Տարօրինակ բարդ ճարտարապետ․ Մեսչյանի երկու տարվա խոստումներն ու իրականությունը
Երևանի գլխավոր ճարտարապետ Արթուր Մեսչյանն օգոստոսի 4-ին ազատվեց պաշտոնից: Վերջինս նշանակվել էր այդ պաշտոնին քաղաքապետ Հայկ Մարությանի որոշմամբ՝ 2018-ի հոկտեմբերին։ Մեսչյանն այն ժամանակ նշել էր, որ պատրաստվում է պաշտոնավարել միայն երկու տարի: Վերջինս Երևանի գլխավոր ճարտարապետ էր եղել նաև 1996 թվականին՝ պաշտոնավարելով մեկ տարի:
Վերջին երկու տարվա պաշտոնավարման ողջ ընթացքում Մեսչյանն աչքի էր ընկնում քաղաքաշինության խնդիրների վերաբերյալ կտրուկ դիրքորոշումներով և երբեմն՝ իրար հակասող հայտարարություններով: «Փաստերի ստուգման հարթակը» որոշել է անդրադառնալ երկու տարիների ընթացքում Մեսչյանի արած հայտարարություններին, քաղաքում նախատեսած փոփոխություններին և դրանց արդյունքներին:
Մետրոյի «Աջափնյակ» կայարանը
Երևանում մետրոյի նոր կայարանի և ճոպանուղու կառուցման անհրաժեշտությանը Մեսչյանը հաճախ է անդրադարձել: Նա բազմիցս հայտարարել էր, որ 2020-ի սկզբին արդեն պետք է սկսվեին «Աջափնյակ» կայարանի շինարարական աշխատանքները: Ըստ Մեսչյանի՝ կայարանի կառուցման աշխատանքների ֆինանսավորման համար ներդրողներ կային, որոնք պետք է նաև կայարանի տարածքում բնակելի տներ կամ առևտրի կենտրոն կառուցեին։ «Մետրոն դա միակ օբյեկտն ա, որը միշտ փող կճարի, որովհետև շատ կարևոր օբյեկտ ա: Էստեղ կլինեն ինվեստորներ, մենք հիմա աշխատում ենք իրենց հետ: Ինվեստորներին մենք, ըստ երևույթին, կմիացնենք նաև իրացման նոր բնակելի կառույցներ կառուցելու ծրագրի մեջ, որի որոշակի տոկոս կտան մետրոյին..»,- իր պաշտոնավարման 100 օրն ամփոփող ասուլիսի ժամանակ հայտարարել էր Մեսչյանը:
Այս տարվա սկզբին «Փաստերի ստուգման հարթակը» որոշել էր պարզել, թե արդյո՞ք պահպանվում են քաղաքային իշխանությունների նշած ժամկետները և թե ինչ փուլում են ներդրողների հետ բանակցությունները: Քաղաքապետարանից տեղեկացրել էին, որ ներդրող ընկերությունը հայտնի է, իսկ աշխատանքները կմեկնարկեն գարնանը:
Երկու տարի անց
Մինչ այս պահը, սակայն, մետրոյի նոր կայարանի շինարարական աշխատանքները մեկնարկելու ուղղությամբ որևէ հստակ քայլ չի եղել: Բացի այդ, օգոստոսի 4-ին հրավիրված ասուլիսում քաղաքապետ Հայկ Մարությանը հայտարարեց, որ մետրոյի նոր կայարանը կառուցվելու է ոչ թե ներդրողների, այլ պետության միջոցներով: «Մենք մեզ վրա ենք վերցրել մրցույթի անցկացումը: Երբ կունենանք նախագիծ, այն կդնենք մրցույթի: Բաց տենդեր կլինի, և այն շինարարական ընկերությունը, որը կհաղթի, կկառուցի մետրոյի կայարանը: Այս պահին երկփուլ մրցույթի պայմաններն են գրվում», — ասաց նա։
Fip.am-ի հետ զրույցում քաղաքապետի խոսնակը նշեց, որ ներկա պահին աշխատանքների սկսման ժամկետներն ասել չեն կարող:
Նոր Նորքը Կենտրոնին կապող ճոպանուղին
