Հանրակրթությունը աշխարհիկ կրոնական է
Հայաստանում օրենքով սահմանվում է, որ հանրակրթական դպրոցներում ուսուցումն աշխարհիկ է, սակայն «Հայոց եկեղեցու պատմություն» առարկան ներառված է հանրային և մասնավոր դպրոցների ազգային կրթակարգի պարտադիր ուսուցման առարկայացանկում և դասավանդվում է 5-11 դասարաններում։
Հայաստանի Հանրապետությում կրթության ոլորտի պետական պատասխանատուները հայտարարում են, որ «Հայոց եկեղեցու պատմություն» առարկան չի հակասում օրենսդրությանը և կրոնական քարոզ չի իրականացնում:
ԿԳ նախկին նախարար Արմեն Աշոտյանը այս հարցում առավել առաջ էր գնացել և այս խնդրի մասին խոսողներին անվանել էր դրսից ֆինանսավորվողներ. «Մենք զեկույցի պատրաստման փուլում աշխատել ենք իրենց փորձագետների հետ: Ցավում եմ, բայց պետք է ասեմ, որ այդ «միտքը» հայտնվել է այդ զեկույցում Հայաստանի քաղաքացի, հասարակության մաս երևակայող, հայկական արմատներ ունեցող, բայց արևմտյան «մոդայիկ» տենդենցներից մեջ ֆինանսավորվող մարդկանց և կազմակերպությունների կողմից», — հայտարարել էր նախկին նախարարը՝ անդրադարձ կատարելով ՄԱԿ-ի երեխաների իրավունքների պաշտպանության հանձնաժողովի  զեկույցին:
Այն, որ «Հայոց եկեղեցու պատմություն» առարկան աշխարհիկ բնույթ չի կրում ապացուցում են ԿԳՆ կողմից հաստատված չափորոշիչները: Հանրակրթական ավագ դպրոցի «Հայոց եկեղեցու պատմություն» առարկայի ծրագիրը, որը նախատեսված է առարկան դասավանդող ուսուցիչների համար և նրանց հիմնական ուղեցույցն է հերքում է կրթության ոլորտի պատասխանատուների հավաստիացումները:
Օրինակ, վերը հիշատակված ծրագրի 30-րդ էջում ասվում է, որ ավագ դպրոցն ավարտող աշակերտը պետք է կարողանա մասնակցել ազգային-եկեղեցական արարողություններին, բացատրել դրանց իմաստն ու նշանակությունը:
Հետաքրքիր է հասկանալ, թե օրինակ ավագ դպրոցի մահմեդկանության, եզիդիզմի հետևորդ կամ աթեիստ երեխան ինչպե՞ս և ինչու՞ պետք է մասնակցի Հայ առաքելական եկեղեցու կրոնական ծեսերին:
Նույն ծրագրի 31-րդ էջում պահանջվում է, որ ավագ դպրոց ավարտող աշակերտը պետք է գիտակցի Աստվածաշնչի դերը իր կյանքում: Նույն հարցն այստեղ է առաջանում․ թե ոչ քրիստոնյա աշակերտը ինչպե՞ս է իր կյանքում պատկերացնելու Աստվածաշնչի դերը:
Նմանատիպ շատ փաստեր կան նշված ծրագրում, որոնք գալիս են ապացուցելու, որ «Հայոց եկեղեցու պատմություն» առարկան աշխարհիկ բնույթ չի կրում և հակասում է հանրակրության աշխարհիկ լինելու օրենսդրական պահանջին:
Սակայն, ինչպես տեսնում ենք ՀՀ ԿԳՆ-ին այս ամենը չի հետաքրքրում, ավելին մշակվում է նոր ծրագիր, որը կրոնական քարոզը դպրոցներում առավել պետք է խորացնի: Պետական 50 դպրոցներում 2-4-րդ դասարաններում դասավանդվում է «Հայոց եկեղեցու պատմություն/քրիստոնեական դաստիարակություն» առարկան՝ որպես Կրթության նախարարության պիլոտային ծրագիր:
Հավանական է, որ շատ շուտով մենք այս առարկան ևս կտեսնենք բոլոր դպրոցներում և սրան ևս ստիպված կլինեն մասնակցել այլ կրոնական խմբերին պատկանող երեխաները:
Բորիս Մուրազի
Թեգեր` Armen AshotyanHistory of the Armenian ChurchHistory of the Armenian Church / Christian UpbringingMinistry of Education and Sciencereligious propagandaschoolАрмен АшотянИстория Армянской церквиИстория Армянской церкви/христианское воспитаниеМинистерство образования Арменииминистерство образования и наукишкольная программаԱրմեն ԱշոտյանդպրոցԿԳՆԿրթության և գիտության նախարարությունկրոնական դասընթացկրոնական կրթությունկրոնական քարոզչությունՀայոց եկեղեցու պատմությունՀայոց եկեղեցու պատմություն/քրիստոնեական դաստիարակությունհանրակրթական դպրոցներհոգևոր դաստիարակությունքարոզչությունքրիստոնեական դաստիարակությունՔրիստոնեական դաստիարակչության կենտրոն
Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության փոխնախագահ Արմեն Աշոտյանը մարտի 15-ին ֆեյսբուքյան իր էջում գրառում էր կատարել՝ անդրադառնալով Հայաստանի կողմից ձեռք բերված ՍՈՒ-30...

