Սեյրան Օհանյանի հայտարարագիրն ու Վահագնի թաղամասի առանձնատան «գաղտնիքը»
Տարիներ շարունակ հայկական մամուլը գրել է պաշտպանության նախկին նախարար, «Հայաստան» դաշինքի պատգամավոր Սեյրան Օհանյանի ունեցվածքի և հատկապես նրա առանձնատան մասին, ինչին ի պատասխան վերջինս մշտապես հերքել է նմանատիպ լուրերը։
Օհանյանը դեռևս 2017 թ․-ին մամուլի ասուլիսի ժամանակ հերքել էր Վահագնի թաղամասում առանձնատուն ունենալու մասին տեղեկությունը և պնդել, որ իր ունեցվածքի մասին մամուլում տեղ գտած հրապարակումներն իրականությանը չեն համապատասխանում:
«Այդ տեղեկությունները, որոնք որ կան այսօր լրատվական դաշտում, իրականությանը չեն համապատասխանում։ Միայն մեկ ճիշտ բան կա, որ Վահագնի թաղամասում, իրոք, Վահագն Հովնանյանի կողմից տարիներ առաջ, կարծեմ 2008 թվականին, ինձ նվիրվել է 1 հողակտոր, որն այլևս իմը չէ»,- ասել էր Օհանյանն ու նշել, որ Վահագնի թաղամասում  վարձով է ապրում:
«Փաստերի ստուգման հարթակն» ուսումնասիրել է Օհանյանի ունեցվածքը և փորձել պարզել, թե ինչքանով են արժանահավատ պատգամավորի կողմից դեռևս տարիներ առաջ արված հայտարարությունները։
Առանձնատուն՝ ուրիշի անունով
Սեյրան Օհանյանը 2021 թ․ հունվարին բաց նամակ էր հղել գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանին և նամակում որպես հետգրություն նշել, որ «ինքը և իր ընտանիքի անդամները Վահագնի թաղամասում որևէ շենք և շինության չեն տիրապետում»։
Այդ թաղամասում գտնվող առանձնատներից մեկի մասին, որը Օհանյանին էր վերագրվում, մամուլում տասնյակ հրապարակումներ են եղել։ Ներկայում այն ավարտին մոտ վիճակում է գտնվում։
Հայտնի առանձնատունը Վահագնի թաղամասում
FIP.am-ը դիմել է Կադաստրի կոմիտե՝ պարզելու առանձնատան սեփականատիրոջը:
Այսպես, ըստ Կադաստրից ստացված տվյալների, 2011 թ․ փետրվարին Վահագնի թաղամասում գտնվող հողատարածքը, որտեղ ներկայում կառուցված է նշված առանձնատունը, «Հովնանյան Ինտերնեյշնլ» ՍՊԸ-ից գնել է ոմն Զարուհի Տիգրանի Բադալյանը։
Հողամասը գտնվում է Վահագնի թաղամասի Քուչակի փողոց 2 հասցում և զբաղեցնում է 3700 քմ մակերես։ Հողամասի դիմաց գտնվում է «Շանթ» արհեստական լիճը։
Գնված հողատարածքը 2011 թվականին. Google Earth:
2011 թվականին 20-ամյա Զարուհի Բադալյանը հողամասը գնել է 160,000,000 դրամով, ինչը այն ժամանակվա փոխարժեքով կազմում էր շուրջ 438,860 դոլար։
Զարուհի Բադալյանը Սեյրան Օհանյանի կնոջ՝ Ռուզաննա Խաչատրյանի քրոջ դուստրն է։ Այս մասին տեղեկանում ենք ԿԸՀ ընտրողների ռեգիստրից։
Արբանյակային լուսանկարները ցույց են տալիս, որ տարածքում առանձնատան շինարարությունը մեկնարկել է 2014 թվականին, և երկու տարի անց 2858 քմ մակերեսով 3 հարկանի առանձնատունն արդեն արտաքնապես պատրաստ էր։
Կոորդինատները՝ 40.220791,44.449674
Առանձնատունը լճի դիմաց
Հատկանշական է, որ 2018 թվականին՝ հեղափոխությունից հետո, մամուլում գրվեց, որ առանձնատանը շինարարությունը դադարեցվել է։ Դա են փաստում արբանյակային լուսանկարները, որոնցում ամիսների ընթացքում որևէ փոփոխություն չի եղել։
