Նոյեմբերի 16-ին Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը Առաջին ալիքին տված հարցազրույցում հայտարարել է, որ Հայաստանը դիմում է Ռուսաստանին Հայաստանի Հանրապետության և Ռուսաստանի Դաշնության միջև գոյություն ունեցող 1997 թվականի պայմանագրի շրջանակում Հայաստանի տարածքային ամբողջականությունը պաշտպանելու կոչով։
Նշենք, որ նոյեմբերի 14-ից հայ-ադրբեջանական սահմանին իրավիճակը լարվել է: Արդեն այսօր՝ նոյեմբերի 16-ին, Հայաստանի պաշտպանության նախարարությունը հայտնել է, որ ադրբեջանական ԶՈՒ ստորաբաժանումները գնդակոծության են ենթարկել հայկական դիրքերը։ Այս հրապարակման պատրաստման պահին իրավիճակը շարունակում է լարված մնալ:
«Փաստերի ստուգման հարթակն» ուսումնասիրել է Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև կնքված պայմանագիրը՝ հասկանալու, թե ինչ պարտավորություններ է այն դնում կողմերի վրա:
Հայաստանի տարածքային ամբողջականությունը խախտվել էր դեռևս մայիսին
Մայիսի 12-ին ադրբեջանական զինված ուժերը մտել էին Սյունիքի մարզի Սև լճի տարածք։ Հայաստանի տարածքային ամբողջականությունը խախտելու հիմքով Հայաստանը դիմել էր ՀԱՊԿ։
FIP.am-ն այն ժամանակ գրել էր, թե ինչ են նախատեսում ՄԱԿ-ը և ՀԱՊԿ-ը անդամ երկրների տարածքային ամբողջականության խախտման դեպքում:
Այսուհանդերձ, ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Ստանիսլավ Զասը հայտարարել էր, որ Հայաստանի հարավում իրավիճակի սրումը, որը պայմանավորված է Ադրբեջանի հետ նոր սահմանների հաստատմամբ, սահմանային միջադեպ է և չի մտնում հավաքական պաշտպանության մասին ՀԱՊԿ կանոնադրության դրույթների տակ։
Արդյունքում՝ ադրբեջանական զինված ուժերը շարունակեցին մնալ Սև լճի տարածքում, իսկ արդեն նոյեմբերի 14-ին սկսվեց ընթացիկ էսկալացիան:
Ինչ է նախատեսում 1997 թվականին ստորագրված պայմանագիրը
«Հայաստանի Հանրապետության և Ռուսաստանի Դաշնության միջև բարեկամության, համագործակցության և փոխադարձ օգնության մասին» պայմանագիրը ստորագրվել է 1997 թվականին և ուժի մեջ է մտել 1998-ին: Այն ստորագրել են Հայաստանի առաջին նախագահ Լևոն Տեր-Պետրոսյանը և Ռուսաստանի այդ պահին գործող նախագահ Բորիս Ելցինը:
Պայմանագիրը կնքվել է քսանհինգ տարի ժամկետով՝ երկարաձգվելու հնարավորությամբ:
Փաստաթուղթն անդրադառնում էր անվտանգության, տնտեսության, մշակութային և այլ ոլորտներում երկու երկրների համագործակցությանը: Երկրորդ և երրորդ հոդվածներում անդրադարձ է կատարվում միմյանց տարածքային ամբողջականությունը պաշտպանելու հարցին: Նշվում է, որ կողմերը միմյանց հետ սերտորեն կհամագործակցեն Հայաստանի և Ռուսաստանի ինքնիշխանության ու տարածքային ամբողջականության պաշտպանության և անվտանգության ապահովման գործում:
«Նրանք անհապաղ կխորհրդակցեն ամեն անգամ, երբ նրանցից մեկի կարծիքով առաջացել է նրա վրա զինված հարձակման սպառնալիք` համատեղ պաշտպանության ապահովման և խաղաղության ու փոխադարձ անվտանգության պահպանման նպատակով»,- նշվում է պայմանագրում՝ հավելելով, որ այդ խորհրդակցությունների ընթացքում կորոշվեն այն օգնության անհրաժեշտությունը, ձևերն ու չափերը, որը ստեղծված իրավիճակը հաղթահարելու նպատակով կցուցաբերեն կողմերը:
Կողմերը պարտավորվում են նաև համատեղ ձեռնարկել իրենց համար բոլոր մատչելի միջոցները` նրանց դեմ ցանկացած պետության ձեռնարկած ագրեսիայի գործողություններին հակազդելու համար և կցուցաբերեն միմյանց անհրաժեշտ օգնություն՝ ներառյալ ռազմական:
