Հայ-ադրբեջանական բախումները Հայաստանի տարածքում են եղել
Տավուշի մարզի Բերդի (նախկին Շամշադինի) շրջանում հուլիսից 12-ից սկսված հայ-ադրբեջանական բախումների առաջին օրերին լուրեր տարածվեցին, որ հայկական կողմը գրավել է ադրբեջանական դիրք(եր)։ Այս լուրն այդպես էլ պաշտոնապես ո՛չ հաստատվեց, ո՛չ էլ հերքվեց։ Խոսակցություններ տարածվեցին նաև, որ հայկական կողմը բարձունք է գրավել։ Հուլիսի 17-ին ՊՆ ներկայացուցիչ Արծրուն Հովհաննիսյանը մամուլի ասուլիսի ժամանակ հայտարարեց, որ ո՛չ հայկական, ո՛չ էլ ադրբեջանական զինված ուժերը բարձունք չեն գրավել։ Նա որևէ հստակ բան չասաց դիրք գրավելու մասին։
Nagorno Karabakh Observer անկախ հետազոտական կայքը դեռ հուլիսի 14-ին տեղորոշել էր այն դիրքը, որից հայկական կողմը նկարահանել էր ադրբեջանական ՈւԱԶ-ի հայտնի տեսանյութը։ Ըստ կայքի՝ այդ դիրքը գտնվում է ադրբեջանական Աղդամ և հայկական Մովսես գյուղերի միջակայքում։
Իսկ արդեն հուլիսի 16-ին, երբ Պաշտպանության նախարարությունը հրապարակեց ադրբեջանական զինվորների դիերի հեռացման տեսանյութը և լուսանկարները, Nagorno Karabakh Observer-ը նշեց, որ այդ տարածքում գտնվող դիրքն է գրավել հայկական կողմը։ Դիրքը գտնվում է Ղարադաշ կամ Սև(ա)քար անունով հայտնի բարձունքի վրա։ Պաշտպանության նախարարության կողմից այն ստացել է «Անվախ» անվանումը և գտնվում է հետևյալ աշխարհագրական կոորդինատներում՝ 40.904468, 45.527870։
«Փաստերի ստուգման հարթակը» փորձեց պարզել, թե որ երկրի միջազգայնորեն ճանաչված սահմաններում է գտնվում այդ նոր («Անվախ») դիրքը: Ընդհանրապես, Տավուշի մարզում հայ-ադրբեջանական դե ֆակտո սահմանը որոշ հատվածներում էապես տարբերվում է դե յուրե ճանաչված սահմաններից։ Ըստ 1932 թվականին Խաչատուր Ավդալբեգյանի կողմից կազմված Խորհրդային Հայաստանի քարտեզի՝ Հայաստան-Ադրբեջան սահմանը Մովսես գյուղի հատվածում անցնում է Քարաբաշ կամ Քարաբաղ գագաթով, որը նույն Ղարադաշ բարձունքն է։
Google Earth և Google Maps ծրագրերում հայ-ադրբեջանական պետական սահմանը մոտավոր է նշված (բայց հիմնականում շատ մոտ է նշված քարտեզին) և հիմնականում անցնում է բարձունքների վրայով։ Այստեղ հստակ երևում է, որ հայկական կողմի գրաված «Անվախ» դիրքը գտնվում է Հայաստանի տարածքում։
Դիրքը գտնվում է լեռնաշղթայի հարավ-արևմտյան կողմում և, այդպիսով, նախկին Խորհրդային Հայաստանի տարածքում է, որի սահմաններն էլ համարվում են ՀՀ միջազգայնորեն ճանաչված սահմաններ։
Ընդ որում, ադրբեջանական բանակի կողմից Հայաստանի տարածքում կահավորված այդ դիրքը նաև էական վտանգներ էր ստեղծում հայկական Մովսես գյուղի խաղաղ բնակչության համար, ինչը, ենթադրաբար, լրացուցիչ մոտիվացիա էր հայկական բանակի համար այդ դիրքը վերցնելու համար:
Իսկ Ղարադաշ բարձունքի վրա ադրբեջանական վերահսկողության տակ մնացած դիրքը գտնվում է հենց սահմանի վրա։ Նոր դիրքի գրավմամբ հայկական կողմը զգալիորեն դժվարացրել է Ադրբեջանի կողմից Ղարադաշի դիրքի արդյունավետ օգտագործումը, քանի որ դեպի այն տանող ճանապարհն ամբողջությամբ հայտնվել է հայկական զինուժի վերահսկողության տակ։
Ադրբեջանական այդ բավականին մեծ դիրքը պատկերված է լուսանկարում: Պետական սահմանը անցնում է ուղիղ այդ դիրքի մեջտեղով: Այլ կերպ ասած՝ նույնիսկ այդ դիրքը կիսով չափ Հայաստանում է:
Ինչո՞վ է սա կարևոր
Նոր դիրքի՝ Հայաստանի տարածում գտնվելը կարևոր է հատկապես երրորդ երկրների դիրքորոշումների համատեքստում։
Այսպես, Տավուշում բախումների ժամանակ Մոլդովայի և Ուկրաինայի արտաքին գործերի նախարարությունները հայտարարություններ էին տարածել, որոնցում աջակցություն էին հայտնում Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությանը։ Այնինչ, մարտերը տեղի են ունեցել Հայաստանի տարածքում։ Բերդի շրջանում հենց Ադրբեջանն է, որ դիրքեր է կառուցել Հայաստանի տարածում։ Սա ակնհայտ երևում է նաև PAN.am-ի կողմից պատրաստված հետևյալ քարտեզում։
Թեգեր` էսկալացիաՏավուշ
Սովետական քարտեզի ու իրական պատկերի տարբերությունները. անկլավներն ու այլ տարածքները
11:16, 23 Մյս, 2021
Վերջին օրերին հանրային քննարկման առարկա է դարձել հայ-ադրբեջանական պետական սահմանի սահմանագծման և սահմանազատման գործընթաց սկսելու հարցը: Թեմայի շուրջ մի շարք...
