Ռուսաստանի «Առաջին ալիքի» «Վրեմյա» լրատվական ծրագրի սեպտեմբերի 17-ի հիմնական թողարկման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել հայ-ադրբեջանական սահմանին ՀԱՊԿ մոնիթորինգային առաքելության օպերատիվ խմբի աշխատանքներին։
Օպերատիվ խումբը՝ ՀԱՊԿ միացյալ շտաբի պետ, գեներալ-գնդապետ Անատոլի Սիդորովի գլխավորությամբ, Հայաստան է ժամանել սեպտեմբերի 15-ին՝ ՀՀ ինքնիշխան տարածքի վրա Ադրբեջանի հարձակումից երկու օր անց։
«Փաստերի ստուգման հարթակը» մի շարք ապակողմնորոշող և ակնհայտ կողմնակալ ձևակերպումներ է բացահայտել լրատվական ծրագրի թղթակից Օլեգ Շիշկինի համապատասխան ռեպորտաժում։
Լրագրողը սահմանային հայկական բնակավայրերը չի նկատում երկնքից
Լրագրող Շիշկինն իր ռեպորտաժը սկսում է ուղղաթիռի միջից, որը, իր պնդմամբ, այդ պահին թռչում է հայ-ադրբեջանական սահմանի երկայնքով՝ մոտ 2600 մետր բարձրության վրա։ Ըստ լրագրողի՝ զուգահեռաբար թռչում է նաև Օպերատիվ շտաբի զինվորականներին տեղափոխող ուղղաթիռը։
«Նրանց (նկատի ունի Օպերատիվ շտաբի զինվորականների,- խմբ․) առաջադրանքը ուշադրությամբ ուսումնասիրելն է, փաստերն արձանագրելն ու հետևություններ անելը։ Աշխատանքը սկսվում է օդում՝ սահմանի վրա։ Ներքևում գեղատեսիլ լեռնային բնապատկեր է․ բազմաթիվ կիլոմետրերի հեռավորության վրա բնակավայր չկա»,- հաղորդում է ռուսաստանցի թղթակիցը։
Ռուս լրագրողի ձևակերպումը, թե սահմանի «բազմաթիվ կիլոմետրերի հեռավորության վրա բնակավայրեր չկան», վերոհիշյալ համատեքստում, ապակողմնորոշիչ է և կարող է թյուր կարծիք ստեղծել, թե ռազմական գործողությունները չեն ընթացել խաղաղ բնակավայրերում:
Փաստացի, ՀԱՊԿ օպերատիվ առաքելության խնդիրը, ինչպես ինքը լրագրողն է նշում, ուսումնասիրելն ու փաստեր արձանագրելն է, որը վերջիններս իրականացնում են սահմանի այն ուղղություններում, որտեղից սկսվել է ադրբեջանական ագրեսիան։ Այդ ուղղություններում՝ հայ-ադրբեջանական սահմանից ընդամենը մի քանի կմ հեռավորության վրա, բազմաթիվ հայկական բնակավայրեր կան։
FIP.am-ն ավելի վաղ անդրադարձել է ադրբեջանական հարձակման թիրախ դարձած այդպիսի բնակավայրերի հեռավորությանը հայ-ադրբեջանական սահմանից։ Օրինակ՝ Գեղարքունիքի մարզի Սոթք բնակավայրը, ըստ Google Earth արբանյակային քարտեզի, գտնվում է Հայաստանի սահմանից ներս՝ ավելի քան 8․5 կմ խորքում, Սյունիքի մարզի Վերիշեն բնակավայրը՝ ավելի քան 9 կմ, Քարաշեն բնակավայրը՝ ավելի քան 3 կմ, Ջերմուկ քաղաքը՝ 13 կմ խորքում։
Ռուսաստանի «Առաջին ալիքի» լրագրողը, սակայն, չի խոսում այս բնակավայրերի՝ սահմանին մոտ գտնվելու մասին, ավելին՝ հակառակն է պնդում։ Սա տպավորություն է ստեղծում, որ ոչ թե ներխուժում-հարձակում է եղել, որի ուղիղ թիրախ են եղել բնակավայրերը, այլ բախումներ են եղել հայ-ադրբեջանական սահմանին՝ բնակավայրերից հեռու։
Միայն Բաքվի տեսակետը․ լրագրողը չի հիշատակում զոհված ու վիրավոր հայ բնակիչներին
Ռուսաստանի «Առաջին ալիքի» լրագրողը ռեպորտաժում ներկայացնում է նաև միայն ադրբեջանական պաշտոնական այն հաղորդագրությունը, թե Բաքուն «ստիպված է եղել կրակել՝ ի պատասխան հայկական կողմի սադրանքի»։ Վերջինս, սակայն, խուսափում է հղում անել նաև հայկական կողմի պաշտոնական տեսակետին:
Ռուսաստանցի լրագրողը, շարունակելով հղում անել միայն Ադրբեջանի պաշտոնական աղբյուրներին, նշում է, որ այդ երկիրը քաղաքացիականների շրջանում երկու վիրավոր ունի։ Լրագրողը որևէ բառ չի ասում հայկական կողմից վիրավոր և զոհված քաղաքացիականների մասին։
Մինչդեռ, հայկական կողմը, ռեպորտաժի հրապարակման պահին, պաշտոնապես հայտնել էր խաղաղ բնակիչների շրջանում 7 վիրավորի և 1 զոհի մասին։ Ավելի ուշ՝ հայտնի դարձավ, որ խաղաղ բնակիչների շրջանում զոհերի թիվը հասել է 3-ի:
Այսպիսով, ռուսական «Առաջին ալիքի» ռեպորտաժը կրկնում է միայն պաշտոնական Բաքվի թեզերը ինչպես ռազմական էսկալացիայի դրդապատճառների, բախումների աշխարհագրության, այնպես էլ քաղաքացիականների շրջանում տուժածների տվյալների մասին, ինչի հետևանքով սեպտեմբերի 13-ի ադրբեջանական ագրեսիան ներկայացվում է որպես սահմանային միջադեպ և ոչ որպես ներխուժում ՀՀ ինքնիշխան տարածք, որի ընթացքում նպատակաուղղված թիրախավորվել են հայկական բնակավայրերը։

Գլխավոր Без категории