2018-2019
Առանձնատան արբանյակային լուսանկարները 2018 ապրիլից-2019 նոյեմբեր
Շինարարությունը շարունակվել է արդեն հաջորդ տարի՝ 2019-ի նոյեմբերին։ Միաժամանակ, նոյեմբերի 8-ին Սեյրան Օհանյանի քենու դուստրը՝ Զարուհի Բադալյանը, հողամասը և առանձնատունը նվիրաբերել է Ֆրանսիայի քաղաքացի, ոմն Ժան Պիեր Ֆովոյին։
Նվիրատվության պայմանագիրը 08/11/2019 թ․
Օրեր անց՝ նոյեմբերի 12-ին, արդեն նոր սեփականատեր Ֆովոն դիմել է Երևանի քաղաքապետարան՝ ինքնակամ շինության օրինականացման համար։ Հաջորդ տարվա ապրիլի 20-ին քաղաքապետարանը հաստատել և օրինականացրել է ինքնակամ կառուցված առանձնատունը՝ պարտավորեցնելով համայնքային բյուջե վճարել 6 միլիոն դրամ։
82-ամյա Ժան Պիեր Ֆովոն, համաձայն Կադաստր ներկայացրած փաստաթղթերի, Ֆրանսիայի քաղաքացի է, ծնվել է Ալժիրում և բնակվում է Խորվաթիայի Վիր կղզում։
Նույն օրը՝ նոյեմբերի 12-ին, Երևանի նոտարական տարածքում Ժան Պիեռ Ֆովոն առանձնատան գործերով իրեն ներկայացուցիչ է ընտրել Սեյրան Օհանյանի փաստաբան Կարեն Մեժլումյանին, որը ներկայում դատարանում «ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի և մյուսների» գործով Օհանյանի պաշտպանն է։
Այդ օրվանից սկսած՝ առանձնատան հետ կապված բոլոր գործերով որպես ներկայացուցիչ զբաղվել է Մեժլումյանը, և Ֆովոն այլևս փաստաթղթերում չի հիշատակվում։
Հատկանշական է, որ ըստ Կադաստրի կոմիտեից ստացած տվյալների՝ Հատուկ քննչական ծառայությունը 2020 թ․ մայիսի 21-ին դիմել է Կադաստր՝ խնդրելով տրամադրել առանձնատան կադաստրային գործը Թիվ 58158519 քրեական գործի՝ «Ձորա ՀԷԿ»-ի նախաքննության շրջանակում։ Հիշեցնենք, որ այս գործով Սեյրան Օհանյանն անցնում է մեղադրյալի կարգավիճակով։
Ըստ ՀՔԾ մամուլի հաղորդագրության՝ հիմք ընդունելով 2010 թ․ դեկտեմբերի 16-ին ՊՆ-ի կողմից մշակված կառավարության գաղտնի որոշման նախագիծը՝ ՊՆ-ն, որպես «Ձորա ՀԷԿ» ՓԲԸ պետական սեփականություն հանդիսացող բաժնետոմսերի փաթեթի կառավարման լիազորություններն իրականացնող մարմին, 3․6 մլրդ․ դրամով ՀԷԿ-ը և ընկերության ողջ գույքը օտարել է «Ձորագետ Հիդրո» ՍՊ ընկերությանը, երբ շուկայական արժեքը կազմել է 4 մլրդ 646 մլն 400 հազ․ դրամ: Արդյունքում պետությանը 1 մլրդ 46․4 մլն դրամի վնաս է հասցվել։
Վարձով տուն՝ առանց վարձակալության պայմանագրի
Սեյրան Օհանյան բնակվում է Վահագնի թաղամաս, 3 տեղամաս, Արփա-30 հասցեում գտնվող «Արարատ-1» տիպի առանձնատանը։
Սեյրան Օհանյանի կողմից օգտագործվող առանձնատունը Վահագնիում
Շինությունն ունի 498.9 քմ մակերես և գտնվում է 1108 քմ հողատարածքում։ Հենց այս հասցեն էր Օհանյանը պատգամավորի թեկնածուի հայտարարագրում նշել որպես բնակության վայր։
FIP.am-ին Վահագնի թաղամասի վաճառքի բաժնից հայտնեցին, որ «Արարատ-1» բնակելի առանձնատան 1-ամսյա վարձակալության գինը սկսվում է 2500-3000 ԱՄՆ դոլարից, իսկ վաճառվելու դեպքում մեկնարկային արժեքը 550,000 դոլար է:
