Տնօրենների զանգերը աշխատանքային ժամերին են եղել
Մեկնաբանելով SUT.am կայքի մարտի 24-ի «ՀՀԿ-ն չարաշահում է վարչական ռեսուրսը դպրոցներում ու մանկապարտեզներում» հրապարակումը՝ Հանրապետական կուսակցության փոխնագահ Արմեն Աշոտյանը հայտարարեց, որ դա հակաքարոզչություն է իր կուսակցության դեմ:
Աշոտյանը «Իրազեկ քաղաքացիների միավորում» հասարակական կազմակերպությանը մեղադրեց ոչ օբյեկտիվության մեջ՝ ասելով, որ կազմակերպությունը հատուկ թիրախավորել էր հենց իրենց կուսակից տնօրեններին։
Նշենք սակայն, որ զանգերը կատարվել են բացառապես պատահական սկզբունքով, մեծամասնությունը համացանցում հասանելի հեռախոսահամարներին, որտեղ նշված չէ ոչ մի տնօրենի կուսակցական պատկանելիությունը։ Հավաստիացնում ենք, որ եթե մենք ունենայինք համապատասխան ռեսուրս զանգելու կամ նույնիսկ այցելելու Հայաստանի բոլոր դպրոցներ և մանկապարտեզներ մենք այդպես էլ կվարվեինք։
Բնական է նաև, որ պատահական սկզբունքով կատարված զանգերից պարզվեց, որ տնօրենները հիմնականում աշխատում են Հանրապետական կուսակցության համար, քանի որ այս կուսակցությունն է այսօր իշխանությունը և նա է հիմնական վարչական ռեսուրսի տիրապետողը։
Ավելին, ՀՀԿ փոխնախագահը նաև պնդեց, որ եթե  տվյալ տնօրեններն իրենց աշխատանքը իրականացրել են ոչ իրենց պաշտոնական լիազորությունների շրջանակներում, ոչ աշխատանքային ժամին, ուրեմն ակնհայտ է, որ ոչ մի խախտման մասին խոսք գնալ չի կարող։
Աշոտյանի այս պնդմանն ի պատասխան, սակայն, հրապարակում ենք կատարված զանգերի քաղվածքը, որտեղ երևում է, որ զանգերը կատարվել են բացառապես աշխատանքային ժամերին և հիմնականում աշխատանքային հեռախոսահամարներին։ Ավելին տնօրեններին հիմնականում հնարավոր չէր գտնել աշխատավայրում ժամը 16։00-ից հետո։
Բնական հարց է առաջանում, եթե տնօրենները ինչպես պնդում է Հանրապետական կուսակցությունը այդ աշխատանքը կատարել են աշխատանքային ժամերից հետո և աշխատավայրից դուրս, ապա ինչպե՞ս են այդ ցուցակները հայտնվել տնօրենների աշխատասենյակներում և աշխատանքային համակարգիչներում։
Եվ ի վերջո նշենք, որ խախտումներ հայտնաբերելու պարտականությունը դրված է Հայաստանի իրավապահ մարմինների վրա, ինչի մասին վերջին մեկ ամսում բազմիցս հայտարարել է «Իրազեկ քաղաքացիների միավորումը»։ SUT.am կայքի աշխատանքային թիմը միայն ցույց է տվել հավանական խախտումների վայրը և այն կատարող անձանց՝ օգնելով ոստիկանությանը, այլ ոչ ստանձնելով դրա պարտականությունները։

Звонки директорам школ и детсадов выполнялись в рабочие часы
Комментируя публикацию Sut.am от 24 марта «РПА злоупотребляет административным ресурсом в школах и детсадах» заместитель председателя Республиканской партии (РПА) Армен Ашотян заявил, что это умышленная антиагитация в отношении РПА.
Ашотян обвинил общественную организацию «Союз информированных граждан» в необъективности, сказав, что НПО специально выбрало мишенью именно директоров республиканцев.
Отметим, однако, что звонки выполнялись исключительно принципом случайного отбора, большинство по доступным в интернете номерам, где не отмечeна принадлежность к партии ни одного директора. Sut.am  заверяет, что если бы у команды сайта был соответствующий ресурс для того, чтобы обзвонить или даже посетить все школы и детские сады  в Армении, она так бы и поступила.
Естественно также то, что из выполненных по случайному отбору звонков выяснилось, что директора в основном работают для РПА, так как эта партия на сегодня является властью и владельцем основного административного ресурса.
Более того, зампред РПА также настоял на том, что, если директора выполняли свою работу не в рамках своих официальных полномочий,  не в рабочие часы, то очевидно, что ни о каком нарушении речи быть не может.
В ответ на это утверждение Ашотяна, Sut.am  публикует распечатку звонков, где четко видно, что звонки выполнялись исключительно в рабочие часы и в основном по рабочим номерам. Более того, директоров в основном не возможно было застать на рабочих местах после 16:00.
Возникает естественный вопрос — если директора, как утверждает РПА, проводили эту работу после работы и вне рабочих мест, то каким образом эти списки оказались у них в кабинетах и в рабочих компьютерах?
И в конце отметим, что обязанность выявлять нарушения лежит на правоохранительных органах Армении, о чем ни раз в течении месяца заявлял «Союз информированных граждан». Команда Sut.am только указала на места возможных нарушений и нарушителей, помогая тем самым Полиции, а не возлагая на себя ее обязанности.