Հասարակական տրանսպորտի գնի համեմատականներ՝ ի հեճուկս Երևանի քաղաքապետարանի
Երևանի քաղաքապետի տեղակալ Արամ Սուքիասյանը ապրիլի 21-ին Ազատություն ռադիոկայանի եթերում ներկայացրել է իրենց կատարած և առաջիկայում կատարվելիք աշխատանքները:
Անդրադառնալով երևանցիների համար թերևս ամենացավոտ` տրանսպորտի խնդրին` Սուքիասյանը, մասնավորապես ասել է, որ աշխարհում գրեթե չկա մի մայրաքաղաք, որտեղ տրանսպորտը կարժենա 100 դրամ (20 ցենտ): Սուքիասյանը փաստացի կրկնել է իր գործընկերների այն միտքը, որ այսօրվա տրանսպորտի որակը ուղիղ համեմատական է նրա սակագնին. «որքան վճարում եք, այդքան էլ ստանում եք»:
Մենք  ուսումնասիրեցինք համադրելի երկրների մայրաքաղաքներում տրանսպորտի գործող սակագները, որոնք ոչ միայն ավելի բարձր չեն, այլև որոշ դեպքերում ավելի ցածր են Սուքիասյանի նշած 20 ցենտից:
Այսպիսով, Վրաստանի մայրաքաղաք  Թբիլիսիում հասարակական տրանսպորտի սակագինը (ավտոբուսների ու մետրոյի) կազմում է 50 թեթրի (100 դրամ կամ 21 դոլարային ցենտ): Ընդ որում, Վրաստանում բոլոր միկրոավտոբուսները ունեն օդորակիչներ, իսկ տրանսպորտի մեծ մասը կազմված է նոր ավտոբուսներից:
Երևանից բավականին ավելի բարձր միջին եկամուտ և գրեթե 3 միլիոն բնակիչ ունեցող Կիևում ավտոբուսի սակագինը սկսվում է 4 հրիվնայից (75 դրամ կամ 15 ցենտ): Նույնքան արժի 52 կայարանից ու 3 գծերից բաղկացած Կիևի մետրոպոլիտենի տոմսի գինը (Երևանի մետրոպոլիտենը 5 անգամ ավելի փոքր է):
Երևանից տասնյակ անգամներ ավելի մեծ ու էականորեն ավելի հարսուստ Մոսկվայի բնակիչները օգտվում են տրոնսպորտի աբոնենտային համակարգից: Ռուսաստանի մայրաքաղաքում ամսեկան 60 անգամ երթևեկելու համար նախատեսված քարտ գնելու պարագայում մեկ ուղևորափոխադրման արժեքը կազմում է 13,3 ռուբլի (110 դրամ կամ 22 ցենտ):
Իսկ ահա Բաքվի հասարակական տրանսպորտի սակագինը մոտ 2 անգամ ավելի էժան է Երևանից՝ 0,2 մանաթ (55 դրամ կամ 11 ցենտ): Համարյա նույնքան են նաև Կիշենյովի բնակիչները վճարում ավտոբուսով երթևեկելու համար՝ 3 լեյ (70 դրամ կամ 14 ցենտ):
Այսպիսով, ի հեճուկս Երևանի փոխքաղաքապետ Արամ Սուքիասյանի պնդումների, Երևանում տրանսպորտի սակագինը էժան չէ, իսկ որոշ քաղաքների համեմատ նույնիսկ ավելի թանկ է: Ավելին, թվարկված քաղաքներում, մեղմ ասած, շատ դժվար է գտնել քաղաքի կենտրոնում միկրոավտոբուսների մեջ խցկված քաղաքացիների:

Сопоставление цен на общественный транспорт вопреки заявлениям мэрии Еревана
Заместитель мэра города Ереван Арам Сукиасян 21 апреля в эфире радиостанции «Азатутюн» представил проделанную и предстоящую работу мэрии.
Обращаясь к пожалуй самой больной для граждан столицы проблеме — транспорта, Сукиасян, в частности, сказал, что в мире почти нет ни одной столицы, где транспорт стоил бы 100 драмов (20 центов). Сукиасян, фактически, повторил мысль своих коллег относительно того, что сегодня качество транспортной услуги прямо пропорционально ее цене – «сколько платите, столько и получаете».
Мы изучили действующие в столицах сопоставимых стран тарифы на транспорт, которые не только намного выше, но и в некоторых случаях ниже, чем отмеченные Сукиасяном 20 центов.
Таким образом, в столице Грузии Тбилиси тариф на проезд в общественном транспорте  (автобусы и метро) составляет 50 тетри (100 драмов или 21 цент). При этом, в Грузии во всех микроавтобусах установлены кондиционеры, а большая часть транспорта состоит из новых автобусов.
В Киеве, который имеет более высокие средние доходы и почти 3 млн жителей, тариф на проезд в автобусе начинается от 4 гривен (75 драмов или 15 центов). Столько же стоит и билет на проезд в Киевском метрополитене, который состоит из 52 станций и 3 веток (метрополитен Еревана в 5 раз меньше).
Жители города Москва, который в десятки раз больше Еревана и значительно более богаче,  жители пользуются системой абонентской платы за проезд в общественном транспорте. В столице России в случае приобретения карты, предусмотренной на 60 проездов, стоимость одного проезда составляет 13,3 рубля (110 драмов или 22 цента).
Тариф на проезд в общественном транспорте в Баку в более чем 2 раза дешевле, чем в Ереване – 0,2 маната (55 драмов или 11 центов). Примерно столько же платят за проезд в автобусе жители Кишенева – 3 лея (70 драмов или 14 центов).
Таким образом, вопреки утверждениям заместителя мэра города Ереван Арама Сукиасяна, тариф на проезд в общественном транспорте не дешевый, а по сравнению с некоторыми городами даже намного дороже. Более того, в центрах перечисленных городов очень сложно найти микроавтобусы, мягко говоря, битком набитые гражданами.
Метки Aram Sukiasyanbusmetrominibuspublic transportYerevan municipalityавтобусАрам Сукиасянмикроавтобусмэрия ереванаобщественный транспорттарифы на проездтранспортավտոբուսերևանի քաղաքապետարանհասարակական տրանսպորտմետրոմիկրոավտոբուսսակագինտրանսպորտտրանսպորտի գինքաղաքապետ
Дезинформация: «Войска НАТО» в «метро Киева»
16:24, 25 Янв, 2022
Несколько армянских СМИ распространили видео, на котором вооруженные солдаты передвигаются в метро. В частности, по сообщению новостных сайтов «Аврора», MediaHub.am...