Կոնկրետ Սեյրան Օհանյանի զբաղեցրած առանձնատունը, սակայն, պատկանում է ոչ թե «Հովնանյան Ինտերնեյշնլ» ՍՊԸ-ին, այլ ոմն Կարինե Բարսեղյանին: Ընդ որում, թեև Օհանյանը նախկինում բազմիցս հայտարարել էր, որ վարձով է բնակվում, Կադաստրի փաստաթղթերում բացակայում է վարձակալության պայմանագիրը։
Այս երկու առանձնատները, չնայած տարբեր տեղամասերում են, բայց գտնվում են իրարից 500 մետր հեռավորության վրա։
Կառուցվող և Օհանյանի վարձակալած առանձնատները Վահագնի թաղամասում
Իսկ ի՞նչ է հայտարարագրել
Որպես պաշտպանության նախարար պաշտոնավարման 10 տարիներից վերջին 3 տարվա ընթացքում Սեյրան Օհանյանը Բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց էթիկայի հանձնաժողով ներկայացրել է 7 հայտարարագիր, որոնցում, սակայն, որևէ շարժական, անշարժ գույք կամ թանկարժեք գույք չի հայտարարագրել, իսկ վերջին՝ պաշտոնը դադարեցնելու հայտարարագրում ներկայացրել է 18 մլն․ դրամ դրամական միջոցներ (2011-ին՝ 11․5 մլն․)։
Իսկ արդեն ըստ 2021 թ․ հոկտեմբերին ներկայացրած՝ պատգամավորի պաշտոն ստանձնելու հայտարարագրի՝ ՊՆ նախկին նախարարը համասեփականության և սեփականության իրավունքներով տիրապետում է 5 բաժին հողամասի, որոնցից մեկի վրա նաև շինությունը դեռևս իրավունքների պետական գրանցում չի ստացել կամ ինքնակամ է։ Դրանք, ըստ հայտարարագրի, ձեռք են բերվել 1991 թ․-ին։
Ըստ ներկայացված հայտարարագրի՝ բոլոր 5 հողամասերը գտնվում են Կոտայքի մարզի Մրգաշեն գյուղում, որտեղ էլ հենց գտնվում է Օհանյանի հայրական տունը։ Սա հաստատում են նաև Կադաստրից ստացված փաստաթղթերը, համաձայն որոնց՝ միայն Մրգաշենում Օհանյանը համատեղ սեփականության իրավունքով տիրապետում է 1 կտոր հողամասի և 1 առանձնատան, իսկ սեփականության իրավունքով՝ 3 հողամասի։ Այս հողակտորները միասին զբաղեցնում են ավելի քան 34,300 քմ (3․4 հա) տարածք։
Հատկանշական է, որ այս հողամասերից մեկը, որի մակերեսը կազմում է 2021.3 քմ,  Սեյրան Օհանյանին օտարվել է Մրգաշենի համայնքապետի 2021 թ․ մայիսի 23-ի N128 որոշմամբ՝ ընդամենը 13,650 դրամով։
Պատգամավորի թեկնածուի հայտարարագրում Օհանյանը որպես դրամական միջոց հայտարարագրել էր 2700 ռուբլի (մոտ 18 հազ․ դրամ)։ Իսկ արդեն պատգամավորի հայտարարագրում Օհանյանը նշել է 18 ռուբլի ավել՝ 2718 ռուբլի գումար։
Բացի այդ, Օհանյանը հայտարարագրել է նաև Աջափնյակ վարչական շրջանում գտնվող, որպես երրորդ անձին սեփականության իրավունքով պատկանող, բայց փաստացի իր կողմից տնօրինվող 1 հողամաս և շինություն։ Շինությունը հայտարարագրում նշված է որպես դեռևս իրավունքի պետական գրանցում չստացած կամ ինքնակամ շինություն։
Շինության և հողամասի կոնկրետ հասցեն, դրանց մակերեսը և իրական սեփականատիրոջ տվյալները պաշտպանված են և հասանելի չեն, սակայն FIP․am-ի հետ հեռախոսազրույցում Սեյրան Օհանյանը հայտնեց, որ դա Վահագնի թաղամասում իր կողմից վարձակալվող առանձնատունն է, որը, սակայն, իրականում իր ընկերներն են իրեն անվճար տրամադրում և այդ պատճառով է, ոչ չկա կնքված վարձակալության պայմանագիր։