4-րդ հոդվածում արդեն՝ զինված ուժերի փոխգործակցության համատեքստում, նշվում է, որ կողմերից մեկի անվտանգության դեմ սպառնալիք առաջանալու կամ նրանցից որևէ մեկի վրա զինված հարձակման դեպքում կողմերը կառաջնորդվեն ռազմական օբյեկտների և կառույցների փոխադարձ օգտագործման սկզբունքով` ազգային զինված ուժերի համար սահմանված պայմաններով, ինչպես նաև պաշտպանական նշանակության օբյեկտների համատեղ շահագործման սկզբունքով:
Նշենք, որ փաստաթղթի տեքստում կողմերի՝ միմյանց դիմելու ընթացակարգի վերաբերյալ ոչինչ նշված չէ:
Նմանատիպ պայմանագիր Ռուսաստանն ունի նաև Ադրբեջանի հետ
Հատկանշական է, որ նմանատիպ պայմանագիր Ռուսաստանը 1997 թվականին ստորագրել է նաև Ադրբեջանի հետ:
«Բարեկամության, համագործակցության և փոխադարձ անվտանգության մասին» պայմանագրով կողմերը պայմանավորվում են համագործակցել խաղաղության հաստատման, կայունության և անվտանգության բարձրացման նպատակով ինչպես տարածաշրջանում, այնպես էլ գլոբալ հարցերում:
Կողմերը ջանքեր են ներդնելու տարածաշրջանային կոնֆլիկտները լուծելու ուղղությամբ միջազգային համընդհանուր իրավունքի՝ առաջին հերթին ինքնիշխանության, տարածքային ամբողջականության և սահմանների անձեռնմխելիության հիման վրա:
Ռուսաստանն ու Ադրբեջանը պարտավորվում են համագործակցել և աջակցել փոխադարձ ջանքերը տարածքային ամբողջականությունը և սահմանների անձեռնմխելիությունն ապահովելու համար: Ընդգծվում է, որ նրանք չեն ճանաչում միջազգայնորեն ճանաչված սահմանների՝ բռնի ուժով փոփոխությունը:
«Այն դեպքում, երբ կողմերից մեկի կարծիքով, վտանգ է սպառնում խաղաղությանը կամ խախտվում են նրա անվտանգության էական շահերը, Կողմերից յուրաքանչյուրը կարող է դիմել մյուս Կողմին շտապ խորհրդակցությունների խնդրանքով: Երկու երկրները կփոխանակեն համապատասխան տեղեկատվություն և կձգտեն համաձայնության գալ իրավիճակը հաղթահարելու համար համապատասխան միջոցների շուրջ»,- գրված է ռուս-ադրբեջանական պայմանագրի 4-րդ հոդվածում:
Առանձին կետով կողմերը դատապարտում են անջատողականությունն իր բոլոր դրսևորումներով։
Բացի այդ, կողմերից յուրաքանչյուրը պարտավորվում է չմասնակցել միմյանց դեմ ռազմական, ֆինանսական, տնտեսական բնույթի որևէ գործողության կամ միջոցառման՝ ներառյալ երրորդ երկրների միջոցով, ինչպես նաև թույլ չտալ, որ իր տարածքն օգտագործվի մյուս կողմի դեմ ուղղված ագրեսիայի կամ այլ բռնի գործողությունների համար։
Պայմանագրով կողմերից յուրաքանչյուրը ճանաչում և հարգում է մյուս կողմի՝ իր ինքնիշխանության, տարածքային ամբողջականության և սահմանների անձեռնմխելիության պաշտպանությանն ուղղված մի շարք միջոցառումների իրականացման իրավունքը:
Այսպիսով, 1997 թվականի հայ-ռուսական պայմանագիրն իրոք նախատեսում է կողմերից մեկի անվտանգությանը սպառնացող վտանգի դեպքում համագործակցության ու օգնության վերաբերյալ դրույթներ, սակայն նմանատիպ պայմանագիր Ռուսաստանն ունի նաև Ադրբեջանի հետ՝ ստորագրված նույն 1997 թվականին:
Հարկ է նշել նաև, որ ի տարբերություն ՀԱՊԿ-ի, հայ-ռուսական պայմանագրում չկան մանրամասներ միմյանց օգնության դիմելու ընթացակարգի վերաբերյալ:

Секретарь Совета безопасности Армен Григорян в интервью Первому общественному каналу 16 ноября заявил, что Армения обращается к России в рамках существующего между Республикой Армения и РФ договора 1997 года с призывом защиты территориальной целостности Армении.
Отметим, что ситуация на армяно-азербайджанской границе остается напряженной с 14 ноября. Уже сегодня, 16 ноября, Министерство обороны Армении сообщило, что подразделения ВС Азербайджана подвергли обстрелу армянские позиции. На момент написания статьи ситуация продолжала оставаться напряженной.