Общее светско-религиозное образование в Армении
В Армении законом закреплено, что в общеобразовательных школах обучение является светским, однако предмет «История Армянской церкви» включен в список обязательных учебных предметов государственных и частных школ и преподается в 5-11классах.
Ответственные за область образования в Армении объявляют, что предмет «История Армянской церкви» не противоречит законадательству и не осуществляет религиозной проповеди.
Экс-министр образования Армен Ашотян более продвинулся в этом вопросе и назвал всех тех, кто говорил об этой проблеме, финансируемыми из вне. «При подготовке доклада мы работали с их экспертами. К сожалению, эта мысль попала в доклад благодаря людям, считающим себя гражданскими активистами, имеющим армянские корни, однако являющимся носителями «модных» западных ценностей, финансируемым грантовыми организациями», – сказал Ашотян, обратившись к докладу Комиссии ООН по правам ребенка.
То, что предмет «История Армянской церкви» не носит светский характер, доказывают критерии, утвержденные Министерством образования. Программа «Истории Армянской церкви» для высшей школы, которая предназначена для преподающих этот предмет учителей, опровергает утверждения ответственных за сферу образования.
Например, на 30-ой странице вышеуказанной программы говорится, что выпускник высшей школы должен участвовать на национально-религиозных церемониях и уметь объяснять их смысл и значение.
Интересно понять, например, как и почему последователь ислама, езидизма или атеизма ребенок должен участвовать в религиозных обрядах Армянской Апостольской Церкви.
31-ая страница той же программы требует, чтобы выпускник высшей школы осознавал роль Библии в своей жизни. Тот же вопрос возникает и здесь  — как школьник не христианского вероисповедания будет представлять роль Библии в своей жизни.
Есть много подобных фактов в указанной программе, которые доказывают, что предмет «История Армянской церкви» не носит светский характер и противоречит законадательным требованиям об общем образовании светского характера.
Однако, как мы видим, это все не интересует Министерство образования Армении, более того, разрабатывается новая программа, которая должна углубить в школах религиозную проповедь. В 50 государственных школах во 2-4 классах преподается предмет «История Армянской церкви/христианское воспитание» как пилотная программа Министерства образования.
Возможно, что в скором времени и этот предмет мы увидим во всех школах и в этом тоже вынуждены будут принять участие дети других вероисповеданий.
Борис Мурази
Метки Armen AshotyanHistory of the Armenian ChurchHistory of the Armenian Church / Christian UpbringingMinistry of Education and Sciencereligious propagandaschoolАрмен АшотянИстория Армянской церквиИстория Армянской церкви/христианское воспитаниеМинистерство образования Арменииминистерство образования и наукишкольная программаԱրմեն ԱշոտյանդպրոցԿԳՆԿրթության և գիտության նախարարությունկրոնական դասընթացկրոնական կրթությունկրոնական քարոզչությունՀայոց եկեղեցու պատմությունՀայոց եկեղեցու պատմություն/քրիստոնեական դաստիարակությունհանրակրթական դպրոցներհոգևոր դաստիարակությունքարոզչությունքրիստոնեական դաստիարակությունՔրիստոնեական դաստիարակչության կենտրոն
События новейшей истории Армении отражены в учебниках истории Армении для 9-го и 12-го классов. В этих учебниках встречаются формулировки, мысли,...