«Այդ տունը, որտեղ որ ապրում ենք հիմա, մեր ընկերոջ տունն է, և մեր ընկերը այն մեզ տրամադրել է, որ բնակվենք այնտեղ, մինչև մեր տան հարցը լուծենք։ Վարձակալություն չէ»,- ասաց Օհանյանը։
Ռուզաննա Խաչատրյանը
Սեյրան Օհանյանի կինը՝ Ռուզաննա Խաչատրյանը, առհասարակ չի ներկայացրել որպես պաշտոնատար անձի (պատգամավորի) ամուսին իր հայտարարագիրը։
Հայտարարագրերի ռեգիստրում նրա կողմից ներկայացված վերջին հայտարարագիրը 2015 թվականի է, որում, սակայն, Խաչատրյանը չի հայտարարագրել սեփականության և ընդհանուր սեփականության իրավունքով իրեն պատկանող Քանաքեռ-Զեյթուն, Ռուբինյանց փ․ 1 շ․ 1 հասցեով և Կենտրոն, Նալբանդյան փ․ 98 շ․ 4 հասցեով բնակարանները։ Բնակարանները ձեռք են բերվել 2002 և 2005 թվականներին։
Այսօր արդեն, համաձայն կադաստրային տվյալների, Խաչատրյանը չի տիրապետում որևէ անշարժ գույքի։ Ռուբինյանց փողոցի վրա գտնվող բնակարանը 2019-ի սեպտեմբերին նվիրատվությամբ փոխանցել է իր մայրիկին՝ Հասմիկ Մելիքյանին և Մարսել Չիլինգարյանին, իսկ Նալբանդյանի փողոցի բնակարանը 2021 թ․ հունիսին տարաժամկետ վճարման պայմանագրով վաճառվել է ոմն Կարինե Մարգարյանին։
Սեյրան Օհանյանի որդին՝ Արթուր Օհանյանը, ըստ Կադաստրի կոմիտեի տրամադրած տվյալների, համատեղ սեփականության իրավունքով տիրապետում է Մրգաշեն 6-րդ փողոց 38 հասցեում գտնվող առանձնատանը։
Օհանյանի տեսակետը
Պարզաբանումներ ստանալու համար FIP.am-ը կապ հաստատեց Սեյրան Օհանյանի հետ, որը մեր հարցին, թե ինչպես է իր կնոջ քրոջ աղջիկը՝ Զարուհի Բադալյանը 2011 թ․-ին գնել առանձնատուն 160 մլն․ դրամով պատասխանեց, որ տեղյակ չէ և անձնական հարցերին չի ցանկանում պատասխանել։
«Ես արդեն մեկ անգամ պատասխանել եմ, որ այդ առանձնատունը իմը չէ»,- հավելեց Օհանյանը։
Հարցին, թե 2021 թ․ պատգամավորի հայտարարագրով ներկայացված՝ Մրգաշեն գյուղում առանձնատունը և հողամասերը ինչու չէին արտացոլված 2013-2016 թթ․ հայտարարագրերում, պատասխանեց, որ պարզապես մոռացել էր։
«Այդ տունը իմ հայրական տունն է, որտեղ ես համատեղ սեփականատեր եմ։ Հողամասեր էլ կան, որ 1992 թվականին, երկու կտոր հող, տվել էին։ Գյուղում են եղել, որոնց մասին ես մոռացել էի և ներկայումս հայտարարագրել եմ, որովհետև հիմա նոր հայտարարագրերի ներկայացման կարգն է փոխվել և դրա համար գյուղի ու ծնողների հետ կապված հայտարարագրել եմ»,-ասաց Օհանյանը։
Նախկին ՊՆ նախարարը նաև հայտնեց, որ իր տեղեկություններով՝ իր կինը պատգամավորի ամուսնու հայտարարագիր ներկայացնելու հայտ նոր է ստացել և մեկամսյա ժամկետում այն կներկայացնի։
FIP.am-ը նաև կապ հաստատեց Ռուզաննա Խաչատրյանի քրոջ՝ Սոնա Խաչատրյանի հետ և հարցրեց, թե ինչ միջոցներով է իր դուստրը 160 մլն․ դրամով առանձնատուն գնել Վահագնի թաղամասում։ Հարցը լսելուց հետո տիկին Խաչատրյանը պատասխանեց, որ սա հեռախոսային զրույց չէ և չի ցանկանում մեկնաբանել, ինչից հետո միանգամից վայր դրեց խոսափողը։