Ինչպես էր Ադրբեջանը պատրաստվում լայնածավալ պատերազմին
16:28, 27 Սպտ, 2020
Սեպտեմբերի 27-ի վաղ առավոտյան լայնածավալ մարտեր սկսվեցին արցախա-ադրբեջանական սահմանում: Քանի դեռ Ադրբեջանը հայտարարում է, որ դիմել է հակահարձակման, մի շարք...
Ի՞նչ հանգամանքներում են զոհվել հայ զինծառայողները հուլիսյան մարտերի ժամանակ
14:55, 17 Սպտ, 2020
Օգոստոսի 28-ին՝ Սարդարապատում հուլիսյան մարտերի հերոսների պարգևատրման արարողության ժամանակ, վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն անդրադարձել էր տեղի ունեցած մարտական գործողություններին և հայտարարել,...

В первые дни армяно-азербайджанской эскаляции, которая началась с 12 июля в районе села Берд (бывший Шамшадин) Тавушской области, распространились сведения о том, что армянская сторона захватила азербайджанскую позицию (позиции). Эту информацию официально не опровергли, не подтвердили. Муссировались слухи, что армянская сторона захватила высоту. Представитель Министерства обороны Арцрун Ованнисян на пресс-конференции 17 июля заявил, что ни армянские, ни азербайджанские ВС никаких высот не захватывали. Ничего определенного о захвате позиции Ованнисян не сказал.
Независимый исследовательский сайт Nagorno Karabakh Observer еще 14 июля установил расположение позиции, с которой армянская сторона сняла кадры приближения азербайджанского УАЗа к опорному пункту в Тавуше. Согласно сайту, эта позиция расположена между азербайджанским селом Агдам и армянским селом Мовсес.
И уже 16 июля, когда Министерство обороны опубликовало видео и фотографии с телами азербайджанских военнослужащих, Nagorno Karabakh Observer отметил, что именно на этом участке армянская сторона захватила позицию. Позиция находится на высоте, известном как Гарадаш или Севкар (Севакар). Высота получила от Министерства обороны название «Анвах» («Бесстрашный») и имеет следующие географические координаты: 40.904468, 45.527870.
«Платформа проверки фактов» попыталась выяснить, в международно признанных границах какой страны находится эта новая позиция «Анвах».
В целом, де-факто армяно-азербайджанская граница в Тавушской области существенно отличается от признанных де-юре границ в некоторых районах. Согласно карте Советской Армении, составленной Хачатуром Авдалбегяном в 1932 году, армяно-азербайджанская граница на участке села Мовсес проходит через вершину Карабаша или высоту Карадаш.
В программах Google Earth և Google Maps армяно-азербайджанская государственная граница обозначена приблизительно и в основном проходит через высоты. По этим программам четко видно, что позиция «Анвах», занятая армянской стороной, находится на территории Армении.
Позиция расположена на юго-западной стороне горного хребта. Таким образом, она находится на территории бывшей Советской Армении, границы которой считаются международно признанными границами Республики Армения.
Более того, эта позиция, обставленная азербайджанской армией на территории Армении, представляла значительную опасность для гражданского населения армянского села Мовсес, что, по-видимому, стало дополнительной мотивацией для армянской армии занять эту позицию.
А позиция, оставленная на высоте Карадаш под азербайджанским контролем, расположена прямо на границе.
С захватом новой позиции армянская сторона значительно помешала Азербайджану эффективно использовать позицию Гарадаш, поскольку дорога, ведущая к ней, полностью взята под контроль ВС Армении.
Эта довольно большая позиция Азербайджана представлена на фотографии. Государственная граница проходит прямо посередине этой позиции. Другими словами, даже эта позиция в неполной мере находится на территории Армении.
Почему это важно?
Расположении новой позиции на территории Армении особенно важно в контексте позиций третьих стран.
Так, во время эскаляции в Тавуше Министерства иностранных дел Молдовы и Украины выступили с заявлениями в поддержку территориальной целостности Азербайджана. Между тем как бои происходили на территории Армении. В районе села Берд именно Азербайджан установил свои позиции на территории Армении, что четко видно на карте, подготовленной PAN.am.