2019 թ. մայիսի 14-ին լրագրողների հետ հանդիպմանը Մեսչյանը հայտարարել էր, որ Երևանի Նոր Նորքի 2-րդ զանգվածը Կենտրոնին կապող ճոպանուղու կառուցումը, ի տարբերություն մետրոյի, առավել մատչելի է և ավելի արագ կարելի է կառուցել: «Կապը լինելու է 2-րդ Մասիվից դեպի նախկին Պոլիտեխնիկ ինստիտուտի հանրակացարանների տարածքը: […] Հետագայում զարգացում կլինի դեպի Հաղթանակի այգի, բայց սկզբնական խնդիրը Նորք-քաղաքի կենտրոն կապն է»,- նշել էր քաղաքի գլխավոր ճարտարապետը:
Ճոպանուղու շինարարությունը ևս նախատեսվում էր սկսել 2020-ին: Ըստ Մեսչյանի՝ ճոպանուղու ֆինանսավորման համար բանակցություններ էին ընթանում չորս ընկերությունների հետ, որոնցից երկուսի հետ բանակցել սկսել էին դեռ քաղաքային նախորդ իշխանությունները: Մարտի 19-ին Մեսչյանը հայտարարեց, որ կա ներդրող ընկերություն և այն պատրաստ էր հենց այդ պահին սկսել ճոպանուղու շինարարությունը:
Ճոպանուղու նախագծման և շինարարական աշխատանքները, փաստացի, գործնական փուլ չեն անցնել:
Վե՞րջ, ապօրինի շինարարությանը և հողազավթմանը
Գլխավոր ճարտարապետի պաշտոնը ստանձնելուց հետո Մեսչյանը ակտիվորեն խոսում էր Երևանում ապօրինի շինարարության և հողազավթման արատավոր պրակտիկային վերջ տալու մասին։ Նա իր ելույթներում բավականին կտրուկ էր արտահայտվում և ապօրինի շինարարություն անողներին խոստանում էր, որ նրանք լուրջ խնդիրների առաջ կկանգնեն:
Մեսչյանը հայտարարում էր, որ ապօրինի շինարարությունը հողազավթման ամենակոպիտ ձևն է: «Հողազավթումը դա գողություն է երկրից, դա մեր բոլորիս ունեցվածքի գողություն է, հողազավթումը վերջացավ…։ Ոչ մի քառակուսի մետր հող մի զավթեք, որովհետև պրոբլեմ եք ունենալու, և եթե հույս ունեք, որ հետագայում կարող եք օրինականացնել, մոռացեք դրա մասին, դա չի լինելու»,- 2018 թ. նոյեմբերին հայտարարել էր Գլխավոր ճարտարապետը։
Թեև Մեսչյանը սպառնում էր չօրինականացել ապօրինի շինարարությունն ու հողազավթումը, սակայն փաստերն այլ բան են ցույց տալիս։ Fip.am-ը վերջերս հոդված էր հրապարակել, թե ինչպես է քաղաքային նոր իշխանությունը օրինականացրել «Ռոսիա» առևտրի կենտրոնի հարևանությամբ մի քանի տարի շարունակ առանց թույլտվության իրականացվող շինարարությունը: Նախկին պատգամավոր և գործարար Խաչատուր Սուքիասյանին պատկանող «Նարեկ» ՍՊԸ-ն անօրինական շինարարություն էր իրականացնում ոչ միայն իրեն պատկանող հողատարածքում, այլև համայնքի սեփականությունը հանդիսացող հողի վրա։ Արդյունքում՝ քաղաքային իշխանությունը համայնքային հողը վաճառել էր «Նարեկ» ՍՊԸ-ին։
Բարձրահարկ շենք «Ֆիզգորոդոկում»
Երևանի Աջափնյակ վարչական շրջանի Ալիխանյան եղբայրներ 6/1 հասցեում բազմաբնակարան բնակելի շենքի կառուցման դեմ համայնքի բնակիչները պայքարում են երկար ժամանակ: Համայնքի բնակիչների և Երևանի ավագանու անդամ Լևոն Զաքարյանի հետ հանդիպման ժամանակ Մեսչյանը հավաստիացրել էր, որ «Ֆիզգորոդոկում» բարձրահարկ բնակելի շենք չի կառուցվելու: Սա հաստատել է նաև Լևոն Զաքարյանը. «Ես, որպես ավագանու անդամ, այդ տարածքի մի քանի բնակիչների հետ պարոն Մեսչյանի մոտ քննարկման եմ եղել ու ինքը, իմանալով որ 500-ից ավել ստորագրություններ կան, որոնք դեմ են շենքի կառուցմանը, ասաց, որ այդ տարածքում բարձրահարկ շենք չպետք է կառուցվի, չնայած շատ վիճահարույց թեմա է»:
Հուլիսի 20-ին, սակայն, քաղաքապետարանը 12 հարկանի բազմաբնակարան բնակելի շենքի կառուցման համար «Ռատկո» ՍՊԸ-ին տվել է նախագծման թույլտվություն (ճարտարապետահատակագծային առաջադրանք):
«Հայաստանի փոքրիկ երգիչների» շենքի «հարցը լուծված» չէ
Արամի 23 հասցեում գտնվող «Հայաստանի փոքրիկ երգիչներ» մանկական ֆիլհարմոնիայի շենքը 2018 թ. սեպտեմբերին հայտնվել էր փլուզման եզրին՝ հարևանությամբ իրականացվող շինարարական աշխատանքների հետևանքով: Շենքը ներառված է պատմության և մշակույթի անշարժ հուշարձանների ցանկում և պահպանվում է պետության կողմից։ 2018 թ. նոյեմբերին Արթուր Մեսչյանը հայտարարեց, որ Արամի 23-ը չի քանդվելու, սակայն անգործության հետևանքով 2019 թ. հունվարի 12-ին փլուզվել էին շենքի պատն ու տանիքը։
Հունվարի 23-ին գլխավոր ճարտարապետը հայտարարեց, որ Արամի 23-ի հարցը «լուծված է»: Ըստ Մեսչյանի՝ կնքվել էր եռակողմ պայմանագիր, որով կառուցապատողը 14 միլիոն դրամ պետք է վճարեր իտալացի ճարտարապետի՝ նախագծման աշխատանքների համար։
Արդեն այս տարվա մայիսին Մեսչյանը հայտարարեց, որ Արամի 23-ի էսքիզը քաղաքապետարանը հաստատել է, իսկ հետագա ընթացքը քաղաքապետարանի իրավասություններից դուրս է: «Ես չեմ հասկանում էնտեղ ինչ ա կատարվում: 200 հազար եվրոյի ծրագիր էին մշակել… ու՞ր ա էդ 200 հազար եվրոն, ո՞վ պիտի տա…: Դա հարյուր տոկոսով Մշակույթի նախարարության.. գնդակը իրենց դաշտում ա»:
Այսօր Արամի 23 շենքի պատը դեռ փլուզված է, վերականգնման աշխատանքների մասին տեղեկություններ ևս չկան:
Երիտասարդական պալատի սեփականատերերի հետ հանդիպումները տեղի չունեցան
2018 թ. նոյեմբերին, անդրադառնալով 2006-ին քանդված Երիտասարդական պալատի հողատարածքին, Մեսչյանը նշել էր, որ ինքը նախատեսում է հանդիպել տարածքի սեփականատերերի հետ՝ տարածքի հարցը լուծելու համար: «..Որովհետև ես կարծում եմ, որ այդ հողատարածքը մի քիչ շատ երկար ժամանակ մնաց անմխիթար վիճակում»,- ասում էր Մեսչյանը:
Այս հարցի վերաբերյալ Մեսչյանի հաջորդ՝ 2019-ի մայիսին արված հայտարարությունը հուսադրող չէր: «Ընդհանրապես ոչ մի հնարավորություն չկա հանդիպելու կառուցապատողի հետ: Ուղղակի զուտ ֆիզիկական հնարավորություն չկա հանդիպել և խոսել և հասկանալ, թե ծրագիրը ինչ ա լինելու: Եվ ընդհանրապես, ծրագիր լինելու ա թե ոչ»,- հայտարարեց Մեսչյանը:
Հողատարածքը մինչ օրս շարունակում է մնալ անմխիթար վիճակում, իսկ տարածքում նախատեսվող աշխատանքների մասին որևէ տեղեկատվություն չկա։
Այսպիսով, ճարտարապետ, երգահան Արթուր Մեսչյանը, 2018-ին ստանձնելով Երևանի գլխավոր ճարտարապետի պաշտոնը, փաստացի, հանդես էր եկել խոստումներով և հայտարարություններով, որոնք երկու տարի անց կա՛մ չեն իրականացել, կա՛մ չեղարկվել են։
Թեգեր` Արթուր ՄեսչյանԵրևանԵրևանի քաղաքապետարան
Պապոյանը սխալվում է․ «Նեմեսիսի» հուշարձանին ՔՊ ներկա թիմի անդամները հավանություն են տվել
17:32, 12 Մյս, 2023
ԱԺ պատգամավոր (ՔՊ) Գևորգ Պապոյանը հայտարարել է, որ «Նեմեսիս» գործողության մասնակիցների հուշարձանի տեղադրման որոշում կայացնողներն այլևս իրենց քաղաքական թիմի անդամ...
