Հայաստանի պատվաստումային վիճակագրությունը
Հայաստանը կորոնավիրուսի դեմ պատվաստանյութեր սկսեց ներկրել և բնակչության շրջանում կիրառել 2021 թվականի գարնանը:
Առաջինը Հայաստանի բնակիչների համար հասանելի դարձան բրիտանա-շվեդական AstraZeneca-ն և ռուսական Sputnik V-ն:
«Փաստերի ստուգման հարթակը» հարցումներ էր ուղարկել Առողջապահության նախարարություն՝ պարզելու, թե մինչ օրս ինչ պատվաստանյութեր է ձեռք բերել Հայաստանը գնման ընթացակարգերով և որքան նվիրատվություն ստացել այլ երկրներից։
Նվիրատվություններ և սպառում
Ընդհանուր առմամբ, Հայաստանը ստացել է 414,000 դեղաչափ AstraZeneca։ Հոկտեմբերի վերջին արդեն այդ պատվաստանյութից շուրջ 27 հազար դեղաչափ ոչնչացվել է՝ պահպանման ժամկետը լրանալու պատճառով։
Sputnik V պատվաստանյութի շուրջ 218 հազար դեղաչափ Հայաստանին նվիրաբերել է  Ռուսաստանի Դաշնությունը։
Հայաստանը ստացել է նաև շուրջ 670 հազար դեղաչափ Moderna պատվաստանյութ։ Պատվաստանյութի առաջին չափաբաժինը նվիրաբերել էր Լիտվան, երկրորդը՝ 620 հազար դեղաչափ, Նորվեգիան։
Մինչ օրս Հայաստանը գնման ընթացակարգով ձեռք է բերել միայն 200 հազար դեղաչափ Sinopharm։ Գումար է նախատեսված նաև գերմանական Pfizer պատվաստանյութի ձեռքբերման համար։ Pfizer-ի շուրջ ծավալվող քննարկումների վերաբերյալ «Փաստերի ստուգման հարթակի» նյութը կարող եք գտնել այստեղ։
Ի պատասխան «Փաստերի ստուգման հարթակի» հարցման՝ Առողջապահության նախարարությունից հայտնեցին, որ Հայաստանը բանակցում է Ռումինիայի, Իտալիայի և Ճապոնիայի հետ՝ պատվաստանյութերի հերթական չափաբաժիններ ստանալու համար։ Առաջնահերթությունը, ըստ առողջապահական գերատեսչության, տրվելու է Moderna և Pfizer պատվաստանյութերին։
Երկիրը նաև բանակցում է ԱՄՆ-ի հետ՝ Հայաստանը հումանիտար աջակցության ծրագրում ներառելու և պատվաստանյութերի ստացման հեռանկարները քննարկելու համար։
Հիշեցնենք, որ Հայաստանը նաև ավելի քան երեք միլիարդ դրամ է հատկացրել Sinopharm և Pfizer պատվաստանյութերի ձեռքբերման համար։ Pfizer-ի բանակցությունները դեռ շարունակվում են, իսկ չինական պատվաստանյութն արդեն Հայաստանում է։
Ըստ Առողջապահության նախարարության տրամադրած տվյալների՝ Հայաստանում նոյեմբերի 5-ի դրությամբ առկա էր 55,340 դեղաչափ AstraZeneca, 67,248 դեղաչափ Sputnik V, 455,920 դեղաչափ Sinopharm, 7159 դեղաչափ Coronavac և 617,910 դեղաչափ Moderna։ Այս ընթացքում՝ նոյեմբերի 7-ից մինչև նոյեմբերի 21-ը, Հայաստանում կատարվել է նաև շուրջ 220 հազար պատվաստում։ Այսինքն՝ Հայաստանում վերջին օրերի դրությամբ, առկա է շուրջ մեկ միլիոն դեղաչափ պատվաստանյութ։
Ովքեր են պատվաստվել Հայաստանում
Ի պատասխան FIP.am-ի հարցման՝ Առողջապահության նախարարությունից տրամադրել են նաև Հայաստանում պատվաստված անձանց վիճակագրությունը՝ ըստ սեռատարիքային կազմի։
Նոյեմբերի 5-ի դրությամբ Հայաստանում պատվաստվածների 54 տոկոսը կանայք են, 46 տոկոսը՝ տղամարդիկ։ Պատվաստված անձանց մեծամասնությունը՝ 60 տոկոսը, 35-65 տարեկան են, 26․5 տոկոսը՝ 18-35 տարեկան, իսկ 65-ից բարձր տարիքի են պատվաստվածների միայն 13․5 տոկոսը։
«Փաստերի ստուգման հարթակը» հարցում էր ուղարկել նաև՝ պարզելու, թե կորոնավիրուսից մահացած անձանցից քանիսն են պատվաստված եղել։ ԱՆ-ն, սակայն, հայտնեց, որ տվյալները կամփոփվեն մինչև տարեվերջ։ Ըստ պաշտոնական վիճակագրության՝ նոյեմբերի 5-ի դրությամբ հաստատված դեպքերի միայն 1․5 տոկոսն են պատվաստված, հոսպիտալացված դեպքերի՝ 0․17 տոկոսը, իսկ վերակենդանացման բաժանմունքներում հոսպիտալացվածների՝ 0․01 տոկոսը։
Նախարարությունը հրաժարվում է տրամադրել տեղեկություններ նաև կորոնավիրուսից մահացած անձանց սեռատարիքային կազմի վերաբերյալ՝ հայտնելով, որ այդ տվյալները կհրապարակի Ազգային վիճակագրական կոմիտեն՝ տարեկան ամփոփագրերում։
Թեգեր` կորոնավիրուսկորոնավիրուսի պատվաստանյութՀՀ առողջապահության նախարարություն
Ինչպես խախտել օրենքն ու հետին թվով գաղտնագրել հետքերը
16:15, 23 Հլս, 2024
Հունիսի 12-ին Երևանի Բաղրամյան-Դեմիրճյան խաչմերուկում բողոքի ցույցի ժամանակ ոստիկանության կողմից հատուկ միջոցներ, մասնավորապես «Զարյա-3» կիրառել-չկիրառելու մասին տեղեկություն ստանալու մեր հարցումները...