Թեգեր` հայտարարագիրՍեյրան ՕհանյանՎահագնի թաղամաս
Օրերս «Փաստերի ստուգման հարթակը», ուսումնասիրելով մի շարք բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց հայտարարագրերը, հայտնաբերել էր, որ մինչև 2020 թվականը պաշտոնատար անձանց ընտանիքի...
«Պատիվ ունեմ» դաշինքի պատգամավորների գույքն ու եկամուտները
19:26, 24 Նյմ, 2021
Հանրապետական և «Հայրենիք» կուսակցություններից կազմված «Պատիվ ունեմ» դաշինքը 8-րդ գումարման Ազգային ժողովում ներկայացված է 7 պատգամավորներով։  Հանրային ծառայության մասին օրենքի...

В течение многих лет армянская пресса писала об имуществе, в особенности об особняке, бывшего министра обороны, депутата от блока «Айастан» Сейрана Оганяна. В ответ последний всегда опровергал подобные слухи.
Во время пресс-конференции в 2017 году Оганян опроверг информацию о том, что ему принадлежит особняк в жилом квартале Ваагни, заявив, что публикации в прессе касательно его имущества не соответствуют действительности.
«Те сведения, которые муссируются в СМИ, не соответствуют действительности. Правда в том, что в 2008 году Ваагн Овнанян подарил мне земельный участок, который больше мне не принадлежит», — сказал Оганян, отметив, что арендует дом в квартале Ваагни.
«Платформа проверки фактов» изучила принадлежащее Оганяну имущество и попыталась выяснить, насколько правдоподобны заявления депутата, сделанные им много лет назад.
Зарегистрированный на другое лицо особняк
Сейран Оганян в январе 2021 года направил открытое письмо генеральному прокурору Артуру Давтяну, отметив в качестве постскриптума, что «он и члены его семьи не владеют никаким зданием и строением в квартале Ваагни».
В прессе опубликованы десятки статей об одном из особняков в этом квартале, приписываемом Оганяну. В настоящее время строительство этого дома близится к завершению.
FIP.am обратился в Комитет кадастра для установления владельца особняка.
Так, по данным Комитета кадастра, земельный участок в квартале Ваагни, на котором в настоящее время построен упомянутый особняк, в феврале 2011 года приобрела некая Бадалян Заруи Тиграновна из ООО «Овнанян Интернэшнл».
Земельный участок расположен на 2-ой улице Кучака в квартале Ваагни и занимает площадь 3700 квадратных метров. Перед участком находится искусственное озеро «Шант».
В 2011 году 20-летняя Заруи Бадалян купила землю за 160 000 000 драмов, что по тогдашнему курсу составляло около 438 860 долларов.
Заруи Бадалян – племянница жены Сейрана Оганяна Рузанны Хачатрян. Об этом узнаем из реестра избирателей ЦИК.