Փոխքաղաքապետն ուղղում է ինքն իրեն․ նոր ավտոբուսների թվի հարցում Մարությանը ճիշտ էր
12:17, 11 Ապր, 2023
Երևանի քաղաքապետի առաջին տեղակալ, քաղաքապետի պաշտոնակատար Լևոն Հովհաննիսյանն ապրիլի 4-ին հայտարարել է, որ քաղաքապետարանն այս 4.5 տարվա ընթացքում ձեռք է...

Главный архитектор Еревана Артур Месчян 4 августа был освобожден от занимаемой должности. Последний был назначен на эту должность решением мэра Айка Марутяна в октябре 2018 года. Месчян тогда сказал, что собирается занимать эту должность всего два года. Последний был главным архитектором Еревана также в 1996 году, проработав в этой должности один год.
В течение двухлетнего пребывания в должности Месчян выделялся своей жесткой позицией по вопросам градостроительства и иногда противоречивыми заявлениями. «Платформа проверки фактов» решила рассмотреть заявления Месчяна, сделанные в течение двух лет, планируемые в городе изменения и их результаты.
Станция метро «Ачапняк»
О необходимости строительства в Ереване новой станции метро и канатной дороги Месчян говорил не раз. Он неоднократно заявлял, что к началу 2020 года должны были  начаться работы по строительству станции метро «Ачапняк». По словам Месчяна, для финансирования строительства станции были инвесторы, которые должны были построить в районе станции жилые дома или торговый центр. «Метро – это такой объект, на который всегда можно найти деньги. Будут инвесторы, с которыми мы сейчас работаем. Инвесторы, по всей вероятности, будут вовлечены в план строительства новых жилых домов на продажу, определенный процент от которых будет направлен на метро», — заявил Месчян на пресс-конференции, подводя итоги своей 100-дневной работы.
В начале текущего года «Платформа проверки фактов» решила выяснить, соблюдаются ли сроки, установленные городскими влястями, и на какой стадии находятся переговоры с инвесторами. В мэрии сообщили, что компания-инвестор известна, а работы начнутся весной.
Два года спустя
Однако пока никаких конкретных шагов для начала строительства новой станции метро не предпринято. Кроме того, на состоявшейся 4 августа пресс-конференции мэр Айк Марутян заявил, что новую станцию метро построит государство, а не инвесторы. «Мы взяли на себя проведение конкурса. Когда у нас будет проект, мы выставим его на строительный тендер. Это будет открытый тендер, и та строительная компания, которая победит, она и построит станцию метро. В настоящий момент пишутся условия двухэтапного конкурса», — сказал он.
В беседе с Fip.am пресс-секретарь мэра отметил, что на данный момент они не могут назвать даты начала работ.
Канатная дорога, связывающая административные районы Нор Норк и Кентрон
На пресс-конференции 14 мая 2019 года Месчян заявил, что строительство канатной дороги, которая свяжет административные районы Нор-Норк (2-й Нор-Норкский массив) и Кентрон, выйдет намного дешевле, чем станции метрополитена, и ее можно построить гораздо быстрее. «Канатная дорога протянется со 2-го Нор-Норкского массива до территории бывшего политехнического института. В дальнейшем будет и направление к парку Победы. Но первоочередной задачей является создание транспортного узла, который свяжет центр города с административным районом Нор-Норк», —  отметил главный архитектор.
Строительство канатной дороги также планировалось начать в 2020 году. По словам Месчяна, переговоры вокруг финансирования строительства канатной дороги велись с четырьмя компаниями. Переговоры с двумя из этих компаний стали вестись еще при прежних городских властях. 19 марта Месчян заявил, что есть компания-инвестор, которая в данный момент готова начать строительство канатной дороги.
Фактически строительные и проектные работы канатной дороги не перешли в практический этап.
Конец незаконному строительству и захвату земель?
После вступления в должность главного архитектора Месчян активно говорил о том, что следует положить конец практике незаконного строительства и захвата земель в Ереване. Он был довольно резок в своих выступлениях, обещая тем, кто занимается незаконным строительствм, серьезные проблемы.