«Платформа проверки фактов» изучила договор, подписанный между Арменией и Россией, с целью понять, какие обязательства он налагает на стороны.
Территориальная целостность Армении была нарушена еще в мае
12 мая вооруженные силы Азербайджана вторглись на территорию озера Сев лич в Сюникской области. Армения обратилась в ОДКБ на основе нарушения территориальной целостности Армении.
FIP.am тогда писал о том, что предусматривают ООН и ОДКБ на случай нарушения территориальной целостности стран-участниц.
Тем не менее генсек ОДКБ Станислав Зась заявил, что օбострение ситуации на юге Армении в связи с установлением новой границы с Азербайджаном является «пограничным инцидентом» и не подпадает под положения устава ОДКБ о коллективной обороне․
В результате вооруженные силы Азербайджана продолжили оставаться на территории озера Сев лич, а уже 14 ноября началась нынешняя эскалация.
Что предусматривает армяно-российский договор от 1997 года?
Договор о дружбе, сотрудничестве и взаимной помощи между Российской Федерацией и Республикой Армения был подписан в 1997 году и вступил в силу в 1998 году. Его подписали первый президент Армении Левон Тер-Петросян и тогдашний президент России Борис Ельцин.
Договор заключен сроком на двадцать пять лет с возможностью продления.
В документе затронуты вопросы сотрудничества двух стран в области безопасности, экономики, культуры и других сферах. Вօ 2 и 3 статьях рассматривается вопрос защиты территориальной целостности обеих стран. Отмечается, что стороны будут тесно взаимодействовать друг с другом в деле защиты суверенитета, территориальной целостности и обеспечения безопасности Российской Федерации и Республики Армения.
«Они будут безотлагательно консультироваться между собой каждый раз, когда, по мнению одной из них, возникнет угроза вооруженного нападения на нее, в целях обеспечения совместной обороны и поддержания мира и взаимной безопасности», — отмечается в договоре. В ходе этих консультаций будут определяться необходимость, виды и размеры помощи, которую одна сторона окажет другой стороне в целях содействия преодолению возникшей ситуации.
Стороны обязуются совместно принимать все доступные им меры для противодействия актам агрессии против них со стороны любого государства и окажут друг другу необходимую помощь, включая военную.
В контексте сотрудничества между вооруженными силами статья 4 гласит, что в случае возникновения угрозы безопасности одной из сторон или вооруженного нападения на одну из них стороны будут исходить из принципа взаимного использования военных объектов и сооружений на условиях, установленных для национальных вооруженных сил, а также совместной эксплуатации объектов оборонного значения.
Отметим, что в тексте документа ничего не говорится о порядке обращения сторон друг к другу.
Аналогичный договор заключен между Россией и Азербайджаном
Примечательно, что аналогичный договор Россия заключила с Азербайджаном в 1997 году.
Договором о дружбе, сотрудничестве и взаимной безопасности стороны договариваются взаимодействовать в целях укрепления мира, повышения стабильности и безопасности как в глобальном, так и в региональном масштабе.
Стороны будут также прилагать усилия для содействия урегулированию региональных конфликтов на основе общепризнанных норм международного права, и прежде всего соблюдения и обеспечения суверенитета, территориальной целостности и нерушимости границ государств.
Россия и Азербайджан обязуются сотрудничать и поддерживать взаимные усилия, направленные на обеспечение их территориальной целостности и неприкосновенности границ. Подчеркивается, что они не признают насильственного изменения международно-признанных границ государств.
«В случае возникновения ситуации, создающей, по мнению одной из сторон, угрозу миру, нарушение мира или нарушающей существенные интересы ее безопасности, каждая из сторон может обратиться к другой стороне с просьбой о проведении безотлагательных консультаций. Обе стороны будут обмениваться соответствующей информацией и стремиться к согласованию подходящих мер для преодоления такой ситуации», — говорится в 4 статье договора.
Отдельным пунктом стороны осуждают сепаратизм во всех его проявлениях.
Помимо этого, стороны обязуются не участвовать в каких-либо действиях или мероприятиях военного, экономического и финансового характера, в том числе и через третьи страны, направленных против другой стороны, и не допускать, чтобы ее территория была использована в целях агрессии или иных насильственных действий против другой стороны.
Каждая из сторон признает и уважает право другой стороны самостоятельно определять и осуществлять комплекс мер, направленных на защиту своего суверенитета, территориальной целостности, неприкосновенности границ и обороноспособности.
Таким образом, армяно-российский договор от 1997 года действительно предусматривает сотрудничество и помощь в случае угрозы безопасности одной из сторон, однако у России есть аналогичный договор с Азербайджаном, подписанный в 1997 году.
Следует отметить также, что, в отличие от ОДКБ, в армяно-российском договоре нет подробностей касательно порядка обращения за помощью.