Հայաստանի իշխանությունները պարբերաբար հայտարարում են, որ առաջիկայում երկիրը կստանա Pfizer-BioNTech պատվաստանյութ, սակայն մինչ օրս Հայաստանը չունի պայմանագիր մատակարար ընկերության հետ, և ըստ իշխանությունների՝ բանակցությունները շարունակվում են։
Պատվաստանյութի ուշացման պատճառներից մեկն անհրաժեշտ սառցարանների բացակայությունն էր, քանի որ Pfizer-ը պահանջում է հատուկ պահպանում, որը տարբերվում է հաստատված մյուս պատվաստանյութերի մեծամասնության պահման պայմաններից։ Այս թեման ևս դարձավ շահարկումների առարկա․ մասնավորապես՝ քննարկվում էր թեզը, թե ինչպես է երկիրը պահպանում Moderna պատվաստանյութը, եթե դրա և Pfizer-ի համար անհրաժեշտ են նույն պայմանները։
«Փաստերի ստուգման» հարթակը որոշել է անդրադառնալ պատվաստանյութերի մասին այս և նմանատիպ հարցերին։
Պատվաստանյութն ուշանում է
Կառավարությունը դեռ այս տարվա հուլիսի վերջին էր Pfizer և Sinopharm պատվաստանյութերի ձեռքբերման նպատակով 3 մլրդ 459 մլն դրամ հատկացնելու որոշում կայացրել։
Չինական պատվաստանյութի մատակարարման հետ խնդիրներ չեղան, սակայն Pfzier-ի մատակարարումը մինչ օրս հետաձգվում է։ Սեպտեմբերի սկզբին Առողջապահության նախարարությունը հայտնեց, որ «եթե ուշացումներ չլինեն», ապա պատվաստանյութը Հայաստան կհասնի սեպտեմբերի կեսերին, իսկ հոկտեմբերի սկզբին հայտարարեց, թե շուտով պարզ կլինեն պատվաստանյութի ներկրման ժամկետները։
Նոյեմբերի սկզբին «Փաստերի ստուգման հարթակի» ուղարկած հարցմանն ի պատասխան՝ Առողջապահության նախարարությունից հայտնել էին, որ մատակարար ընկերության հետ կնքված պայմանագիր չկա, իսկ բանակցություններն ընթացքի մեջ են։ Ըստ վերջին հայտարարության՝ Հայաստանը Pfizer կստանա մինչև տարեվերջ։
Pfizer-ը չի կարող ազդել գենի վրա
Pfizer պատվաստանյութի արդյունավետությունը, ըստ ուսումնասիրությունների, կազմում է 95 տոկոս, իսկ ծանր դեպքերի դեմ այն 100 տոկոս արդյունավետ է։ «Փաստերի ստուգման հարթակի» անդրադարձը պատվաստանյութերի արդյունավետությանը կարող եք գտնել այստեղ։
Pfizer և Moderna պատվաստանյութերը մի շարք նմանություններ ունեն, որոնք պայմանավորված են դրանց տեսակով․ ի տարբերություն ներկայում կիրառվող մյուս պատվաստանյութերի՝ սրանք ի-ՌՆԹ պատվաստանյութեր են։
Այս տեսակի պատվաստանյութերը մարդկանց օրգանիզմին վիրուսի ժառանգական կոդի՝ սպայկ սպիտակուցի մասին տեղեկություն են փոխանցում: Այս պատվաստանյութերը մարդու օրգանիզմ տեղափոխելու ժամանակ օրգանիզմը COVID-19 վիրուսի նման արհեստականորեն սպայկ սպիտակուց է սկսում արտադրել, ինչի արդյունքում էլ կորոնավիրուսի դեմ հակամարմիններ են արտադրվում: Հակամարմինները վերացնում են մարդու օրգանիզմում սինթեզավորված սպայկ սպիտակուցները, և այդպիսով ստեղծվում է COVID-19 վիրուսի դեմ իմունիտետ:
Ինչ պայմաններում են պահվում Moderna-ն և Pfizer-ը
Թեպետ երկու պատվաստանյութերն էլ պահանջում են պահման առանձնահատուկ պայմաններ, Pfizer-ի համար այդ պայմաններն ավելի առանձնահատուկ են։ Մինչև պատվաստանյութի սրվակը բացելը, այն պահանջվում է պահել -80-ից -60 աստիճան ջերմաստիճանում։ Moderna-ն, նախքան կիրառության մտցնելը, պահանջվում է պահել -25-ից -15 աստիճան ապահովող սառցարաններում։
Կլինիկաներում արդեն պատվաստանյութերը պահվում են -8-ից -2 աստիճան պայմաններում՝ մինչև մեկ ամիս՝ կախված տարբեր պայմաններից։
«Փաստերի ստուգման հարթակը» նաև հարցում էր ուղարկել Առողջապահության նախարարություն՝ պարզելու, թե արդյո՞ք Հայաստանն ունի Pfizer-ի պահման համար անհրաժեշտ սառցարաններ։ Ըստ ԱՆ պատասխանի՝ Հայաստանն արդեն ունի նմանատիպ սառցարաններ և պատրաստվում է ձեռք բերել ևս 9 նմանատիպ սառցարան։
