Քարոզչապաստառների մասով զանգվածային ապօրինություններ (լուսանկարներ)
Հայաստանի Ընտրական oրենսգիրքը սահմանում է նախընտրական քարոզչության մի շարք խաղի կանոններ: Դրանց թվին են պատկանում քարոզչապաստառներին վերաբերող կարգավորումները, որոնք վերջին օրերին զանգվածաբար ոտնահարվում են:
Օրենսգիրքը
Այսպիսով, օրենսգրքի 21-րդ հոդվածն ամրագրում է, որ բացի նախընտրական միջոցառումների անցկացման վայրերից, հանրության համար տեսանելի քարոզչական պաստառ, քարոզչական տպագիր և այլ նյութեր կարող են փակցվել միայն, հատուկ այդ նպատակով առանձնացված տեղերում, վճարովի գովազդային վահանակներում, ընտրական շտաբների վրա, ինչպես նաև «ֆիզիկական անձանց համաձայնությամբ` նրանց պատկանող կամ նրանց տիրապետման ներքո գտնվող շենքերի, շինությունների (բացառությամբ պետական և համայնքային սեփականություն հանդիսացող շենքերի, հանրակրթական դպրոցների, բազմաբնակարան կամ ստորաբաժանված շենքերի, հասարակական սննդի կամ առևտրի օբյեկտների), տրանսպորտային միջոցների (բացառությամբ հասարակական տրանսպորտի և տաքսու) վրա կամ դրանց ներսում»:
Ավելին, օրենսգրքով նաև սահմանվում է, որ «բազմաբնակարան կամ ստորաբաժանված շենքերի վրա քարոզչական պաստառ, քարոզչական տպագիր և այլ նյութեր կարող են տեղադրվել միայն ֆիզիկական անձի սեփականությունը հանդիսացող տարածքում (այդ թվում` պատշգամբներում, պատուհանների վրա և այլն) կամ արտաքին պատերին տեղադրված վճարովի գովազդային վահանակների վրա»:
Սահմանված է նաև, որ համայնքի ղեկավարը պարտավոր է համայնքի տարածքում քարոզչական պաստառ, քարոզչական տպագիր և այլ նյութեր փակցնելու համար անվճար տեղեր առանձնացնել, որտեղ կուսակցությունները կարող են փակցնել իրենց պաստառը:
Ավելին, օրենսդրությամբ նաև արգելված է քարոզչապաստառները պոկել կամ վնասել: Ու անգամ 50-ից 100 հազար դրամի տուգանք է սահմանված պաստառներ փակցնելու համար առանձնացված տեղերում փակցված քարոզչական պաստառները դիտավորյալ պոկելու, պատռելու կամ դրանց վրա գրառումներ կատարելու համար:
Խախտումները
Գործնականում, սակայն, այս կարգավորումները զանգվածաբար ոտնահարվում են: Մեր տեսախցիկը ֆիքսել է շուրջ հինգ տասնյակ դեպքեր, երբ պաստառները փակցված էին արգելված տեղերում (օրինակ՝ բազմաբնակարան շենքերի պատերին), իսկ օրենքով սահմանված առանձնացված տեղերում փակցված պաստառները վնասված էին կամ դրանց վրա փակցված էին այլ կուսակցությունների պաստառներ:
Օրենքը խախտողների թվում են «Իմ քայլը»  դաշինքը, «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցությունը, «Ժառանգություն» կուսակցությունը և «Լույս» դաշինքը։
Նշենք, որ այս նյութը հրապարակելու պահի դրությամբ Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովը դեպքերից որևէ մեկի վերաբերյալ վարչական վարույթ չի հարուցել, թեև այսօրինակ խախտումների մասին վկայող լուսանկարները արդեն շուրջ մեկ շաբաթ է, ինչ պտտվում են համացանցում:

Массовые нарушения, связанные с агитационными плакатами (фотографии)
Избирательный кодекс Армении устанавливает некоторые правила игры для предвыборной агиткампании. К их числу относится регулировки относительно агитационных плакатов, которые в последние дни массово нарушаются.
Кодекс
Таким образом, статья 21 Кодекса закрепляет, что кроме специально выделенных для предвыборных мероприятий мест, предназначенные для обозрения общественности агитационные плакаты, агитационные печатные и другие материалы расклеиваются только в специально выделенных в этих целях местах, на платных рекламных щитах, в избирательных штабах, а также «по согласию физических лиц на принадлежащих им или находящихся в их распоряжении зданиях, строениях (за исключением зданий, находящихся в собственности государственных органов и органов местного самоуправления, общеобразовательных школ, многоквартирных или подразделенных зданий, объектов общественного питания или торговли), транспортных средствах (за исключением общественного транспорта и такси) или внутри них».
Более того, кодекс также устанавливает, что« агитационные плакаты, агитационные печатные и другие материалы могут расклеиваются на  многоквартирных или подразделенных зданиях только на поверхности, находящейся в собственности физического лица (в том числе на балконе, на окнах и прочее) либо на платных рекламных щитах, размещенных на внешних стенах».
Установлено также, что глава муниципалитета обязан выделить на территории муниципалитета бесплатные места для расклеивания агитационных плакатов, агитационных печатных и других материалов, где партии могут расклеить свои плакаты.
Более того, законодательством также запрещено срывать или рвать агитационные плакаты. И даже установлен штраф в размере от 50 до 100 тыс. драмов за намеренную порчу агитационных плакатов на специально отведенных для них местах.
Нарушения
Однако на практике эти регулировки массово нарушаются. Наша камера зафиксировала около пяти десятков случаев, когда плакаты были размещены в запрещенных местах (например, на стенах многоэтажных зданий), а плакаты, расклеенные в отведенных местах, были повреждены или на них были расклеены плакаты других партий.
Среди нарушителей закона блок «Мой шаг», партия «Процветающая Армения», партия «Наследие» и блок «Луйс».
Отметим, что на момент публикации этого материала Центральная избирательная комиссия не возбудила административное разбирательство в отношении любого из этих случаев, хотя фотографии, свидетельствующие о нарушениях, циркулировали по сети в течение недели.