На спутниковых снимках видно, что строительство особняка в этом квартале началось в 2014 году, а через два года был возведен 3-х этажный особняк площадью 2858 квадратных метров.
Координаты: 40.220791,44.449674
Примечательно, что в 2018 году, после революции, в прессе писали, что строительство особняка приостановлено. Об этом свидетельствуют спутниковые снимки, на которых месяцами никаких изменений не происходило.
Спутниковые снимки особняка с апреля 2018 по ноябрь 2019
Строительство продолжилось уже в следующем году, в ноябре 2019 года. В то же время 8 ноября племянница жены Сейрана Оганяна Заруи Бадалян подарила земельный участок и особняк гражданину Франции Жан-Пьеру Фово.
Спустя несколько дней, 12 ноября, новый владелец Фово обратился в мэрию Еревана за легализацией самовольно возведенного строения. 20 апреля следующего года муниципалитет утвердил и легализовал самовольно построенный особняк, обязав выплатить 6 млн драмов в общинный бюджет.
Согласно документам, представленным Комитетом кадастра, 82-летний Жан-Пьер Фово является гражданином Франции. Он родился в Алжире и проживает на хорватском острове Вир.
В тот же день, 12 ноября, в нотариальном округе «Ереван» Жан-Пьер Фово выбрал в качестве своего представителя по делам, связанным с особняком, адвоката Карена Меджлумяна, который в суде по делу «Роберт Кочарян и другие» является защитником Сейрана Оганяна.
С этого дня всеми делами, связанными с особняком, в качестве представителя занимался Меджлумян. В документах имя Фово больше не упоминается.
Примечательно, что по данным Комитета кадастра, Специальная следственная служба (ССС) в 21 мая 2020 года обратилась в Комитет с просьбой предоставить кадастровое дело особняка в рамках предварительного расследования уголовного дела № 58158519 Дзорагетская ГЭС (Дзора ГЭС). Напомним, что по этому делу Сейран Оганян проходит в качестве обвиняемого.
Согласно сообщению ССС, 16 декабря 2010 года на основе проекта секретного решения правительства Минобороны как орган, осуществляющий полномочия по управлению пакетом акций компании ЗАО «Дзора ГЭС», являющейся государственной собственностью, отчуждил имущество компании в пользу ООО «Дзорагет Гидро» за 3 млрд 600 млн драмов, когда рыночная стоимость составляла 4 миллиарда 646 миллионов 400 тысяч драмов. В результате государству был нанесен ущерб в размере 1 млрд 46 млн 400 тыс. драмов.
Аренда дома без договора аренды
Сейран Оганян проживает в квартале Ваагни в особняке типа «Арарат-1», расположенном по адресу 3-ий участок ул. Арпа-30.
Здание площадью 498.9 кв.м находится на 1108 кв.м земли. Именно этот адрес Оганян указал в декларации о доходах кандидата в депутаты в качестве места проживания.
Как сообщили FIP.am в отделе продаж квартала Ваагни, стоимость месячной аренды особняка «Арарат-1» начинается от 2500-3000 долларов США, а в случае продажи стартовая цена составляет 550,000 долларов.
Однако особняк, в котором живет Сейран Оганян, принадлежит не ООО «Овнанян Интернэшнл», а некой Карине Барсегян. При этом, хотя ранее Оганян неоднократно заявлял, что живет в аренду, договор аренды отсутствует в кадастровых документах.
Эти два особняка хоть и находятся в разных районах, но находятся на расстоянии 500 метров друг от друга.
Что задекларировал Оганян?
За последние 3 года своего пребывания на посту министра обороны Сейран Оганян подал 7 деклараций в Комиссию по этике высокопоставленных должностных лиц, в которых, однако, он не декларировал никакое движимое, недвижимое или дорогое имущество. А в последней декларации, представленной на момент прекращения полномочий, Оганян уаказал денежные средства в размере 18 млн драмов (в 2011 году – 11.5 млн).
А уже в октябре 2021 года, согласно декларации, поданной на момент вступления в должность депутата, бывший министр обороны владеет 5 земельными участками. Построенное на одном из них здание еще не получило государственную регистрацию или является самовольным. Согласно декларации, земельные участки были приобретены в 1991 году.
