Վահե Գրիգորյանն առաջխաղացման ցուցակում չի եղել․ Գևորգ Գորգիսյանը խեղաթյուրում է փաստերը
Ազգային ժողովում հունիսի 18-ին «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Գևորգ Գորգիսյանը հարց ուղղեց Սահմանադրական դատարանի դատավորի թեկնածու Վահե Գրիգորյանին՝ ծառայելուն զուգահեռ Արցախի զինվորական դատախազությունում աշխատելու վերաբերյալ։
«Ես, ճիշտն ասած, մի քիչ էլ հեռու գնացի ու փորձեցի Ձեր նշանակման փաստաթղթերը գտնել ու հանդիպեցի մի փաստաթղթի՝ 99 թ. Ռոբերտ Քոչարյանի կողմից ստորագրված` դատախազների պաշտոնեական պիտանելիության փաստաթուղթ, հետաքրքրվեցի, դա, պարզվեց, հենց առաջխաղացման ցուցակն է, այսինքն՝ 99 թ. Դուք արդեն առաջխաղացում ունեցաք…»,— հայտարարեց Գորգիսյանը։
Պատգամավորը նաև հավելեց, որ այդ նույն ցուցակում, բացի Վահե Գրիգորյանի անունից, կա Միշա Գրիգորյան անունով անձ։
«Եթե չեմ սխալվում, Միշա Գրիգորյանը Ձեր հայրն է։ Արդյո՞ք Ձեր հոր` այս համակարգում լինելը նաև օգնել է Ձեզ այս բացառիկ ձեռքբերումներում»,- հարցը եզրափակեց Գորգիսյանը։
Վահե Գրիգորյանը պատասխանեց, որ իր հայրը բանվոր մարդ է եղել, իսկ մայրը հաշվապահ է։
«Այդ Միշա Գրիգորյանը ինձ հետ կապ չունի… Ես չգիտեմ Դուք ինչ ցուցակ եք ասում, ես ընդհանրապես որևէ դատախազների առաջխաղացման ցուցակում չեմ կարող լինել»,— հայտարարեց Գրիգորյանը։
Fip.am-ը որոշեց ուսումնասիրել Գորգիսյանի նշած փաստաթղթերը և պարզեց, որ պատգամավորը մանիպուլյացիաներ է իրականացրել։
Arlis.am իրավական տեղեկատվական համակարգում որոնելով՝ գտանք 1999 թ. հունվարի 11-ին ՀՀ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի կողմից ստորագրված երկու հրամանագիր, առաջինը՝ դատախազների պիտանիության 1999 թ. ցուցակը հաստատելու, երկրորդը՝ դատախազների ծառայողական առաջխաղացման 1999 թ. ցուցակը հաստատելու մասին։
Գորգիսյանն իր խոսքում մեջբերում է պիտանիության ցուցակը, որտեղ, իսկապես, կա Վահե Միշայի Գրիգորյանի անունը՝ 103-րդ համարը։ Սակայն այս ցուցակը որևէ կապ չունի դատախազների առաջխաղացման ցուցակի հետ, ինչպես պնդում է Գորգիսյանը։ Արդեն նշել ենք, որ նույն օրը նախագահը ստորագրել է դատախազների առաջխաղացման մասին առանձին ցուցակ, որտեղ Վահե Միշայի Գրիգորյան անունը չկա։ Եվ Գևորգ Գորգիսյանի պնդումը չի համապատասխանում իրականությանը։
Ինչ վերաբերում է Վահե Գրիգորյանի հոր՝ Միշա Գրիգորյանի անվան առկայությանն այդ ցուցակում, ապա սա ևս չի համապատասխանում իրականությանը։ Ցուցակում նշված Միշա Գրիգորյանի հայրանունը Գարեգին է, սակայն Վահե Գրիգորյանի հոր հայրանունը Սերգեյ է։
Հատկանշական է, որ քիչ առաջ Aysor.am կայքը հրապարակել է  Գևորգ Գորգիսյանի մեջբերած փաստաթուղթը՝ նյութում գրելով. «Մինչդեռ Aysor.am-ին Arlis կայքում անցկացրած կարճ ուսումնասիրության արդյունքում հաջողվեց գտնել Ռոբերտ Քոչարյանի՝ 1999 թ. ստորագրած հրամանագիրը, համաձայն որի՝ դատախազների առաջմղման ցուցակի 103-րդ համարը հենց ՍԴ դատավորի ներկայիս թեկնածու Վահե Գրիգորյանն է»,- կայքը ևս մանիպուլյացիա է իրականացրել՝ պիտանիության ցուցակը ներկայացնելով որպես առաջխաղացման ցուցակ։
Ավելի ուշ Գևորգ Գորգիսյանը ֆեյսբուքյան իր էջում անդրադարձավ իր հարցադրմանը՝ նշելով, որ ինքը ոչ մի որակում չի տվել, ընդամենը ցանկացել է պարզաբանում ստանալ։ «Ինչ վերաբերում է Դատախազների պիտանիության ցուցակին, ես այն այդպես էլ անվանել եմ՝ նշելով, որ այն ժամանակին դիտարկվել է որպես առաջխաղացման ցուցակի հիմք»,- մասնավորապես, գրել է Գորգիսյանը։
