Ոչ թե Հրաչ, այլ Վաչե․ Վանեցյանը խոսել է դատավորի հետ
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության տնօրենի և Հատուկ քննչական ծառայության պետի հեռախոսային խոսակցության ձայնագրության հրապարակումից քիչ անց Արթուր Վանեցյանն ու Սասուն Խաչատրյանը մամուլի ասուլիս հրավիրեցին։
Բացման խոսքում ԱԱԾ տնօրեն Արթուր Վանեցյանը հաստատեց, որ այդ խոսակցությունն իրականում եղել է իրենց մասնակցությամբ և ձայնագրությունը կեղծ չէ։
Լրագրողների խնդրանքին՝ մեկնաբանել խոսակցության այն հատվածը, որտեղ Վանեցյանը պատմում է իր և Ռոբերտ Քոչարյանի գործը քննող դատավորի զրույցի մասին, ԱԱԾ տնօրենը կտրուկ հակադարձեց՝ ասելով, որ դատավորի հետ երբևէ չի խոսել։
«Խոսքը վերաբերում է այն դատավորին, որը Ռոբերտ Քոչարյանին կալանավորելու որոշում էր կայացրել։ Ես Հրաչի հետ ծանոթ չեմ, երբեք չեմ տեսել։ [․․․] Հրաչի հետ երբեք չեմ խոսել, դա անհերքելի փաստ է։ Կարող են բոլորը տեսնել, որ ես դատավորի հետ ծանոթ չեմ և երբեք չեմ խոսել», — ասաց Վանեցյանը։
Նախ նշենք, որ Ռոբերտ Քոչարյանին կալանավորելու որոշում ընդունած դատավորի անունը ոչ թե Հրաչ է, այլ Վաչե՝ Վաչե Մարգարյան։ Բացի այդ, հրապարակված ձայնագրության մեջ ԱԱԾ տնօրենի խոսքը բավականին հստակ է՝ նա խոսում է Ռոբերտ Քոչրայանի գործը քննող դատավորի մասին։
«Ինձ դատավորը նոր զանգեց, մի քիչ վախեցած է։ Ասեց պետք է նայի ամբողջ գործը։ […] Ասեցի՝ նայի հիմքերը, բայց կալանքը ուզած-չուզած պետք է տաս», — ասում է Վանեցյանը հրապարակած գաղտնալսման մեջ։
Այսպիսով, որքան էլ ԱԱԾ տնօրենը հայտարարի, թե դատավորին չի ճանաչում, երբեք չի տեսել և չի խոսել՝ ձայնագրության մեջ ասվածը հստակ է և միարժեք։
Թեգեր` աածԱզգային անվտանգության ծառայությունԱրթուր Վանեցյանգաղտնալսումպաշտոնական սուտՍասուն Խաչատրյան

Вскоре после публикации аудиозаписи телефонного разговора директора Службы национальной безопасности (СНБ) и главы Специальной следственной службы (ССС) Артур Ванецян и Сасун Хачатрян созвали пресс-конференцию.
В своей вступительной речи директор СНБ Артур Ванецян подтвердил, что разговор действительно был с их участием и аудиозапись подлинная.
На просьбу журналистов прокомментировать ту часть разговора, в которой Ванецян рассказывает о своей беседе с судьей, рассматривающим дело Роберта Кочаряна, директор СНБ резко возразил, сказав, что никогда не разговаривал с судьей.
«Речь идет о судье, который принял решение об аресте Роберта Кочаряна. Я не знаком с Грачем, никогда его не видел… Я никогда не разговаривал с Грачем, это неопровержимый факт. Все могут увидеть, что я не знаком с судьей и никогда с ним не разговаривал», — сказал Ванецян.
Прежде всего отметим, что судью, который принял решил об аресте Роберта Кочаряна, зовут не Грач, а Ваче — Ваче Маргарян. Кроме того, слова директора СНБ в опубликованной аудиозаписи довольно отчетливые — он говорит о судье, рассматривающем дело Роберта Кочаряна.
«Мне только что позвонил судья, он немного напуган. Сказал, я посмотрю все дело. Я сказал, изучи все основания, но решение об аресте, хочешь или не хочешь, но должен принять», — говорит Ванецян в опубликованной записи прослушки.
Таким образом, как бы директор СНБ не заявлял, что он не знает судью, никогда его не видел и не говорил с ним, сказанное в аудиоаписи отчетливо и однозначно.