Месчян утверждал, что незаконное строительство —  наигрубейшая форма захвата земель. «Захват земли — это воровство у страны, это воровство нашего имущества. С незаконным  захватом земель покончено. Незахватывайте ни одного квадратного метра земли, потому что у вас возникнет проблема. Если вы надеетесь, что в дальнейшем вы сможете легализовать земли, забудьте об этом. Этому не бывать», — заявил главный архитектор на пресс-конференции в ноябре 2018 года.
Хотя Месчян и пригрозил не легализовывать незаконное строительство и захват земли, однако факты говорят о другом. Недавно на сайте Fip.am была опубликована статья о том, как новые городские власти легализовали строительство, которое вот уже несколько лет ведется без разрешения возле торгового центра «Россия». ООО «Нарек», принадлежащее бывшему депутату и бизнесмену Хачатуру Сукиасяну, вело незаконное строительство не только на принадлежащей ему территории, но и на территории, принадлежащей общине. В результате городские власти продали общинный земельный участок ООО «Нарек».
Высотное здание в Физгородке
Против строительства жилого дома по адресу Братья Алиханян, 6/1 жители административного округа Ачапняк борются в течение долгого времени. На встрече с жителями общины и членом Совета старейшин Еревана Левоном Закаряном Месчян заверил, что многоэтажный жилой дом в Физгородке строиться не будет. Это подтвердил и Левон Закарян. «Как член Совета старейшин я провел обсуждение с жителями общины, в котором принял участие господин Месчян. Он, зная, что имеется более 500 подписей против строительства здания, сказал, что в этом районе многоэтажное здание построено не будет, несмотря на то, что это спорная тема».
Однако 20 июля мэрия Еревана выдала ООО «Ратко» разрешение на проектирование (архитектурно-планировочное задание) для строительства 12-этажного жилого дома.
Вопрос со зданием «Маленьких певцов Армении» не решен
Здание детской филармонии «Маленькие певцы Армении» по адресу ул. Арами, 23 в сентябре 2018 года оказалось на грани обрушения из-за проводимых по соседству строительных работ. Здание внесено в список недвижимых памятников истории и культуры и находится под охраной государства. В ноябре 2018 года Артур Месчян заявил, что здание по адресу ул. Арами, 23 снесено не будет, однако из-за бездействия 12 января 2019 года обрушились стена и крыша здания.
23 января главный архитектор объявил, что вопрос со зданием по адресу ул. Арами, 23 «решен». По словам Месчяна, был подписан трехсторонний договор, согласно которому застройщик должен был заплатить итальянскому архитектору 14 млн драмов за проектные работы.
Уже в мае этого года Месчян заявил, что мэрия одобрила эскиз здания по адресу ул. Арами, 23, а дальнейший процесс выходит за рамки компетенции мэрии. «Я не понимаю, что там происходит. Была разработана программа на 200 тысяч евро. Где те 200 тысяч евро? Кто их должен предоставить? Это на сто процентов Министерство культуры … Мяч на их поле».
Сегодня стена дома по адресу ул. Арами, 23 все еще разрушена, сведений о реставрационных работах также нет.
Встречи с владельцами Дворца молодежи не состоялись
В ноябре 2018 года, коснувшись земельного участка под снесенным в 2006 году Дворцом молодежи, Месчян отметил, он планирует встретиться с владельцами участка для решения вопроса. «… Потому что я считаю, что эта земля очень долго оставалась в плачевном состоянии», — сказал Месчян.
Следующее заявление Месчяна по этому поводу, сделанное в мае 2019 года, было не очень обнадеживающим. «Нет физической возможности встретиться с застройщиком, поговорить и понять, какой будет программа. И вообще будет программа или нет», — заявил Месчян.
Земельнуй участок по-прежнему находится в заброшенном состоянии, и информации о планируемых в этом районе работах нет.
Таким образом, архитектор, композитор Артур Месчян, вступив в должность главного архитектора Еревана в 2018 году, по сути, выступал с обещаниями и заявлениями, которые через два года либо не сбылись, либо были отменены.
Метки Արթուր ՄեսչյանԵրևաներևանի քաղաքապետարան
В результате расследования SUT.am были аннулированы незаконные договоры на 103 млн драмов
17:19, 17 Сен, 2018
Несколько месяцев назад мы коснулись одной из бюджетных закупок, сделанных мэрией Еревана. Выяснилось, что мэрия, нарушив процедуру закупок, заключила договоры...