ԵԱՏՄ ազատ շուկայի միֆը և մաքսային կաշառակերությունը Վերին Լարսում
Վերջերս հրապարակվել է ԵԱՏՄ-ի մասին պատմող գովազդային հոլովակ, որում, ի թիվս այլ ձեռքբերումների, նշվում է, որ, օրինակ, 2011թ․-ին բելառուսական Բրեստ քաղաքից մինչև ղրղզական Նարին կար թվով վեց մաքսային անցակետ, իսկ այժմ ոչ մի։
Հայկական ապրանքների համար ԵԱՏՄ երկրների շուկաների բացման մասին խոստումները մենք լսում էինք նաև 2013-2014 թվականներին, երբ նախապատրաստվում էր այդ միությանը ՀՀ-ի անդամակցությունը:
Արդ, փորձենք հասկանալ, թե որքանո՞վ են ճիշտ այն պնդումները, որ ԵԱՏՄ շուկան բաց է Հայաստանի արտահանողների համար:
Ինչպես 2011թ․-ին, այնպես էլ այժմ, հասկանալի պատճառներով, հայկական Բավրայից (կամ Բագրատաշենից) մինչև ռուսական Վերին Լարս կա չորս անցակետ։ Սակայն հայաստանցի արտահանողների դժգոհության պատճառը միայն այս աշխարհագրությունը չէ:
Մասնավորապես, օրինակ, Արտահանողների միության ղեկավար Րաֆֆի Մխջյանը, ում ընկերությունը նույնպես ապրանք է արտահանում Ռուսաստան, պատմել է ԵԱՏՄ սահմաններին տիրող կաշառակերության մասին՝ ասելով, որ ԵԱՏՄ-ն չի կարողանում Վերին Լարսի իր սահմանային կետը կարգավորել:
Ըստ Մխջյանի, ոչ մի փոփոխություն չկա և այսօրվա դրությամբ առանց կաշառքի, առանց «ներվային իրավիճակների», հնարավոր չէ Լարսի անցակետը հատել:
Այն, որ այս անցակետում կաշառակերության մթնոլորտ է տիրում, չեն հերքում նույնիսկ հայ պաշտոնյաները։ Մասնավորապես, էկոնոմիկայի նախկին նախարար Արծվիկ Մինասյանը ասել է․ «Այլ բան է փաստաթուղթը, որով բեռը պետք է անարգել տեղափոխվի, այլ բան է, երբ հաճախ անօրինական գործողություններ են ձեռնարկվում հայ փոխադրողների կամ ՀՀ քաղաքացիների նկատմամբ»։ Տրանսպորտի, կապի և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նախարար Վահան Մարտիրոսյանը հարցին, թե  ի՞նչ է ձեռնարկում Հայաստանի կառավարությունը՝ վերջ տալու Ռուսաստանում հայաստանցի գործարարներից իրականացվող ապօրինի գանձումներին, պատասխանել է․ «Այդ հարցը բարձրացվել է Ռուսաստանի կառավարության առջև»:
Մենք արդեն մանրամասն անդրադարձել ենք ՌԴ-ում ԵԱՏՄ անդամ հանդիսացող Հայաստանի քաղաքացիների ազատ տեղաշարժի հետ ծագող խնդիրներին։ Այս հարցը բարձրացվել է Ազգային ժողովում, որին ի պատասխան, Տրանսպորտի և կապի նախկին նախարար Գագիկ Բեգլարյանը ասել էր․«ՀՀ տարածքից դուրս չեն կարող միջամտել նման հարցերին»:
Այսպիսով՝ ստացվում է, որ Հայաստանի գործարարները ոչ միայն աշխարհագրության պատճառով չեն կարողանում օգտվել ԵԱՏՄ ձեռքբերում համարվող անմաքս ռեժիմով բեռներ տեղափոխելու առավելությունից, այլ նաև ԵԱՏՄ սահմանային մաքսակետում տիրող և հայաստանցիների արդարացի դժգոհությունը առաջացնող կաշառակերության անպատժելի մթնոլորտի պատճառով։
Եվ, եթե ղազախ գործարարները իսկապես կարողանում են անարգել իրենց ապրանքը հասցնել Ռուսաստան և Բելառուս, ապա հայաստանցի գործարարների համար այս մաքսային կաշառակերությունը լրացուցիչ խոչընդոտներ է ստեղծում ԵԱՏՄ շուկայում մրցակցելու համար։
Թեգեր` ArmeniaArtsvik MinasyanBelarusEAEUEurasian Economic UnionEurasian Economic Union marketGagik BeglaryanKyrgyzstanRussiaUpper LarsАрцвик МинасянБеларусьВерхний ЛарсГагик БегларянЕАЭСԱզգային ժողովԱրծվիկ ՄինասյանԲելառուսԳագիկ ԲեգլարյանԵԱՏՄԵԱՏՄ երկրներԵԱՏՄ շուկաԷկոնոմիկայի նախարարությունՌԴՌուսաստանՎերին Լարս
Ռուսական ռուբլու սահմանափակումները Հայաստանում․ ինչ են ասում պաշտոնական պարզաբանումներն ու թվերը
17:48, 8 Հլս, 2026
Վերջին օրերին Հայաստանի մի շարք բանկեր փոփոխել են ռուսական ռուբլու կանխիկ մուտքագրման պայմանները՝ բարձրացնելով միջնորդավճարները կամ ժամանակավորապես դադարեցնելով ծառայության մատուցումը։...

