Քաղբանտարկյալների հարցում Օհանյանը հակասում է իրեն
Հայաստանի պաշտպանության նախկին նախարար Սեյրան Օհանյանը փետրվարի 13-ին «Օհանյան-Րաֆֆի-Օսկանյան» նախընտրական դաշինքի ասուլիսի ընթացքում անդրադարձավ Հայաստանում քաղբանտարկյալների հարցին:
«Քաղբանտարկյալներ այսօր իհարկե կան, բայց այսօր ես չեմ ուզում այդ ուղղությամբ որևէ․․․»,- մասնավորապես, ասաց նախկին նախարարը` պատասխանելով լրագրողի հարցին:
Նման հայտարարությամբ  Սեյրան Օհանյանը փաստացի հակադրվեց քաղբանտարկյալների վերաբերյալ նախկինում հայտնած իր դիրքորոշմանը:
Ըստ բազմաթիվ իրավապաշտպանների քաղբանտարկյալների թվին է դասվում ազատամարտիկ ակտիվիստ Վոլոդյա Ավետիսյանը` Սեյրան Օհանյանի մարտական ընկերը: Վերջինս սակայն բազմիցս հայտարարել է, այդ թվում ԱԺ ամբիոնից, որ Ավետիսյանի նկատմամբ հետապնդումը քաղաքական չի համարում, ուստի Ավետիսյանը քաղբանտարկյալ չէ:
2013 թվականին Ավետիսյանը կազմակերպում էր բողոքի ակցիաներ` պահանջելով բարձրացնել ազատամարտիկների թոշակները, սակայն նրա նկատմամբ սկսվեց քրեական հետապնդում, իբր խարդախություն կատարելու համար: Այն, որ Ավետիսյանի նկատմամբ քրեական հետապնդումը իրականում բեմադրված էր և ոչ այլ ինչ էր քան քաղաքական հետապնդում հիմնավորվեց 2013 թվականի հոկտեմբերին ԱԺ կողմից համաներման մասին որոշում ընդունվելուց հետո: Մեղադրանքի սկզբնական տարբերակով Վոլոդյա Ավետիսյանի նկատմամբ ևս պետք է տարածվեր համաներումը, սակայն դրանից օրեր առաջ ազատամարտիկին առաջադրվեց մեկ այլ մեղադրանք ևս, համաձայն որի Ավետիսյանը չէր կարող օգտվել համաներումից:
Թեգեր` Ohanyan-Raffi-Oskanyanpolitical prisonersSeyran OhanyanVolodya AvetisyanВолодя АветисянОганян-Раффи-ОсканянполитзаключенныеСейран ОганянՍեյրան ՕհանյանՎոլոդյա ԱվետիսյանքաղբանտարկյալՕհանյան-Րաֆֆի-Օսկանյան
Սեյրան Օհանյանի հայտարարագիրն ու Վահագնի թաղամասի առանձնատան «գաղտնիքը»
17:33, 10 Նյմ, 2021
Տարիներ շարունակ հայկական մամուլը գրել է պաշտպանության նախկին նախարար, «Հայաստան» դաշինքի պատգամավոր Սեյրան Օհանյանի ունեցվածքի և հատկապես նրա առանձնատան մասին,...
Հայաստանի 4-րդ նախագահի թեկնածու, Մեծ Բրիտանիայում Հայաստանի դեսպան Արմեն Սարգսյանը փետրվարի 22-ին Ազատություն ռադիակայանին տված հարցազրույցի ժամանակ, խոսելով քաղբանտարկյալների մասին,...

Оганян противоречит себе в вопросе политзаключенных
Экс-министр обороны Сейран Оганян 13 февраля в ходе пресс-конференции предвыборного альянса «Оганян-Раффи-Осканян» затронул вопрос политзаключенных в Армении.
«Политзаключенные сегодня, конечно, есть, однако сегодня я не хочу в этом направлении что-либо…»,- в частности сказал бывший министр, отвечая на вопрос журналиста.
Подобным заявлением Сейран Оганян, фактически, противоречил своей позиции в отношении политических заключенных, которая была ранее.
Согласно многочисленным правозащитникам, к числу политзаключенных причисляется доброволец, активист Володя Аветисян – боевой товарищ Сейрана Оганяна. Последний, однако, неоднократно заявлял, в том числе и в Национальном Собрании, что преследование Аветисяна не считает политическим, следовательно Аветисян не является политическим заключенным.
В 2013 году Аветисян организовывал акции протеста с требованием повысить пенсии ветеранам Карабахской освободительной войны, однако в отношении него началось уголовное преследование, якобы за мошенничество. То, что уголовное преследование в отношении Аветисяна было постановочным и ни что иное, как политическое преследование, было обосновано после принятия решения об амнистии в октябре 2013 года со стороны НС. Согласно начальной версии обвинения, амнистия должна была распространяться и на Володю Аветисяна, однако за несколько дней до этого ветерану, активисту было предъявлено другое обвинение, согласно которому Аветисян не мог бы воспользоваться амнистией.
Метки Ohanyan-Raffi-Oskanyanpolitical prisonersSeyran OhanyanVolodya AvetisyanВолодя АветисянОганян-Раффи-ОсканянполитзаключенныеСейран ОганянՍեյրան ՕհանյանՎոլոդյա ԱվետիսյանքաղբանտարկյալՕհանյան-Րաֆֆի-Օսկանյան
Международные организации называют имя политзаключенного. Специально для Армена Саргсяна
18:50, 26 Фев, 2018
Кандидат на пост 4-го президента Армении, посол Армении в Великобритании Армен Саргсян, в ходе интервью Радио Азатутюн 22 февраля, говоря...
Кто такие политические заключенные и узники совести: некоторые разъяснения
10:35, 26 Июн, 2017
В последние годы в Армении касательно ряда лиц, лишенных свободы, существует столкновение мнений, а именно - являются ли эти лица...