Հունվարի 30-ին՝ ՄԱԿ Արդարադատության միջազգային դատարանում «Հայաստանն ընդդեմ Ադրբեջանի» հայցով լսումների ընթացքում, Ադրբեջանի ներկայացուցիչ Էլնուր Մամադովը հայտարարել է, թե Հայաստանի...

Ваге Григорян не был в списке служебного продвижения. Геворг Горгисян искажает факты
Депутат от фракции «Светлая Армения» Геворг Горгисян сегодня на зседании Национального Собрания обратился к кандидату на пост судьи Конституционного суда Ваге Григоряну относительно его работы в прокуратуре параллельно со службой в армии.
«По правде говоря, я пошел немного дальше и попытался найти документы о Вашем назначении и наткнулся на документ о должностной пригодности прокуроров, подписанный Робертом Кочаряном в 1999 году. Я поинтересовался и выяснил, что это и есть список служебного продвижения прокуроров. То есть в 1999 году у вас уже имелось продвижение …», — заявил Горгисян.
По словам депутата, в этом списке имя Ваге Григоряна идет вслед за именем человека по имени Миша Григорян.
«Если я не ошибаюсь, Миша Григорян – Ваш отец. Не связано ли Ваше продвижение с Вашим отцом?», — задал вопрос Горгисян.
В ответ Ваге Григорян отметил, что его отец был простым рабочим, а мать – рядовым бухгалтером.
«Да, Миша Григорян никакого отношения ко мне не имеет… Я не знаю, о каком списке Вы говорите. В каком-либо списке продвижения прокуроров моего имени быть не может», — заявил Григорян.
Fip.am решил изучить документы, упомянутые Горгисяном, и выяснил, что депутат совершил манипуляцию.
При поиске в правовой информационной системе Arlis.am, мы нашли два указа, подписанных вторым президентом Армении Робертом Кочаряном 11 января 1999 года. Первый – об утверждении списка пригодности прокуроров 1992г., второй – об утверждении списка служебного продвижения 1999г..
Горгисян в своем выступлении приводит список пригодности, в котором действительно присутствует имя Миши Григоряна. Однако этот список не имеет ничего общего со списком служебного продвижения, как это утверждает Горгисян. Как мы уже выше отметили, в тот же день президент подписал другой указ, в котором имени Григоряна Ваге Мишаевича нет. Следовательно, утверждение Геворга Горгисяна не соответствует действительности.
Что касается наличия в этом списке имени отца Ваге Григоряна – Миши Григоряна, то эта информация также не соответствует действительности. Отчество указанного в списке Миши Григоряна – Гарегинович, между тем как отчество отца Ваге Григоряна – Сергеевич.
Примечательно, что сегодня сайт Aysor.am опубликовал представленный Геворгом Горгисяном документ и отметил: «Между тем Aysor.am в результате поиска на сайте Arlis удалось найти подписанный президентом Армении Робертом Кочаряном в 1999 году указ, согласно которому нынешний кандидат в судьи Конституционного суда занимает 103 место в списке профессиональной пригодности и служебного продвижения прокуроров». Таким образом, сайт также совершил манипуляцию, выдав список пригодности за список продвижения.