Լևոն Մկրտչյանի սուտը կրթության ոլորտի ներդրումների վերաբերյալ
Երեկ՝ փետրվարի 20-ին ՀՀ ԿԳ նախարար Լևոն Մկրտչյանը կառավարության հանձնարարականի համատեքստում անդրադարձել է կրթության և գիտության ոլորտում ակնկալվող ներդրումային ծրագրերին՝ նշելով, որ ոլորտի ներդրումային պատկերը հաջողված է:
«Այն ծրագրերը, որոնք ենթադրում էին շարունակականություն, բնականաբար, 2017 թվականի ընթացքում շարունակվելու են՝ ապահովելով ոլորտում ներդրումային միջավայրի զարգացումը», — հայտարարել է ԿԳ նախարարը: Նախարարը իր խոսքում նաև հղում է կատարել մի քանի կարևոր ծրագրերի, որոնցից որպես ամենամեծ  ֆինանսական ծավալ ունեցող առանձնացրել է  «Կրթության բարելավում» վարկային ծրագիրը:
Այդուհանդերձ, արդեն նախորդ օրը փետրվարի 19-ին պարզ էր դարձել, որ վերոհիշյալ «Կրթության բարելավում» ծրագիրը կարող է կիսատ մնալ, քանի որ նախապես հաստատված բյուջեն հնարավոր է չբավարարի: Այս մասին փետրվարի 19 լույս 20-ի գիշերը մանրամասն հետաքննություն է հրապարակել «Հետքը»:
«Կրթության բարելավում» վարկային ծրագրի ընդհանուր  37,5 միլիոն ԱՄՆ դոլար կազմող բյուջեից մոտ 18 միլիոնը նախատեսված էր Հայաստանում ավագ դպրոցների հիմնանորոգման համար, սակայն մինչ օրս հիմնանորոգման աշխատանքներ սկսվել են և չեն ավարտվել հանրապետության թվով 5 դպրոցներում: Մյուս 12 դպրոցներում աշխատանքների սկզբի մասին դեռևս խոսք չկա:
Ավելին, «Կրթության բարելավում» վարկային ծրագրի շուրջ հնարավոր խնդիրների մասին պարզ էր Կրթության և գիտության նախարարության 2016 թվականը ամփոփող հաշվետությունից, ըստ որի մնացած 12 ավագ դպրոցների հիմնանորոգման աշխատանքների արժեքը ըստ նոր հաշվարկների կկազմի 30.77 միլիոն ԱՄՆ դոլար: «Նոր հաշվարկը գերազանցել է ծրագրի գնումների պլանը 19,17 միլիոն դոլարով», — «Հետքի» փոխանցմամբ հայտնում է նախարարությունը:
Հետևաբար հարց է ծագում, թե ինչպե՞ս պետք է շարունակվի շարունակականություն ենթադրող «Կրթության բարելավում» ծրագիրը, և ինչու՞ է կրթության նախարարը լռում հսկայական գումարի անճշտության և կարևոր ծրագրի տապալման մասին:
Թեգեր` Levon Mkrtchyanloan programMinister of Education and Science«Улучшение образования»«Կրթության բարելավում»кредитная программаЛевон Мкртчянминистр образования и наукиապատեղեկատվությունԼևոն ՄկրտչյանԿԳ նախարար“Education Improvement”
Անցած շաբաթվա ընթացքում համացանցի կեղծ և մանիպուլյատիվ լուրերը
19:58, 4 Հկտ, 2021
Նախորդ շաբաթ որոշ լրատվամիջոցներ և համացանցի օգտատերեր զերծ չեն մնացել կեղծ և մոլորեցնող հրապարակումներ տարածելուց։ «Փաստերի ստուգման հարթակն» ամփոփ ներկայացնում...

Ложь Левона Мкртчяна относительно инвестиционной картины в сфере образования
Вчера 20 февраля министр образования и науки Армении Левон Мкртчян в контексте поручения Правительства РА затронул ожидаемые инвестиционные программы в области образования и науки, отметив, что инвестиционная картина данной сферы удалась.
«Те программы, которые предполагали продолжительность, естественно, продолжатся на протяжении 2017 года, обеспечивая развитие инвестиционной среды в данной сфере», — заявил министр. Мкртчян в своей речи также сослался на несколько важных программ, выделив имеющую самый большой финансовый объем кредитную программу «Улучшение образования».
Тем не менее, еще 19 февраля стало ясно, что вышеупомянутая программа «Улучшение образования» может остаться незавершенной, так как заранее предусмотренного бюджета, возможно, может не хватить. Об этом в ночь с 19 на 20 февраля подробное расследование опубликовал Hetq.am.
Из общего 37,5 миллионного бюджета кредитной программы «Улучшение образования»  около 18 млн планировалось направить на капитальный ремонт высших школ, однако, реконструкционные работы начали и до сих пор не завершили в 5 школах. В остальных 12 школах о начале работ пока нет речи.
Более того, о возможных проблемах вокруг кредитной программы «Улучшение образования» было ясно из итогового отчета Министерства образования и науки за 2016 год, в соответствии с которым стоимость капитального ремонта остальных 12 высших школ, согласно новым расчетам, составила 30.77 млн долларов. «Новый расчет превысил план закупок программы на 19,17 млн долларов», — об этом, как предает Hetq.am, сообщили из министерства.
Следовательно возникает вопрос, как может продолжиться требующая продолжительности программа «Улучшение образования» , и почему министр умалчивает о о неточностях, связанных с большими суммами и провале важной программы?