Դավիթ Անանյանը սխալվում է կոռուպցիայի և կոկորդիլոսների հարցում
FIP.am-ի թիմը որոշեց համեմատականներ տանել Դավիթ Անանյանի հայտարարությունների և կոռուպցիայի դեմ պայքարի միջազգային պատկերացումների միջև
20:17, 29 Հնվ, 2019
Պետական եկամուտների կոմիտեի աշխատակիցների խոշոր պարգևավճարները վերջին շրջանում բուռն քննարկումների թեմա են դարձել, սակայն պակաս ուշագրավ չեն այս կապակցությամբ ՊԵԿ նախագահ Դավիթ Անանյանի մեկնաբանությունները։
Այսպես, հունվարի 24-ին լրագրողների հետ ճեպազրույցի ժամանակ Անանյանը, անդրադառնալով հարցին, թե ինչո”վ է պայմանավորված պարգևատրումների մեծությունը, նշեց, որ ՊԵԿ-ում մեծ են կոռուպցիայի և կաշառակերության ռիսկերը։ «ՊԵԿ-ը պետական այլ կառույցներից տարբերվում է նրանով, որ այստեղ պարգևավճարների ֆոնդն ավելի մեծ է, որովհետև ավելի մեծ են կոռուպցիայի ու կաշառակերության ռիսկերը։ Ամբողջ աշխարհում կոռուպցիայի դեմ պայքարի ամենաարդյունավետ միջոցը արժանապատիվ և մոտիվացիոն համակարգերի ստեղծումն է»,- մասնավորապես, հայտարարեց ՊԵԿ նախագահը։
ՊԵԿ-ը պարգևավճարների թեմայի վերաբերյալ հանդես էր եկել  նաև պաշտոնական հայտարարությամբ, որում նշել էր, որ «կոռուպցիայի և կաշառակերության դեմ պայքարում պարգևատրումների և ընդհանրապես արժանապատիվ հատուցումների համակարգ ունենալը կաշառակերության և դրա դեմ պայքարի ամենաարդյունավետ եղանակն է»:
FIP.am-ի թիմը, սակայն, որոշեց համեմատականներ տանել Դավիթ Անանյանի հայտարարությունների և կոռուպցիայի դեմ պայքարի միջազգային պատկերացումների միջև։
Այսպես, գոյություն ունի 2013 թվականին ընդունված «Կուալա Լումպուրի հայտարարություն», որն ուրվագծում է հակակոռուպցիոն ռազմավարությունների մշակման ուղենիշները՝ անդրադառնալով ռազմավարությունների ընդունման գործընթացներին, փաստաթղթերի կառուցվածքին ու բովանդակությանը, ինչպես նաև մոնիտորինգի և գնահատման հարցերին: Այս փաստաթուղթն ընդունել են Հարավային, Արևելյան և Հարավարևելյան Ասիայի հակակոռուպցիոն պետական մարմինների և պլանավորման ազգային մարմինների բարձրաստիճան ներկայացուցիչները, ինչպես հակակոռուպցիոն ոլորտի փորձագետներ ամբողջ աշխարհից:
Եվ ուրեմն, ըստ «Կուալա Լումպուրի հայտարարության», կոռուպցիայի դեմ պայքարը պետք է իրականացնել բազմաբնույթ միջոցների կիրառմամբ, դրանից են՝ քաղաքական կամքը, բաց և թափանցիկ գործընթացը, գործընթացի կայունությունը և ինստիտուցիոնալացումը, ռեսուրսների հատկացումը և մոբիլիզացումը, հանրության հետ հաղորդակցումը և ներգրավումը։
Ինչպես տեսնում ենք, հեղինակավոր փաստաթղթի համաձայն, հակակոռուպցիոն ռազմավարությունները պետք է հիմնվեն ընդգրկուն-ամբողջական մոտեցման վրա՝ միևնույն ժամանակ հաշվի առնելով ոլորտներին բնորոշ կարիքները, մինչդեռ ՊԵԿ-ը շեշտը դրել է ընդամենը մեկ եղանակի վրա:
Բացի սա, ինչպես նշված է վերևում, կոռուպցիայի դեմ պայքարի համալիր միջոցներից է նաև բաց և թափանցիկ գործընթացը, այնինչ ՊԵԿ-ը ստացված աշխատավարձերի վերաբերյալ մանրամասն թափանցիկ տեղեկատվություն չի ներկայացնում՝ պարզաբանելով, որ դրանով խախտվում են անձնական տեղեկատվության պահպանման և գաղտնիության իրավական նորմերը:
Ուշագրավ է նաև, որ Պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահ Դավիթ Անանյանն այսօր՝ հունվարի 29-ին, հանդես եկավ ևս մեկ, մեղմ ասած, ոչ ճշգրիտ հայտարարությամբ՝ նշելով, որ ՊԵԿ-ում որոշել են կոկորդիլոսներին դասակարգել որպես երկկենցաղ։
Թեև պետական եկամուտների հավաքագրումը հեռու է կենդանաբանությունից, և Հայաստանում կոկորդիլոսաբուծությունը իրոք խնդրահարույց է ձևակերպումների առումով, այնուամենայնիվ արձանագրենք, որ ի հեճուկս ցանկացած մաքսային դասակարգման՝ կոկորդիլոսը չի կարող լինել երկկենցաղ։ Կոկորդիլոսները քորդավոր կենդանիներ են, դասվում են սողունների խմբին և քիչ առնչություն ունեն երկկենցաղների, օրինակ՝ գորտերի հետ։
