Սիգի ապօրինի իրացման փաստերի առթիվ քրեական գործ է հարուցվել
Սիգ ձկնատեսակի ապօրինի որսի և իրացման փաստի առթիվ հարուցվել է քրեական գործ։ Ինչպես հաղորդում են գլխավոր դատախազությունից, ԶԼՄ հրապարակումների հիման վրա գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչության կողմից ուսումնասիրություն է կատարվել արդյունագործական, գյուղատնտեսական և սոցիալական նպատակներով ձկնորսության, մասնավորապես սիգ ձկնատեսակի օգտագործման ոլորտում, և սիգի որսի արգելված լինելու պայմաններում հայտնաբերվել են 2017-2018 թթ. պահածոյացման, արտահանման և այլ նպատակներով ավելի քան 44 000 կգ սիգի իրացման փաստեր։
Փաստերի ստուգման հարթակը հուլիսի 15-ին հետաքննություն էր հրապարակել, որում ներկայացված էր, թե ովքեր են կանգնած պահածոյացված սիգի արտահանման բիզնեսների հետևում։ Սիգը արտահանվում է ԱՄՆ ու Ռուսաստան։ Սիգի արդյունահանմամբ զբաղվող ընկերություններից մեկն էլ նախկին ոստիկանապետ Վլադիմիր Գասպարյանի զոքանչին՝ Հեղուշ Գալստյանին պատկանող «Գալիալիա» ՍՊԸ-ն է։ Ուշագրավ է, որ 2014-2017 թթ. «Գալիլիա» ՍՊԸ-ի տնօրենն է եղել Վահե Գուլանյանը, որը ներկայում «Սևան ազգային պարկի» տնօրենն է։
«Սննդամթերքի անվտանգության տեսչական մարմնի կողմից 2019 թ. հունվարին կատարված ստուգմամբ՝ Գեղարքունիքի մարզում գործող ՍՊ ընկերությունում արձանագրվել է պահեստում առկա 2018 թ. մարտ ամսվա արտադրության շուրջ 6000 կգ «Սևանի սիգ» տեսակի ձկան պահածո: Նշված ընկերության կազմած թվով 20 գնման ակտերի համաձայն` ընկերությունը 2017 թ. հոկտեմբեր, նոյեմբեր և դեկտեմբեր ամիսներին Ծովագյուղի ձկան շուկայից ձեռք է բերել շուրջ 11.550 կգ` ընդհանուր շուրջ 5 մլն. 600 հազար դրամի սիգ ձկնատեսակ, պահեստավորել սառնարաններում և 2018 թ. հունվար-փետրվար ամիսներին արտադրել սիգի պահածոներ:
Արարատի մարզում գործող մեկ այլ ՍՊ ընկերությունում կատարված ստուգմամբ արձանագրվել է, որ ընկերության ներկայացրած փաստաթղթերի համաձայն՝ ընկերությունը ԼՂՀ-ում գրանցված հասարակական կազմակերպությունից 2017 թ. դեկտեմբերի 6-ին 4 մլն. 800 հազար դրամով ձեռք է բերել 10.000 կգ սիգ ձկնատեսակ:
Պարզվել է նաև, որ մեկ այլ ՍՊ ընկերության կողմից էլ 2018 թ. մարտ-օգոստոս ամիսների ընթացքում Ռուսաստանի Դաշնություն է արտահանվել շուրջ 14.876 կգ ապխտած սիգ ձուկ: Նշված ՍՊ ընկերության կողմից դուրս գրված հարկային 2 հաշիվների համաձայն` վերջինս մեկ այլ ՍՊԸ-ից ձեռք է բերել 7.700 կգ կենդանի սիգ ձկնատեսակ` մատակարարման վայրը նշելով Վայոց Ձոր` «Հեր-Հեր» ջրամբար:
«Բնապահպանական իրավախախտումների հետևանքով կենդանական և բուսական աշխարհին պատճառված վնասի հատուցման սակագների մասին» օրենքի համաձայն սիգ տեսակի ձկան  ապօրինի որսի և (կամ) ոչնչացման դեպքում յուրաքանչյուր կիլոգրամի համար պատճառված վնասի հատուցման նվազագույն սակագինը սահմանվել է 1000 դրամ։
Ուսումնասիրությունների արդյունքներով՝ գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչությունում` առանձնապես խոշոր չափերով ակնհայտ հանցավոր ճանապարհով գույք ձեռք բերելու կամ իրացնելու, մի խումբ անձանց կողմից նախնական համաձայնությամբ ձկներ կամ ջրային այլ կենդանիներ արդյունահանելու, խոշոր վնաս պատճառելու հանցագործությունների հատկանիշներով հարուցվել է քրեական գործ»,- նշված է դատախազության տարածած հաղորդագրության մեջ։

По факту нелегального сбыта сига возбуждено уголовное дело
По факту нелегальной ловли и сбыта сига возбуждено уголовное дело. Как сообщает пресс-служба Генеральной прокуратуры Армении, на основании публикаций в армянских СМИ управление по защите государственных интересов Генрокуратуры РА провело проверку в сфере добычи рыбных ресурсов в промышленных, сельскохозяйственных и социальных целях и выявило факты нелегального сбыта 44 тонн рыбы сиг в течение 2017-2018 годов.
«Платформа проверки фактов» 15 июля опубликовала расследование, в котором представила информацию о том, кто стоит за экспортными бизнесами консерв из сига. Сиг экспортируется в США и Россию. Одной из компаний, занимающейся реализацией сига, является ООО «Галилиа», принадлежащая теще бывшего начальника полиции Владимира Гаспаряна – Гегуш Галстян. Примечательно, что в 2014-2017гг. директором ООО «Галилиа» был Ваге Гулоян, который сейчас занимает дожность директора национального парка «Севан».
Инспекция по безопасности общественного питания в результате проверок в январе 2019 года обнаружила на складе одной из компаний в Гегаркуникской области 6 тыс. кг консервов «Севанский сиг», произведенных в марте 2018 года. Согласно составленным 20 актам по закупке, компания приобрела на рынке рыбы в селе Цовагюх в октябре, ноябре и декабре 2017 года порядка 11 550 кг сига на общую сумму в 5,6 млн. драмов, которые она поместила в холодильные камеры и в январе-феврале 2018 года произвела из них консервы.
При проверке в другой компании, действующей в Араратской области, установлено, что хозяйствующий субъект 6 декабря 2017 года приобрел у зарегистрированной в Арцахе общественной организации 10 тыс.кг. сига на общую сумму в 4,8 млн. драмов.
Также выяснилось, что другая компания в марте-августе 2018 года экспортировала в Россию 14 876 кг копченого сига. Согласно двум налоговым документам, компания также приобрела 7 700 кг сига у другой компании, указав как место их приобретения водохранилище «Гер-Гер» в Вайоцдзорской области.
Согласно закону «О возмещении ущерба, причиненного флоре и фауне в результате экологических преступлений», минимальный штраф в случае незаконной охоты и / или уничтожения сигa установлен в размере 1000 драмов за каждый килограмм.
По результатам проверок в Управлении по защите государственных интересов Генпрокуратуры РА возбуждено уголовное дело по признакам преступлений, предусмотренных статьями УК РА: приобретение или сбыт имущества, заведомо добытого преступным путем в особо крупных размерах и незаконная добыча водных животных и растений группой лиц по предварительному сговору», — отмечается в сообщении Генпрокуратуры.