«Չենք պատվաստվում» ֆեյսբուքյան հաշիվը՝ կորոնավիրուսի մասին ապատեղեկատվության օջախ
22:09, 24 Փտր, 2022
Կորոնավիրուսային համավարակի ընթացքում սոցիալական ցանցերում հայտնվեցին էջեր, որոնք թե՛ COVID-19-ի, թե՛ դրա դեմ պատվաստման վերաբերյալ ապատեղեկատվություն են տարածում: Դրանցից մեկը...

Армения начала импортировать вакцины от коронавируса и применять их среди населения весной 2021 года
Британо-шведская вакцина AstraZeneca и российский Sputnik V первыми стали доступны населению Армении.
«Платформа проверки фактов» направила запросы в Министерство здравоохранения с целью выяснить, какие по сей день вакцины приобрела Армения в рамках процедуры закупки и какой объем пожертвований получила от других стран.
Пожертвования и потребление
В целом, Армения получила 414 000 доз вакцины AstraZeneca. В конце октября около 27 тысяч доз этой вакцины было утилизировано из-за истечения срока годности.
Около 218 тысяч доз вакцины Sputnik V Армения получила от Российской Федерацией.
Армения также получила около 670 тысяч доз вакцины Moderna. Первую партию вакцины пожертвовала Литва, вторую – Норвегия (620 тысяч доз).
На сегодняшний день, в рамках процедуры закупки, Армения купила 200 000 доз вакцины Sinopharm. Предусмотрены также средства на покупку немецкой вакцины Pfizer. Статью «Платформа проверки фактов» касательно обсуждений, развернувшихся вокруг вакцины Pfizer, можно найти здесь.
Министерство здравоохранения в ответ на запрос «Платформы проверки фактов» сообщил, что Армения ведет переговоры с Румынией, Италией и Японией вокруг получения очередных партий вакцин. В Минздраве отметили, что приоритет будет отдаваться вакцинам Moderna и Pfizer.
Армения также ведет переговоры с США о включении Армении в свою программу гуманитарной помощи и обсуждает перспективы получения вакцин.
Напомним, что Армения также выделила более трех миллиардов драмов на закупку вакцин Sinopharm и Pfizer. Переговоры вокруг приобретения вакцины Pfizer все еще продолжаются, и китайская вакцина уже доступна в Армении.
По данным Министерства здравоохранения, по состоянию на 5 ноября в Армении было 55 340 доз AstraZeneca, 67 248 доз Sputnik V, 455 920 доз Sinopharm, 7159 доз Coronavac и 617 910 доз Moderna. В период с 7 по 21 ноября в Армении было проведено около 220 тысяч прививок. То есть, по состоянию на последние дни, в Армении доступно около миллиона доз вакцины.
Кто привился в Армении?
Министерство здравоохранения в ответ на запрос FIP.am также предоставило статистические данные о вакцинированных лицах в Армении с разбивкой по полу и возрасту.
По состоянию на 5 ноября 54% вакцинированных в Армении — женщины, 46% — мужчины. Большинство вакцинированных – 60% – лица в возрасте от 35 до 65 лет, 26.5%  – лица от 18 до 35 лет, и только 13.5% вакцинированных – лица старше 65 лет.
«Платформа проверки фактов» также отправила запрос с целью выяснить, сколько людей, умерших от коронавируса, были вакцинированы. В Минздраве, однако, отметили, что данные будут подведены к концу года. Согласно официальной статистике, по состоянию на 5 ноября среди лиц, у которых был подтвержден коронавирус, только 1.5% были вакцинированы, среди госпитализированных – 0.17%, среди госпитализированных в реанимационные отделения – 0.01%.
Минздрав отказывается предоставить информацию касательно пола и возраста людей, скончавшихся от коронавируса, сообщив, что данные будут обнародованы в ежегодных отчетах Национального статистического комитета.