• Total: 143
• 143
«Զենքերը կիրառական չլինելու մասին հայտարարությունները քաղաքական են ու ոչ պրոֆեսիոնալ»․ Երևանից արձագանքում են Արշակ Կարապետյանին
13:58, 26 Մյս, 2025
Ռուսական «Իզվեստիա» լրատվամիջոցի մամուլի սրահում մայիսի 23-ին կայացած մամուլի ասուլիսում Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության նախկին նախարար Արշակ Կարապետյանը, խոսելով Հայաստանի կողմից...

Давид Ананян ошибается в вопросе коррупции и крокодилов
Крупные премии сотрудников Комитета государственных доходов (КГД) в последнее время стали предметом бурных обсуждений, однако не менее примечательны комментарии председателя КГД Давида Ананяна по этому поводу.
Так, на брифинге с журналистами 24 января Ананян, отвечая на вопрос, чем обусловлены такие крупные премии, отметил, что в КГД велики коррупционные риски и риск взятничества. «КГД отличается от других структур тем, что премиальный фонд здесь намного больше, поскольку велики коррупционные риски и риск взятничества. Самый эффективный способ борьбы с коррупцией во всем мире — это создание достойных и мотивированных систем», — в частности сказал председатель КГД.
Комитет государственных доходов также выступил с заявлением относительно премий, в котором говорится, что «наличие системы премирования и вообще достойной оплаты труда является самым эффективным методом борьбы с коррупцией и взяточничеством».
Команда FIP.am, однако, решила провести параллели между заявлениями Давида Ананяна и международным пониманием борьбы с коррупцией.
Так, существует «Куала-Лумпурская декларация», принятая в 2013 году, в котором излагаются руководящие принципы ддя разработки стратегий по борьбе с коррупцией, затрагивая процессы принятия стратегий, структуру и содержание документов, а также вопросы мониторинга и оценки. Этот документ был принят антикоррупционными органами Южной, Восточной и Юго-Восточной Азии и высокопоставленными представителями национальных органов стратегического планирования, а также экспертами по борьбе с коррупцией со всего мира.
Таким образом, согласно «Куала-Лумпурской декларации», борьба с коррупцией должна осуществляться с применением различных инструментов. Среди них —  политическая воля, открытый и прозрачный процесс, устойчивость и институционализация процесса, распределение и мобилизация ресурсов, общественная коммуникация и вовлеченность.
Как мы видим, согласно авторитетному документу, антикоррупционные стратегии должны основываться на комплексном и целостном подходах, в то же время учитывая типичные потребности секторов. Между тем как КГД акцентируется только на одном методе.
Помимо этого, как отмечалось выше, одним из наиболее комплексных средств борьбы с коррупцией является открытый и прозрачный процесс, тогда как КГД не предоставляет подробной прозрачной информации о заработной плате, поясняя тем, что нарушаются правовые нормы по обеспечению тайны и защиты личной информации. Примечательно также, что сегодня, 29 января, глава КГД Давид Ананян сделал еще одно, мягко скажем, неточное заявление, отметив, что в КГД решили классифицировать крокодилов как земноводные.
Хотя сбор государственных доходов далек от зоологии, и разведение крокодилов в Армении действительно проблематично с точки зрения формулировок, тем не менее, следует отметить, что, несмотря на таможенную классификацию, крокодил не может быть земноводным. Крокодилы относятся к хордовым жовотным, причисляются к группе рептилий и мало связаны с земноводными, такими как лягушки.