Согласно поданной декларации, все 5 земельных участков находятся в селе Мргашен Котайкской области, где находится отчий дом Оганяна. Это подтверждают также документы, полученные из Комитета Кадастра, согласно которым только в Мргашене Оганян на праве совместной собственности владеет 1 земельным участком и 1 особняком, а на праве собственности – 3 земельными участками. Вместе эти участки занимают площадь более 34,300 квадратных метров (3.4 га).
Примечательно, что один из этих земельных участков площадью 2021.3 квадратных метра был отчужден Сейрану Оганяну 23 мая 2021 года решением главы общины Мргашен N128 за 13,650 драмов
В декларации кандидата в депутаты Оганян указал в качестве денежных средств 2700 рублей (около 18 тысяч драмов). А в декларации, поданной на момент вступления в должность депутата, Оганян указал на 18 рублей больше – 2718 рублей.
Помимо этого, Оганян задекларировал 1 земельный участок и 1 здание, расположенные в административном районе Ачапняк и принадлежащие на праве собственности третьему лицу, но фактически управляемые им. Здание указано в декларации как здание, которое еще не прошло государственную регистрацию или является самовольной постройкой.
Конкретный адрес здания и земельного участка, их площадь и данные реального владельца защищены и не доступны, однако в телефонном разговоре с Fip.am Сейран Оганян сообщил, что это особняк, который он арендует в квартале Ваагни. По его словам, этот дом ему бесплатно предоставили его друзья и именно поэтому договора аренды нет.
«Дом, в котором мы сейчас живем, — это дом нашего друга. Он предоставил его нам, чтобы мы жили там, пока не решим вопрос нашего дома. Это не аренда», — сказал Оганян.
Рузанна Хачатрян
Жена Сейрана Оганяна Рузанна Хачатрян декларации о доходах в качестве супруги должностного лица (депутата) не представляла. Последную декларацию Хачатрян подала в 2015 году, однако в ней она не задекларировала принадлежащие ей на праве общей собственности и на праве собственности 2 квартиры, расположенные в административном районе Канакер-Зейтун на улице Рубинянца 1/1 и административном районе Кентрон на улице Налбандяна 98/4. Квартиры были приобретены в 2002 и 2005 годах.
Сегодня, по данным Комитета кадастра, Хачатрян больше не владеет недвижимостью. В сентябре 2019 года она подарила квартиру на улице Рубинянца своей матери Асмик Меликян и Марсель Чилингарян, а квартира на улице Налбандяна в июне 2021 года была продана некой Карине Маргарян по соглашению об отсрочке платежа.
По данным Комитета кадастра, сын Сейрана Оганяна Артур Оганян на праве совместной собственности владеет частным домом, расположенном в селе Мргашен, 6-ая улица, дом38.
Точка зрения Оганяна
За разъяснениями FIP.am обратился к Сейрану Оганяну. На вопрос, как племянница его жены Заруи Бадалян в 2011 году купила особняк за 160 млн долларов, Оганян ответил, что он не в курсе и не желает отвечать на личные вопросы.
«Я уже отвечал на этот вопрос. Этот особняк не мой», — добавил Оганян.
На вопрос, почему задекларированные в 2021 году дом и земельный участок в селе Мргашен не были отражены в декларациях за 2013-2016 гг., Оганян ответил, что просто забыл их указать.
«Этот дом – дом моего отца, совладельцем в котором я являюсь. Есть также 2 земельный участка, приобретенных в 1992 году. О них я забыл. Но декларирую их сейчас, потому что теперь процедура подачи новых деклараций изменилась», — сказал Оганян.
Экс-министр обороны также сообщил, что, по его информации, заявку на подачу декларации в качестве супруги депутата его жена получила недавно и подаст ее в течение месяца.
FIP.am также связался с сестрой Рузанны Хачатрян Соной Хачатрян и поинтересовался у нее, на какие средства ее дочь купила особняк за 160 миллионов в квартале Ваагни. Выслушав вопрос, госпожа Хачатрян ответила, что это не телефонный разговор, она не желает комментировать и положила трубку.