Այսպիսով, Pfizer-ի մասին հայկական մամուլում տարածվող իրարամերժ տեղեկությունները կա՛մ մանիպուլյատիվ են, կա՛մ չեն համապատասխանում իրականությանը, մինչդեռ պատվաստանյութի Հայաստան մատակարարումը, ըստ իշխանությունների, ուշանում է մատակարար ընկերության հետ խնդիրների պատճառով։

Власти Армении периодически объявляют, что в ближайшее время страна получит вакцину Pfizer-BioNTech, однако у Армении до сих пор нет договора с компанией-поставщиком, и, по словам властей, переговоры продолжаются.
Одной из причин задержки вакцины было отсутствие необходимых холодильников, поскольку Pfizer требует особых условий хранения, отличных от условий хранения большинства остальных вакцин. Эта тема также стала предметом манипуляций, в частности, обсуждался вопрос о том, как страна хранит вакцину Moderna, если для нее и Pfizer требуются одинаковые условия.
«Платформа проверки фактов» решила заняться этим и подобными вопросами, связанными с вакцинами.
Вакцина задерживается
Правительство приняло решение о выделении 3 млрд 459 млн драмов на приобретение вакцин Pfizer и Sinopharm еще в конце июля текущего года.
Проблем с поставкой китайской вакцины не возникло, однако поставка Pfizer до сих пор затягивается. В начале сентября Министерство здравоохранения сообщило, что «если задержек не будет», вакцина окажется в Армении к середине месяца, а в начале октября заявило, что сроки ввоза вакцины вскоре прояснятся.
В начале ноября в ответ на запрос «Платформы проверки фактов» из Министерства здравоохранения сообщили, что договора с компанией-поставщиком нет, ведутся переговоры. Согласно последнему заявлению, Армения получит Pfizer до конца года.
Pfizer не может воздействовать на гены
Согласно исследованиям, эффективность вакцины Pfizer составляет 95 процентов, а против тяжелых случаев заболевания она эффективна на 100 процентов. Статью «Платформы проверки фактов» об эффективности вакцин можете найти здесь.
У вакцин Pfizer и Moderna есть некоторые сходства, обусловленные их видом: в отличие от остальных применяемых сегодня вакцин, это мРНК-вакцины.
Такие вакцины доставляют в человеческий организм сведения о спайковом белке генетического кода вируса. При попадании в организм человека этих вакцин организм начинает искусственно вырабатывать спайковые белки, подобные вирусу COVID-19, в результате вырабатываются антитела против коронавируса. Антитела уничтожают спайковые белки в организме человека, и таким образом создается иммунитет против вируса COVID-19.
В каких условиях хранятся Moderna и Pfizer
Хотя обе вакцины требуют особых условий хранения, для Pfizer эти условия более специфичны. До вскрытия ампулы с вакциной ее необходимо хранить при температуре от -80 до -60 градусов. Вакцину Moderna до ее применения следует хранить в холодильниках, обеспечивающих температуру от -25 до -15 градусов.
В клиниках вакцины уже хранятся при температуре от -8 до -2 градусов сроком до 1 месяца, в зависимости от разных условий.
«Платформа проверки фактов» направила в Министерство здравоохранения запрос и о том, есть ли в Армении холодильники, необходимые для хранения Pfizer. Согласно ответу Минздрава, в Армении уже есть подобные холодильники, и страна собирается приобрести еще 9 таких холодильников.
Таким образом, противоречивые сведения о Pfizer, распространяемые в армянской прессе, либо манипуляционны, либо не соответствуют действительности, в то время как поставка вакцины в Армению, согласно властям, задерживается из-за проблем с компанией-поставщиком.