Սավչենկոն չի սատարել ադրբեջանցի դիվերսանտներին
Օրերս ադրբեջանական մամուլի կողմից տարածվեց տեղեկություն այն մասին, որ Ուկրաինայի խորհրդարանի՝ Գերագույն Ռադայի պատգամավոր Նադեժդա Սավչենկոն իր աջակցությունն է հայտնել Արցախում դատապարտված ադրբեջանցի դիվերսանտներին:
Մասնավորապես, խոսքը գնում է երկու ադրբեջանցիների՝ Շահբազ Գուլիևի ու Դիլհամ Ասկերովի մասին: Ովքեր, համաձայն պաշտոնական Ստեփանակերտի հատել էին Արցախի պետական սահմանը, կատարել հետախուզական գործողություններ, ինչպես նաև առևանգել և այնուհետև սպանել անչափահաս երեխայի:
Ադրբեջանական կայքերի այս տեղեկատվությունը նաև տարածեցին որոշ հայկական լրատվամիջոցներ, որոնք այդ կերպ փորձեցին վատթարացնել հայ-ուկրաինական հարաբերությունները:
Սակայն, մեր հարցմանն ի պատասխան, Ուկրաինայի խորհրդարանի Գերագույն Ռադայի պատգամավոր Նադեժդա Սավչենկոյի մամուլի ծառայությունը հերքեց ադրբեջանական մամուլի տարածած այդ տեղեկությունը:
Մասնավորապես, մեզ հայտնեցին, որ «Ահմեդ Շահիդովը պատմել է Շահբազ Գուլիևի և Դիլհամ Ասկերովի պատմությունը, սակայն որևէ բան ասելուց առաջ տիկին Սավչենկոն խնդրել էր ներկայացնել իրեն գործի փաստաթղթերը: Լուսանկարներից զատ որևէ փաստաթուղթ մինչև հիմա նա չի ստացել:
Անձամբ Սավչենկոն այս թեմայով որևէ հայտարարություն երբեք չի արել: Այս գործի վերաբերյալ տիկին Սավչենկոն հանդես կգա հայտարարությամբ, երբ տեղեկացված կլինի գործի մանրամասներին»:
Այսինքն, Սավչենկոն չի պաշտպանել ադրբեջանցի դիվերսանտներին, այլ, ընդամենը ուսումնասիրել է նրանց նկարները, որը իրեն ցուցադրել է Ահմեդ Շահիդովը և որը ադրբեջանական ԶԼՄ-ների կողմից մեկնաբանվել է որպես այդ անձանց սատարում:
Հ.Գ. Հիշեցնենք, որ 2014 թվականի դեկտեմբերի 29-ին, Ստեփանակերտում Լեռնային Ղարաբաղի ընդհանուր իրավասության առաջին ատյանի դատարանը հրապարակեց Շահբազ Գուլիևի և Դիլհամ Ասկերովի դատավճիռը: Ասկերովը դատապարտվեց ցմահ, իսկ Գուլիևը՝ 22 տարվա ազատազրկման: Երկու ադրբեջանցիներին մեղսագրվող հիմնական արարքը 17-ամյա Սմբատ Ցականյանի սպանությունն էր:
Թեգեր` ArtsakhAzerbaijanHaqqin.azNagorno-karabakhNKRSavchenkoSmbat TsakanyanStepanakertАзербайджанАрцахНагорный КарабахНКРСавченкоСмбат ЦаканянСтепанакертԱդրբեջանապատեղեկատվությունԱրցախդիվերսանտներԼՂՀՈւկրաինաՍավչենկոՍմբատ Ցականյանսպանությունստեփանակերտ
Արգիշտի Քյարամյանն ու «1400 ադրբեջանցիները»․ ի՞նչն է սխալ
18:43, 4 Փտր, 2021
Նախորդ տարվա նոյեմբերի 23-ին «Ազգային անվտանգություն» կուսակցության նախագահ Գառնիկ Իսագուլյանը մամուլի ասուլիսի ընթացքում ԱԱԾ նախկին տնօրեն Արգիշտի Քյարամյանին մեղադրեց Հադրութի...

Савченко не поддерживала азербайджанских диверсантов
На днях азербайджанская пресса распространила информацию о том, что депутат Верховной Рады Украины Надежда Савченко выразила свою поддержку приговоренным в Арцахе азербайджанским диверсантам.
В частности, речь идет о двух азербайджанцах – Шахбазе Гулиеве и Дильхаме Аскерове, которые, согласно официальному Степанакерту, нарушили государственную границу Арцаха, произвели разведывательные работы и, помимо этого, похитили, а затем убили подростка.
Эту информацию азербайджанских сайтов распространили также некоторые армянские СМИ, которые, наверное, решили этим способом навредить армяно-украинским отношениям.
Однако, в ответ нашему запросу, пресс-служба депутата парламента Украины Надежды Савченко опровергла данную информацию азербайджанской прессы.
В частности, нам заявили, что «Ахмед Шахидов рассказал историю о судьбе Шахбаза Гулиева и Дильхама Аскерова. Но перед тем, как делать какие-то заявления госпожа Савченко попросила его предоставить ей материалы по их делу. Никаких материалов, кроме фото, до сих пор не было предоставлено.
Лично она пока не делала никаких заявлений на эту тему. …Заявление по данному вопросу она сможет сделать только тогда, когда основательно ознакомится с сутью дела».
То есть, Савченко не защищала азербайджанцев Шахбаза Гулиева и Дильхама Аскерова, а только посмотрела их фотографии, которые показал Ахмед Шахидов, что со стороны азербайджанских СМИ охарактеризовалось как поддержка, оказанная этим лицам.
P.S. Напомним, что 29 декабря 2014 года в Степанакерте суд общей юрисдикции Нагорного Карабаха приговорил Аскерова к пожизненному заключению, а Гулиева – к 22 годам лишения свободы. Главное обвинение, выдвинутое двум азербайджанцем – убийство 17-летнего Смбата Цаканяна.