Ո՞վ է ստում տանկերի վառելիքի մասին
ՀՀ վարչապետ Կարեն Կարապետյանը մարտի 1-ին կառավարություն-ԱԺ հարցուպատասխանի ժամանակ հայտնել էր, որ անորակ վառելիքի պատճառով անցյալ տարի ապրիլյան պատերազմի ժամանակ հայկական կողմի զինտեխնիկան չէր աշխատում:
«Ունենք կասկած, որ վառարանային վառելիքը հետո գնում է, կերոսինի հետ խառնվում է, և մենք շուկայում ունենում ենք անորակ նավթամթերք: Դուք շատ լավ հիշում եք, որ ապրիլյան դեպքերի ժամանակ մենք ունեինք բազմաթիվ դեպքեր, երբ որ մեր ռազմական տեխնիկան չէր աշխատում հենց դրա պատճառով», — մասնավորապես, ասել էր Կարեն Կարապետյանը ԱԺ ամբիոնից:
Նույն կարծիքը ՀՀԿ փոխնախագահ Կարեն Կարապետյանն արել էր Ավանում կուսակցության քարոզարշավի ժամանակ մարտի 13-ին:
«Այո՛, Հայաստանում նախկինում մուտք էր գործում անորակ, նույնիսկ ոչ թե դիզվառելիք, այլ վառելիք: Այն դիզվառելիքի հետ խառնվելու դեպքում տեխնիկան չէր աշխատեցնում», — ասել էր վարչապետը:
Կարեն Կարապետյանի այս հայտարարությունները, սակայն, ըստ այլ գերատեսչությունների չեն համապատասխանում իրականությանը: Մասնավորապես, մարտի 14-ին ՊՆ-ն պաշտոնապես հերքել է բանակում անորակ վառելիքի հետ կապված խնդիրները՝ նշելով, որ վառելիքը ենթարկվում է ստուգումների, իսկ ապրիլյան պատերազմի ժամանակ տեխնիկայի խափանման դեպքեր չեն արձանագրվել:
«2016 թվականի ապրիլյան քառօրյա պատերազմի ընթացքում վառելիքի հետ կապված խնդիրների պատճառով մարտական հատուկ մեքենաների խափանման և հետևաբար մարտական առաջադրանքների կատարման ձախողման դեպքեր չեն արձանագրվել», — իր հերթին, հայտարարել է ՀՀ գլխավոր դատախազությունը ի պատասխան «Ազատություն» ռադիոկայանի հարցմանը մարտի 17-ին:
Այս տեսակետը, փաստացի, հաստատում է նաև պաշտպանության նախկին նախարար, «ՕՐՕ» դաշինքի առաջնորդ Սեյրան Օհանյանը, ով շաբաթներ առաջ հայտարարեց, որ ապրիլյան պատերազմի ժամանակ վառելիքի որակի խնդիր չի եղել:
Այսպիսով, ստացվում է, որ ՀՀ վարչապետի հայտարարությունները հերքվում են ՀՀ պաշտպանության նախարարության և ՀՀ գլխավոր դատախազության կողմից: Նման իրավիճակում ակնհայտ է, որ կողմերից մեկն ակնհայտորեն ստում է:
Հիշեցնենք, որ 2016 թվականի նոյեմբերին Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակը հանդես եկավ զեկույցով, ուր նաև նշվում էր, որ մարտական տեխնիկան չի կարողացել հասնել դիրքեր մարտկոցների և վառելիքի հետ կապված խնդրիների պատճառով:
Թեգեր` fuel for tanksKaren KarapetyanMinistry of Defenseапрельская войнаКарен КарапетянСейран Оганянтанкитопливоանորակ վառելիքապրիլյան պատերազմԿարեն ԿարապետյանՊՆՍեյրան Օհանյանվառելիքտանկեր
Դատարանի առջև կանգնած դաշնակցական պատգամավորը բնակարան է ձեռք բերել Չեխիայում, 8 մլն դրամ պարտք տվել Սեյրան Օհանյանին
12:54, 7 Օգս, 2024
Սեյրան Օհանյանի եկամուտները նվազել են․ ինչ է հայտարարագրել պատգամավորը 2022 և 2023 թվականներին
14:35, 18 Հնս, 2024
«Փաստերի ստուգման հարթակը» սկսում է ներկայացնել օրենսդիր, գործադիր և դատական իշխանությունների ներկայացուցիչների հայտարարագրերն ու նրանց եկամուտների մասին տվյալները։  Այս հրապարակմամբ...

Кто врет насчет некачественного топлива для танков?
Премьер-министр Армении Карен Карапетян в ходе правительственного часа в парламенте 1 марта заявил, что во время апрельской войны 2016г. с военной техникой возникли определенные проблемы из-за некачественного разбавленного топлива.
«У нас есть подозрение, что печное топливо смешивается с керосином, и мы на рынке имеем некачественные нефтепродукты. Вы очень хорошо помните, что во время апрельских событий у нас было много случаев, когда наша военная техника не работала именно по этой причине», — в частности сказал Карен Карапетян с амбиона НС РА.
То же самое мнение заместитель председателя Республиканской партии Армении Карен Карапетян выразил и в ходе предвыборной агитации 13 марта в административном районе Аван.
«Да, в Армению ранее поступало некачественное [дизтопливо]… даже не дизтопливо, а другое топливо, при смешивании которого с дизтопливом техника не работала», — сказал премьер-министр.
Эти заявления Карена Карапетяна, согласно другим ведомствам, не соответствует действительности. В частности, 14 марта Министерство обороны Армении официально опровергло проблемы, связанные с некачественным топливом в армии, отметив, что топливо подвергается проверкам, а случаев сбоя в работе военной техники в ходе апрельской войны 2016 года зафиксировано не было.
«В ходе апрельской четырехдневной войны 2016 года сбоев в работе боевой техники по причине проблем с топливом и, следовательно, случаев невыполнения боевых задач не было зафиксировано», — об этом в свою очередь, в ответ на запрос Радио Свобода 17 марта заявила Генеральная прокуратура Армении.
Эту точку зрения, фактически, потверждает также и бывший министр обороны Армении, лидер альянса «ОРО» Сейран Оганян, который неделями ранее заявил, что в ходе апрельской войны проблем с качеством топлива не было.
Таким образом, получается, что заявления премьер-министра Армении опровергаются Министерством обороны и Генеральной прокуратурой РА. В подобной ситуации, очевидно, что одна из сторон откровенно лжет.
Напомним, что в ноябре 2016 года Ванадзорский офис Хельсинкской гражданской ассамблеи (ВХГА) выступил с докладом, в котором отмечалось, что военная техника не смогла достичь позиций из-за проблем, связанных с аккумуляторами и топливом.