В основном выпуске информационной программы «Время» российского «Первого канала» от 17 сентября был показан репортаж о работе оперативной группы мониторинговой миссии ОДКБ на армяно-азербайджанской границе.
Оперативная группа во главе с начальником Объединенного штаба ОДКБ генерал-полковником Анатолием Сидоровым прибыла в Армению 15 сентября, через два дня после нападения Азербайджана на суверенную территорию Армении.
«Платформа проверки фактов» выявила ряд дезориентирующих и явно тенденциозных утверждений в репортаже корреспондента новостной программы Олега Шишкина.
Корреспондент не замечает с вертолета приграничные армянские населенные пункты
Специальный корреспондент Шишкин начинает свой репортаж из вертолета, который, по его словам, летит вдоль армяно-азербайджанской границы на высоте около 2600 метров. По словам корреспондента, параллельно летит вертолет с членами Оперативного штаба.
«Их задача (имеет в виду военных Оперативного штаба, — прим. ред.) – внимательно наблюдать, отмечать факты и делать выводы. Работа начинается еще в воздухе, на подлете к границе. Внизу величественный горный пейзаж. На многие километры вокруг ни одного населенного пункта», — сообщает российский корреспондент.
Формулировка российского корреспондента о том, что «на многие километры вокруг ни одного населенного пункта» в указанном контексте дезориентирует и может создать ложное представление о том, что боевые действия разворачивались не в мирных населенных пунктах.
Фактически задача оперативной миссии ОДКБ, как отмечает сам корреспондент, заключается в наблюдении и фиксации фактов, которые последние осуществляют на тех направлениях границы, где началась азербайджанская агрессия. На этих направлениях, всего в нескольких километрах от армяно-азербайджанской границы, расположено множество армянских населенных пунктов.
Ранее FIP.am представил удаленность от армяно-азербайджанской границы тех населенных пунктов, которые стали объектами атаки Азербайджана. Например, село Сотк Гегаркуникской области, согласно спутниковой карте Google Earth, находится более чем в 8,5 км от границы Армении, село Веришен Сюникской области – более чем в 9 км, село Карашен – более чем в 3 км, город Джермук – в 13 км.
Однако корреспондент российского «Первого канала» не говорит о том, что эти населенные пункты расположены вблизи границы, более того – утверждает обратное. Складывается впечатление, что было не вторжение-нападение, непосредственной целью которого были населенные пункты, а были столкновения на армяно-азербайджанской границе, вдали от населенных пунктов.
Точка зрения только Баку: корреспондент не упоминает убитых и раненых жителей Армении
В репортаже корреспондент российского «Первого канала» также приводит официальное сообщение Азербайджана о том, что Баку «был вынужден открыть огонь в ответ на провокацию армянской стороны». Последний, однако, избегает ссылаться на официальную точку зрения армянской стороны.
Российский корреспондент, продолжая ссылаться только на официальные источники Азербайджана, отмечает, что среди азербайджанского гражданского населения есть двое раненых. О раненых и погибших мирных жителях с армянской стороны корреспондент не говорит ни слова.
Между тем, армянская сторона официально сообщила о 7 раненых и 3 погибших мирных жителях.
Таким образом, в репортаже российского «Первого канала» лишь повторяются тезисы официального Баку о мотивах военной эскалации, географии столкновений, а также приводятся данные о жертвах среди мирного населения, в результате чего ​​азербайджанская агрессия 13 сентября представляется как пограничный инцидент, а не как вторжение на суверенную территорию Республики Армения, в ходе которого целенаправленно наносились удары по армянским населенным пунктам.