проводится ее мероприятие;
Юрий Хачатуров, как известно, является гражданином Армении и в начале уголовного преслeдования прибыл в Армению не как к месту командировки или для участия в каком-либо мероприятии ОДКБ. Следовательно, на него не может распространяться дипломатическая неприкосновенность.
Напомним, что генерал-полковнику Юрию Хачатурову было предъявлено обвинение в насильственном свержении конституционного строя по предварительному сговору с другими лицами (в том числе с экс-президентом Робертом Кочаряном и министром обороны Микаелем Арутюняном), которое состояло в нарушении политического нейтралитета Вооруженных сил, использовании их против мирных демонстратов, посредством чего были нарушены нормы, закрепленные в статьях 1-5 и части 1 статьи 6 Конституции (конституционный строй).