Недавно был опубликован промо-ролик, рассказывающий о Евразийском экономическом союзе (ЕАЭС), в котором, среди прочих достижений, отмечается, что, например, в 2011 году от белорусского города Брест до  кыргызского Нарына было шесть таможенно-пропускных пунктов, а сейчас ни одного. Об открытии рынка стран-членов ЕАЭС для армянских товаров мы слышали и в 2013-2014гг., когда подготавливалось членство Армении в этом союзе.
Попробуем понять, насколько правдивы те утверждения, в которых говорится, что рынок ЕАЭС открыт для экспортеров Армении.
Как в 2011 году, так и сейчас, по понятным причинам, из армянской Бавры (или Баграташена) до российского Верхнего Ларса есть 4 пропускных пункта. Однако армянских экспортеров волнует не только география.
В частности, например, председатель Союза экспортеров Армении Раффи Мхчян, который также занимается экспортом в Россию, рассказал о царящей на границах ЕАЭС коррупции, отметив, что ЕАЭС не может регулировать свой пограничный контрольно-пропускной пункт Верхний Ларс.
По словам Мхчяна, нет никаких изменений и  сегодня без коррупции, без «нервотрепки» невозможно пройти КПП Ларс.
То, что на пропускном пункте царит атмосфера коррупции, не отрицают даже и армянские должностные лица. В частности, бывший министр экономики Арцвик Минасян сказал: « Другое дело документы, по которым груз должен без препятствий транспортироваться, другое дело, когда довольно часто предпринимаются незаконные действия против армянских экспортеров или граждан Армении». А нынешний министр транспорта и связи Армении Ваан Мартиросян на этот вопрос ответил так: «Этот вопрос был поднят и перед правительством России».
Мы уже подробно обращались к возникающим проблемам свободного передвижения в России граждан Армении – члена ЕАЭС. Этот вопрос был поднят в Национальном Собрании, где на него ответил бывший министр транспорта и связи Армении Гагик Бегларян: «Вне территории РА не могут вмешиваться в эти вопросы».
Таким образом, получается, что бизнесмены Армении не только по географической причине не могут воспользоваться преимуществами беспошлинного режима транспортировки грузов Евразийского экономического союза, который считается достижением, но и по причине  безнаказанно царящей атмосферы коррупции в пограничном контрольно-пропускном пункте Евразийского экономического союза, вызывающая, по праву, недовольство армян.
И если казахстанские бизнесмены могут свободно поставлять свою продукцию в Россию и Беларусь, то для армянских бизнесменов эта таможенная коррупция создает дополнительные препятствия для конкуренции на рынке ЕАЭС.
Метки ArmeniaArtsvik MinasyanBelarusEAEUEurasian Economic UnionEurasian Economic Union marketGagik BeglaryanKyrgyzstanRussiaUpper LarsАрцвик МинасянБеларусьВерхний ЛарсГагик БегларянЕАЭСԱզգային ժողովԱրծվիկ ՄինասյանԲելառուսԳագիկ ԲեգլարյանԵԱՏՄԵԱՏՄ երկրներԵԱՏՄ շուկաԷկոնոմիկայի նախարարությունՌԴՌուսաստանՎերին Լարս
Накануне в русскоязычных СМИ и Telegram-каналах, в том числе в Telegram-канале Meduza, распространилась информация о том, что авиакомпания S7 Airlines (Siberia...