Շատերն են խոսում, որ ընտրություններից առաջ իշխանությունները դիմել են վարչական ռեսուրսի լայնամասշտաբ կիրառման, բայց երբեք չեն եղել փաստական ապացույցներ: SUT.am-ը որոշեց ստուգել կրթության ոլորտում վարչական ռեսուրսի կիրառման մասին լուրերը և հավաքեց բազմաթիվ ապացույցներ:
Մասնավորապես, մենք սկսեցինք զանգահարել հանրակրթական դպրոցների և մանկապարտեզների թվով 136 տնօրենների և ներկայանալով «Հանրապետականի շտաբից»` հարցուփորձ անել հավաքագրվող ցուցակների մասին:
Ամենը Հանրապետականի համար
Արդյունքում, հանրապետության բոլոր մարզերը և Երևանի բոլոր տարածքները ընդգրկող թվով 84 դպրոցների և 30 մանկապարտեզների տնօրեններ մեզ մանրամասն պատմեցին իրենց հավաքագրած ցուցակների մասին: Եվ ընդամենը 22 տնօրեններ հերքեցին ՀՀԿ-ի համար ցուցակների հավաքագրումը (մի մասը՝ գլխի ընկնելով, որ զանգողն իրականում Հանրապետականից չէ):
Որպես կանոն, լսելով «Հանրապետականի կենտրոնական շտաբից ա» արտահայտությունը՝ տնօրենները պատասխանում էին մեր բոլոր հարցերին (քանի՞ հոգի է ցուցակում, ո՞ւմ են այն փոխանցել, տարածքային թեկնածուներից ո՞ւմ համար են «զգուշացրել»):
Ընդ որում, հաճախ տնօրենները ներկայացնում էին այլ մանրամասներ: Այդպպիսով, մենք պարզեցինք, որ տնօրենները ցուցակները հավաքում են թե՛ անձամբ և թե՛ ուսուցիչների կամ դայակների միջոցով:
Ցուցակների ծավալները տարբեր են: Միջինում դրանց չափը 240 է դպրոցներում և 150՝ մանկապարտեզներում, իսկ երբեմն դրանք հասնում են անգամ 1700-ի: Ցուցակներում հիմնականում երեխաների ծնողներն են: Անգամ եղավ տնօրեն (Գյումրու թիվ 37 դպրոցի), որն ընդունեց, որ վախեցրել է մարդկանց, որ անպայման Հանրապետականին ընտրեն:
Մարզպետարաններ, քաղաքապետարաններ ու թաղապետարաններ
Մարզերում, որպես կանոն, ցուցակները փոխանցվում են մարզպետարանի կրթության վարչություններ (հաճախ տնօրենները նշում էին կոնկրետ պետերի անուն-ազգանունները) ու քաղաքապետարաններ, իսկ Երևանում՝ վարչական շրջանի աշխատակազմեր (թաղապետարաններ): Սակայն կային և տնօրեններ, ովքեր հպարտությամբ նշում էին, որ իրենք ցուցակները միանգամից փոխանցել են թեկնածուների շտաբներ (օրինակ՝ «Սասի Արտակի»՝ Արտակ Սարգսյանի, Սեյրան Սարոյանի, Վահրամ Բաղդասարյանի և այլն):
Մեր ճշտող հարցին, թե արդյո՞ք ընտրողների հետ «աշխատել» են նաև տարածքային թեկնածուների մասով, տնօրեններից շատերը հաստատելով տալիս էին կոնկրետ թեկնածուների անուններ: Այդ թվում՝ Արայիկ Հովհաննիսյանի, Արտակ Սարգսյանի («Սասի Արտակի»), Միհրան Պողոսյանի, Սամվել Ալեքսանյանի, Արման Սահակյանի, Վահրամ Բաղդասարյանի, Սերյան Սարոյանի, Սամվել Սանանյանի, Գեղամ Հովոյանի, Հակոբ Հակոբյանի, Բագրատ Հարությունյանի, Ռաֆիկ Գրիգորյանի անունները:
Զավեշտալի դեպք եղավ կապված Վեդի քաղաքի հետ, որի քաղաքապետարանի աշխատակազմի ղեկավարը մեզ ետ զանգեց և ասաց, որ ցուցակները դպրոցներից ինքն է հավաքել ու հարցրեց, թե ինչո՞վ կարող է օգնել:
Հարկ է նշել, որ բոլոր զանգերը կատարվել են բացառապես աշխատանքային օրերին և աշխատանքային ժամերին, գրեթե բոլոր դեպքերում, դպրոցների աշխատանքային (քաղաքային) հեռախոսահամարներին:
Չոր արդյունքներ
Ընդհանուր առմամբ, մենք զանգահարել ենք գումարային 136 դպրոցների և մանկապարտեզների տնօրեններին, որոնցից 114 տնօրեններ ընդունեցին ցուցակներ հավաքագրելու փաստը: Տնօրեններից միայն մի քանիսը ասացին, որ «դպրոցը ապաքաղաքական է»:
Տնօրեններից մոտ 75 տոկոսը ցուցակները փոխանցել է մարզպետարաններ, քաղաքապետարաններ կամ թաղապետարաններ, իսկ 25 տոկոսը՝ միանգամից Հանրապետականի շտաբներ: Իսկ տնօրեններից մեկը ցուցակը փոխանցել է միանգամից Միհրան Պողոսյանի «Քեթրին» ընկերությանը:
Դատելով մեզ հետ զրուցած տնօրենների խոսքերից` վարչական ռեսուրսների չարաշահման այս բուրգում ներգրավված են բոլոր մարզպետարանները (բացառություն են դաշնակցական մարզպետները), Երևանի համարյա բոլոր վարչական շրջանների աշխատակազմերը և բազմաթիվ քաղաքապետարաններ:
Հ.Գ. Նշենք, որ թեև մենք տնօրենների հետ խոսելիս սխալ ենք ներկայացել և առանց նախազգուշացնելու ձայնագրել ենք խոսակցությունները, սակայն այդ կերպ մենք չենք խախտել ՀՀ-ում գործող օրենսդրությունը: Իսկ այդ քայլին գնացել ենք որպես ծայրահեղ միջոց, քանի որ այս աշխատանքը իրականում պետք է անեն իրավապահները՝ օգտագործելով օպերատիվ-հետախուզական հնարավորությունները:
Մենք հրապարակում ենք միմիայն ցուցակներ հավաքագրելու փաստը ընդունած տնօրենների հետ մեր խոսակցությունների ձայնագրությունները՝ որպես վերոգրյալի ապացույց: Մենք չենք հրապարակի այն 22 տնօրենների հետ խոսակցությունների ձայնագրությունները, որոնք մեզ հետ զրույցներում չեն ընդունել ցուցակներ հավաքագրելու փաստը:

РПА злоупотребляет административным ресурсом в школах и детсадах (114 аудиозаписей)
Многие говорят, что власти перед выборами прибегнули к широкомасштабному использованию административного ресурса, но никогда никаких фактических доказательств не было. SUT.am решил проверить использование административных ресурсов в области образования и собрал многочисленные доказательства.
В частности, редакция начала обзванивать директоров 136 общеобразовательных школ и детских садов, и представляясь представителями «Республиканского штаба», расспросила их относительно списков избирателей.
Все за Республиканскую партию
В результате, директора 84 школ и 30 детских садов из всех областей республики и районов города Ереван в разговоре с Sut.am рассказали о своих списках избирателей. И всего лишь 22 директора опровергли сбор списков для РПА (некоторые догадались, что звонивший в действительности не из Республиканского штаба).
Как правило, услышав выражение «из центрального штаба Республиканской партии», директора отвечали на все вопросы (сколько людей в списке, кому они его передали, о ком из кандидатов, выдвинутых по территориальным спискам, «предупредили»).
При этом, директора часто представили и другие подробности. Так, выяснилось, что директора собирают списки как лично, так и посредством учителей и воспитателей.
Размеры списков разные. В среднем 240 людей в школах и 150 в детсадах, а иногда их число доходит даже до 1700. В списках в основном представлены родители детей. Даже попался директор (школа № 37 в городе Гюмри Ширакской области), который признал, что запугивал людей для того, чтобы они проголосовали за Республиканскую партию.
Областные администрации, мэрии и муниципалитеты
В областях, как правило, списки передаются в областные департаменты образования (зачастую директора называли конкретные имена и фамилии) и мэрии, а в Ереване – администрациям районов (муниципалитетам). Однако были и директора, которые с гордостью отмечали, что они отправили списки сразу в штабы кандидатов в депутаты (например, в штаб Артака Саркисяна (Саси Артак), Сейрана Сарояна, Ваграма Багдасаряна  и др).
На уточняющий вопрос Sut.am  «работали» ли с избирателями по части кандидатов в депутаты по территориальным спискам, многие из директоров называли конкретные имена. В их числе такие кандидаты как Араик Ованнисян, Артак Саркисян (Саси Артак), Мигран Погосян, Самвел Алексанян, Арман Саакян, Ваграм Багдасарян, Сейран Сароян, Самвел Сананян, Гегам Овоян, Акоб Акобян, Баграт Арутюнян, Рафик Григорян и т.д.
Произошел примечательный случай в городе Веди Араратской области, мэр которого перезвонил в редакцию и сказал, что он лично собрал списки из школ и спросил, чем он может помочь.
Следует отметить, что звонки выполнялись в рабочие дни и в рабочие часы, почти во всех случаях по рабочим (городским) номерам школ.
Сухие результаты
В целом редакция обзвонила директоров 136 школ и детских садов, из которых 114 признали факт сбора списков избирателей. Лишь несколько директоров сказали, что «школа аполитична».
Около 75% директоров отправили списки в областные администрации, муниципалитеты или мэрии, а 25% — сразу в республиканские штабы. А один из директоров отправил сразу в компанию «Кэтрин», принадлежащую Миграну Погосяну.
Судя по словам беседовавших с Sut.am директоров, в эту пирамиду злоупотребления административными ресурсами вовлечены все областные администрации (исключение составляют главы областных администраций, представляющие партию АРФ «Дашнакцутюн»), администрации почти всех административных районов Еревана  и многочисленные мэрии.
P.S. Отметим, что хотя сотрудники редакции представлялись директорам от имени РПА и без предупреждения записывали разговоры, однако таким образом Sut.am не нарушил действующее в Армении законодательство. А пойти на этот шаг было крайней мерой, так как эту работу в действительности должны выполнять правоохранительные органы, используя оперативно-разведывательные возможности.
Мы публикуем в качестве доказательства вышеуказанному только аудиозапизи наших разговоров с директорами, признавшими факт сбора списков. Мы не опубликуем аудиозаписи разговоров с 22 директорами, которые не признали данный факт.